Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Radiere masina din circulatie de la politie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
Buna ziua,

In luna ianuarie am vandut o masina unei persoane din Bucuresti. S-au facut toate actele la Udristei la un ghiseu de acte. Am scris si pe certificat Instrainat catre _______ si data. Aceasta persoana care a cumparat-o, a vandut-o la randul ei unei alte persoane(necunoscuta - am pierdut urma masinii). Acesta din urma, circula in continuare cu numere de inmatriculare ale mele, cu toate ca am convenit cu cel care a cumparat masina sa imi dea numerele in 30 de zile.(asta e alta poveste, nu mai am nevoie de numerele acelea). Interesandu-ma la Buzau(unde si stau de drept), masina inca este inmatriculata pe numele meu la Politie. Astazi am primit amenzi de rovinieta, vreo 4 la numar de la Fetesti. Cei de la Buzau de la Politie, ma indruma sa fac o cerere la judecatorie pentru a radia masina de la ei de fapt (o prostie de altfel)(nu mi-au spus ce cerere sa fac), la Bucuresti, ceea ce mi se pare ilogic, cand eu stau in Buzau. De ce m-as deplasa la Bucuresti pentru aceasta plangere?
Asadar, ce anume trebuie sa fac sa pot radia din circulatie de la Politie numerele de inmatriculare din baza de date de la ei? Ce cerere trebuie sa fac, in ce oras? Avocatul la care am fost nu prea s-a descurcat si mi-a facut o Actiune in Constatare si eu ar trebui sa platesc aproximativ 5500 de ron taxa de timbru, cand eu, am inteles ca nu se plateste taxa de timbru la valoarea masinii.
Daca m-ati putea ajuta si cu un model de cerere, as fi recunoscator.

Multumesc,
Valentin

#2
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Radierea se face la administratia financiara, trebuia sa o faci in ziua in care ai vandut masina.

#3
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
Radierea de la Administratia Financiara s-a facut atunci, eu ma refer la radierea din circulatie de la Politie, pentru ca, legea spune ca masina se radiaza doar atunci cand o inmatriculeaza cumparatorul, dar daca cumparatorul nu vrea sa o inmatriculeze, ce se face?


PS: La Locatia mea scrie Bucuresti, dar in buletin eu am adresa de Buzau.

Edited by valentincr, 05 July 2012 - 17:46.


#4
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Nu are nici o treaba...Daca ai radiat-o de la circa financiara la revedere!!!Practic ala circula ilegal si tu nu mai ai nici o treaba.Lasa sa vina cate amezi o sa vrea ca practic ele tot la circa financiara o sa vina.In momentul in care o sa ai vreo problema o sa le arati ca tu ai radiat masina cu mult inainte sa iei acele amenzi si atunci nu mai au ce sa-ti faca!Mai departe sa se spele ei pe cap cu politia!
In ziua de azi cand cineva vinde o masina si are contract de vanzare-cumparare si a radiat-o la administratia financiara,practic atunci el a terminat orice legatura cu masina!Vanzare sau instrainarea unei masini se face cu astea 2 acte.Daca tu ai astea 2 acte in regula mai departe te doare in "rect" de ei!!!!!!!

#5
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Nu vorbiti in necunostinta de cauza. Am o speta similara, cu amenda de rovigneta la 1 an dupa instrainarea LEGALA a masinii. Ca sa nu platesti trebuie sa deschizi actiune de contestare a amenzii. Si tot asa la FIECARE amenda de ORICE natura iti vine acasa,legata de masina respectiva. Legea e de kko dar nu avem noi ce face

#6
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
Doua amenzi deja le-am facut contestatie. (le-am primit mai demult)
george_eu25, am vorbit la Administratia Financiara chiar azi de problema asta. Ei au zis ca inregistreaza orice amenda pe impozit, nu conteaza ca tu ai acte sau nu. Trebuie facuta contestatie pentru acele amenzi.
Teoretic si practic el merge legal si ilegal(doar ca nu plateste impozitul); pe el cand il va opri cineva acum, nu ii va face nimic daca nu prezinta certificatul de inmatriculare(poate doar o amenda de lipsa acte). Politia va verifica prin statie daca masina este in regula, si asa si este, pentru ca Administratia Financiara nu are baza de date comuna cu Politia sa arate ca masina e radiata de la fisc. In baza de date a Politiei, el circula legal.

Are cineva idei de ce anume se poate face sa radiez din circulatie de la Politie masina?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Actiunea avocatului este corecta (actiune in constatare) pentru ca instanta trebuie sa ia act de actul de vanzare-cumparare si sa constatate ca masina e radiata. Faptul ca trebuie sa platesti taxa de timbru poate fi putin deranjant dar iti vei recupera cheltuielile de la parat. Locul unde se depune si judeca actiunea este dat de domiciliul paratului (cel caruia i-ai vandutmasina) si probabil de aceea ti s-a spus ca trebuie sa o depui la Bucuresti.
Pentru amenzi, daca nu le contesti, va trebui sa le platesti.

#8
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
Omul caruia i-am vandut masina a vorbit mai departe cu celalalt cumparator si a zis ca nu are bani sa o inmatriculeze. Presupun ca daca nu are bani sa o inmatriculeze, de recuperat 5500 de ron ar fi ceva extraordinar.

#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Io nu stiu ce tot vorbiti voi acolo ca e departe de adevar...Am vandut o gramada de masini,printre care si cateva sport unora care vroiau sa arate ca sunt piloti nu soferi.Si pe toate,le-am radiat in aceasi zii in care le-am vandut plus ca am scris pe talon "instrainat la data de catre..." . Si i-am facut si o copie talonului dupa ce am scris asta.Vreau sa zic ca majoritatea le-au inscris dupa 2-3 saptamani(la unii a trebuit sa astept chiar mai mult dupa ei ca am numere preferentiale si le rezervasem) si de la nici unul nu mi-a venit nici o amenda cu toate ca stiu sigur ca unul chiar luase doua radare spre mare.Era prietenul unui prieten de-al meu cel care cumparase masina si ala mi-a spus...Iar masina era inca cu numerele mele ca nu apucase sa o inscrie!Nu mi-a venit nici macar o amenda!!!!
Ca fapt divers eu stau in bucuresti,sector 4 si Piedone care e primar chiar si-a dat interesul si a facut sa mearga "ceas" administratiile financiare!La radiere sau inmatriculare nu stai mai mult de 5-10 minute.Ma gandesc ca poate o fii venit vreo amenda,dar cel/cea care trebuia sa o atribuie dosarului (contului...etc) meu de la administratia financiara o fii vazut ca am vandut masina/masinile inainte de amenda respectiva si ca de fapt nu e a mea si i-o fii dat retur spre politie sau in alta parte!

#10
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
George, acum este cu problema rovinietei, nu amenzi de radar care nu mai vin de mult acasa. Oricum, vineri am cumparat eu o rovinieta pentru omu, ca se pare ca nu am cu cine :).
Si aici e alta problema. Impozitul este mare pentru masina, si probabil oamenii au gasit bresa asta sa nu mai plateasca.
Si eu am radiat masina de la impozit (de la Fisc). Dar masina nu se mai radiaza din circulatie(adica de la Politie) decat dupa ce o inmatriculeaza cumparatorul. Dar in lege, nu scrie nimic ca s-ar intampla ceva daca nu o inmatriculeaza. El merge acum ca si cum ar i-as fi imprumutat masina. Si eu am scris Instrainat catre ... etc., dar problema e ca el daca va fi oprit de Politie, nu va arata certificatul de inmatriculare.

#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Pai dupa cate stiu eu e cam usturatoare amenda pentru cei care au "uitat" ,voit sau nu ,actele acasa...Eu v-am spus,la cate masini am vandut,pentru nici una nu am luat nici o amenda!Si faza cu impozitul la motoarele mari o stiu,dar parca se hotarase sau se votase sa se faca baza comuna de date intre politie si administratiile financiare.Sau au lasat-o balta?

#12
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008

 george_eu25, on 9th July 2012, 14:52, said:

Pai dupa cate stiu eu e cam usturatoare amenda pentru cei care au "uitat" ,voit sau nu ,actele acasa...Eu v-am spus,la cate masini am vandut,pentru nici una nu am luat nici o amenda!Si faza cu impozitul la motoarele mari o stiu,dar parca se hotarase sau se votase sa se faca baza comuna de date intre politie si administratiile financiare.Sau au lasat-o balta?

Amenda pentru uitat acte acasa este de 360 de ron(s-ar putea sa fi crescut putin), si asta ramane la latitudinea politistului daca sa dea amenda sau nu. (mi s-a mai intamplat sa uit certificatul si eu, dar nu am primit amenda, pentru ca am vorbit frumos si am avut celelalte acte in ordine)
Am vorbit si la Fisc cum am zis, si au zis ca toate amenzile care vor veni le vor pune pe impozit chiar daca masina e radiata fiscal.  Si singura chestie ar fi sa contest amenzile.

Edited by valentincr, 09 July 2012 - 19:53.


#13
nictdr

nictdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.10.2010

 valentincr, on 5th July 2012, 18:17, said:

Buna ziua,

In luna ianuarie am vandut o masina unei persoane din Bucuresti. S-au facut toate actele la Udristei la un ghiseu de acte. Am scris si pe certificat Instrainat catre _______ si data. Aceasta persoana care a cumparat-o, a vandut-o la randul ei unei alte persoane(necunoscuta - am pierdut urma masinii). Acesta din urma, circula in continuare cu numere de inmatriculare ale mele, cu toate ca am convenit cu cel care a cumparat masina sa imi dea numerele in 30 de zile.(asta e alta poveste, nu mai am nevoie de numerele acelea). Interesandu-ma la Buzau(unde si stau de drept), masina inca este inmatriculata pe numele meu la Politie. Astazi am primit amenzi de rovinieta, vreo 4 la numar de la Fetesti. Cei de la Buzau de la Politie, ma indruma sa fac o cerere la judecatorie pentru a radia masina de la ei de fapt (o prostie de altfel)(nu mi-au spus ce cerere sa fac), la Bucuresti, ceea ce mi se pare ilogic, cand eu stau in Buzau. De ce m-as deplasa la Bucuresti pentru aceasta plangere?
Asadar, ce anume trebuie sa fac sa pot radia din circulatie de la Politie numerele de inmatriculare din baza de date de la ei? Ce cerere trebuie sa fac, in ce oras? Avocatul la care am fost nu prea s-a descurcat si mi-a facut o Actiune in Constatare si eu ar trebui sa platesc aproximativ 5500 de ron taxa de timbru, cand eu, am inteles ca nu se plateste taxa de timbru la valoarea masinii.
Daca m-ati putea ajuta si cu un model de cerere, as fi recunoscator.

Multumesc,
Valentin
va salut, suntem frati de suferinta,la fel ca si dvs. caut un model de cerere, daca sunteti bun imi trimiteti si mie pe e-mail [email protected] actiunea in constatare facuta de avocatul dvs ca sa o iau drept model?
inaintarea actiunii se face la judecatoria sectorului din bucuresti unde locuieste cumparatorul.multumesc

#14
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008

 nictdr, on 12th July 2012, 12:00, said:

va salut, suntem frati de suferinta,la fel ca si dvs. caut un model de cerere, daca sunteti bun imi trimiteti si mie pe e-mail [email protected] actiunea in constatare facuta de avocatul dvs ca sa o iau drept model?
inaintarea actiunii se face la judecatoria sectorului din bucuresti unde locuieste cumparatorul.multumesc

Sigur, pot sa o trimit luni. Am vorbit cu un avocat din Bucuresti, si se pare ca nu e actiune in constatare, ca ei nu au ce sa constate si s-ar face o Actiune in obligatia de a face, adica de a radia masina din circulatie, si se plateste taxa de timbru doar 8 lei la aceasta problema.
O sa revin cu detalii si dupa ce fac Actiunea in obligatia de a face.

#15
nictdr

nictdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.10.2010

 valentincr, on 12th July 2012, 14:16, said:

Sigur, pot sa o trimit luni. Am vorbit cu un avocat din Bucuresti, si se pare ca nu e actiune in constatare, ca ei nu au ce sa constate si s-ar face o Actiune in obligatia de a face, adica de a radia masina din circulatie, si se plateste taxa de timbru doar 8 lei la aceasta problema.
O sa revin cu detalii si dupa ce fac Actiunea in obligatia de a face.
astept si multumesc foarte mult, o zi buna

#16
cretzu01

cretzu01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2012

 valentincr, on 12 iulie 2012 - 13:16, said:

Sigur, pot sa o trimit luni. Am vorbit cu un avocat din Bucuresti, si se pare ca nu e actiune in constatare, ca ei nu au ce sa constate si s-ar face o Actiune in obligatia de a face, adica de a radia masina din circulatie, si se plateste taxa de timbru doar 8 lei la aceasta problema.
O sa revin cu detalii si dupa ce fac Actiunea in obligatia de a face.
va salut! am si eu aceeasi problema ca si d-voastra.Daca mai aveti modelul de cerere v-as fi recunascator daca ati putea sa mi-l trimiteti si mie.multumesc.adresa mea de email este:[email protected]

Edited by cretzu01, 04 October 2012 - 13:17.


#17
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
De pe alt forum, un caz similar: hotararea instantei in cazul unei amenzi pt rovinieta, primita de vechiul proprietar dupa vanzarea masinii:

hotarare instanta said:

Potrivit art.34 din OG nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor,instanta este datoare sa verifice procesul verbal atat sub aspectul legalitatii,cat si al temeiniciei.
In ce priveste legalitatea,instanta constata ca procesul verbal este intocmit in conformitate cu dispozitiile legale,cuprinzand toate mentiunile obligatorii pentru valabilitatea sa.
In ce priveste temeinicia,instanta constata ca prezumtia de legalitate si temeinicie aferenta oricarui act administrativ a fost rasturnata de contestatoare,care a facut dovada ca nu mai este proprietarul autoturismului indicat in procesul verbal.Acesta a facut obiectul contractului de vanzare-cumparare incheiat cu SC x.....SRL la data de 11.04.2011,astfel cum rezulta din contractul de vanzare cumparare si procesul verbal de radiere mijloc de transport atasate la dosar.
Contestatorul,in calitate de vanzator,nu mai are nici o obligatie legala.Proprietatea s-a transcris cumparatorului la data de 11.04.2011,potrivit art.1295 C.civ.,in vigoare la data incheierii actului de vanzare-cumparare.
Cumparatorul are obligatia de a efectua demersurile in vederea transcrierii transmiterii dreptului de proprietate autoturismului pe numele sau,potrivit art.8 din Ordinul nr.1501/2006 privind procedura inmatricularii,inregistrarii,radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor si art.11 aln.4 din OUG nr.195/2002,care instituie si un termen limita de 30 de zile.
Din formularea textului rezulta clar ca legea face distinctie intre dobandirea calitatii de proprietar si transcrierea acestei calitati.
Neindeplinirea acestei obligatii,inainte sau dupa expirarea termenului de 30 de zile,nu poate conduce la sanctionarea vanzatorului,pentru ca lipseste culpa sa(vinovatia este elementul esential al raspunderii contraventionale;atata timp cat potrivit legii,vanzatorul nu mai are nici o oblgatie in ce priveste transcrierea proprietatii pe numele noului proprietar,nu poate fi sanctionat pentru fapta acestuia).
Art.1 alin.1 lit.b din OG nr.15/2002 stabileste obligatia de plata a rovinietei pentru persoanele inscrise in certificatul de inmatriculare si care au calitatea de proprietar,cea din urma conditie nefiind indeplinita in cazul contestatoarei.
Prezumtia de proprietate nascuta din certificatul de inmatriculare nu este una absoluta fiind rasturnata prin inscrisurile depuse.
Pentru cele de mai sus ,instanta considera ca procesul verbal este netemeinic,urmand sa admita plangerea formulata de contestator.
PENTRU ACESTE MOTIVE IN NUMELE LEGII HOTARASTE
Admite plangerea formulata de contestatorul X X,domiciliat in Bucuresti,.........,in contradictoriu intimata COMPANIA NATIONALA DE AUTOSTRAZI SI DRUMURI NATIONALE DIN ROMANIA SA-CESTRIN,cu sediul in Bucuresti,sector 6,Bld.Iuliu Maniu,nr.401A.
Anuleaza procesul verbal de contraventie seria R1x nr.0x7x6x0/12.12.2011 emis de CNADNR.
Cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare.


#18
cretzu01

cretzu01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.08.2012

 geutz, on 05 octombrie 2012 - 00:51, said:

De pe alt forum, un caz similar: hotararea instantei in cazul unei amenzi pt rovinieta, primita de vechiul proprietar dupa vanzarea masinii:

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate