Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Magnat Monitor Supreme Sub: 201A VS 301A ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbunicu2k4, on 10th April 2012, 23:01, said:

Azi mi-a venit Sub-301A.
L-am bagat rapid in rodaj, si avand in vedere ca satelitii MMS100 erau deja conectati pe post de fronturi tot pentru rodaj, am vrut sa vad cum suna 2.1 cu MMS100 + 301A.

Rezultatul? piticii aia doi suna incredibil de bine impreuna cu sub! In punctul de auditie la cele mai multe melodii as putea sa jur ca fronturile mari canta nu aia micii, daca nu i-as fi conectat chiar eu. MMS100 au spatialitate foarte buna si sub-ul le da o soliditate foarte credibila. Asta din punctul de auditie, pentru ca daca ma plimb devin constient ca piticii canta. Din punctul asta de vedere cred ca 301A ii eclipseaza prea mult pe 100. 201A cu siguranta ar fi suficient pentru ei.

Pe sub l-am setat ca in manualul de receiver, adica volum la ora 11, crossover la max si am lasat receiverul sa-l gaseasca. Dupa asta a mai trebuit sa reduc putin volumul si gata. L-am lasat in dreapta spate, dar nu imi dau seama ca e acolo, si cred ca asta e cel mai important. Tot basul pare ca vine din fata, ceea ce e foarte bine. Am avut probleme doar pe bass drum-ul de la Metallica, unde se aude clar din directia sub-ului si ceva nu e bine.  Acolo insa cred ca am rezonanta in camera pentru ca asa patesc si doar cu fronturile singure.

La volum mic nu deranjeaza deloc chiar daca e activ, si daca muzica nu are basi intra in stand-by :)
Urmeaza sa vad cum se comporta la volum mai mare si la filme, dupa rodaj.

Inainte sa te joci la setari cel mai simplu este sa schimbi pozitia sub-ului. Aseaza-l la 1/4 din latime si 1/4 din lungimea camerei, dupa care probeaza si la 1/4 din inaltime

#38
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Frecventele alea de reglaj de la receiver si subwoofer sunt relative doar nu iti imaginezi ca ajustezi pragul si orice in afara lui dispare complet.
Chiar daca setazi 80Hz (si la una si la alta)se vor auzi si frecvente superioare, practic filtrele alea merg cu o atenuare in jur de 12dB pe octava nu taie complet, in plus nu sunt precise adica setarea nu este exact pe frecventa aia.
Reglajele se fac mai simplu la ureche, daca te uiti dupa cifrele alea nu obtii nimic, valorile fiind oricum aproximative.

#39
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Ce Crossover are 301A ?

De la cati la cati Hz ?

#40
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 13.07.2009

View Postuser033, on 11th April 2012, 15:57, said:

Ce Crossover are 301A ?

De la cati la cati Hz ?
50-150 Hz.
poate ca e indicat atunci sa lasi AVR-ul sa seteze/gaseasca cross over-ul si pe urma setezi un pic peste si din SUB...?!?

#41
bunicu2k4

bunicu2k4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 22.11.2007
Merge  :thumbup:

M-am plimbat cu sub-ul prin camera pana i-am gasit un loc sa ii placa. In partea stanga unde era initial, camera se continua cu o chicineta deschisa, si in zona aia n-am scapat de ecou nici pe jos nici pe scaun nici din crossover nici asa nici colea.

vata, ai avut dreptate. cel mai bine se aude in dreapta fata, la 1/4 h - 1/4 l - 1/4 L, multumesc  :rolleyes:
Problema e ca nu poate ramane acolo pentru ca e o pozitie cam imposibila, asa ca am ajuns la un compromis destul de bun, aprox 1/4 h - 1/5 l - 1/8 L, si a trecut testul cu Metallica de mare senzatieee yeah! Din bucatarie se mai aud ceva ecouri, dar nu ma intereseaza. L-am lasat cu crossover la maxim pentru ca merge bine, o sa ma mai joc altadada cu asta.

Multumesc si celorlalti pentru sfaturi, in special @FC72 - eu ma gandeam sa iau 201A pentru ca imi era teama ca asta mare e prea lent sau prea galagios, dar e foarte docil si se potriveste bine cu MMS800. Acum tocmai se sincronizeaza foarte bine pe Gotan Project.

@toto_aa: am MMS800 pe fata nu 200, MMS200 cred ca era in alt thread :)
Dar inapoi on topic.
Dupa cate am vazut eu pana acum, as zice ca un sub trebuie luat in functie de fronturi si indiferent de satelitii spate. In cazul nostru adica Magnat Monitor Supreme, si extrapoland putin:
MMS 2000/1000/800 => Sub 301A
MMS 100 => Sub 201A
MMS 200 => parerea mea de amator e ca ar merge cu oricare din sub-uri.

As mai zice  ca se poate foarte bine sa mearga un sub de la alta firma sau alta serie cu fronturi MMS, dar nu oricare - numai daca are anumiti parametri cum ar fi viteza de reactie, raspuns in frecventa, ?. La fel 201A/301A se pot potrivi cu alte boxe.

#42
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbunicu2k4, on 12th April 2012, 00:35, said:

Merge  :thumbup:

M-am plimbat cu sub-ul prin camera pana i-am gasit un loc sa ii placa. In partea stanga unde era initial, camera se continua cu o chicineta deschisa, si in zona aia n-am scapat de ecou nici pe jos nici pe scaun nici din crossover nici asa nici colea.

vata, ai avut dreptate. cel mai bine se aude in dreapta fata, la 1/4 h - 1/4 l - 1/4 L, multumesc  :rolleyes:
Problema e ca nu poate ramane acolo pentru ca e o pozitie cam imposibila, asa ca am ajuns la un compromis destul de bun, aprox 1/4 h - 1/5 l - 1/8 L, si a trecut testul cu Metallica de mare senzatieee yeah! Din bucatarie se mai aud ceva ecouri, dar nu ma intereseaza. L-am lasat cu crossover la maxim pentru ca merge bine, o sa ma mai joc altadada cu asta.

As mai zice  ca se poate foarte bine sa mearga un sub de la alta firma sau alta serie cu fronturi MMS, dar nu oricare - numai daca are anumiti parametri cum ar fi viteza de reactie, raspuns in frecventa, ?. La fel 201A/301A se pot potrivi cu alte boxe.

1) Lasa doar sub-ul sa redea basul. Teoretic poti elimina problema undelor stationare cu mai multe suburi (array ca multiplu de 2), cu conditia ca toate sa fie identice, ori intre sub si fronturi exista in mod sigur diferente de redare. in plus sub + fronturi inseamna 3 surse, ceea ce readuce problema undelor stationare (remember: multiplu de 2). Alta problema este disparitia frecventelor din jurul domeniilor de tranzitie in anumite pozitii de auditie. Treaba asta are de-a face cu dafazajul datorat filtrelor.

2) Datorita pct. 1 poti folosi orice sub cu orice fel de fronturi, daca lasi doar sub-ul sa-si faca treaba ;)

3) Geometria camerei cu chicineta cu tot trebuie luata in calcul atunci cind pozitionezi sub-ul in partea respectiva. Practic 1/4 din latime include si chicineta respectiva. Poti sa mai incerci o data, de curiozitate

#43
bunicu2k4

bunicu2k4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 22.11.2007
Azi receiverul mi-a facut o figura. Am pus MMS800 la loc si am lasat receiverul sa se reconfigureze. A considerat ca fronturile au destul bas asa ca mi-a dezactivat sub-ul din toate configuratiile pentru muzica, si l-a lasat doar in 5.1 pentru filme. Ma bucur ca receiverul are aceeasi parere ca mine despre boxe, dar pana m-am prins ce s-a intamplat a trecut ceva asa ca azi nu mai fac teste serioase.

View Postvata_pa_batz, on 12th April 2012, 08:35, said:

1) Lasa doar sub-ul sa redea basul.
Receiverul isi seteaza crossoverul lui la 80, si pot sa il setez la valori discrete mai mari 90, 100, 120, 160, 200. O sa le incerc pe astea, e tot ce stie receiverul. Dar daca il pun la 200 si sub-ul merge pana la 150 maxim cred ca o sa se piarda frecvente pe drum...vedem.

View Postvata_pa_batz, on 12th April 2012, 08:35, said:

Teoretic poti elimina problema undelor stationare cu mai multe suburi (array ca multiplu de 2)
Hmm... poate de asta boxele mai serioase nu au nevoie de sub? Oricum, inca un sub nu mai cumpar :)

View Postvata_pa_batz, on 12th April 2012, 08:35, said:

2) Datorita pct. 1 poti folosi orice sub cu orice fel de fronturi, daca lasi doar sub-ul sa-si faca treaba wink.gif
Cand am testat 301A cu MMS100 mi s-a parut ca sub-ul isi face treaba chiar prea bine, si ca MMS100 cateodata se straduie sa tina pasul cu mediile. De asta am spus ca 201A+100 ar merge mai bine in cazul asta. Sau, ca 301A ar merge mai bine cu 200.

#44
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbunicu2k4, on 13th April 2012, 00:53, said:

Azi receiverul mi-a facut o figura. Am pus MMS800 la loc si am lasat receiverul sa se reconfigureze. A considerat ca fronturile au destul bas asa ca mi-a dezactivat sub-ul din toate configuratiile pentru muzica, si l-a lasat doar in 5.1 pentru filme. Ma bucur ca receiverul are aceeasi parere ca mine despre boxe, dar pana m-am prins ce s-a intamplat a trecut ceva asa ca azi nu mai fac teste serioase.

Ar fi interesant de stiut care este pozitia fronturilor. Daca distanta fata de peretii laterali este Latimea/4, iar distanta fata de peretele frontal (fata de peretele apropiat de fronturi) este Lungimea/4, atunci cu boxe serioase ai obtinut un efect de bas mai bun decit poti obtine cu un singur sub
Receiverul isi seteaza crossoverul lui la 80, si pot sa il setez la valori discrete mai mari 90, 100, 120, 160, 200. O sa le incerc pe astea, e tot ce stie receiverul. Dar daca il pun la 200 si sub-ul merge pana la 150 maxim cred ca o sa se piarda frecvente pe drum...vedem.


Hmm... poate de asta boxele mai serioase nu au nevoie de sub? Oricum, inca un sub nu mai cumpar :)

Evident, dar vezi si pozitia (mai sus)

Cand am testat 301A cu MMS100 mi s-a parut ca sub-ul isi face treaba chiar prea bine, si ca MMS100 cateodata se straduie sa tina pasul cu mediile. De asta am spus ca 201A+100 ar merge mai bine in cazul asta. Sau, ca 301A ar merge mai bine cu 200.

Este destul de complicat de analizat proprietatile acustice ale camerei, fara a fi la fata locului. Un calcul rapid insa iti poate livra o imagine aproximativa vizavi de frecventele la care poti avea probleme.
Masori lungimea --> A
Masori latimea --> B
dupa care consideri urmatoarele frecvente posibile:

344/2A, 344/A, 688/A
344/2B, 344/B, 688/B

Spune-mi si mie ce-ti iese la calcul

#45
bunicu2k4

bunicu2k4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 22.11.2007
0.31, 0.62, 1.24
0.374, 0.748, 1.496

Totusi problema mai are o componenta, si anume un hol cu intrare deschisa. Stii cumva cum se calculeaza nodurile si antinodurile undelor stationare in spatiul deschis care arata ca in imagine?
Dimensiuni (cm):
A = 555, B = 460
C = 180, D = 160

Fronturile din pacate le pot misca in limita in care raman pe mobila de langa peretele frontal (mobilier jos, de ~40cm inaltime).

Attached Files



#46
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Vezi ca ai gresit la calcule. Ceea ce trebuie sa rezulte sint frecvente. Trebuia deci sa transformi prima data distantele in metri. Anyway.
Problema se pune asa:
De-a lungul undei acustice avem pozitiile in care presiunea acustica este maxima si pozitiile in care viteza relativa a moleculelor de aer este maxima. Relatia intre cele doua marimi poate fi descrisa ca doua forme de unda sinus defazate cu 90°. Cu alte cuvinte acolo unde presiunea este maxima (numarul de molecule pe unitatea de volum este maxim) viteza relativa este minima si invers. In pozitiile  in care presiunea acustica este maxima frecventa se aude, iar in locul unde viteza moleculelor este maxima nu se aude deloc.
Atunci cind unda acustica intilneste un perete avem de-a lungul peretelui o crestere a presiunii acustice pina la maximul ce poate fi generat de unda respectiva. Motivul este dat de faptul ca moleculele de aer nu pot fi presate prin perete. Atunci cind presiunea a atins valoarea maxima, viteza moleculelor de aer atinge valoarea minima. In momentul respectiv frecventa respectiva se aude la perete la maxim, presupunind ca am putea imortaliza acest moment. Trebuie sa-ti inchipui treaba asta in mod dinamic.  Evident presiunea trebuie sa varieze, pentru ca altfel nu ai auzi nimic. Distanta intre doua puncte de presiune maxima se traduce prin lungimea de unda, care este Lambda = (Viteza sunetului)/frecventa. Practic deci daca la perete se aude la maxim, atunci la distanta Lambda/2 fata de perete nu se aude nimic in momentul cind la perete presiunea a atins valoarea maxima. La distanta Lambda/2 vom avea un punct de viteza maxima a moleculelor. Remember? Acolo unde presiunea este maxima (numarul de molecule pe unitatea de volum este maxim) viteza relativa este minima si invers. In pozitiile  in care presiunea acustica este maxima frecventa se aude, iar in locul unde viteza moleculelor este maxima nu se aude deloc.
Unda stationara se creeaza atunci cind undele directe si undele reflectate se suprapun in aceleasi puncte. Aceste puncte de suprapunere  descriu deci unda stationara. Distanta dintre doua puncte de presiune maxima este jumatate din lungimea de unda a frecventei care genereaza unda stationara. Intre doi pereti paraleli se creeaza datorita frecventei doua unde stationare, care atunci cind se suprapun incaperea este excitata la maxim pe frecventa generatoare.
Conditia de unda stationara este 2 * Dimensiunea = Lambda = (Viteza sunetului)/frecventa
In cazul A = 5,55m prima frecventa de excitatie este f= 344/(2*5,55) = ca. 31Hz. Critica este si cea de-a doua frecventa care inseamna dublul primei, deci 62Hz.
Asezarea subului se recomanda in punctele in care viteza relativa a moleculelor este maxima, pentru a scapa de excitatia incaperii pe frecventa respectiva. Cum frecventa de 62Hz este mai relevanta din punct de vedere al domeniului auditiv, trebuie sa cautam punctul de viteza relativa maxima a moleculeor la aceasta frecventa
Pentru frecventa de 62Hz se creeaza o unda stationara la care distanta intre doua fronturi de presiune maxima este 5,55m/2. Am stabilit insa ca la perete se afla intotdeauna un maxim de presiune. Practic daca unda stationara creeaza acolo maximul de presiune, distanta intre doua maxime fiind 5,55m/2, atunci urmatorul punct in care viteza maxima relativa a moleculelor este maxima (punct de presiune minima) se afla la 5,55m/4
De aici provine recomandarea cu 1/4 din lungime, 1/4 latime si 1/4 din inaltime. Daca pozitia ta de auditie este pe latura de 5,55m, ar fi bine sa respecti reteta pentru A si B, dar pe peretele cu dimensiunea de 5,55, deoarece o alta conditie de unda stationara este ca unda sa cada perpendicular pe perete. Probabil coltul din dreapta jos ca reper ar genera mai putine reflectii in incaperea alaturata. Deci fata de coltul din dreapta jos iei coordonatele 5,55/4 fata de peretele lateral mai scurt (dreapta?) si 4,6/4 fata de peretele din spate.
Ceea ce probabil se intimpla la tine sint unde stationare create de fronturi si centru pe toata laterala C = 7,35m. Frecventele sint insa undeva la 23Hz si 47Hz .
Ia pentru frontul sting o distanta de vreo 80cm fata de peretele din stinga si vezi ce se intimpla daca asezi frontul drept la 5,55m fata de peretele din stinga. In felul asta ai 1,8m fata de peretele de la nisa, iar distanta  asta inseamna fix 7,35m/4 pentru frecventa de 47Hz.
Spor la treaba

#47
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 13.07.2009

View Postbunicu2k4, on 15th April 2012, 22:12, said:

0.31, 0.62, 1.24
0.374, 0.748, 1.496

Totusi problema mai are o componenta, si anume un hol cu intrare deschisa. Stii cumva cum se calculeaza nodurile si antinodurile undelor stationare in spatiul deschis care arata ca in imagine?
Dimensiuni (cm):
A = 555, B = 460
C = 180, D = 160

Fronturile din pacate le pot misca in limita in care raman pe mobila de langa peretele frontal (mobilier jos, de ~40cm inaltime).
daca nu ma insel eu, boxele de surround sunt cam in spate, pe pozitiile de 7.1, nu 5.1.
vezi pozele din articolul asta, sau altele.

#48
bunicu2k4

bunicu2k4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 22.11.2007
Da, trebuia sa calculez cu metri, dar n-am fost atent si nici nu m-am prins din prima la ce te referi cu numarul ala. Ce vrei, imi doresc sa devin audiofil, asa ca probabil va trebui sa fac cat mai multe contradictii si greseli de fizica :)

OK. Deci compromis sa-i ramana numele. Nu am reusit sa scap de tot de rezonanta, dar acum suna acceptabil si intre timp am mai invatat cate ceva.

Testul a ramas Metallica - And Justice for All, e cel mai pretentios pe care l-am gasit pentru situatia mea. Am incercat din nou cu sub in pozitia 1/4 - 1/4 - 1/4, in coltul stanga sus, si din nou aici suna bine. 1/4 inaltime am rezolvat cu un scaunel de lemn, dar nu il pot lasa acolo ca ma incurca. In coltul dreapta jos nu suna bine, si in celelalte doua nu se poate. Asa ca a ajuns din nou aproape langa peretele stanga, dar am pastrat cam 1/4 distanta de latura A.

Deci dupa ce am gasit o pozitie unde subul poate ramane si unde rezonanta e acceptabila, pentru ca am receiver am umblat la crossover din setarile lui. Intre 90 - 110 Hz am mai redus putin din rezonanta, si e suficient cat sa se faca subul simtit. Daca reduc mai mult din crossover, fronturile preiau basul destul de bine, dar dau de alte rezonante la fronturi, asa ca a trebuit sa fac ceva si acolo.

Frontul dreapta nu il pot plasa la 5,55, exact acolo e o usa (nu am desenat toate detaliile). Insa am dat jos fronturile de pe polita si am marit distanta dintre ele putin, acolo pe polita erau muuult prea aproape de perete. si o sa le las asa chiar daca ma cam incurca, pentru ca acum suna mult mai bine.

Am infundat cu burete unul din cele doua porturi bass reflex de la fronturi, si am scapat de anumite rezonante bass pe care le aveam, altele decat la sub, mai inalte.

Am pus placa de granit sub fronturi si sub (5 lei bucata la promotie), si material antiderapant sub placa de granit (20 lei o patura intreaga). Rezultatul e foarte bun! Fronturile au bass mai scurt si medii mai deschise, iar la sub am scapat de anumite rezonante. Dar nu alea din testul Metallica, alea inca au ramas. In plus, cu granit si antiderapant am redus mult din vibratiile din podea si pereti, asa ca acum trebuie sa dau volum mai mare ca sa stresez vecinii :) Lucru foarte util dupa 10 seara...nu sa-i stresez adica, intelegeti voi.

Practic cu schimbarile astea pe fronturi nu mai am rezonanta deloc, si pot muta crossover la maxim pe fronturi fara probleme. In plus, daca mai si dezactivez subul, fronturile singure trec testul cu brio! Dar ideea era sa testez setarile pentru sub. In concluzie, inca mai am rezonanta dar la nivel acceptabil, si doar in testul cel mai dificil. Tot e bine.

@toto_aa: stiu, satelitii nu stau unde trebuie, dar au aterizat acolo pana fac rost de niste standuri. Mai am multe de completat, le iau incet, dupa putirinta...

#49
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbunicu2k4, on 18th April 2012, 22:20, said:

Frontul dreapta nu il pot plasa la 5,55, exact acolo e o usa (nu am desenat toate detaliile). Insa am dat jos fronturile de pe polita si am marit distanta dintre ele putin, acolo pe polita erau muuult prea aproape de perete. si o sa le las asa chiar daca ma cam incurca, pentru ca acum suna mult mai bine.

Am infundat cu burete unul din cele doua porturi bass reflex de la fronturi, si am scapat de anumite rezonante bass pe care le aveam, altele decat la sub, mai inalte.

Era clar, ca asa se intimpla. In principiu nisa aia cu lungimea A+C si cu latimea D are patru puncte de rezonanta (prima si a doua frecventa de excitatie corespunzatoare lungimii respectiv latimii):

Lungime: 344/(2*7,35m) = 23,3Hz si 344/7,35 = 46,8Hz
Latime: 344/(2*1,6) = 107Hz si 344/1,6m = 215Hz

Pe latime iti creeaza probleme frontul din dreapta. Aici ai putea incerca s-al amplasezi la 1/4 din latime (ca 40cm fata de peretele frontal). Pe lungime (7,5m) iti creeaza probleme ambele fronturi si centrul. Din cauza asta iti propusesem sa amplasezi frontul din dreapta la 5,5m fata de peretele sting, pentru ca diferenta pina la 7,35m (7,35m = A+C) inseamna ca. 1/4 din 7,35m.
Ok nu se poate

#50
Ionutph

Ionutph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.07.2005
La cati ohmi trebuie puse boxele astea, 100 si 250 ? In specificatii e trecut 4-8 ohm. La receiver pot seta 8 sau 6. In cazul in care setez 6 manualu spune ca pot conecta si boxe de 4 dar numai pe front.

Edited by Ionutph, 26 April 2012 - 12:31.


#51
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,471
  • Înscris: 08.12.2006
8 ohmi

#52
zaber_al_arab

zaber_al_arab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.05.2007
Salutare, sunt cam novice si nu stiu daca scriu aici corect sau nu..am o nelamurire, cu ce SUB as putea sa asociez o pereche de Magnat Monitor Supreme 2000? As merge pe un Magnat Quantum Sub 530 A sau sa raman la 301A ( sau orice altceva pana in 1500-2000 ron)? Orice parere ar fi binevenita, merci!

#53
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Teoretic cu nici unul pt. ca boxele alea deja merg de la 18Hz . Nu cred ca exista vreun subwoofer sa mearga mai jos.
Dar ce ,nu ai destul bas? Pe ce amplificator folosesti boxele? Are iesire de subwoofer?
Daca vrei neaparat poti incerca un Sub 301A  ,ca e din aceiasi serie. Conteaza asta destul de mult.

Edited by edigee, 10 May 2012 - 19:50.


#54
bunicu2k4

bunicu2k4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 22.11.2007
301A.
La Magnat in special se pare ca e important sa folosesti incinte din aceeasi serie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate