Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De ce facem copii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHorsie, on 13 decembrie 2012 - 12:43, said:

Statistica ne arata ca in tarile cu nivel ridicat de trai natalitatea s-a prabusit, iar asta NU are de a face cu conditiile de viata, dimpotriva.
are de a face cu EGOISMUL.
Cum spuneam si in #12, natalitatea s-a prabusit din cauza celor mai amarati, cu venituri de pana in 20.000 euro/an, care se rezuma la 1-2 copii.
Stiu si aici (Fi) si in alte parti (SUA, de exemplu) multe familiii de nivel mediu ( aka peste 100.000 dolari/euro/an) cu cel putin 3-4 copii.

Faci copii ca sa ai pe cine sa iubesti, si sa traiesti mai mult si mai fericit! :first:

View Postgerbil, on 13 decembrie 2012 - 12:55, said:

Faci copii pentru ca sa aiba cine sa iti dea un sut in fund la batranete si sa-ti manance pensia.
Depinde cum ii educi...

#20
Chaval

Chaval

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 06.09.2012

View PostHorsie, on 13 decembrie 2012 - 12:43, said:

...bunicii mei au fost tarani...
...eu m-am saturat de carte...
.... comfortul...

Efectiv nu știu ce să îți recomand, un ponei sau o fermă de pepeni. Și, zice Darwin, o vasectomie.

#21
probcv

probcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 25.08.2005
Facem copii, pentru ca atunci, când se fac mari, se posteze pe softpedia.

#22
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Copiii sunt simbol al potentei

#23
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postgi_fubar, on 13 decembrie 2012 - 11:17, said:

Copiii sunt o conventie sociala ?
Nu. Impulsul de a avea copii este instinctual.
Decizia de a avea copii are diverse motivatii, care tin de fiecare individ in parte.

#24
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View PostCr1spy, on 13 decembrie 2012 - 13:34, said:

Nu. Impulsul de a avea copii este instinctual.


ala e impulsul sexual

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ma refeream la instinctul de reproducere. (impuls natural)

#26
nick_far_de_cap

nick_far_de_cap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.10.2012

View PostKarhu, on 13 decembrie 2012 - 12:58, said:

Cum spuneam si in #12, natalitatea s-a prabusit din cauza celor mai amarati, cu venituri de pana in 20.000 euro/an, care se rezuma la 1-2 copii.
Stiu si aici (Fi) si in alte parti (SUA, de exemplu) multe familiii de nivel mediu ( aka peste 100.000 dolari/euro/an) cu cel putin 3-4 copii.

Faci copii ca sa ai pe cine sa iubesti, si sa traiesti mai mult si mai fericit! Posted Image


Depinde cum ii educi...
în vest poate. aici nu prea-i așa. adică majoritatea care nu-s chiar amărâți n-au mai mult de maximum doi copii. unu ca mine cu trei și al patrulea pe drum îi privit ca un ciudat. deși normal ar trebui să fie să ai măcar doi sau trei. de jde mii de ori am fost întrebat cum, trei copii? și mai faceți unu? în subtext ceva de genu sunteți nebuni sau pocăiți.

copiii-ți dau un sens în viață.

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnick_far_de_cap, on 13 decembrie 2012 - 14:17, said:

în vest poate. aici nu prea-i așa. adică majoritatea care nu-s chiar amărâți n-au mai mult de maximum doi copii. unu ca mine cu trei și al patrulea pe drum îi privit ca un ciudat. deși normal ar trebui să fie să ai măcar doi sau trei. de jde mii de ori am fost întrebat cum, trei copii? și mai faceți unu? în subtext ceva de genu sunteți nebuni sau pocăiți.
copiii-ți dau un sens în viață.
Multi au tendinta sa ia realitatile din Romania drept reguli imuabila in intreaga lume civilizata.
Cand cineva le spune ca nu-i chiar asa, nu vor sa creada...

#28
nick_far_de_cap

nick_far_de_cap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.10.2012

View PostKarhu, on 13 decembrie 2012 - 14:27, said:

Multi au tendinta sa ia realitatile din Romania drept reguli imuabila in intreaga lume civilizata.
Cand cineva le spune ca nu-i chiar asa, nu vor sa creada...
păi da. da pe de altă parte tre să admitem că viața-i grea în românia. oricum mai grea ca-n occident. oamenii nu mai au încredere în viitor. nu tre blamați.

#29
cristianovidiu88

cristianovidiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.01.2009

View Postgi_fubar, on 13 decembrie 2012 - 11:17, said:

Copiii sunt o conventie sociala ?
Adica dovada pe care o aduci celorlalti ca ai avut un act sexual . Adica esti capabil sa-ti gasesti un partener si esti capabil sa ai relatii sexuale .
O dovada ca esti un individ sanatos si puternic capabil sa lase urmasi . Asta iti asigura o pozitie sociala si respectul membrilor comunitatii . De asta tiganii produc copii pe banda rulanta le asigura o pozitie mai buna in tribul respectiv .
Un cercetator sarac nefamilist este vazut mult mai prost intr-o comunitate ca nenea Gigi sofer pe basculanta in Italia cu trei copii care si-a cumparat Audi si are termopane la balcon . Este o imagine jalnica asupra societatii umane care se situeaza la nivelul verilor parosi din jungla africana .
Un cuplu izolat pe o insula departe de societate va mai avea copii ?

Daca gandeau asa parintii tai u nu mai existai sa scri acest topic!
E de ajuns motivu?? sau nu? :)

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnick_far_de_cap, on 13 decembrie 2012 - 14:33, said:

păi da. da pe de altă parte tre să admitem că viața-i grea în românia. oricum mai grea ca-n occident. oamenii nu mai au încredere în viitor. nu tre blamați.
Evident, nu contest. Nu-i blameaza nimeni.
Numai ca mai exista un aspect.

Peste 20-30 ani, cand ce de varsta medie vom incepe sa iesim la pensie, vom constata cu stupoare ca aceasta pensie ori nu va mai exista, ori va fi atat de mica incat nu va ajunge nici macar pentru supravietuire la limita.
Treaba-i legata de ''iarna demografica'' si de tendintele economice mondiale.
Deci pensie de stat, ciuciu!
Pensie privata, nu stiu, poate sa fie, la fel de bine insa si sistemul lor se poate prabusi din cauze obiective (sau pur si simplu din hotie).
Cea mai buna investitie e in copii, in copii educati si responsabili.
Am cunoscut (am lucrat niste ani la ambulanta, in Romania) o multime de persoane fara copii, acum batrani, care regretau cumplit decizia din tinerete. Ti-i poti inchipui pe acei oameni intr-o societate unde sistemul de pensii nu mai exista?

Oameni buni, faceti copii! Altfel viitoru-i sumbru, la batranete sunt sanse reale sa ajungeti sa cautati prin gunoaie sau sa va cereti eutanasierea.
Plus ca sunt studii care dovedesc ca persoanele cu copii sunt mai sanatoase, mai fericite si traiesc mai mult :)

#31
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostKarhu, on 13 decembrie 2012 - 15:47, said:

Am cunoscut (am lucrat niste ani la ambulanta, in Romania) o multime de persoane fara copii, acum batrani, care regretau cumplit decizia din tinerete.

Nu ca as vrea sa contest experienta ta, insa am cunoscut si oameni ce au refuzat sa faca copii ( cu destui mostenitori insa ), sau cu chiu cu vai fac unul si ateapta ca restul familiei extinse sa ii intretina de parca ar fi facut oul de aur Posted Image

View PostKarhu, on 13 decembrie 2012 - 15:47, said:

Altfel viitoru-i sumbru, la batranete sunt sanse reale sa ajungeti sa cautati prin gunoaie sau sa va cereti eutanasierea.

Sa fim seriosi, deja barbatii din Romania traiesc aproape cat varsta de iesit la pensie. Desigur ca marea masa cu pensii anticipate/de boala ar trebui sa se simta amenintati Posted Image

Edited by AMDG, 13 December 2012 - 15:55.


#32
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View PostKarhu, on 13 decembrie 2012 - 12:21, said:

Asa am crezut si eu, insa e vorba de alt ciudat.
De topicul asta e vorba: http://forum.softped...pentru-parinti/

Bogdane astea-s idei de la extraterestri ; sa nu te lasi purtat vreodata de tentatia de a te ridica pe varfurile picioarelor ca sa vezi ce e dincolo de zid ca o sa-ti blestemi ziua in care te-ai nascut

Edited by gi_fubar, 13 December 2012 - 16:12.


#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAMDG, on 13 decembrie 2012 - 15:54, said:

Nu ca as vrea sa contest experienta ta, insa am cunoscut si oameni ce au refuzat sa faca copii ( cu destui mostenitori insa ), sau cu chiu cu vai fac unul si ateapta ca restul familiei extinse sa ii intretina de parca ar fi facut oul de aur Posted Image
Eu vorbesc de persoane in varsta, care zac acum neputinciosi in casa si nu le bate nici dracu' la usa sa-i intrebe ce mai fac.
Si nu numai proletari, chiar imi vin in minte un niste cazuri mai deosebite: o fosta cunoscuta cantareata de muzica populara, un fost viceguvernator al BNR sau o fosta chirurga. Sa nu mai zic de Gica Petrescu, client de baza al SAMB.
Sic transit gloria mundi! In mizerie!

View PostAMDG, on 13 decembrie 2012 - 15:54, said:

Sa fim seriosi, deja barbatii din Romania traiesc aproape cat varsta de iesit la pensie.
Ma rog, unii. Sunt insa si destui care trec de 80 de ani...

View Postgi_fubar, on 13 decembrie 2012 - 16:11, said:

astea-s idei de la extraterestri
Care?

#34
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Postcristianovidiu88, on 13 decembrie 2012 - 15:29, said:

Daca gandeau asa parintii tai u nu mai existai sa scri acest topic!
E de ajuns motivu?? sau nu? Posted Image

pai le multumesc ca n-au gandit deloc

#35
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View Postgi_fubar, on 13 decembrie 2012 - 11:17, said:

Copiii sunt o conventie sociala ?
Adica dovada pe care o aduci celorlalti ca ai avut un act sexual . Adica esti capabil sa-ti gasesti un partener si esti capabil sa ai relatii sexuale .
O dovada ca esti un individ sanatos si puternic capabil sa lase urmasi . Asta iti asigura o pozitie sociala si respectul membrilor comunitatii . De asta tiganii produc copii pe banda rulanta le asigura o pozitie mai buna in tribul respectiv .
Un cercetator sarac nefamilist este vazut mult mai prost intr-o comunitate ca nenea Gigi sofer pe basculanta in Italia cu trei copii care si-a cumparat Audi si are termopane la balcon . Este o imagine jalnica asupra societatii umane care se situeaza la nivelul verilor parosi din jungla africana .
Un cuplu izolat pe o insula departe de societate va mai avea copii ?

Depinde de societate. Intr-o societatea in care exista doar soferi de basculanta poate da. Nu in cea REALA.

Ca raspuns la intrebarea din titlu: Pentru ca respectivele doua persoane care hotarasc sa aiba un copil VOR si POT (sarim aici cazurile de viol sau sarcina la 15 ani).

View Postgi_fubar, on 13 decembrie 2012 - 16:17, said:

pai le multumesc ca n-au gandit deloc

Am mai vazut persoane care cred ca stiu si gandesc mai mult decat toti ceilalti la un loc. Ca ei analizeaza si sunt cei mai bine informati de pe planeta, ca uimitoare lor capacitate de strapungere a meandrelor concretului le permite sa inteleaga usor umila complexitate a naturii si universului. In general acesti intelectuali fini (sau cel putin cei pe care am avut onoarea sa ii cunosc) stau la parinti, mananca mancarea pe care acestia o aduc in casa sau stau in alta locuinta dar multe cheltuieli sau munci prin jurul casei sunt facute tot de parinti care vin prin vizita din cand in cand. Dar iti vor povesti cu maxima convingere cum analizeaza ei toate aspectele vietii si cum altii ar trebui sa nu se mai implice in activitati atat de vulgare.
Mai pe scurt: Bine ca esti tu destept.

Edited by SCORILO-CORYLLUS, 13 December 2012 - 17:13.


#36
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View PostSCORILO-CORYLLUS, on 13 decembrie 2012 - 17:12, said:

Depinde de societate. Intr-o societatea in care exista doar soferi de basculanta poate da. Nu in cea REALA.

Ca raspuns la intrebarea din titlu: Pentru ca respectivele doua persoane care hotarasc sa aiba un copil VOR si POT (sarim aici cazurile de viol sau sarcina la 15 ani).



Am mai vazut persoane care cred ca stiu si gandesc mai mult decat toti ceilalti la un loc. Ca ei analizeaza si sunt cei mai bine informati de pe planeta, ca uimitoare lor capacitate de strapungere a meandrelor concretului le permite sa inteleaga usor umila complexitate a naturii si universului. In general acesti intelectuali fini (sau cel putin cei pe care am avut onoarea sa ii cunosc) stau la parinti, mananca mancarea pe care acestia o aduc in casa sau stau in alta locuinta dar multe cheltuieli sau munci prin jurul casei sunt facute tot de parinti care vin prin vizita din cand in cand. Dar iti vor povesti cu maxima convingere cum analizeaza ei toate aspectele vietii si cum altii ar trebui sa nu se mai implice in activitati atat de vulgare.
Mai pe scurt: Bine ca esti tu destept.

Cei intretinuti de parinti au pozitie ierarhica slaba intr-un grup social ; daca are si un handicap este pe ultima treapta . Incapacitatea de a-ti procura partener si resurse este rau privita si esti izolat .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CPznMbNcfO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gi_fubar, 13 December 2012 - 18:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate