Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

CASTRAVETI

- - - - -
  • Please log in to reply
1105 replies to this topic

#631
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
A cultivat cineva Levina in solar?

#632
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016
Am o intrebare referitor la levina f1 de ce nu se dezvolta fructu?

#633
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016

View Postdecoservicestil, on 24 mai 2017 - 21:39, said:

A cultivat cineva Levina in solar?
Am pus eu cresc frumos leaga bine dar nu se dezvolta fructul si mai nou am vazut ca fructele se usuca

#634
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Da... m-am lămurit. Voi alege din hibrizii dedicati pentru spatii protejate

#635
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Totusi o explicatie nu exista pentru nedezvoltarea fructului ?  Daca se dezvolta frumos si face flori, le leaga.....

#636
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Pai  nu se dezvolta fructul pt. ca nu face polenizare  in solar.Vorbim de soiul Levina care nu este partenocarpentanic.

#637
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ciudat. Eu credeam ca daca nu face polenizare nu face nici fruct,adica nu leaga.

#638
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Majoritatea cucurbitaceelor au nevoie de polenizare pt a face fruct, au flori femela si flori mascul, mult mai multe mascul, uneori raportul e de 10/1.
Dovleci, dovlecei, castraveti, pepeni , etc...toate sunt ca regula astfel.

Exista insa si castraveti( in special) partenocarpici, care leaga fruct fara sa aiba loc polenizarea. Toate florile( sau majoritatea covarsitoare) leaga fruct.




#639
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Daca au "legat" si avorteaza e altceva. Lumina insuficienta, frig, umiditate atmosferica scazuta, carente de elemente...

#640
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016
Au fost aproape de pamant si s-au incovoiat

Attached Files



#641
intrebarecastraveti

intrebarecastraveti

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2017
Stie cineva de ce, dupa ce au inflorit castravetii in solar, fructele cresc cam 2 cm, apoi se ingalbenesc si nu mai cresc? Aici sunt niste poze cu ei: http://imgur.com/a/TK2p3
Ati mai intalnit problema, recomandati vreun tratament? Mersi!

#642
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Aici ai citit?
Dacă n-ai bondari, albine ori alte insecte, există un ritual special, cu pămătuf.
Pașii de dans (obligatorii) îi cunoaște meganedoi Posted Image

#643
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Daca sint partenocarpici nu are treaba albina.
In al doilea rand daca ar fi problema polenizarii nu ar lega, avortarea tine de chestii metabolice/nutritionale.

Poate fi un exces de umiditate plus lipsa nutrienti/lipsa lumina...exact ce nutrienti nu stiu, nu ma prea pasioneaza castravetii

#644
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Dacă nu erai pe Tapatalk, ai fi observat că link-ul pus duce exact la acest post:

View Postparintele, on 10 iunie 2017 - 08:43, said:

Majoritatea cucurbitaceelor au nevoie de polenizare pt a face fruct, au flori femela si flori mascul, mult mai multe mascul, uneori raportul e de 10/1.
Dovleci, dovlecei, castraveti, pepeni , etc...toate sunt ca regula astfel.

Exista insa si castraveti( in special) partenocarpici, care leaga fruct fara sa aiba loc polenizarea. Toate florile( sau majoritatea covarsitoare) leaga fruct.

Și mai concret, doi pe aceeași tulpină; pe unul l-am gâdilat cu pămătuful, pe cel din stânga nu:

Attached File  IMG_2468.JPG   227.81K   70 downloads

#645
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Daca polenizarea a avut efect inseamna ca nu prea era partenocarpic, daca ar fi fost nu trebuia sa existe diferente dpdv al dezvoltarii fructului.
Exista soiuri care au preponderent flori femela fara sa fie si partenocarpice, aceste doua trasaturi nu sunt obligatoriu asociate decat intr-un singur sens.( partenocarpicii au toti doar flori femela dar nu orice soi cu flori preponderent femela e partenocarpic)
La soiurile care nu prezinta partenocarpie, indiferent ca sunt soiuri mai productive, de genul celor care au preponderent flori femela, polenizarea e necesara.
Polenizarea partiala poate genera avortarea sau deformarea fructelor insa eu am inteles ca fenomenul e semnificativ( adica nu 1 fruct la 10 plante...) si in aceste conditii nu imi pot imagina cat de proasta sa fie polenizarea la vremea asta.. de aia am presupus ca ar fi partenocarpici.

Daca sunt izolat cateva fructe, indiferent   de care e soiul/ hibridul, nu e motiv de ingrijorare.

Edited by parintele, 12 June 2017 - 13:13.


#646
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016
Uite si Levina ai mei ca si-au facut treaba

Attached Files



#647
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Cand mai fotografiezi cu intentia de  a pune pe forum pozele tine telefonul "culcat". In felul asta nu mai ies pozele "rasturnate". Pentru ca tot ai intrebat pe alt topic, timpul de pauza la Topsin in cazul castravetilor, pepenilor, e de trei zile. Cand mai ai dubii, baga pe Google denumirea substantei, alege unul din rezultatele returnate si de regula vei gasi un tabel cu tot ce te intereseaza inclusiv timpii de pauza. Succes!

Edited by cotzi, 17 June 2017 - 10:14.


#648
gradinarugorjean

gradinarugorjean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 12.03.2016

View Postcotzi, on 17 iunie 2017 - 10:11, said:

Cand mai fotografiezi cu intentia de  a pune pe forum pozele tine telefonul "culcat". In felul asta nu mai ies pozele "rasturnate". Pentru ca tot ai intrebat pe alt topic, timpul de pauza la Topsin in cazul castravetilor, pepenilor, e de trei zile. Cand mai ai dubii, baga pe Google denumirea substantei, alege unul din rezultatele returnate si de regula vei gasi un tabel cu tot ce te intereseaza inclusiv timpii de pauza. Succes!
multumesc de sfat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate