Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Metoda salvatorul, cum se manipul...

Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor
 Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...
 Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 

Basescu. A treia suspendare ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
273 replies to this topic

#235
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postmirceaor, on 28 ianuarie 2013 - 16:22, said:

penibilul asta de Basescu se agata cum poate de inca un an de mandat. oricum l-au parasit toti greii PDL, a ramas cu alde Macovei, Neamtu, MRU si alti pacalici infimi

Se agata de "greaua mostenire", adica legea Nastase prin care s-a prelungit mandatul presedintelui la 5 ani. O alta aroganta a PSDului, partid ghiolbanesc care minte si fura pe fata, spunind ca "it wasn't me". Putin a contat ca se amestecau presedintele de la un partid cu parlamentul majoritar de la alt partid si putea sari in aer toata politica si administratia. Nastase a vrut asa, a facut-o, tara sa-i numere galbenusu'.

#236
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postgdans, on 27 ianuarie 2013 - 21:58, said:

Aceasta este cea mai buna dovada ca USL-ul nu mai are nicio sansa la imprumutul F.M.I. si atunci fac ce vor.

Si crede USL-ul ca un nou blocaj politic o sa-i ajute financiar? N-or sa reuseasca decat sa infurie si mai tare masele, atragand tot mai mult atentia asupra propriilor greseli. ;) Deci nu mi se pare logic.

View PostJosef_Mengele, on 28 ianuarie 2013 - 17:37, said:

Trebuie infintat un tribunal care sa judece magistratii si sa cerceteze magistratii, pt competentele in serviciu, abuzurile, si interesele, si sa ii mai trimita alaturi de infractori. De asemenea, trebuie lasati fara mascati, si fara dreptul la arme, e inacceptabil ca non-militarii sa poarte arme in dauna cetatenilor.
Nu sunt la curent cu trendul, de aceea intreb: pentru incalcarile grave ale prevederilor Constitutiei de asta vara, s-a pronuntat vreo instanta? Cum a ramas cu demiterea sefilor camerelor, Monitorul Oficial, suspendarea presedintelui fara temei, incapatanarea lui Ponta de a se vedea ranjind la Bruxelles neavand mandat etc?

Ce s-a ales de toate astea?

#237
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,616
  • Înscris: 05.11.2009

View Poste2k, on 28 ianuarie 2013 - 16:13, said:

Daaaaa, din punct de vedere constitutional 150% din popoulatia Romaniei este de partea lui Base si -50% impotriva lui. Posted Image  Te imbeti cu apa rece, degeaba zice Curtea Constitutionala ca trebuie sa vina cel putin 50%+1 pentru ca suportul popular al lui Basescu tot dezastros este si marea majoritate a cetatenilor care au o opinie politica (adica nu absenteaza la vot) este impotriva lui. Ca sa consideram ca poporul nu mai vrea un presedinte nu este necesar ca majoritatea cetatenilor sa fie impotriva lui pentru ca nici la alegere nu este necesar ca majoritatea populatiei sa fie de partea lui; Basescu a fost ales doar cu votul a 5,2 milioane de romani din numarul oficial de 18,3 milioane.

Cvorumul impus de Curtea Constitutionala intr-adevar ii salveaza functia presedintelui insa in fata electoratului nu il poate transforma din invins in invigator daca la referendum mai multi cetateni au votat pentru demitere comparativ cu cei care s-au opus.

amesteci si faci o salata de varza murata de 2 lei. Pai vb dpdv legal sau din punct de vedere politicianist? Ca dpdv legal e cum zic eu. Ca voua nu va convine si scoateti tot felul de ineptii e partea a doua. Daca ccr-ul a hotarat ca nu e constitutional un referendum fara cvorum , inseamna ca asa e dpdv constitutional. Ca despre asta vorbim nu?

#238
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013
va fi si ultima!pa pa .....pa pa

#239
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,384
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttanoit, on 28 ianuarie 2013 - 20:32, said:

va fi si ultima!pa pa .....pa pa

corect!

A patra ar fi prea de tot!

#240
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009
24 ianuarie 2013 - Antena 3 - Crin Antonescu: "nu putem sa discutam niciodata si nu poate fi de actualitate preocuparea asta pentru suspendarea cuiva, in speta a presedintelui, fara o incalcare a Constitutiei"

Attached File  Crin Antena 3.png   615.27K   7 downloads

#241
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postvanitty, on 28 ianuarie 2013 - 19:19, said:

amesteci si faci o salata de varza murata de 2 lei. Pai vb dpdv legal sau din punct de vedere politicianist? Ca dpdv legal e cum zic eu. Ca voua nu va convine si scoateti tot felul de ineptii e partea a doua. Daca ccr-ul a hotarat ca nu e constitutional un referendum fara cvorum , inseamna ca asa e dpdv constitutional. Ca despre asta vorbim nu?

Din primele post-uri am fost de acord ca decizia Curtii Constitutionale, oricum ar fi ea, trebuie respectata, si a fost respectata. Deci din interpretarea oficiala a Constitutiei, realizata de Curtea Constitutionala, referendumul a fost invalid. Lucru asta este clar pentru toata lumea si toti suntem de acord cu el chiar daca unora dintre noi nu ne convine situatia.

Tu insa incerci sa acreditezi ideea conform careia din decizia CCR rezulta ca Basescu de fapt se bucura de un mare suport popular iar toti cei care nu s-au prezentat le referendumul de demitere au facut-o pentru ca se opuneau demiterii. Acest lucru insa in mod cert nu este adevarat iar Basescu e vai de capul lui la capitolul incredere populara. Din punct de vedere legal, datorita hotararii Curtii Constitutionale, Basescu a ramas presedinte insa din orice punct de vedere poporul i-a retras increderea si nu il mai vrea presedinte.

Faptul ca votul cetatenilor nu a indeplinit conditiile impuse de CCR nu inseamna ca poporul a fost impotriva demiterii si mai ales nu inseamna ca poporul il sustine pe Basescu asa cum incerci tu sa explici. Practic voi PDL-istii incercati sa va dati curaj si sa va spuneti ca nu e dracul asa de negru ca daca a decis Curtea Constitutionala in felul asta inseamna ca poporul inca ne sustine. Momentat insa va cam imbatati cu apa rece, peste un an doi mai vedem.  Posted Image

Edited by e2k, 28 January 2013 - 20:43.


#242
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006

View Postmaccip, on 28 ianuarie 2013 - 20:36, said:


corect!

A patra ar fi prea de tot!

Puteti incerca cu dioxina. In Ucraina ati fost la un pas sa va mearga, asa ca puteti mari doza.

Furnizorul - nu incape nicio indoiala - este acelasi.

#243
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,616
  • Înscris: 05.11.2009

View Poste2k, on 28 ianuarie 2013 - 20:41, said:

Din primele post-uri am fost de acord ca decizia Curtii Constitutionale, oricum ar fi ea, trebuie respectata, si a fost respectata. Deci din interpretarea oficiala a Constitutiei, realizata de Curtea Constitutionala, referendumul a fost invalid. Lucru asta este clar pentru toata lumea si toti suntem de acord cu el chiar daca unora dintre noi nu ne convine situatia.

Tu insa incerci sa acreditezi ideea conform careia din decizia CCR rezulta ca Basescu de fapt se bucura de un mare suport popular iar toti cei care nu s-au prezentat le referendumul de demitere au facut-o pentru ca se opuneau demiterii. Acest lucru insa in mod cert nu este adevarat iar Basescu e vai de capul lui la capitolul incredere populara. Din punct de vedere legal, datorita hotararii Curtii Constitutionale, Basescu a ramas presedinte insa din orice punct de vedere poporul i-a retras increderea si nu il mai vrea presedinte.

Faptul ca votul cetatenilor nu a indeplinit conditiile impuse de CCR nu inseamna ca poporul a fost impotriva demiterii si mai ales nu inseamna ca poporul il sustine pe Basescu asa cum incerci tu sa explici. Practic voi PDL-istii incercati sa va dati curaj si sa va spuneti ca nu e dracul asa de negru ca daca a decizs Curtea Constitutionala in felul asta inseamna ca poporul inca ne sustine. Momentat insa va cam imbatati cu apa rece, peste un an doi mai vedem.  Posted Image

amice tu esti ala care sustinea ca tot ce conteaza e ce zice constitutia. Iti aduci aminte cand ne spuneai de ce deontoloaga e suspendarea marinarului doar pentru ca parlamentul are o durere in fund? Asa ca, nu vad de ce te inflamezi. Si in acest caz iti arat ca discutam pe principiile tale.

#244
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,384
  • Înscris: 06.01.2007

View Posthobbysat, on 28 ianuarie 2013 - 20:41, said:


Puteti incerca cu dioxina. In Ucraina ati fost la un pas sa va mearga, asa ca puteti mari doza.

Furnizorul - nu incape nicio indoiala - este acelasi.

cine mah eu? Eu il altept pe varan cu calendarul suspendarilor.

#245
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postsushimic, on 28 ianuarie 2013 - 19:17, said:

Si crede USL-ul ca un nou blocaj politic o sa-i ajute financiar?

Nu rezulta nici un blocaj daca este suspendat presedintele, din contra blocaje ar putea aparea in cateva situatii daca majoritatea parlamentara, si implicit guvernul, sunt ostile presedintelui. Suspendarea presedintelui insa duce la aceiasi instabilitate si incertitudine specifice unor alegeri parlamentare sau dupa caz prezidentiale.

View Postsushimic, on 28 ianuarie 2013 - 19:17, said:

Nu sunt la curent cu trendul, de aceea intreb: pentru incalcarile grave ale prevederilor Constitutiei de asta vara, s-a pronuntat vreo instanta?

Conform Constitutiei instanta care decide demiterea presedintelui pentru incalcari ale Constitutiei este poporul, iar decizia este luata la propunerea Parlamentului. Tot Parlamentul decide si care sunt acele incalcari grave ale Constitutiei care sa justifice demiterea, iar poporul le aproba sau nu.

View Postvanitty, on 28 ianuarie 2013 - 20:44, said:

amice tu esti ala care sustinea ca tot ce conteaza e ce zice constitutia.

Pai nu asta am zis pana acum? Am scris cat se poate de clar ca decizia Curtii Constitutionale trebuie respectata si a fost si respectata pentru ca Basescu a ramas presedinte. Constitutia zice ca judecatorii CCR se pronunta asupra constitutionalitatii legilor (deci inclusiv asupra legii referendumului) si valideaza referendumurile (inclusiv pe cel de demitere a presedintelui). Daca CCR a decis ca trebuie cvorum si referednumul de demitere a lui Basescu este invalid atunci aceste lucruri trebuiesc respectate pentru ca in felul asta este practic respectata Constitutia. In privinta acestor aspecte nu exista nici o contra intre noi.

Din decizia CCR insa, oricat de legala ar fi ea, nu se poate trage concluzia ca poporul il sustine pe Basescu si s-a pronuntat impotriva demiterii. Asta pentru ca numarul celor care au votat NU a fost mult mai mic decat numarul celor care au votat DA iar absentii nu pot fi considerati toti ca s-au opus demiterii. Practic la acest referendum a decis minoritatea, acest lucru nu este corect insa este legal pentru ca asa a decis Curtea Constitutionala. Asta-i toata povestea. :)

#246
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,685
  • Înscris: 10.08.2009

View Poste2k, on 28 ianuarie 2013 - 21:13, said:





Pai si ce atata vorbarie ? Poporul e suveran (sau macar o parte a lui)
Suspendati-l cat mai repede.
Daca ar depinde de votul meu as vota DA.

#247
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,566
  • Înscris: 20.05.2005

View Poste2k, on 28 ianuarie 2013 - 21:13, said:

. . .

Nu numai sa initieze actiunea de suspendare, ar fi bine ca Voiculescu sa candideze din nou in sectorul 4.
Eventual Antena 3 sa faca propaganda monarhica pentru Voiculescu.

Se pare ca o cautati cu lumanarea si eu va doresc sa gasiti ceea ce cautati !

.

Edited by gdans, 28 January 2013 - 21:35.


#248
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,384
  • Înscris: 06.01.2007

View PostDANANDREI2001, on 28 ianuarie 2013 - 21:16, said:

Daca ar depinde de votul meu as vota DA.

Pai depinde bah de votu tau. Dar nu-i asta problema ta ca mai sunt o gramada ca tine incolonati in spatele lui voiculescu.

#249
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,685
  • Înscris: 10.08.2009

View Postmaccip, on 28 ianuarie 2013 - 21:35, said:



Pai depinde bah de votu tau. Dar nu-i asta problema ta ca mai sunt o gramada ca tine incolonati in spatele lui voiculescu.

N-ai inteles.
Daca ar fi egalitate la voturi si ar depinde de votul meu, ultimul la numaratoare.

#250
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,384
  • Înscris: 06.01.2007
Am inteles perfect.
Tu nu intelegi ca daca cu totii am avea votul de aur, ar fi de cacat.

#251
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Draga Olteanu Matei despre basescu :

”L-am văzut în emisia aceea a domnului Tucă, nici pe domnul Năstase nu-l cunoșteam atunci. Dar îmi plăcea cum vorbea, îmi plăcea cum se purta, îmi plăcea cum se ținea. Și ăsta, pardon, domnul Băsescu, a fost insolent și l-a insultat grosolan. Și domnul Năstase i-a pretins să își ceară scuze. Și a trebuit să își ceară scuze. Eh, în momentul ăla n-am văzut un cățel mai umil, ca atunci când îi arată stăpânul nuiaua. Umil și cu răutate în ochi și cu pofta de-a mușca, de-a se răzbuna",

#252
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postdragospas, on 31 ianuarie 2013 - 20:58, said:

Draga Olteanu Matei despre basescu :

”L-am văzut în emisia aceea a domnului Tucă, nici pe domnul Năstase nu-l cunoșteam atunci. Dar îmi plăcea cum vorbea, îmi plăcea cum se purta, îmi plăcea cum se ținea. Și ăsta, pardon, domnul Băsescu, a fost insolent și l-a insultat grosolan. Și domnul Năstase i-a pretins să își ceară scuze. Și a trebuit să își ceară scuze. Eh, în momentul ăla n-am văzut un cățel mai umil, ca atunci când îi arată stăpânul nuiaua. Umil și cu răutate în ochi și cu pofta de-a mușca, de-a se răzbuna",

Auzi, niste citate cu zimbetul lui Iliescu nu ai? Sau poate niste arogante marca Nastase?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate