Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Sora mea cu sindrom Down

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#37
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostArkouda, on 1st July 2012, 10:50, said:

Nu, nu are nicio obligatie, nici legala, nici morala.

Obligatie morala ai atunci cand toata treaba s-a produs din cauza ta sau cand ai ceva de intors (un favor) persoanei respective.

Din punctul meu de vedere, rezolvarea este una singura: persoana respectiva, suferinda de simdromul down, trebuie sa fie ingrijita de stat pentru ca este caz de asistenta sociala. Se platesc taxe si impozite pentru asta. Punct.
Din punctul tau si al multor altora n-are obligatie morala. Da, statul e obligat sa o ingrijeasca, asa cum am spus, ii prevad sfarsitul inte-un spital de psihiatrie, ceea ce la noi, in Romania, inseamna pt. cineva ca ea condamnare la moarte rapida.

#38
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Sau mai exista posiblitatea sa te oferi voluntar si sa primesti salariu de insotitor de la stat si sa iei tu in grija sarmana fiinta daca te darama mila si sentimentele de remuscare si moralitate excesiva.

Eventual tot cei care se baga in discutie si o fac pe initiatoare topicului animal insensibil, au ei oportunitatea de a fi umani si morali. Pot deveni asistenti sociali.

Edited by Arkouda, 01 July 2012 - 20:27.


#39
Xoleth

Xoleth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 30.04.2012

View PostSuryahx, on 30th June 2012, 16:30, said:

Ce se intampla cu o persoana majora cu sindrom Down (sora mea doar de mama) in cazul in care la un moment dat ramane fara persoana ingrijitoare adica fara mama in caz de deces? In cazul asta sora nu ar ramane doar fara ingrijitoare, fara mama ci si fara un acoperis deasupra capului pentru ca mama mea sta cu ea si cu fratele meu in chirie. Fratele mai e cum mai e, dar eu ma gandesc la ea, la sor-mea mai mult pt. ca avand sindrom Down nu e capabila sa traiasca de una singura pe cont propriu, ar fi deja o gluma proasta sa zic sa se angajeze si sa-si plateasca singura ceva chirie... Ma gandesc ca fiind majora (sora cu sindrom down) atunci nu mai pot sa apelez la protectia copilului. Atunci se poate apela in alta parte? Are vreo institutie a statului sau cineva vreo obligatie legala fata de persoanele cu sindrom Down in cazuri din astea extreme? Am inteles ca are drept legal la persoana ingrijitoare daaar cum ramane cu domiciliul? Sta la ingrijitoare sau cum?
Eu ca sora am vreo obligatie legala fata de ea? Eu stau cu chirie si mi-ar fi imposibil s-o iau pe capul meu, sa-mi asum asemenea raspundere, sa-mi dau viata peste cap. Nu am pus-o eu pe mama sa faca copil cu sindrom down la 40 de an! :deadtongue:

Tu nu ai nici o responsabilitate legala fata de ea. Punct!
Tu nu ai nici o responsabilitate morala fata de ea. Punct!
Sora ta o sa ajunga in grija statului.


PS: Sa mor daca iti inteleg emoticonul!

View Postripper, on 30th June 2012, 21:25, said:

Ba, voi aveti idee cat costa pe luna sa internezi o persoana la un astfel de centru? Voi chiar credeti ca respectiva sora e dispua sa cheltuie vreun leu pentru ea?

Ba, inteligentul lu' peste, tu ai idee ce inseamna sa ai grija de o asemenea persoana?
Adio, viata personala! bun venit, chin si suferinta!
Cu ce drept o faci tu animal, ba? Termina dracu cu tampenii ca, daca ti se intampla sa fii in locul ei, iti blestemai zilele acum.

View Postrasistu, on 30th June 2012, 17:54, said:

eu nu inteleg de ce nu se pot eutanasia copii cand se descopera niste malformatii atat de grave incat te gandesti daca ala e om sau un sac de carne.

Din cauza tampeniilor unora care o ard cu placa "oricine are dreptul la viata".

View PostArkouda, on 30th June 2012, 22:35, said:

Daca maine te-ai trezi cu o sora cu sindrom down pe care ar trebui sa o intretii si despre care parintii tai nu ti-au spus nimic, cam cum crezi ca ai reactiona? Iti zic eu ca te-ai criza maxim si ai incerca sa scapi urgent de ea. Dar urgent-urgent sa nu mai auzi niciodata. Te-ar durea in cur ca aveti acelasi ADN.

Nu, ba, asta mai mult ca sigur ca ar lua-o in locuinta sa si ar avea grija de ea 24 din 24: i-ar da de mancare, ar sterge-o la cur, ar imbraca-o, i-ar goli pisatul, ar spala-o, plus restul nevoilor speciale.
Doar nu este un animal, ca altii.

#40
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostArkouda, on 1st July 2012, 21:26, said:

Sau mai exista posiblitatea sa te oferi voluntar si sa primesti salariu de insotitor de la stat si sa iei tu in grija sarmana fiinta daca te darama mila si sentimentele de remuscare si moralitate excesiva.

Eventual tot cei care se baga in discutie si o fac pe initiatoare topicului animal insensibil, au ei oportunitatea de a fi umani si morali. Pot deveni asistenti sociali.
Sau pot face altceva, mai practic, sa inainteze Parlamentului propunerea pt. o lege care sa-i trimita la moarte pe toti cei care au avut nesansa sa se nasca cu handicap. Asa i-ar scuti pe multi de mustrari de constiinta inutile.

Mi-e sila ca sunt om cand vad asemenea oameni, care isi cauta scuze pt. lipsa de empatie. Mi-ar placea sa existe posibilitatea ca ei sa fie macar pt. o saptamana in situatia sarmanilor handicapati.

#41
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostXoleth, on 1st July 2012, 23:54, said:

Ba, inteligentul lu' peste, tu ai idee ce inseamna sa ai grija de o asemenea persoana?
Adio, viata personala! bun venit, chin si suferinta!
Cu ce drept o faci tu animal, ba? Termina dracu cu tampenii ca, daca ti se intampla sa fii in locul ei, iti blestemai zilele acum.
Bah aci sunt de acord 100% cu tine. Teoria e usoara si nu doare gura sa vorbesti, dar cand esti tu pus efectiv in situatia aia e de pooorc raau!

View PostXoleth, on 1st July 2012, 23:54, said:

Din cauza tampeniilor unora care o ard cu placa "oricine are dreptul la viata".
Eh aci deja e '' grele'' PLM nici nu cred ca are legatura cu handicapatul, ci mai mult  cu ala de are grija de el.Ca asta din urma se chinuie mai mult... MA rog imi este imposibil sa dau verdicte in cazuri din astea. Am si eu in familie un caz, ma rog nu cu sindrom Down, Dar este jumate paralizat si ii mai fuge si mintea din cand in cand , ca e batran. Cateodata ma intreb daca el se chinuie mai mult sau maica-mea ( care are grija de el)...Nasoala situatie!

View PostOn_my_way, on 2nd July 2012, 00:14, said:

Mi-e sila ca sunt om cand vad asemenea oameni, care isi cauta scuze pt. lipsa de empatie. Mi-ar placea sa existe posibilitatea ca ei sa fie macar pt. o saptamana in situatia sarmanilor handicapati.
Hai ca ma fac eu o saptmana handicapat, dar ai matale grija de mine ??!! Si dupa saptamana aia sa-mi spui cu mana pe suflet ca iti face o mare placere sa ai grija de mine inca multi ani, cati oi mai avea de acu incolo...

#42
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostSerpone, on 2nd July 2012, 05:23, said:

Hai ca ma fac eu o saptmana handicapat, dar ai matale grija de mine ??!! Si dupa saptamana aia sa-mi spui cu mana pe suflet ca iti face o mare placere sa ai grija de mine inca multi ani, cati oi mai avea de acu incolo...
Ma intreb daca multi din cei care au postat pe topicul asta au habar, de fapt, ce inseamna o persoana cu sindrom Down, ma intreb daca au interactionat vreodata cu astfel de persoane sau doar au auzit de asemenea persoane de la TV sau din ziare. :lol:
Cei cu sindrom Down nu-s chiar asa o povara, stimabile, sunt destul de usor de ingrijit.

Edited by On_my_way, 02 July 2012 - 11:14.


#43
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostSuryahx, on 30th June 2012, 21:59, said:

Ce fac cu ea in caz de ceva, unde si cum o tin in caz de ceva din moment ce eu muncesc de acasa?  
Ma apuc sa muncesc adica sa fac videochat de fata cu ea? Si in timpul asta ea unde sta? Pe jos? Si se uita la mine? Sau cum?
Nu poti sa faci asa ceva de fata cu un copil. Macar s-o inchizi intr-o debara sau sa-i pui un cearsaf pe cap cat timp lucrezi.

#44
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostOn_my_way, on 2nd July 2012, 12:14, said:

Ma intreb daca multi din cei care au postat pe topicul asta au habar, de fapt, ce inseamna o persoana cu sindrom Down, ma intreb daca au interactionat vreodata cu astfel de persoane sau doar au auzit de asemenea persoane de la TV sau din ziare. :lol:
Cei cu sindrom Down nu-s chiar asa o povara, stimabile, sunt destul de usor de ingrijit.


Lasa-ti numarul de telefon ca sa poti fi contactat cand va fi nevoie sa ingrijeasca dineva persoana bolnava de sindrom down.

Va fi o joaca pentru tine. Eu ma bucur sa aud ca exista astfel de oameni inimosi si dedicati.

Asa cum ziceam, lasa un numar de telefon si un email si dumnezeu te va rasplati inzecit.

#45
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View PostArkouda, on 2nd July 2012, 14:13, said:

Lasa-ti numarul de telefon ca sa poti fi contactat cand va fi nevoie sa ingrijeasca dineva persoana bolnava de sindrom down.

Va fi o joaca pentru tine. Eu ma bucur sa aud ca exista astfel de oameni inimosi si dedicati.

Asa cum ziceam, lasa un numar de telefon si un email si dumnezeu te va rasplati inzecit.
Da' de ce? Nu cred in efectul de bumerang, draguto. Dac-as crede, avand in vedere ca-s o fire darnica, m-as lipsi de rasplata divina in folosul celor care au mai mare nevoie de ea. :D

#46
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Vezi ca draguta de Arkouda are peste 190cm, peste 100 de kile si are putza.

Arkouda inseamna Urs in limba greaca.

Edited by Arkouda, 02 July 2012 - 14:04.


#47
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostSuryahx, on 30th June 2012, 16:30, said:

Ce se intampla cu o persoana majora cu sindrom Down (sora mea doar de mama) in cazul in care la un moment dat ramane fara persoana ingrijitoare adica fara mama in caz de deces? In cazul asta sora nu ar ramane doar fara ingrijitoare, fara mama ci si fara un acoperis deasupra capului pentru ca mama mea sta cu ea si cu fratele meu in chirie. Fratele mai e cum mai e, dar eu ma gandesc la ea, la sor-mea mai mult pt. ca avand sindrom Down nu e capabila sa traiasca de una singura pe cont propriu, ar fi deja o gluma proasta sa zic sa se angajeze si sa-si plateasca singura ceva chirie... Ma gandesc ca fiind majora (sora cu sindrom down) atunci nu mai pot sa apelez la protectia copilului. Atunci se poate apela in alta parte? Are vreo institutie a statului sau cineva vreo obligatie legala fata de persoanele cu sindrom Down in cazuri din astea extreme? Am inteles ca are drept legal la persoana ingrijitoare daaar cum ramane cu domiciliul? Sta la ingrijitoare sau cum?
Eu ca sora am vreo obligatie legala fata de ea? Eu stau cu chirie si mi-ar fi imposibil s-o iau pe capul meu, sa-mi asum asemenea raspundere, sa-mi dau viata peste cap. Nu am pus-o eu pe mama sa faca copil cu sindrom down la 40 de an! :deadtongue:

E clar, pe tine te frige sa nu cumva sa ti-o bage cineva pe gat si sa fii cumva obligata LEGAL sa ai grija de ea. "Legal" ala e singura problema. Nu, nu te obliga nimeni, poti sa uiti ca exista, or sa i-o dea "pe cap" fratelui ei "bun", pana la tine e cale lunga.
Regret sincer viata ta de c*cat dar asta e, nu toti ne-am nascut in puf si am mancat din lingurite de argint. Cu toate astea nu toti suntem niste jigodii. Altfel se punea problema daca intrebai, de exemplu, ce poti sa faci ca sa o internezi undeva, sau sa o duci la o institutie, sa gasesti o solutie pentru ea, una care sa nu iti complice nici tie viata si sa nu i-o faca nici ei de rahat. Ar fi insemnat poate ca iti pasa si de sora ta. Dar atata timp cat nu iti pasa de sora ta "buna" (ce exprimare...), daca nu vrea sa faca si ea videochat un sut in dos si mergi in plata domnului, nu vad de ce ti-ar pasa practic de un strain cu care nu imparti decat o parte din materialul genetic.
Fii pe pace, legea romana nu o sa ti-o bage tie "pe gat", o sa poti sa pui capul linistita pe perna fara sa iti dai peste cap viata cea perfecta si sa iti afecteze cumva "cariera".

View Postripper, on 30th June 2012, 21:07, said:

Ok, centru. Dar oare are bani? Crezi ca-i gratis?
Nu e atat de simplu pe cat pare... in plus nu stim si alte detalii, gen varsta, statut social, etc. Nu e usor pentru respectiva care a deschis topic-ul, dar atitudinea imputita pe care o are provoaca sila ca e om ca si mine sau tine. E sora ei, sange din sangele ei, incearca sa se ascunda dupa deget ca-i "doar" din partea mamei, de parca asta ar absolvi-o de raspundere si n-ar fi tot sangele ei. Iti dai seama cati sunt asa ca ea? O gramada, iti spun eu. Care mor pe drumuri din cauza rudelor care sunt niste animale ordinare.
se intampla destul de rar sa fim de acord, dar de data asta +1 de la mine.  :peacefingers:

View PostSuryahx, on 30th June 2012, 21:59, said:

Bai frate da am pus-o eu pe maica-mea sa faca copil cu sindromul down la 40 de ani? De ce sa am eu raspundere pentru faptele ei? Fata de mine cine si-a asumat raspunderea cand am avut nevoie? Nimeni! Situatia asta e din vina mamei, nu eu am facut copil cu sindromul Down, sa fie clar.
Am zis detalii, am 25 de ani, am stat la casa de copii de la varsta de 8 ani pana la 21 de ani, dupa ce am plecat de acolo m-am apucat de videochat si in prezent stau cu chirie si fac videochat de acasa adica din garsoniera inchiriata. Ce castig abia imi ajunge pentru mine. La situatia pe care o am acuma eu chiar nu vad nici o solutie. Am doar 1 camera din moment ce e garsoniera, doar 1 pat de o persoana. Ce fac cu ea in caz de ceva, unde si cum o tin in caz de ceva din moment ce eu muncesc de acasa?  Ma apuc sa muncesc adica sa fac videochat de fata cu ea? Si in timpul asta ea unde sta? Pe jos? Si se uita la mine? Sau cum?

Daca nu faceam videochat nici chiria asta nu mi-o permiteam : [ Si eu puteam sa ajung pe drumuri si fata de mine nu si-a asumat nimeni nici o raspundere. Asa ca eu de una singura am luptat sa-mi fac viata cat mai buna posibil, o viata pe care vreau sa mi-o traiesc nu sa mi-o impovarez cu niste raspunderi care nu-mi apartin.
Exista si alte "meserii" in afara de videochat: de exemplu vanzatoare, asistenta medicala, secretara, receptionera, femeie de serviciu, medic, educatoare la gradinita, invatatoare, etc... Ma intreb cati ani crezi ca o sa poti sa traiesti din videochat...
Nu te pune nimeni sa iti asumi raspunderea fata de faptele mamei tale, nu te agita. Nici macar nu se punea problema sa "ti-o puna cineva in carca" pe sora ta cu handicap, ea avand un alt frate si evident alte rude decat tine, una dintre ele poate mai umana si mai dispusa sa fie persoana care sa o aiba in grija.
intamplator, si tu si sora ta "buna" sunteti tot din vina mamei voastre, ce zici de asta... A, da, voi sunteti reusite, nu aveti Down.  :confuzzled:

#48
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostXoleth, on 1st July 2012, 23:54, said:

Auzi, ma, putza? E pentru ultima oara cand te mai bagi in seama cu mine, vezi-ti de treaba si de viata imputita pe care o ai, sunt satul de clone rapanoase ca tine, ale unor oameni bolnavi care n-au ce face toata ziua pe net.

#49
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Videochatul este o meserie foarte respectabila si ea exista pentru ca exista cerere. Si se castiga bani frumosi. Nu e cazul sa fie cuiva rusine ca practica astfel de meserie. Cum nici dansul la bara nu este rusinos, cum nici prostitutia in forma ei legalizata nu este rusinoasa. Trebuie sa existe persoane care sa presteze astfel de meserii catre consumatorii de astfel de servicii.

Deci atata timp cat totul este legal nu e nimic in neregula cu meseria de vanzator de sex. Iar acesti prestatori sunt niste muncitori ca oricare altii si trebuie respectati.

Deci hai sa nu mai sfatuim pe altii sa se faca secretara sau receptionera pentru ca noi atata putem si atata vrem. Hai sa ii sfatuim sa isi aleaga meserii legale, respectabile, banoase si care sa le aduca satisfactie, OK?

#50
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
si daca e asa banoasa de ce se vaicareste pe forumuri ca abia ii ajung banii sa stea cu chirie intr-o garsoniera si ce grea e viata?
imi pare rau, nu am zis ca e o meserie rusinoasa am zis ca nu e o meserie pe care sa poti sa te bazezi. si ca nu e "singura alternativa" pe care o poti avea (asta apropo de ce zicea de cealalta sora a ei care "nu vrea sa faca videochat asa ca sa se descurce singura", de parca asta ar fi singura solutie la problemele vietii si alte meserii practicabile n-ar mai exista).
in rest, fiecare intelege ce vrea.

#51
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Si daca s-ar angaja secretara sau receptionera, vanzatoare, femeie de serviciu, brusc s-ar umple de bani sau cum? Explica-mi un pic logica ta te rog.

Chiar si medic daca s-ar face, vreo 10-15 ani tot ar trebui intretinuta de cineva in timpul facultatii si a rezidentiatului pana ajungi sa faci bani de Porsche din neurochirurgie.

Edited by Arkouda, 02 July 2012 - 14:43.


#52
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
Vai di mini, nu si poati, ce de lupi moralisti, bei.
Ma umplu de bucurie sa vad ca inca mai exista suflete bune si crestine ^_^

#53
Xoleth

Xoleth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 30.04.2012

View Postripper, on 2nd July 2012, 15:27, said:

Auzi, ma, putza? E pentru ultima oara cand te mai bagi in seama cu mine, vezi-ti de treaba si de viata imputita pe care o ai, sunt satul de clone rapanoase ca tine, ale unor oameni bolnavi care n-au ce face toata ziua pe net.

Normal ca esti satul. Cati si-au batut joc de tine pe forumul asta? Vrei sa-i numaram?

La dracu, numai eu ma saturam sa-ti iau apararea in fata lui mur ca mi se facuse mila de tine.
"Lasa-l, ba, ca poate asa aratai si tu acum 10 ani, nu-ti mai bate joc de el?" Remember? Bine, eu credeam ca ai 19 anisori atunci.   :lol:


Nu, o sa iti dau quote de fiecare data cand vorbesti fara sa aduci argumente. Daca nu-ti convine, ramai pe aria ta.

View Postrox, on 2nd July 2012, 15:18, said:

Cu toate astea nu toti suntem niste jigodii.

Daca nu vrea sa stie de ea, chestia asta nu o transforma intr-o jigodie.
Poate ca o transforma intr-o jigodie daca era mama fetei cu down deoarece atunci ar fi fost responsabilitatea ei morala.

View Postrox, on 2nd July 2012, 15:18, said:

Exista si alte "meserii" in afara de videochat: de exemplu vanzatoare, asistenta medicala, secretara, receptionera, femeie de serviciu, medic, educatoare la gradinita, invatatoare, etc... Ma intreb cati ani crezi ca o sa poti sa traiesti din videochat...

Cat ar castiga ca vanzatoare?
Suficient cat sa iti plateasca chiria, curentul, apa, mancarea si toate cele?

#54
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostXoleth, on 2nd July 2012, 15:55, said:

Daca nu vrea sa stie de ea, chestia asta nu o transforma intr-o jigodie.

Ok, vrea sa se asigure ca legal nu o poate obliga nimeni sa aiba grija de sora ei.
How do you call that?  ^_^

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate