Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Modem huawei hg658

- - - - -
  • Please log in to reply
1133 replies to this topic

#973
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Cumperi un switch gigabit si ai rezolvat comunicatia locala, nu ai nevoie de router pentru asta,

#974
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Da, un switch e clar varianta cea mai ieftina si eficienta strict pentru transfer intre PC si NAS. As fi vrut un router mai bun si pentru wireless mai puternic. Nu am precizat mai devreme (ca sa nu fac postul kilometric) ca mai am ceva probleme cu streamingul mkv (bluray nici nu poate fi vorba) intre NAS si mediaplayer din camera alaturata. As fi sperat ca un router mai puternic sa rezolve si asta, desi nu sunt sigur daca problema e la routerul HG658 sau la mediaplayer (sacadeaza la mkv 1080p si pasaje aglomerate din film)

Edited by fuscobal, 23 March 2016 - 22:42.


#975
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Varianta 2a e cea mai puţin fezabilă, din câte ştiam Telekom nu acceptau modemuri DSL third-party în reţeaua lor (dar poate s-au schimbat lucrurile în prezent, dacă ne poate confirma vreun insider).

Eu aş merge, în locul tău, pe varianta 2b. Creşti viteza LAN şi ai semnal mai bun decât cu WiFi-ul de la Telekom. Singura problemă ar fi că dacă nu vrei să faci dublu NAT, trebuie să treci HG658-ul în mod bridge, şi atunci, dacă nu mă înşel, nu mai merge IPTV-ul.

Personal, sunt foarte mulţumit de ruterele ASUS din seria aceea; am folosit un RT-AC66U şi nu am ce să-i reproşez. Acum, depinde şi de necesităţile tale de conectivitate - RT-AC68U are şi un port USB 3.0, şi probabil un firmware mai bine suportat în timp decât modelul mai vechi, iar unii zic că ar fi un pic mai rapid pe 5Ghz.

Edited by rv, 23 March 2016 - 22:51.


#976
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Multam de raspunsuri. Nu am IPTV ci Dolce (antena). Ca si idee generala, prin casa, nevoile actuale si viitoare de conectivitate ar fi asa > PC desktop, NAS, 2 TV, fiecare cu mediaplayerul lui, 1 macbook pro, 2-3 telefoane, o tableta. In prezent, wi-fi-ul din 658 este absolut suficient pentru tot ce inseamna browsing pe telefoane sau tableta si acopera bine tot apartamentul (160mp). Problema apare la transferul de fisiere intre PC si NAS care e limitat de Huawei la 100MBPS si probabil ca s-ar putea rezolva si doar cu un switch de 100RON si respectiv la mediaplayerul Med8er 1000X3D care sacadeaza la fisiere mai maricele. La transfer de fisiere de pe PC/NAS pe HDD-ul intern al mediaplayerului vad viteze de maxim 2-2.5MB/s (20Mbps) ceea ce mi se pare destul de putin. Nu-mi dau seama insa daca limitarea asta e de la Huawei, mediaplayer, protocolul SMB de comunicare intre ele ...

#977
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008

View Postfuscobal, on 23 martie 2016 - 22:15, said:

Salutare
In momentul acesta am internetul de 100Mbps de la Telekom si un router Huawei HG658. La router am legat si PC, si NAS-ul Synology 1513+. Routerul este limitat la 100Mbps atat extern cat si intern, motiv pentru care transferul de fisiere intre PC si NAS prin router este limitat si el la 100Mbps. Ar fi cateva chestiuni de rezolvat :

1) Cresterea vitezei de internet de la 100Mbps la macar 200Mbps > baietii de la Telekom spun ca nu se poate face decat daca aduc fibra pana in apartament (in momentul asta ea vine in subsolul blocului in cutia lor de distributie si de acolo pleaca catre apartamente pe FTP cat 5 sau 6. Din cate stiu eu, FTP-urile astea pot tranfera 1000Mbps daca sunt de calitate, ceea ce inseamna ca probabil nu vor sa-mi dea 200Mbps pe infrastructura actuala, fie pentru ca routerele lor de 200Mbps au intrare pentru fibra in loc de RJ45, fie pentru ca cutia aia de distributie din subsol nu le permite si ar trebui sa o schimbe cu alta mai performanta. Are idee care e adevarul aici?

2) Pana rezolv cumva cu viteza pe extern, as vrea macar sa rezolv cu viteza de transfer intre NAS si PC, ceea ce presupune sa iau eu un router mai performant. Aici am 2 optiuni :
   a ) Routerul nou inlocuieste pe cel Telekom, caz in care am nevoie de setarile lor pentru a putea decoda semnalul din perete. Oare se poate ?
   b ) Las routerul Telekom cum e acum si leg routerul nou de el, dupa care mut PC si NAS pe routerul nou. In varianta asta presupun ca nu mai am nevoie de nici un parametru de la Telekom dar ma enerveaza ca trebuie sa stau cu 2 routere pe masa care ocupa spatiu fizic si o priza in plus.

3) Pentru a ) sau b ) de la 2) ma uitam la routerele astea :

ASUS RT-AC66U Black Diamond Dual-Band AC 1750 Gigabit, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a/b/g/n
lei 529.99
ASUS RT-AC68U Dual-band Wireless-AC1900 Gigabit Router, USB 3.0, IEEE 802.11a/b/g/n
lei 699.99

Evident ca mi-ar conveni sa-l iau pe cel mai ieftin dintre ele, avand in vedere ca oricum e la ani lumina in fata comparativ cu ce am acum. De asemenea, sper sa nu fie vreo problema de compatibilitate cu routerul Telekom sau alte chestii la care nu ma pot gandi (in situatia 2b)
0. La HG658 nu ai FTP și nici RJ45, ci ai RJ11 (mufă de telefon);
1. Mai mult de 100 Mbps vei avea fără adăugarea alor dispozitive doar când vei avea FTTH, nu FTTB xDSL.
2.

View Postlu_k-309, on 23 martie 2016 - 22:30, said:

Cumperi un switch gigabit si ai rezolvat comunicatia locala, nu ai nevoie de router pentru asta,

pe VDSL poți lua un Router care să știe VDSL, dar nu sunt sigur dacă tu ai VoIP. Chiar dacă nu ai, nu știu ce șanse ai ca routerul să se poată autentifica în rețea.

#978
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
La postarile din urma ziceam ca nu (mai) pot face "port forward" pentru BitComet ,jucandu-ma cu aplicatia de pe Netograf (aplicatia independenta de masurare viteza internet ANCOM) sectiunea RUTA mi-a scris urmatoarele:

Quote

RUTA PACHETELOR
Eroare! Nu s-a putut afisa ruta deoarece IP-urile detectate de sistem fac parte din reteaua interna (nu sunt IP-uri publice).
Asta inseamna ca nu am IP public !? Sper sa se schimbe treaba asta cand o sa intru pe fibra optica.

#979
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Salut,

Am incercat sa activez porturile VoIP ale acestui router HG658 pentru a le folosi cu serviciul oferit de CallRomania. Am facut tot ceea ce se spune aici pe forum si in alte parti, modifcarea manuala a fisierului de configurare, cu toti pasii parcursi, am scapat de mizeria de firmware Telekom si am pus un firmware Romtelecom care se spune aici ca functioneaza cu VoIP pe cele doua porturi, insa serviciul VoIP nu o ia din loc, LED-ul sta rosu iar starea celor doua linii, desi configurate, este Idle, UnRegister. Am gasit la australieni un firmware care arata mult mai bine decat ceea ce ne-a oferit Romtelecom, se pare ca are toate functiile inclusiv VoIP, l-am instalat cu succes, se sincronizeaza, insa conexiunea Internet PPP ADSL nu o ia din loc, desi am incercat sa o configurez exact cum o configurez pe cea din firmware Romtelecom. Incearca sa se conecteze, sta pe Connecting, esueaza, incearca din nou si tot asa. Daca aveti timp sa va uitati si sa ne spuneti cum/daca s-ar putea folosi acesti firmware, cred ca ar fi util pentru multi. Firmware-ul este acesta: http://ftp.iinet.net...pgrade_main.bin .

#980
StudLiquid

StudLiquid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 06.03.2015
Se tot stinge / reaprinde router-ul, as putea incerca sa-i fac ceva sau singura solutie e sa iau altul?
As vrea alt router, asa ca va intreb pe voi, ce router pot lu care sa fie compatibil cu net de la tekeom, sa mearga setarile etc?

#981
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
ADSL sau VDSL?

#982
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Salut, am citit putin pe aici dar nu sunt 100% lamurit daca pot pastra 658-ul doar pentru serviciul IPTV si telefonie iar restul sa deleg catre un alt router mai puternic ? Eventual 658-ul sa devina cumva "invizibil" privind dinspre Internet, iar toate setarile legate de port forward sa le fac pe router-ul nr. 2 ?
Serviciul este VDSL2
Daca am fost neclar, pot detalia... Posted Image

Edited by muntos, 12 June 2016 - 14:50.


#983
StudLiquid

StudLiquid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 06.03.2015

View PostKyKyKyKy, on 30 mai 2016 - 19:48, said:

ADSL sau VDSL?
Cum aflu? am incercat de la setari router. Chiar am nevoie de un alt router.
Scuze ca raspund abia acum.

la "WAN" la IPTV_0_36 apare tip acces: DSL
iar la "TR069_INTERNET_R_0_35" apare VDSL, sa inteleg ca e VDSL

#984
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Intri pe pagina modemului, dai la Status - WAN

#985
StudLiquid

StudLiquid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 06.03.2015
https://i.imgur.com/vRPSWyX.png

View PostKyKyKyKy, on 22 iunie 2016 - 19:23, said:

Intri pe pagina modemului, dai la Status - WAN


#986
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
xDSL

#987
StudLiquid

StudLiquid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 06.03.2015

View PostKyKyKyKy, on 22 iunie 2016 - 19:24, said:

xDSL

Ok, deci intrebarea era ce router imi recomandati, ca sa functioneze cu aceasta conexiune si setarile sa le pot face singur.

#988
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
În pagina xDSL arată tipul de conexiune.
Dacă ai VDSL o să ai o problemă cu alegerea lui. Dacă mai ai și televiziune IPTV e posibil să nu-l poți schimba sub nicio formă.


#989
StudLiquid

StudLiquid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 06.03.2015

View PostKyKyKyKy, on 22 iunie 2016 - 19:28, said:

În pagina xDSL arată tipul de conexiune.
Dacă ai VDSL o să ai o problemă cu alegerea lui. Dacă mai ai și televiziune IPTV e posibil să nu-l poți schimba sub nicio formă.

Am doar internet, si nu am de gand sa bag televiziune. Vreau doar un router sa bata cat mai bine, dar sa nu fie exagerat de scump. https://i.imgur.com/6GPqnsX.png

#990
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Ai ADSL2+ sunt destul de populare.

Poți încerca Asus.
Dar mai așteaptă păreri ale colegilor de p-aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate