Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Mama imi cere bani.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
46 răspunsuri în acest subiect

#1
simsis

simsis

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 14.08.2011
Nu stiu ce sa ma mai fac cu mama fiindca imi cere bani intr-una. Dar ca sa nu se inteleaga gresit o sa expun foarte pe scurt faptele care s-au intamplat.  Cand eram mica ea a plecat cu alt barbat iar dupa doi-trei ani tatal meu a murit de TBC in spital si rudele lui m-au internat intr-un camin de copii. Inainte sa moara tatal meu ea a facut doi copii cu acel barbat dintre care cel mai mic s-a nascut cu sindromul down. Pe acesti doi copii i-a trecut pe numele tatalui meu, ea a zis ca el si-a dat acordul dar eu nu cred. De cand a plecat ea a stat cu acei doi copii si cu sau fara acel barbat din chirie in chirie. Momentan e despartita de el si sta intr-o gazda unde are toate conditiile dar nu plateste chirie, in schimb trebuie sa plateasca facturile si se plange ca vin facturi prea mari la gaz si la apa. Ea ar vrea sa stea pe gratis daca ar putea. Pai cine te mai tine in ziua de azi in casa lui cu doi copii dintre care unul cu nevoi speciale fara sa platesti chirie?
In fine, anii au trecut, eu am ajuns la varsta la care a trebuit sa plec din acel camin si dupa ce am facut cat de multe compromisuri am putut am ajuns sa-mi permit sa-mi inchiriez o garsoniera in care sa locuiesc singura. Problema e ca ea acum se comporta ca si cum ar fi obligatia mea sa o ajut eu cu bani, de parca as fi pus-o eu sa mai faca copii, desi traieste de pe o zi pe alta. Ea este angajata de primarie ca insotitor pentru copilul cu sindromul down, ia si alocatie pentru el plus si pensie de urmas de pe urma tatalui meu pentru acei doi copii fiindca i-a trecut pe numele lui. Cu toate astea ea ramane fara bani exact in perioada cand se apropie ziua in care eu trebuie sa-mi platesc chiria si odata a fost in stare chiar sa-mi spuna sa-i zic propietarului ca n-am bani numai ca sa-i dau ei. Altadata mi-a zis sa vorbesc cu propietarul sa mut ziua de chirie numai ca sa am bani sa-i dau ei cand ramane fara. Pai eu daca ma iau dupa ea ajung cu fundul in strada. Femeia asta chiar nu se gandeste deloc la mine, ba chiar cred ca o doare direct in fund de mine.
Desi am cheltuieli lunare de peste 1000 ron cateodata numai chiria, intretinerea ci celelalte facturi, ea nu intelege. Zice ca am bani ascunsi si nu-i dau. Cand ma suna sa-mi ceara si eu ma plang ca nu am ea imi spune ceva de genul: “Dar chiar asa ma lasi fara nici un ban de paine?” sau “Asta mic n-a mancat nimic de ieri si plange de foame” sau “N-am la cine sa ma duc sa-mi dea” Si mie mi se face mila si ii dau dar apoi raman eu fara bani, acum de ex trebuie sa ma descurc cu o suma derizorie aproape trei saptamani pana la urmatorul salariu. Mereu zice ca nu imi mai cere, ca e ultima data, dar urmatoarea luna se repeta aceiasi poveste.
Ba mai mult de atat copilul cel mare a implinit 18 ani dar nu se duce la munca si nici ea nu il trimite fiindca ba nu gaseste, ba ca nu are buletin, ba ca se imbolnaveste si multe alte motive de genul asta. Imi zice: “Unde sa trimit copilul la munca, ce-ai esti nebuna?”  In schimb acest copil fumeaza de stinge, ii cere tot timpul bani de tigari, face mofturi la mancare, are pretentii numai la haine scumpe si multe alte chestii de genul asta. Cand a facut 18 ani “si-a facut” ziua acolo in chirie, deci el sta cu chirie si in schimb ii arde de petreceri, iar luna asta a fost la strand si a facut otita si normal ca mama a gasit motiv ca trebuie sa dea bani la doctor ca daca nu da “nici nu se uita la el”
Femeia asta e groaznic de proasta si de iresponsabila, cateodata nici nu-mi vine sa cred ca e maica’mea. Cateodata ma gandesc sa intrerup orice legatura cu ea, sa-mi schimb numarul de telefon, sa ma mut in alta parte si sa nu-i mai spun unde. Pune presiune enorma pe mine in fiecare luna si pur si simplu simt ca ma trage in jos.

#2
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postsimsis, on 14th August 2011, 12:42, said:

Femeia asta e groaznic de proasta si de iresponsabila, cateodata nici nu-mi vine sa cred ca e maica’mea. Cateodata ma gandesc sa intrerup orice legatura cu ea, sa-mi schimb numarul de telefon, sa ma mut in alta parte si sa nu-i mai spun unde. Pune presiune enorma pe mine in fiecare luna si pur si simplu simt ca ma trage in jos.

Ti-ai dat singur raspunsul. Daca poti face asta si fi impacat cu tine, fa-o!

#3
calincatalin

calincatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 22.05.2005
cum era aia? viata e complexa!

Editat de calincatalin, 14 august 2011 - 12:05.


#4
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.682
  • Înscris: 17.02.2008
Nu cumva esti Laura?  :rolleyes:
Eu in locul tau m-as muta si as schimba nr. de tel.
Dar imi este teama ca politia i-ar zice unde esti.

#5
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.460
  • Înscris: 14.01.2008
parintii,nu ni alegem. Mama ai numai una,indiferent daca iti place,sau nu,oricum ar fi.

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.057
  • Înscris: 10.09.2005

View PostThomas-, on 14th August 2011, 11:45, said:

Ti-ai dat singur raspunsul. Daca poti face asta si fi impacat cu tine, fa-o!

E fata nu baiat, citeste cu atentie topicul.

Acuma revenind la topic, sincer esti fraiera. Adica fisu' cel mare care e sanatos tun isi traieste viata si ti-o distruge pe a ta. Lasa-i in plata Domnului sa se descurce, in loc sa te ajute ea ca e maica-ta, Nu merita, aduti aminte ca te-a lasat in camin de copii, a durut-o la palarie de tine. eu nu m-as uita nici cu curul la ea, aia nu merita sa ii zici mama. I-as zice vreo doua sa ma tina minte daca m-ar suna.

Editat de gerbil, 14 august 2011 - 12:17.


#7
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.033
  • Înscris: 25.07.2006
Eu as fi vorbit cu ea la modul urmator: " imi esti mama, tin la tine si te respect, dar nu mi-ai fost aproape, ai fost mai aproape de cei doi copii decat de mine care am crescut in camin. Prin urmare, cere-le lor bani, ca in mod normal eu ar trebui sa ma astept la ajutor din partea ta pana la o varsta, dar am tinut in mine si m-am descurcat cum am putut. Ne mai vedem, vorbim, povestim, dar pana la santaj emotional si alte cele. Nu ma cauti doar cand ai nevoie de bani, ma cauti cand ti-e dor de mine si vrei sa stii ce mai fac. "

Dar asta sunt eu...
Tu ti-ai raspuns in primul post legat de sentimentele tale despre situatia asta, nu iti mai ramane decat sa i le spui si ei... frumos, civilizat, ii explici, la urma urmei si tu ai viata ta, ai cheltuieli, nu esti multi-milionara, sa te mai scuteasca. Daca s-ar fi ocupat de tine si te-ar fi crescut ea, asa cum putea, era ceva...

#8
adimogos79

adimogos79

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 435
  • Înscris: 06.10.2007

View Postgerbil, on 14th August 2011, 13:16, said:

E fata nu baiat, citeste cu atentie topicul.

Acuma revenind la topic, sincer esti fraiera. Adica fisu' cel mare care e sanatos tun isi traieste viata si ti-o distruge pe a ta. Lasa-i in plata Domnului sa se descurce, in loc sa te ajute ea ca e maica-ta, Nu merita, aduti aminte ca te-a lasat in camin de copii, a durut-o la palarie de tine. eu nu m-as uita nici cu curul la ea, aia nu merita sa ii zici mama. I-as zice vreo doua sa ma tina minte daca m-ar suna.


+1 de la mine. In viata totul are o limita. Eu cred ca mama ta a depasit-o din toate punctele de vedere in ceea ce te priveste. Restul depinde doar de tine. Eu stiu ce as face insa nu sunt in locul tau. Trebuie sa alegi: te chinui tu sau o lasi sa se descurce singura pe drumul pe care l-a 'pavat' cu mana ei.

#9
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.716
  • Înscris: 10.02.2011
simsis, eu cred ca TU esti

View Postsimsis, on 14th August 2011, 09:42, said:

groaznic de proasta...
de ce nu-i tai craca de sub picioare si-i spui verde-n fata lu' maica-ta sa te lase (dreaqu) in pace ca nu vrei sa mai auzi de ea pentru ca tu nu ai motive s-o ajuti asa cum nici ea nu te-a ajutat cand ai avut tu nevoie............
deci cauta un motiv de cearta/scandal monstru si taie legatura de "familie" (bolnava) pe care o ai cu mama ta  :death:
esti majora acum,  ai dreptul la viata ta  :peacefingers:

#10
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.682
  • Înscris: 17.02.2008
Dute si tu la ea si cerei bani, vreo 1000 lei pe luna, ca esti tanara, hainele de calitate sunt scumpe etc.
Cred ca se va satura repede si iti va zice sa o lasi in pace. :)

#11
Eek01

Eek01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 318
  • Înscris: 06.05.2010
Te duci la ea, ii zici : "mama am nevoie urgent de 1000 ron!" ea o sa zica "nu am" si tu din clipa asta rupi orice legatura cu ea. Tu o ajuti, iar tu cand ai nevoie urgenta ea nu.

Si cu asta ai terminato.

#12
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.971
  • Înscris: 14.08.2006
Viata este foarte complexa, si ne trebuie multa intelepciune sa o intelegem. Unele lucruri trebuiesc studiate foarte profund ca sa ajungem la intelegere..sau putem sa le abordam superficial, in situatia asta schimba adresa si telefonul..insa daca ai mustrari de constiinta nu este o idee buna.

Avem libertatea de a alege si putem lua multe decizii, insa unele lucruri nu le putem alege noi. Exista o lege, LEGEA CAUZEI SI A EFECTULUI care ne urmareste pe toti de sub soare. Oamenii care au sindromul down sunt niste suflete foarte speciale, care platesc o karma mare. Cercul familiar in care esti acuma, iti da niste probe foarte importante, un pret pentru niste fapte grave din trecut se plateste, pentru ca nimic nu scapa fara plata. Fiecare dintre noi ne platim karma acumulata, in functie de actiunile trecute. Din cauza asta fiecare om are problemele lui, personale si familiale. Daca as fi in locul tau, as incerca sa ajut cu niste bani de chirie ptr. mama si sa-l ajut pe fratele cu sindromul down, in limita posibilitatilor. Fiecare dintre noi purtam o balanta, pe un taler se afla faptele rele (karma) iar pe celalalt taler se afla dharma (faptele bune). Cu cat facem mai multe fapte bune, cu atat mai echilibram balanta si mai achitam din datorie..

#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostEek01, on 14th August 2011, 10:58, said:

Te duci la ea, ii zici : "mama am nevoie urgent de 1000 ron!" ea o sa zica "nu am" si tu din clipa asta rupi orice legatura cu ea. Tu o ajuti, iar tu cand ai nevoie urgenta ea nu.

Si cu asta ai terminato.
]
chestia asta e pentru a nu se transforma ea personajul negativ, :huh: ?
atunci eu zic sa-i ceara si mai mult de 2.000 RON  :thumbup:

#14
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.327
  • Înscris: 27.03.2009
Santaj emotional se cheama ce-ti face maica-ta. Spune-i sa-si dea si ceilalti doi copii la camin (are ea experienta) si va scapa de cheltuieli. Baga-i si o injuratura si nu va mai apela la tine.

#15
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.477
  • Înscris: 17.12.2008

View Postscorpyo, on 14th August 2011, 13:15, said:

parintii,nu ni alegem. Mama ai numai una,indiferent daca iti place,sau nu,oricum ar fi.
Du-te mori intr-un colt cu o carte de gramatica.

#16
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.716
  • Înscris: 10.02.2011
da, simsis !
toti de pe Forum iti spunem s-o termini cu maica-ta ca ea chiar isi bate joc de tine  :peacefingers:

p.s.: sigur nu esti Laura, tipa cu restante la psihologie :huh: ?!

#17
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.103
  • Înscris: 29.06.2011

View Postscorpyo, on 14th August 2011, 13:15, said:

parintii,nu ni alegem. Mama ai numai una,indiferent daca iti place,sau nu,oricum ar fi.
Decat una ca a initiatoarei mai bine nu.
Scapa de lipitoare fata, aia nu-i mama ta, e' doar o lipitoare.

#18
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 980
  • Înscris: 25.05.2009
parinti nu sunt cei care te concept si te aduc pe lume si apoi te arunca in lume ca pe o masea stricata; parinti sunt aceia care au grija de tine, care fac tot ce este posibil sa-ti fie bine pana la un moment dat, iar la necaz, te ajuta si te sprijina.
rolul de parinte inceteaza in momentul in care dai copilul spre adoptie sau cand acesta se descurca f bine singur, iar tu il tragi in jos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate