Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 

VELIKO TARNOVO (inclusiv Arbanassi si imprejurimi)

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#55
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Imaginile nu prea erau de toamna, in ambele zile am prins soare :))) Am facut ceva cu telefonul, nu suntem pasionati asa de fotografie :)
Ziua era full, seara pustiu :) full doar in restaurante .

#56
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttak30ver, on 25 noiembrie 2013 - 14:02, said:

... Stiati ca s-a micsorat taxa de pod ? E 14 lei in loc de 27 ...

Da, uite aici.


Sănătate şi tcb !

#57
inuta_rac

inuta_rac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 10.03.2005
Bună ziua,

Pleacă cineva cu mașina personală pe 30 decembrie, din București, spre Veliko Tîrnovo? Dacă și are 2 locuri libere, noi sîntem 2 adulți, nefumători, neascultători de manele și doritori să împărțim cheltuielile de transport. Noi ar trebui să ne întoarcem pe 3 ianuarie.

Se pare că nu s-au strîns suficienți mușterii pentru autocar și firma la care plătisem avansul a anulat cursa.

Pentru moderatori - știam că există un thread specializat în astfel de cereri, dar n-am reușit să-l găsesc. Dacă totuși există, vă rog să mutați dumneavoastră mesajul.

#58
inuta_rac

inuta_rac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 10.03.2005
E puțin cam aiurea că îmi răspund singură, dar asta e. Pentru cei interesați, se poate ajunge cu trenul. Sînt 2 variante, una directă, trenul spre Instanbul, dar orele sînt cam aiurea - ajungi la 7, 8 seara și una cu schimbarea trenului, Moscova-Sofia, dar care ajunge dimineața la 7.30. Face cam mult, în jur de 7 ore, ne-a costat 336 lei (2 persoane, dus-întors), cam cît autocarul (315 lei) și este, zi eu, o soluție pentru cei fără mașină.

#59
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
7 ore pt nici 200 de km ?   :huh:  Ajungi cu bicicleta in timpul asta, ai timp sa te si odihnesti pana ajunge trenul.   :lol:

#60
aapollo71

aapollo71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2013
stie cineva daca exista partie de ski la veliko tarnovo?
si eventual care este cea mai apropiata partie de ski?

#61
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postaapollo71, on 08 decembrie 2013 - 19:38, said:

stie cineva daca exista partie de ski la veliko tarnovo?
si eventual care este cea mai apropiata partie de ski?
Imi place intrebarea ta Posted Image
Dar, de curiozitate macar, te-ai uitat la altitudinea orasului ?

Daca nu ai apucat, nu te mai chinui: am aflat eu Altitudine 325 m.d.m.
Sursa: http://ro.wikipedia..../Veliko_Tarnovo

Eu nu am auzit de partie de ski... la ses Posted Image

Ca sa nu zici ca sunt rau, iti ofer si o mica documentare despre ski in Bulgaria:
/http://www.skihotels.ro/bulgaria/

#62
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Cica ar fi o  partie de ski la 60 km distanta , mai in jos asa.

#63
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007

View Posttak30ver, on 25 noiembrie 2013 - 14:02, said:

Am fost si eu weekendul acesta la Veliko , foarte frumoasa iesirea.
Stiati ca s-a micsorat taxa de pod ? E 14 lei in loc de 27 desi pe placuta scrie tot 27 lei. A stat ala 1 min cu banii in mana , nu stia de ce ii dau atat, s-a dumirit cam greu si mi-a dat rest.
Am fost cazat la hotel Gurko, pe Gurko street, cu vedere la frumosul monument, camera la etajul 2 Posted Image .
In Arbanasi ajungi chiar pe langa intrarea de la Tsarevets , desi au pus piatra cubica au delimitat zona de pietoni si poti merge cu masina chiar pe langa poarta , spre Arbanasi, sunt mai multe indicatoare pe drum, ai cam 3 km .
Intrarea la Tsarevets este 10 leva cu reduceri pentru studenti , copii, batrani .
REstaurante ok : este unul al carui nume nu il pot pronunta, prea complicat Posted Image are doua locatii, ambele in centru, este full mereu , Shtastlivetsa , am cautat acum.
Pentru cina va recomand Hadji Nikoli, un restaurant elegant, aflat pe straduta aceea de mestesugari, cu pian la intrare, foarte bun.
Am mai mancat la un alt restaurant aflat chiar langa primul mention, Ego pizza & grill, are o vedere superba asupra orasului, mancarea foarte buna, servirea ok, preturi ceva mai mici ca celelalte.
Am observat la ei multe pizza place, f multi comandau pizza, peste 50 % dintr-un restaurant manca pizza, 40 % salate si 10 % mancare facuta intr-un vas metalic la cuptor gen  . Intradevar pizza este foarte buna, ingrediente de calitate, pret  la o pizza de 450 gr era cam 6 leva. Bauturile ieftine peste tot, inclusiv vinul, am dat sub 4 leva pe o carafa de 0.5 l , nu aveau meniu la bauturi in engleza si nici nu prea ne intelegeam noi asa Posted Image
Cazarea super ok, am primit upgrade la junior suite, peste 40m2, jacuzzi, balcon cu vedere la monument, mic dejun ok, parcare, gazda foarte primitoare si respectuoasa .
Plimbatul pe jos este cam obositor, noi am mers numai pe jos , urci - cobori, dar distantele nu sunt atat de mari .
Spectacolul de lumini nu a avut loc, am vazut ca era promovat prin pliante ca ar incepe la 20:30 , dar probabil nu au fost sponsori Posted Image
Exista un centru de informare pentru turisti unde primiti gratuit o harta dar si o brosura cu evenimentele din luna respectiva, indicatii despre hoteluri si restaurante .
Vazusem pe TA si un tur pietonal gratuit insa am ajuns acolo la ora mentionata si nu era nimeni , poate ar trebui intrebat anticipat .
Foarte multi turisti, sambata la pranz trotuarele erau pline, restaurantele la fel .

Daca nu ati fost la Arbanassi la primavara trebuie sa repetati excursia si sa mergeti acolo. Cele mai bulgaresti restaurante din zona acolo sunt. E pacat sa te duci la Vt si sa mananci pizza la cate mancari traditionale isi au originea in zona.
Primavara e de vis in Arbassi, plin de verdeata si de bunadispozitie.

De asemenea repet o recomandare dar tot ptr primavara: http://bulgariatrave...ect/285/Bojenci
Natura, carari ptr plimbare prin padure si mancare autentica la superlativ. Este la vreo 50 km mai spre sud de VT.

View Postaapollo71, on 08 decembrie 2013 - 19:38, said:

stie cineva daca exista partie de ski la veliko tarnovo?
si eventual care este cea mai apropiata partie de ski?
Vt este cunoscut ptr catarari nicidecum ptr ski. Pentru ski adevarat trebuie sa va deplasati catre destinatiile binecuscute din sudul Bulgariei.

Edited by atupi, 17 December 2013 - 11:28.


#64
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Am fost ieri la Veliko Tarnovo si Arbanassi. Nu m-a impresionat placut.
1. Drumul in Bulgaria este prost (asfaltul carpit, prost tasat - trepideaza masina), slab marcat. Mult praf. Foarte multe masini vechi (dar nu ca la noi, vechi de 6-7 ani), ale lor erau la mana a 3-a, a 4-a, vechi de 10-15 ani. Urate, nespalate, ruginite, prost intretinute. Si la noi vezi harburi, dar nu numai harburi, mai vezi printre ele si masini noi, hai macar logane noi. La ei harburi majoritatea.
2. Velico-Tarnovo este un orasel provincial, seamana oarecum de departe cu Sighisoara de la noi, dar mai urat si la fel de sarac. La Sighisoara poti vizita turnurile. La ei asazisul "castel" sau "cetate" este de fapt o insiruire de ruine. In mijlocul ruinelor este o biserica - singura constructie din ansamblul "cetatii" care nu e ruina, dar saracacioasa, cu picturi as putea spune interesante din prisma aspectului usor sinistru pentru interiorul unei biserici, atat.
In orasel mizerie ca la noi, lumea prost imbracata, multe fatade deteriorate, neintretinute.
Preturile cu putin mai mici decat la noi, dar nu cu mult. Produsele ambalate sunt de proasta calitate - ceva gen cum se vindeau la noi in anii 90. Daca aduni costul benzinei, taxa de pod, rovinieta bulgareasca costul e mai mare decat al unei vacante de 2 zile in Romania.
Am cumparat 3 inghetate a 2,8 leva fiecare, total 8,4 leva. Vanzatorul a cerut fara nicio jena 9 leva. Am dat 20 leva si am primit rest doar 10 apoi s-a uschit repede in spatele buticului lasandu-si colega la tejghea si asteptand sa plecam. A trebuit sa strigam dupa el, sa mai asteptam 2 minute sa revina si sa-i cerem la obraz restul. Ni l-a dat in scarba cu un "aaa scuze..." Sa nu credeti ca impresia mea despre un orasel se bazeaza pe intamplarea singulara avuta cu un vanzator. Am povestit doar o intamplare reprezentativa pentru ce-am vazut acolo. Oamenii sunt saraci, privirile incruntate la fel ca la noi, cauta sa "te ciupeasca" fara sa rateze nicio ocazie (exact ca la noi pe litoral - de exemplu).

VelicoTarnovo cred ca poate impresiona o anumita categorii de "vizitatori romani": cupluri care vor sa scape de privirile parintilor facand o escapada de weekend - ceva "waw" - chiar daca nu e. Exemplu, Gigel vrea sa impresioneze pe Maria si nu poate s-o scoata cu masina la Sinaia (ca n-ar da-o pe spate). Ei bine, Gigel o duce la Velico. Ajunsi acolo, Maria face cateva poze sa puna pe facebook, isi suna prietenele - "vai draga, m-a dus Gigel, sunt in Bulgaria.." Fiind departe de parinti (sentiment accentuat de gandul ca se afla intr-o alta tara), doar ei doi, se plimba printre ruine si se creaza o atmosfera. Daca seara se termina cu masa la o taverna, iar Marioara departe de parinti si simtindu-se a lui Gigel toata, ii mai ofera una-alta, evident iesirea de weekend a fost ...minunata. Ce mai conteaza cum era intretinut orasul, cum arata drumul, ca cetatea nu era decat niste ruine pe un deal? Cine mai e ca noi, cine mai strabate tarile si marile ca doi iubiti nedespartiti?

Edited by dobrotescunicol, 23 March 2014 - 11:16.


#65
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Ai ajuns si in Arbanassi?

#66
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Da, am mancat acolo. Arbanasi este un sat pe un deal din apropiere. Casele au ziduri si garduri de piatra asemanatoare cu casele de la noi din zona de munte. Din sat ai o priveliste frumoasa asupra vaii.
Deoarece copacii nu erau infrunziti, satul parea trist. Poate vara ar fi frumos.

Admiri panorama vaii, te plimbi pe ulitele satului, mananci o salata. Mai mult de o ora nu ai ce sa faci.

#67
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdobrotescunicol, on 23 martie 2014 - 11:03, said:

Am fost ieri la Veliko Tarnovo si Arbanassi. Nu m-a impresionat placut.
1. Drumul in Bulgaria este prost (asfaltul carpit, prost tasat - trepideaza masina), slab marcat.
Acum am observat: de ce zici "slab marcat"?
Te-ai ratacit, exista vreo deviere nesemnalizata?
In principiu la VT ajungi cu ochii inchisi.

#68
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Slab marcat: nu sunt trasate/refacute liniile despartitoare intre benzi (linie intrerupta sau continua), nu sunt trasate liniile de demarcatie laterala pentru drumuri. Acest aspect nu prezinta probleme ziua, insa noaptea la viteza e obositor sa conduci pe un drum nemarcat.
Indicatoarele de reducere a vitezei nu au si indicatorul pereche de sfarsitul restrictiei.

Partea buna este ca soferii bulgari respecta restrictiile de viteza si nu forteaza depasirea in zone in care aceasta este interzisa.

#69
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Asta cu marcajele e boala veche de-a bulgarilor.
Am mers si noaptea; chiar daca drumul era destul de virajat, se poate merge intins, la viteze "amendabile".

#70
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Weekendul de Rusalii l-am petrecut la Arbanassi mai exact la vestita Izvora unde nu mai statusem de vreo 4 ani desi ma duc de 2 ori pe an in Arbanassi si pot sa spun ca m-au dezamagit. Dupa ce in prima noapte a trebuit sa invart salteaua pe pat ca sa pot sa gasesc o zona practicabila fiind plina de gauri datorate uzurii a doua zi am cerut o alta camera. Oamenii draguti de altfel mi-au schimbat camera iar aici salteaua era si mai distrusa, pur si si plu mai bine as fi dormit pe jos decat pe saltelele lor obosite. Aceqsta experienta ma face sa cred ca patronului i s-a urcat succesul la cap si nu a mai investit deloc in confortul clientilor. Am observat ca a incercat sa puna si topuri de burete peste saltelele obosite dupa atatia clienti dar nu ajuta deloc.
La check out i-am explicat f politicos receptionerei ca revin cand isi inlocuiesc saltelele, i-am aratat si poze cu saltelele si s-a ingrozit si si-a cerut mii de scuze, dar ce poate sa faca ea cand decizia e la patron ?

#71
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Noi am fost de Paste, 4 nopti la Veliko. Am stat la Hotel Tsarevets, chiar langa cetate, am prins si spectacolul de lumini, evident si slujba de Paste. Intrarea la Tsarevets pentru o familie, este 6 leva.
Ca si locuri de mancat Shatlivetsa, Ego, Restaurantul Ivan Asen (aici recomand o rezervare pentru serile cu jocul de lumini, noi am avut inclusiv de Parte pentru ca aveau un parteneriat cu hotelul).
Zona merita, parerea mea, desi sunt zone care sunt abandonate sau prost intretinute, insa frumusetea peisajului, inclusiv de sus de la Arbanasi merita. Sunt cateva puncte de interes turistic care merita vizitate.
Neaparat, pentru iubitorii de istorie, de vizitat la intoarcere castrul roman de la Nicopole Ad Istrum, unul dintre cele mai bine conservate site-uri romane din afara Italiei. Se ajunge usor, din soseaua nationala este un indicator pe care scrie 12 km (in realitate sunt 6, verificati pe odometru).

#72
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Cateva fotografii din zona, inclusiv de la Nicopoke ad Istrum
Attached File  uploadfromtaptalk1407259228337.jpg   80.49K   55 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259262578.jpg   119.38K   58 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259280429.jpg   112.99K   51 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259309773.jpg   112.7K   49 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259336177.jpg   99.79K   47 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259357646.jpg   131.84K   48 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259378313.jpg   188.37K   51 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259405458.jpg   135.76K   53 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259430122.jpg   37.11K   56 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259467166.jpg   118.66K   55 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259491632.jpg   98.31K   49 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259514559.jpg   188.11K   41 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259538159.jpg   44.24K   36 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259587619.jpg   50.08K   36 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407259635702.jpg   51.89K   34 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate