Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...
 Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 

Propolisul omoara nervul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
De ceva timp incepe sa ma "supere" o masea (dureri  usoare) dar ma ia cu fiori cand ma gandesc ca o sa mai trec prin durerile prin care am trecut acum cativa ani. Nu vreau sa aud sfaturi gen "dute la stomatolog!"! Am o IMENSA fobie de dentist. Si cineva mi-a spus ca daca masezi gingiile si dintii cu propolis iti omoara nervul si nu mai ai probleme niciodata.
Asa este?
Si pe unde gasesc ?
De cate feluri este si care o fi mai bun?


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 09.05.2005
Nu omoara nervul, dar e posibil sa calmeze durerea. (Tinctura de Propolis)

Edited by LensFlare, 03 September 2012 - 10:15.


#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca era asa simplu toti care folosesc propolis, indiferent de scop, nu mai aveau nerv viu in tot corpul. Gandeste putin. In general durerile la nivelul nervului sunt provocate de infectii. Infectia ajunge la un nerv chiar daca acea masea/dinte nu este cariata. Migreaza de langa una apropiata care este cariata sau a fost plombata dar au aparut probleme la lucrare.

Trece cu tratament medicamentos dar tot trebuie sa te duci la medic. Nu lua de capul tau pastile ca poti da in altele sau agravezi.

Ineaca fobia aia pentru cateva ore si dute la un medic.

#4
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Cum am mai spus NU MA DUC LA STOMATOLGIE.
Dar de ce acum 7-8 ani ma durut o alta masea aproape o vara intreaga  non stop si o data sa oprit durerea brusc. Si de atunci nu mai am probleme cu acea masea???
Sa fi murit nervul de ciuda ca nu l-am bagat in seama...(glumeam si eu) .  :)

#5
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Sunt convins ca vei gasi un dentist care sa iti inteleaga fobia si sa te ia cu usorul, pentru ca problema ta nu se poate trata de unul singur cu remedii alternative. Iti va face o anestezie si nu te va mai durea.
Asa stai cu durerea zi de zi dar nu vrei sa mergi la dentist din cauza ca ti-e frica de durere ?? ... nu suna prea logic...
Iar daca stai prea mult risti sa te umflii si sa te doara si mai tare, infectia se poate extinde, nu e de neglijat. Si daca pe viitor gasesti un dentist amabil, mergi sa iti faci toate plombele sa nu mai ai probleme cu dintii, pentru ca apoi sa mergi doar la controale. Ca nu te mai doare acel dinte, nu inseamna ca nu exista o problema la el si sunt sigur ca va recidiva.
Sunt convins ca iti vei invinge frica! pana la urma...

Edited by lordlukas87, 03 September 2012 - 10:48.


#6
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,064
  • Înscris: 20.06.2005
Durerea semnalizeaza organismului o problema, si cred ca problema fara sa pilesti dintele nu se va rezolva.
Ba mai mult decat atat se va agrava si va trece la a "strica" si ceilalti dinti. Cu cat te duci la stomatalog mai repede cu atat "pagubele" vor fi mai mici.

#7
yonutz2032

yonutz2032

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 02.11.2011
Cu frica de stomatologie e cel mai rau
Dute la dentist si infruntati teama ca altfel vei avea probleme mai grave

#8
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 yonutz2032, on 03 septembrie 2012 - 12:37, said:

Cu frica de stomatologie e cel mai rau
Dute la dentist si infruntati teama ca altfel vei avea probleme mai grave
Foarte adevarat.
comparativ cu anii din urma nu doare deloc.
Anestezia e floare la ureche.mai rau doare un vaccin.

Edited by Ulpiatraiana, 03 September 2012 - 12:57.


#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Hai ca te vindecam noi pe forum. Fac un voodoo si te-am rezolvat in gura.
Stai linistit, ca tot la dentist ajungi. Asta daca va mai avea ce face. Sau nu te poti duce toata viata la dentist, dar vedem cati dinti mai ai la 50 de ani. E alegerea ta, dar te rog eu frumos, pentru binele amaratilor care citesc pe net, nu mai posta idiotenii.

#10
ledmixt

ledmixt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.06.2012
Crede-ma, dentistul e de 1000 de ori mai placut decat o durere de masea. Sa nu te duci la dentist in conditiile astea e aproape cea mai mare prostie pe care poti s-o faci. Efectiv nu te doare nimic pentru ca pentru ca foloseste anestezic( daca iti e frica de intepatura poti cere sa foloseasca un spray care anesteziaza pielea inaintea injectiei, in general toate cabinetele au).Singura operatiune in care poate sa te doara este atunci cand iti scoate nervul, dar iti zic din experienta ca nu doare mai tare  decat durerea de masea in sine. Este o durere mai usoara pe care trebuie sa o suporti doar 10 minute dupa care scapi de dureri toata viata, cel putin la acea masea.

#11
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Hmm...Iti imaginezi cum miroase gura unui om care nu se duce la stomatolog.Personal prefer sa sarut o gura fara carii si cu dinti albi si frumosi.Stiu,din  asta se deduce ca-s prea egoista.
Prefer sa-mi se faca extractie pe viu dar sa stiu ca miros bine.Posted Image

A,si apropos, stii ce inseamna ideograma de la avatarul tau? Banuiesc ca nu,altfel nu ai mai folosi kanji.Daca vrei sa folosesti kanjii du-te la denist.
Pina nu te duci la denist schimba-ti avatarul.Posted Image

Edited by Ulpiatraiana, 03 September 2012 - 18:54.


#12
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,408
  • Înscris: 30.12.2005
@mihai, cauta un cabinet care ofera inhalosedare.
Se administreaza pe masca un gaz care iti mai reduce din "angoase" - e cam ca la matoleala!

#13
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 doktoru, on 03 septembrie 2012 - 18:41, said:

@mihai, cauta un cabinet care ofera inhalosedare.
Se administreaza pe masca un gaz care iti mai reduce din "angoase" - e cam ca la matoleala!

Imi place starea asta,eu am visat chiar frumos.

#14
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006
De-a lungul istoriei, oamenii care traiesc in minciuna de sine mereu au sperat la un panaceu universal, castravetii, radacina aia yin si yang care seamana a om, ginseng, ginco biloba, sirop de noni, si acum se trage tare spuza pe propolis si alte produse apicole. Nu exista medicament pentru prostie. NU mergeti sa va faceti nici RMN, ca nu se vede prostia pe pelicula foto, numai pe pelicula vietii se vede prostia. Si da, se fac bani din prostia celor multi.

#15
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,408
  • Înscris: 30.12.2005

 Ulpiatraiana, on 03 septembrie 2012 - 18:49, said:


Imi place starea asta,eu am visat chiar frumos.

Ulpia... Posted Image... baby!!!

#16
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 doktoru, on 03 septembrie 2012 - 19:01, said:


Ulpia... Posted Image... baby!!!
Posted Image

#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu-mi place sa sterg posturi ... macar mai scrieti si voi 2-3 cuvinte, asa ca doktoru, sa fiu si eu acoperit! :D :P

Ontopic, m-am enervat cam tare pe initiator. Cauta cabinet cu inhalosedare cum te-a sfatuit colegul doktor. Asta daca-ti permiti... ca e destul de costisitor.

#18
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,408
  • Înscris: 30.12.2005
rip, da' ce ne facem cu ulpia?
matoleala, saruturi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate