Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 

Honda civic hybrid 07'

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1719 replies to this topic

#55
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 Nicu90, on 17th April 2012, 16:01, said:

Pai cat ai zis tu acolo 4.xx % daca merg expre' la consum scot si eu cu 2.000 cmc . 5% scot daca merg aproape normal , cu ~115 .
Daca in schimb vii tu dupa mine , nu stiu daca scoti consumul meu . Bine ,eu am un junghi de 9 ani .
nu pot sa ma imaginez conducand in stil "de haita "pe drumurile noastre, dar la drum intins cu pilotul setat electronic scot nu consum bun nu conteaza ce viteza am la bord.  

Dar daca ma comport la volan precum un membru de haita ,uit de consum deoarece nu ma intereseaza si acord mai multa atentie placerii condusului la viteza, schimbul automat CVT care este superb in curbe, (toata constructia masinii face sa fie superba in curbe) mai profitand uneori de modalitatea S (SPORT) In depasiri cand ascult rock:)

Edited by CorneliuRos, 17 April 2012 - 18:44.


#56
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,142
  • Înscris: 14.09.2007
Pai cred ca nu intelegi.
Daca eu merg normal,tu trebuie sa mergi in stil de haita si iti dai dracu consumu ala de hibrid periculos .

#57
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,317
  • Înscris: 05.06.2002
poate vrei sa faci un ban cinstit.

#58
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009

 CorneliuRos, on 17th April 2012, 19:25, said:

si cum se numeste Honda ta cu motor 1.3 multijet ?:)


Se numeste Fiat Doblo si are acelasi consum ca HONDA ta  :peacefingers:

#59
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
lucio16: presupun ca nu iti vine sa te mai dai jos de la volan conducand-o :)  

Fane: cunosc articolul respectiv si fiecare interpreteaza cum vrea aceasta resoftare. Sunt diferente de consum la anumite viteze de croaziera. Adica eu inregistrez un consum mai mic mergand cu 60 km/h decat ca atunci cand mergeam cu aceiasi viteza inainte de resoftare. Dar consumul mi-a crescut aunci cand merg peste 100.  


Daca Honda fabricau modelul hybrid doar in Japonia precum Toyota prius, poate nu se gaseau atati "bastarzi americani" care sa conteste consumul in instanta ,etc.

Cu aceasta resoftare am observat ca in oras nu mai consuma asa putin. Am mai multa energie in baterie stocata pentru mai multa putere oricand. resoftarea am facut-o in Italia, sper ca acestia din RO de la ultima revizie sa nu mi-o stearga atunci cand au pus testerul ptr erori, lol.

Edited by CorneliuRos, 17 April 2012 - 19:34.


#60
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
ce mai consum de hybrid :lol:
consumuri de genul asta la drum lung le scoti usor cu un 1.9 tdi  sau 1.5 dci .

#61
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 CorneliuRos, on 13th April 2012, 20:57, said:

Am facut un filmulet extrem de bun unde facusem 106km/h in numai 10.5 secunde, cu startul cand aveam deja 10 km/h(pentru a nu brusca masina), dar din pacate se vede foarte prost  :(

De curand am facut revizia de la 90.000 de kilometrii ,care cei de la reprezentanta au inlocuit uleiul motor "fabulos" Bardahl xtc 60 5w40 cu un ulei 0w20 original oficial Honda. Nustiu daca voi mai scoate performanta respectiva , vom vedea:(

Cu bardahl xtc 60 mototrul se incalzeste foarte greu( iarna vara nu conteaza). Eram obligat sa las masina 15 minute inainte de plecare sa se incalzeasca, pe cand cu acest ulei 0w20 se incalzeste in maxim 8 minute !

Cu bardahl xtc 60 am simtit ca sound-ul motorului dadea impresia a unui motor mult mai serios , nu de ascutitoare (de litraj mic) precum se aude cu acest ulei de 0w20.

Mai minte omul dar nu ca tine, prietenas.
Vezi ca in cartea tehnica Honda aia a ta face suta in vreo 12 secunde, tu ai scos 10.5
De consum nu mai zic nimic ca ne aburesti de 1 an.

Care e mecanicul ala cretin care ti-a pus tie 5w-40 cand in carte si pe capac scrie 0w20. Acum o dai in vrajeala ca ai schimbat Bardahl cu nu stiu ce ulei si se aude motorul ca o ascutitoare (cum ziceam eu acu vreun an, si tu ziceai ca suna a V8 turbo, era de la ulei sa inteleg  :D ). Sa inteleg ca fugea ca o racheta cu 5w40 si acum de la 0w20 original Honda s-a stricat si nu mai scoate 10.5 secunde.
Nu ti se pare ceva suspect in toata vrajeala asta a ta ieftina ? Deja ne jignesti intelectul .

P.S. Zi si mie de unde cumpar ulei Bardalah  din ala, ca ma dau cu un Veyron sambata si nu vreau sa ma fac de ras (daca la a ta a redus timpul cu 2-3 secunde, la mine eu zic ca 4 s ar fi de bun simt  :thumbup: ). Chiar daca se incalzeste motorul mai greu, nu e problema :D

Edited by N62B44, 17 April 2012 - 19:59.


#62
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 razzvann, on 17th April 2012, 17:37, said:

ce mai consum de hybrid :lol:
consumuri de genul asta la drum lung le scoti usor cu un 1.9 tdi  sau 1.5 dci .
Si mai putint decat un 2.2 i-cdti sau dtec?

#63
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009
Consuma prea putin si de asta o vinzi? :)

http://forum.softped...-1-4i-2571.html

#64
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
NB562:Este jurnal de bord si stiu ca orice porcarie de informatie este bine venita de adaugat la "arhiva culturii noastre generale". Fac revizia la masina, fac un filmulet si o poza dupa care urmeaza doar impresiile si presupunerile.

12,5 secunde scrie in carte in conditiile in care bateria IMA sub afla la 40%? pentru ca daca declarau un timp mai bun riscau iar acuze in instanta! cine stie? :D

 lucio16, on 17th April 2012, 18:15, said:

Consuma prea putin si de asta o vinzi? :)

http://forum.softped...-1-4i-2571.html
Pot sa imi lipesc un anunt cu ea si in frunte :D. pentru ca stiu ca nu este "o masina cautata".

Edited by CorneliuRos, 17 April 2012 - 20:49.


#65
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
corneliuros si eu am facut drive test doar cu hybrida ,dar sincer acceleratie mi sa parut comparabila cu Logan 1.4
cat despre ulei eu zic ca uleiul Honda 0w20 e ceea ce producatorul sustine.
consumul de 4 e foarte ok , si nu compar cu tractorul de diesel ,care e posibil sa scoata aproape 4 ,dar tot tractor ramane.

#66
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 CorneliuRos, on 17th April 2012, 20:36, said:

12,5 secunde scrie in carte in conditiile in care bateria IMA sub afla la 40%? pentru ca daca declarau un timp mai bun riscau iar acuze in instanta! cine stie? :D

Nu te mai chinui cu filmulete, iti dau eu accelerometru sa masori timpul, ca il am cu mine si sunt in RO :D . Unde stai ?
Ce pierzi daca nu scoti sub 13 secunde ?

Edited by N62B44, 17 April 2012 - 21:15.


#67
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,736
  • Înscris: 30.01.2006

 CorneliuRos, on 3rd March 2012, 14:36, said:

Eu parcurg o singura data pe saptamana traseul : Piatra Neamt -Galati ( 550 km)

Va avertizez de pe acum ca pe bord arata un consum de 4.3-4.2 dar real consuma 3,6 %.  La toate Honda civic hybrid afisajul consumului este inselator. Este o problema comuna , de aceea o sa fac un filmulet demonstrativ ,dupa care vom dezbate problema .

Cu 110 RON de benzina parcurg 550 de kilometri =18 L=3.6% este ceva ciudat, poate ca este hybrida :fear:


Hai sa-ti dau o veste buna, Consumul tau nu era de 3,6% ci de 3,3%, mai ai putin si mergi gratis. EU zic sa lasi vrajelile. La drum lung o sa consumi bateria si aunci intri pe cnsumul normal de 1,4 sau 1,3 pe benzina, si la 110-120 km/h un motor mic consuma de rupe, ca se chinuie sa impinga aerul. E rentabil la viteza mica, si daca vrei si bateriile...

#68
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006

 CorneliuRos, on 17th April 2012, 21:36, said:

Pot sa imi lipesc un anunt cu ea si in frunte :D. pentru ca stiu ca nu este "o masina cautata".
Tatutu, daca ala e anuntul tau de vanzare, corecteaza-l dracu ca eu unul daca as bate drumul (eventual cateva sute de km) sa vad masina si as vedea ca minti in ceea ce priveste dotarile masinii, te-as bate! Unde are mah masina ta tapiserie din piele cand se vede din poze ca e textila? Unde are incalzire auxiliara? Dar filtru de particule?

#69
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 test_driver, on 17th April 2012, 20:03, said:

Hai sa-ti dau o veste buna, Consumul tau nu era de 3,6% ci de 3,3%, mai ai putin si mergi gratis. EU zic sa lasi vrajelile. La drum lung o sa consumi bateria si aunci intri pe cnsumul normal de 1,4 sau 1,3 pe benzina, si la 110-120 km/h un motor mic consuma de rupe, ca se chinuie sa impinga aerul. E rentabil la viteza mica, si daca vrei si bateriile...
Eu zic ca daca la viteza de 110km /h nu ai 70%baterie atunci ai de a face cu un cadavru de masina.

Consumul este cu 600 de grame mai putin decat indica pe CB :) adica atunci cand consumul indica 4,2 de fapt consuma 3,6.
Majoritatea care sunt interesati ma intreaba daca pretul este negociabil la 6000 de euro ,nicidecum ma intreaba de filtru de particule :))

Edited by CorneliuRos, 17 April 2012 - 22:43.


#70
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Nu vreau sa fiu rau insa mai mult de 6500 euro eu nu as da pe ea.

#71
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,142
  • Înscris: 14.09.2007

 N62B44, on 17th April 2012, 20:58, said:

Mai minte omul dar nu ca tine, prietenas.
Vezi ca in cartea tehnica Honda aia a ta face suta in vreo 12 secunde, tu ai scos 10.5
De consum nu mai zic nimic ca ne aburesti de 1 an.

Care e mecanicul ala cretin care ti-a pus tie 5w-40 cand in carte si pe capac scrie 0w20. Acum o dai in vrajeala ca ai schimbat Bardahl cu nu stiu ce ulei si se aude motorul ca o ascutitoare (cum ziceam eu acu vreun an, si tu ziceai ca suna a V8 turbo, era de la ulei sa inteleg  :D ). Sa inteleg ca fugea ca o racheta cu 5w40 si acum de la 0w20 original Honda s-a stricat si nu mai scoate 10.5 secunde.
Nu ti se pare ceva suspect in toata vrajeala asta a ta ieftina ? Deja ne jignesti intelectul .

P.S. Zi si mie de unde cumpar ulei Bardalah  din ala, ca ma dau cu un Veyron sambata si nu vreau sa ma fac de ras (daca la a ta a redus timpul cu 2-3 secunde, la mine eu zic ca 4 s ar fi de bun simt  :thumbup: ). Chiar daca se incalzeste motorul mai greu, nu e problema :D
El defapt a masurat 10-106 km/h si i-a dat cu aproximatie 10 s alea .
Am mai zis oare pe undeva ca bate campii?

#72
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 aalinn, on 17th April 2012, 19:06, said:

corneliuros si eu am facut drive test doar cu hybrida ,dar sincer acceleratie mi sa parut comparabila cu Logan 1.4
cat despre ulei eu zic ca uleiul Honda 0w20 e ceea ce producatorul sustine.
consumul de 4 e foarte ok , si nu compar cu tractorul de diesel ,care e posibil sa scoata aproape 4 ,dar tot tractor ramane.
Este ok uleiul 0w20. Este silentios. Consumul a ramas acelasi. Greu ma abtin sa nu plec de la semafor primul si sa privesc in oglinda acele masti de BMW dar in special Audi ramase in urma ,avand in acelasi timp pe bord un consum mediu de 4,6 % :))

Mecanicul de la honda a testat-o. A zis ca este mai promta si puternica la acceleratii decat honda cr-z si ca nu intelege de ce :)

Edited by CorneliuRos, 17 April 2012 - 23:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate