Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Sora mea cu sindrom Down

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#1
Suryahx

Suryahx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.05.2012
Ce se intampla cu o persoana majora cu sindrom Down (sora mea doar de mama) in cazul in care la un moment dat ramane fara persoana ingrijitoare adica fara mama in caz de deces? In cazul asta sora nu ar ramane doar fara ingrijitoare, fara mama ci si fara un acoperis deasupra capului pentru ca mama mea sta cu ea si cu fratele meu in chirie. Fratele mai e cum mai e, dar eu ma gandesc la ea, la sor-mea mai mult pt. ca avand sindrom Down nu e capabila sa traiasca de una singura pe cont propriu, ar fi deja o gluma proasta sa zic sa se angajeze si sa-si plateasca singura ceva chirie... Ma gandesc ca fiind majora (sora cu sindrom down) atunci nu mai pot sa apelez la protectia copilului. Atunci se poate apela in alta parte? Are vreo institutie a statului sau cineva vreo obligatie legala fata de persoanele cu sindrom Down in cazuri din astea extreme? Am inteles ca are drept legal la persoana ingrijitoare daaar cum ramane cu domiciliul? Sta la ingrijitoare sau cum?
Eu ca sora am vreo obligatie legala fata de ea? Eu stau cu chirie si mi-ar fi imposibil s-o iau pe capul meu, sa-mi asum asemenea raspundere, sa-mi dau viata peste cap. Nu am pus-o eu pe mama sa faca copil cu sindrom down la 40 de an! :deadtongue:

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ce animal esti! De fapt, pana si animalele au grija de semenii lor...

#3
Suryahx

Suryahx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.05.2012

View Postripper, on 30th June 2012, 16:44, said:

Ce animal esti! De fapt, pana si animalele au grija de semenii lor...
Daca n-ai nimic de zis la subiect atunci nu mai zice ok? Eu am crescut amarata si chinuita in casa de copii, abia m-am pus cat de cat pe picioare cu chiu cu vai si acuma ce ar trebui sa fac - sa iau asupra mea niste raspunderi care nu-mi apartin? Sora cu sindrom Down n-are nici o vina dar si eu ce vina am?  <_<

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Dpdv legal nu cred ca poti fi obligata sa o iei in ingrijire dar sincer nu cunosc legislatia in acest domeniu in schimb dpdv moral cred ca ai aceasta responsabilitate, pana la urma este sora ta...

P.S. Din videochat nu se castiga destul de bine incat sa ai si ceva bani pusi de-o parte ca macar sa platesti pentru cineva sa aiba grija de ea ? Doar tu ai deschis topicul asta

Edited by lawrence38, 30 June 2012 - 16:04.


#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostSuryahx, on 30th June 2012, 16:30, said:

Ce se intampla cu o persoana majora cu sindrom Down (sora mea doar de mama) in cazul in care la un moment dat ramane fara persoana ingrijitoare adica fara mama in caz de deces?
Intreaba-i pe ei: Asociatia Down Bucuresti

#6
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006

View Postripper, on 30th June 2012, 16:44, said:

Ce animal esti! De fapt, pana si animalele au grija de semenii lor...
+1.
Ma gandeam ca vorbesti despre un caz extrem cand cineva a ramas fara nimeni pe lume. Dar tu vii de fapt sa intrebi daca exista cineva obligat sa aiba grija de sora ta doar pentru ca tu nu vrei sa ai grija de ea :death:

#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostSuryahx, on 30th June 2012, 16:52, said:

Daca n-ai nimic de zis la subiect atunci nu mai zice ok? Eu am crescut amarata si chinuita in casa de copii, abia m-am pus cat de cat pe picioare cu chiu cu vai si acuma ce ar trebui sa fac - sa iau asupra mea niste raspunderi care nu-mi apartin? Sora cu sindrom Down n-are nici o vina dar si eu ce vina am?  <_<

Cum adica la casa de copii ? Maica-ta unde era in timpul asta ? Si inca o intrebare pentru ca nu ai precizat, cat timp ati petrecut impreuna, tu si sora ta despre care vorbesti ?

L.E. Nu e nevoie sa mai explici, am citit AICI Imi pare rau sa aud ce ai scris tu acolo despre maica-ta, sincer, e foarte aiurea sa nu ai parte de dragoste parinteasca si suport dar acea persoana, sora ta, e nevinovata in treaba asta, cred ca ura asta catre maica-ta te determina sa spui ca nu vrei sa o ingrijesti. Oricum, asa cum am scris mai sus, nu cred ca legal te poate obliga cineva sa ai grija de ea asa ca poti sta linistita.

Daca esti atat de hotarata sa-ti abandonezi rubedeniile mai bine ai emigra pe undeva departe sa nu mai stie nimeni de tine. Mai ales ca slujba ta, videochat-ul se poate presta de oriunde si ai mai si scris pe celalat topic ca ar fi barbati straini interesati de tine, poate gasesti unul pe capul caruia sa te duci :rolleyes:

Edited by lawrence38, 30 June 2012 - 16:13.


#8
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View PostSuryahx, on 30th June 2012, 16:30, said:

Ce se intampla cu o persoana majora cu sindrom Down (sora mea doar de mama) in cazul in care la un moment dat ramane fara persoana ingrijitoare adica fara mama in caz de deces? In cazul asta sora nu ar ramane doar fara ingrijitoare, fara mama ci si fara un acoperis deasupra capului pentru ca mama mea sta cu ea si cu fratele meu in chirie. Fratele mai e cum mai e, dar eu ma gandesc la ea, la sor-mea mai mult pt. ca avand sindrom Down nu e capabila sa traiasca de una singura pe cont propriu, ar fi deja o gluma proasta sa zic sa se angajeze si sa-si plateasca singura ceva chirie... Ma gandesc ca fiind majora (sora cu sindrom down) atunci nu mai pot sa apelez la protectia copilului. Atunci se poate apela in alta parte? Are vreo institutie a statului sau cineva vreo obligatie legala fata de persoanele cu sindrom Down in cazuri din astea extreme? Am inteles ca are drept legal la persoana ingrijitoare daaar cum ramane cu domiciliul? Sta la ingrijitoare sau cum?
Eu ca sora am vreo obligatie legala fata de ea? Eu stau cu chirie si mi-ar fi imposibil s-o iau pe capul meu, sa-mi asum asemenea raspundere, sa-mi dau viata peste cap. Nu am pus-o eu pe mama sa faca copil cu sindrom down la 40 de an! :deadtongue:
Sper ca nu ai copil...daca da, mi-e mila de el/ea, sincer... :confuzzled:

#9
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Cine are experiență și contact cu persoane bolnave de sindromul Down știe foarte bine cât de instabile psihic sunt și că nu de puține ori recurg la violență dacă nu înțeleg că trebuie să se producă o schimbare în viața lor. Deficitul intelectual mare corelat cu problemele psihice și mai târzii cu cele fizice (sunt mai predispuși la cancere, epilepsii, boala Crohn etc) face destul de dificilă întreținerea unui astfel de membru al societății. Cel mai bine este să fie dat pe mâini bune, experimentate, care ar putea să integreze bolnavul cât de cât în societate (există meserii care le pot presta sub supraveghere). În România e greu să-ți câștigi coaja de pâine, darămite s-o împarți cu cineva care aparent nu aduce niciun beneficiu pe termen mediu sau scurt așa cum se întâmplă în cazul copiilor sănătoși.
Da, a fost o greșeală a mamei care trebuia dă recurgă la supravegherea sarcinii de către personal medical.

#10
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postripper, on 30th June 2012, 16:44, said:

Ce animal esti! De fapt, pana si animalele au grija de semenii lor...

Nu o mai ardeti cu teorii din astea daca nu ati trait pe pielea voastra o asemenea experienta  :nonobad:

Iar animalele de cele mai multe ori se ataca sau manaca intre ele (uitate numai pe discovery sa vezi concurenta intre pui de lei sau alte  lighioane din salbaticie), nu totul seamana cu 101 dalmatieni.

Unele persoane sunt mai puternice, altele mai slabe, fiecare dupa cum poate.  

Iar daca ar fi de ales intre a te distruge pe tine incercand sa traiesti cu o persoana cu asemenea probleme sau a te indeparta si incerca sa supravietuiesti singur.... cred ca ar fi de ales varianta a doua.

Cel ma bine ar fi sa ia contact cu cineva specializat pe asemenea probleme pentru a evalua corect situatia surorii si a vedea ce variante reale exista.

:peacefingers:

#11
Suryahx

Suryahx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.05.2012

View Postlawrence38, on 30th June 2012, 17:01, said:

Cum adica la casa de copii ? Maica-ta unde era in timpul asta ? Si inca o intrebare pentru ca nu ai precizat, cat timp ati petrecut impreuna, tu si sora ta despre care vorbesti ?

L.E. Nu e nevoie sa mai explici, am citit AICI

Daca esti atat de hotarata sa-ti abandonezi rubedeniile mai bine ai emigra pe undeva departe sa nu mai stie nimeni de tine. Mai ales ca slujba ta, videochat-ul se poate presta de oriunde si ai mai si scris pe celalat topic ca ar fi barbati straini interesati de tine, poate gasesti unul pe capul caruia sa te duci :rolleyes:
Pai foarte pe scurt - dupa ce s-a separat de tatal meu eram doar eu cu sora buna (care e ok sanatoasa) - fratele tatalui adica unchiul ne-a dus la o casa de copii pt ca tata suferea de TBC si tragea sa moara in spital ceea ce s-a si intamplat dupa ceva timp. Eu aveam 8 ani si sormea 6 ani cand am fost date la casa de copii de catre unchi. Eu cand am plecat de la casa de copii m-am apucat de videochat pentru ca n-am avut ce altceva sa fac fara nici un ajutor de la nimeni. Sora buna cu care am stat la camin inca mai sta acolo, din fericire pe ea a mai tinut-o sa termine si facultate dar in continuare nu stiu ce are de gand, de videochat nu vrea sa se apuce ca ea nu face asa ceva, ca dupa aia nu mai poate sa aiba relatie serioasa, ca etc. Eu i-am zis ok atunci daca are parere asa de proasta despre ceea ce fac eu atunci sa se descurce cum stie.
Mama i-a facut pe fratele + sora cu sindrom Down cu alt barbat. In conditiile astea e clar ca n-am petrecut aproape deloc timp cu ei. Dar in mod sigur pe mine o sa cada raspunderea in caz de ceva, la mine o sa vina. Sincer, de multe ori m-am gandit sa ma mut si sa nu le mai zic unde stau.   <_<

#12
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
este aproape imposibil sa ai grija de o leguma toata viata. si eu m-am gandit ce se intampla cu totii copii cu probleme dupa ce mor parintii lor.
eu nu inteleg de ce nu se pot eutanasia copii cand se descopera niste malformatii atat de grave incat te gandesti daca ala e om sau un sac de carne.

daca incepeti cu dumnezeu jur ca va dau cu ceva in cap!

am vazut ca ai fost destul de chinuita la viata ta, in locul tau i-as da dracu pe toti si as uita ca am familie.

Edited by rasistu, 30 June 2012 - 17:22.


#13
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postripper, on 30th June 2012, 14:44, said:

Ce animal esti! De fapt, pana si animalele au grija de semenii lor...
Spre exemplu lupii, care il mananca pe al mai slab din haita cand e foamete mare.

#14
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postrasistu, on 30th June 2012, 17:54, said:

sac de carne.

Hai sa fim seriosi, tu ai vazut vreodata o persoana cu sindromul asta ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I13KxRYqoo0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
Nici nu inteleg pentru ce-ti mai pui problema de ce se va intampla cu ea. N-ar trebui sa te intereseze nici macar atat subiectul acesta. Poate ai noroc si se sinucide dupa ce moare maica-ta, desi m-as mira, copiii cu Down is prea prosti si pentru asta.
Oricum, vad ca ai noroc, is o tona de inconstienti chiar pe topicul asta, poate aduni de-o cheta de la ei sau chiar ti-o ia careva pe post de animal de companie.

Edited by FCBK, 30 June 2012 - 17:38.


#16
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postlawrence38, on 30th June 2012, 16:35, said:

Hai sa fim seriosi, tu ai vazut vreodata o persoana cu sindromul asta ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I13KxRYqoo0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sindromul asta are mai multe grade de severitate. Unul dintre ele este aproape de starea de leguma.

#17
Suryahx

Suryahx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.05.2012

View PostFCBK, on 30th June 2012, 18:37, said:

Nici nu inteleg pentru ce-ti mai pui problema de ce se va intampla cu ea. N-ar trebui sa te intereseze nici macar atat subiectul acesta. Poate ai noroc si se sinucide dupa ce moare maica-ta, desi m-as mira, copiii cu Down is prea prosti si pentru asta.
Oricum, vad ca ai noroc, is o tona de inconstienti chiar pe topicul asta, poate aduni de-o cheta de la ei sau chiar ti-o ia careva pe post de animal de companie.
Pentru cazul in care m-as trezi intr-o situatie limita sa stiu ce sa fac in legatura cu ea, ca fratele macar e sanatos, dar ea nu poate fi lasata singura in casa, as pleca 15 min pana la magazin si la intoarcere as risca s-o gasesc moarta si sa fiu eu trasa la raspundere.  : )

#18
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008

View PostFCBK, on 30th June 2012, 18:37, said:

Nici nu inteleg pentru ce-ti mai pui problema de ce se va intampla cu ea. N-ar trebui sa te intereseze nici macar atat subiectul acesta. Poate ai noroc si se sinucide dupa ce moare maica-ta, desi m-as mira, copiii cu Down is prea prosti si pentru asta.
Oricum, vad ca ai noroc, is o tona de inconstienti chiar pe topicul asta, poate aduni de-o cheta de la ei sau chiar ti-o ia careva pe post de animal de companie.
O troleaza ma aia, ca e sincera, chiar parca si eu ma luasem de ea, doar pt ca am dezgust pt fete de genul ei (o groaza..). In rest nu judec, nu cunosc, nu imi pasa.. nici eu nu-s usa de biserica..
Dar ea, din pacate, are dreptate pe vremurile astea de japca : fiecare pt el, toti calca pe cadavre, cine vulva masii mai sta sa aibe grija unul de celalalt :lol:  Si eu vin dintr-o familie in care toti sunt pentru ei. Chiar devin agresivi daca indraznesti sa ii stresezi cu o simpla vorba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate