Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

VELIKO TARNOVO (inclusiv Arbanassi si imprejurimi)

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#37
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Am fost ptr a nu stiu cata oara in Arbanassi si Veliko Tarnovo bineinteles. Nu va bateti capul cu schimbat de leva in Bucuresti,schimbati ceva euro  la ghereta cu vignete de dupa vama Russe dupa care schimbati in Veliko Tarnovo cu o rata f ok.

Edited by atupi, 23 April 2013 - 09:41.


#38
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ideea era sa am niste leva la mine pe drum, pana la SB.
Eu tot la BCR am intrebat, la o agentie mai mica, unde ma cunosteau fetele, si mi-au zis ca nu lucreaza cu leva.  Asta era acum cativa ani...

#39
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009
Pentru un popas de 2-3 ore, imi puteti recomanda o parcare mai centrala si un restaurant unde sa mananc ceva? Eventual, ce ar merita vizitat in acest timp? Multumesc!

#40
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Cu o parcare mai centrala pentru o pauza de 2 - 3 ore este cam greu.
Ajungi acolo si pana te invarti ca sa gasesti la noroc un loc undeva prin centru (pentru ca asta trebuie sa faci) trece timpul.

De mancat puteti manca oriunde, va fi ok.

Uite, ovalul rosu reprezinta parcarea unde garantat gasiti loc fara sa va bateti capul, linia rosie drumul de parcurs pana in centru, iar zona delimitata / evidentiata cu albastru este centrul propriuzis, loc de shopping, si mancat.
Parcare puteti gasi si in zona "albastra", dar depindeti mult de noroc. Noi nu am gasit desi ne-am invartit de ne-a venit rau.

De vizitat (pe fuga): Tsarevetsul, desigur.

Attached File  VT 2013.JPG   370.66K   161 downloads

Pentru o oprire strict de odihna si mancat personal as urca pana in Arbanassi.

Edited by BlueKing-69, 01 May 2013 - 20:26.


#41
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Ii raspund lui BlueKing-69 care m-a intrebat ceva pe alt topic.

Am fost in week-end-ul asta in Arbanassi. Sambata, la dus am luat-o prin Gorna Oriahovitsa ca sa vedem care e drumul pt ca pe varianta aia nu mai fusesem. Duminica dimineata, tot prin Gorna Oriahovitsa am plecat sa vizitam Elena, un orasel la vreo 40 km laudat de cineva aici. Am mancat acolo o inghetata si am cautat sa vizitam ceva (pe net scria ca ar fi niste case-muzeu si erau si sageti pe acolo) insa nu le-am gasit desi am tot intrebat si am tot urmarit sagetile. De fapt am gasit una din ele dar era inchisa. Erau destule restaurante dar noua nu ne era foame pt ca tocmai mancasem inghetata si am decis ca nu mai avem ce face in zona pana la pranz (nu ni s-a parut cine stie ce nici oraselul, mult mai frumos Tryavna de exemplu) asa ca ne-am intors in Arbanassi, pe acelasi drum. Am mancat de pranz si apoi am plecat spre cascada Hotnitsa coborand in Veliko Tarnovo. Chiar cand am terminat coborarea se facea un drum la dreapta care ar fi putut da in drumul spre Ruse dar nu avea niciun indicator pe el asa ca am tinut inainte si drumul ne-a dus pe langa Tsarevets si apoi prin tot centrul pana pe partea cealalta de unde ne-a coborat spre Ruse si am iesit prin stanga drumului. (iesirea in drumul principal am recunoscut-o de alte dati). De acolo am mers la cascada Hotnitsa si apoi acasa.

Edited by mdt, 10 June 2013 - 07:22.


#42
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
O recomandare pentru o pensiune in Veliko?
Ma intereseaza sa fie decent la pret (max 150ron/noapte) si cat mai aproape de centru.
Mersi.

#43
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 Taw, on 10 iunie 2013 - 21:29, said:

O recomandare pentru o pensiune in Veliko?
Ma intereseaza sa fie decent la pret (max 150ron/noapte) si cat mai aproape de centru.
Mersi.
iti recomand "Hostel Nomads", este chiar pe strada Gurko, cea din "buza" raului :-)
Au si camere cu 2 paturi.

#44
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 spam.spam, on 11 iunie 2013 - 20:31, said:

iti recomand "Hostel Nomads", este chiar pe strada Gurko, cea din "buza" raului :-)
Au si camere cu 2 paturi.

Mersi, dar in poze nu arata foarte bine la pret cer per camera dubla (25-35euro).
Am rezervat la Hotel Tarnava ***, 122ron/noapte, mic dejun inclus.

Edited by Taw, 13 June 2013 - 11:13.


#45
alinamadalina

alinamadalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.09.2010
Buna! Imi puteti recomanda pt Veliko un restaurant unde se mananca bine?
A mai fost cineva in ultimele 2 luni acolo si are noutati privind spectacolul de lumini de la cetate?
Multumesc frumos :)

#46
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Cel mai bine in zona la Arbanassi se mananca. Daca tii neaparat sa mananci in Veliko Tarnovo ar fi pe strada Gurko restaurantul cu acelasi nume.
Am fost de f multe ori in zona dar m-am cazat numai in Arbanassi.

#47
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Confirm ce zice atupi Posted Image

Cum o mai arata intrarea la Tsarevets? S-or fi terminata menajarile zonei?
Pe unde s-o mai ajunge la Arbanassi, tot trebuie sa inconjori cetatea - pentru ca pe la intrarea in Tsarevets cred ca nu se va putea, pareau sa faca zona exclusiv pietonala.

Edited by BlueKing-69, 18 September 2013 - 20:49.


#48
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Din cate tin eu minte asta primavara terminasera renovarile si arata chiar bine zona.

#49
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

 alinamadalina, on 18 septembrie 2013 - 11:43, said:

Buna! Imi puteti recomanda pt Veliko un restaurant unde se mananca bine?
A mai fost cineva in ultimele 2 luni acolo si are noutati privind spectacolul de lumini de la cetate?
Multumesc frumos Posted Image

pentru mancare, pizzeria "Tempo", chiar in zona centrala
cu toate ca se cheama asa,  este de fapt un restaurant cu mancare foarte buna

#50
alinamadalina

alinamadalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.09.2010
Va multumesc frumos pt recomandari :)
Deja am rezervat cazare la un hotel in Veliko si obiectivul e vizitarea orasului plus spectacolul de lumini de la cetate.
A doua zi ajungem in Arbanasi. Ce zona, stradute ar trebui colindate aici?
Thanks :)

#51
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Toate stradutele :)
Arbanassi e un sat mic, ca si obiective cunoscute sunt niste biserici dar farmecul este al intregii asezari per ansamblu, e suficient sa te plimbi pe stradute macar o ora si sa mancati la o mehana.
Cu spectacolul de lumini, iti doresc sa ai noroc sa se intample pentru ce el are loc daca este un grup mai mare de nu stiu cate zeci de persoane care platesc.

#52
alinamadalina

alinamadalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.09.2010
Multumesc mult! da, stiu care e problema cu spectacolul de lumini. sper sa avem noroc :)

#53
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Am fost si eu weekendul acesta la Veliko , foarte frumoasa iesirea.
Stiati ca s-a micsorat taxa de pod ? E 14 lei in loc de 27 desi pe placuta scrie tot 27 lei. A stat ala 1 min cu banii in mana , nu stia de ce ii dau atat, s-a dumirit cam greu si mi-a dat rest.
Am fost cazat la hotel Gurko, pe Gurko street, cu vedere la frumosul monument, camera la etajul 2 :) .
In Arbanasi ajungi chiar pe langa intrarea de la Tsarevets , desi au pus piatra cubica au delimitat zona de pietoni si poti merge cu masina chiar pe langa poarta , spre Arbanasi, sunt mai multe indicatoare pe drum, ai cam 3 km .
Intrarea la Tsarevets este 10 leva cu reduceri pentru studenti , copii, batrani .
REstaurante ok : este unul al carui nume nu il pot pronunta, prea complicat :) are doua locatii, ambele in centru, este full mereu , Shtastlivetsa , am cautat acum.
Pentru cina va recomand Hadji Nikoli, un restaurant elegant, aflat pe straduta aceea de mestesugari, cu pian la intrare, foarte bun.
Am mai mancat la un alt restaurant aflat chiar langa primul mention, Ego pizza & grill, are o vedere superba asupra orasului, mancarea foarte buna, servirea ok, preturi ceva mai mici ca celelalte.
Am observat la ei multe pizza place, f multi comandau pizza, peste 50 % dintr-un restaurant manca pizza, 40 % salate si 10 % mancare facuta intr-un vas metalic la cuptor gen  . Intradevar pizza este foarte buna, ingrediente de calitate, pret  la o pizza de 450 gr era cam 6 leva. Bauturile ieftine peste tot, inclusiv vinul, am dat sub 4 leva pe o carafa de 0.5 l , nu aveau meniu la bauturi in engleza si nici nu prea ne intelegeam noi asa :)
Cazarea super ok, am primit upgrade la junior suite, peste 40m2, jacuzzi, balcon cu vedere la monument, mic dejun ok, parcare, gazda foarte primitoare si respectuoasa .
Plimbatul pe jos este cam obositor, noi am mers numai pe jos , urci - cobori, dar distantele nu sunt atat de mari .
Spectacolul de lumini nu a avut loc, am vazut ca era promovat prin pliante ca ar incepe la 20:30 , dar probabil nu au fost sponsori :)
Exista un centru de informare pentru turisti unde primiti gratuit o harta dar si o brosura cu evenimentele din luna respectiva, indicatii despre hoteluri si restaurante .
Vazusem pe TA si un tur pietonal gratuit insa am ajuns acolo la ora mentionata si nu era nimeni , poate ar trebui intrebat anticipat .
Foarte multi turisti, sambata la pranz trotuarele erau pline, restaurantele la fel .

#54
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Frumos si detaliata relatarea.
Cateva imagini de toamna nu ai si tu?
Era aglomerat prin town?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate