Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Honda civic hybrid 07'

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1719 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu pot sa inteleg cum poti sa te molipsesti de o masina cu 95 CP.

#20
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Hai mai, lasati-l sa-si spuna povestea! Eu sunt interesat de masina si as vrea sa vad poze!

#21
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

 MembruAnonim, on 3rd March 2012, 15:51, said:

Nu pot sa inteleg cum poti sa te molipsesti de o masina cu 95 CP.
daca este o masina mica,usoara cu o cutie scurta te poti molipsi. Uitate la un polo sau ibitza 1.2 tsi de 105 cp, rup masinutele alea desi cp au doar cu 10 mai multi decat la el. La o hibrida este mai dificil pentru ca este mai grea, masina in sine este de clasa compacta-medie deci mai mare...


@initiator Consumul de cele mai multe ori la pompa este inselator, nu cel dat de CB.
Stiu ca sariti cu argumente aiurea dar am testat asta real si am vazut cum este. In primul rand plinul ala se face greu pentru ca trebuie facut pana in buza pana cand nu se mai duce deloc combustibilul in rezervor, pompa aia are obiceiul sa sara mai repede  daca are presiunea mai mare  si mai greu daca nu. Pe de alta parte la pompa exista o toleranta de aproximativ 300ml la 20l, ceea ce iarasi o face sa nu mai fie exacta. De aici va dati seama ca sunt deja 2 variabile si nu mai poti fi sigur. Totusi un computer de bord are un debitmetru si stie viteza cu care merge masina, de aici este foarte simplu sa dea un consum.

#22
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Mie imi consuma la pompa cu 800ml/100km mai putin decat indica in bord. Prost nu sunt ,mi-am dat seama ca imi consuma mai putin.

Imi consuma aproximativ cu 1 litru/100 km mai putin decat indica in bord, diferenta mare!

As fi recunoscator daca cineva poate sa imi explice de ce?

Edited by CorneliuRos, 04 March 2012 - 00:57.


#23
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Minte CB-ul , sherlock .

#24
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Ceva il determina sa minta ! Poate ca CB-ul nu ia in considerare si prestatia motorului electric pe tot acest traseu. Motorul electric al masinii amortizeaza consumul motorului pe benzina cu -15% fara sa inregistreze CB-ul!

Asta este cea mai buna explicatie ...
Nu cred ca la reprezentanta poate sa rezolve ceva, deoarece asa este construita masina.

Edited by CorneliuRos, 04 March 2012 - 01:11.


#25
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 27.05.2007
cred ca trebuie sa te las cu Omega mea 3.0 V6 poate  faci un consum de 6L/100km ce zici ? :lol:

#26
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 CorneliuRos, on 4th March 2012, 00:07, said:

Ceva il determina sa minta ! Poate ca CB-ul nu ia in considerare si prestatia motorului electric pe tot acest traseu. Motorul electric al masinii amortizeaza consumul motorului pe benzina cu -15% fara sa inregistreze CB-ul!

Asta este cea mai buna explicatie ...
Nu cred ca la reprezentanta poate sa rezolve ceva, deoarece asa este construita masina.

Computerul ala face consumul dupa timpii de injectie (adica pe limba ta : cata benzina trece prin injectoare atata calculeaza). Asa ca nu mai abera cu consumurile tale. Probabil ai nimerit vreo pompa din aia smenuita in benzinarii si ti-a dat cu virgula.

#27
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

 CorneliuRos, on 4th March 2012, 00:57, said:

Mie imi consuma la pompa cu 800ml/100km mai putin decat indica in bord. Prost nu sunt ,mi-am dat seama ca imi consuma mai putin.

Imi consuma aproximativ cu 1 litru/100 km mai putin decat indica in bord, diferenta mare!

As fi recunoscator daca cineva poate sa imi explice de ce?


Bre, nui asa de avansat consumul ala de pe computer, uite ca sa intelegi ce e gandestete cum ai apometru in baie sau bucatarie, daca ai un apometru dela digital si exact e cam la fel(numai ca ala de la masina stie sa arate volum/timp nu cat lichid a trecut, un fel de apometru cu ceas :D), te gandesti ca cb-ul stie cata benzina trece mereu de la rezervor spre motor si stie si ce viteza ai, face calcule discrete si esantioneaza si vede destul de exact cat consuma. Pompa cat ar fi ea de exacta chiar fix 800 ml nu vor iesi, iti spun asa 100% plus ca nici 3.6 nu scoti tu de fiecare data decat daca minti sau ai mers doar o data ca de la o zi la alta, de la o ora la alta difera traficul, difera diversi care se tarasc sau care fac o depasire la limita si tre sa franezi sau alte dracii. Asa sa iasa mereu aceleasi cifre e imposibil, fie calculezi tu gresit fie minti.

Consumul ala din bord, e consumul bun, pompa aia nu poate fi exacta chiar asa, de asta si exista toleranta aia la ea bagata. Nu are legatura motorul electric cu consumul afisat, oricum motorul ala electric e cam wax cand vine vorba de drum intins cand mergi mai mult constant, daca mergeai in oras mai ziceam ca te ajuta poate...

Io tot astept dovezile alea cu care te lauzi ca deja am impresia ca bagi in ele masiv :D.

Edited by geopsi, 04 March 2012 - 23:56.


#28
jocherjocher

jocherjocher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.10.2007

 CorneliuRos, on 4th March 2012, 01:07, said:

Ceva il determina sa minta !   Du masina la politie...Poate ca CB-ul nu ia in considerare si prestatia motorului electric pe tot acest traseu. Cat de nerecunoscator este cebeu asta  Motorul electric al masinii amortizeaza consumul motorului pe benzina cu -15% fara sa inregistreze CB-ul!

Asta este cea mai buna explicatie ...Zi-le Loredana
Nu cred ca la reprezentanta poate sa rezolve ceva, deoarece asa este construita masina.
sper ca asa ti-a spus si Oracolul

ia dute in Japonia peste aia de la Honda...sau macar la noi la reprezentante...arata-le ca inca mai au mult pana se apuca de facut masini serioase... :naughty:

Edited by jocherjocher, 05 March 2012 - 22:48.


#29
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Scuzatima ca nu v-am raspuns. Momentan nu mai locuiesc la La Spezia de unde furam internet cu Wi-Fi gratis.

Am reusit sa pun o poza cu filtrul de aer. In sfarsit l-am schimbat :)

Ps: Poate din cauza asta consuma putin , cred ca era originalul :lol:

Attached Files


Edited by CorneliuRos, 06 March 2012 - 17:32.


#30
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Inseamna ca vei scrie mai rar ?

#31
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
da :(

#32
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 CorneliuRos, on 3rd March 2012, 13:36, said:

Eu parcurg o singura data pe saptamana traseul : Piatra Neamt -Galati ( 550 km)

Pai nu stateai in Macaronia bre?

#33
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Nu. Eu nu circul cu Honda in Italia, sa imi zgaraie cu Fiat panda masina mea, broastele de italieni . :fear:

Acum ca am ajuns voi face acest traseu mai incolo si voi face o poza la consum de data asta, si un film cu respectivele conditii de mers, eu nu mint...

Edited by CorneliuRos, 06 March 2012 - 18:19.


#34
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Normal,cred ca crapa invidia in ei cand vad o asa opera de arta pe mana ta :lol:

#35
jocherjocher

jocherjocher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.10.2007

 CorneliuRos, on 6th March 2012, 18:09, said:

Nu. Eu nu circul cu Honda in Italia, sa imi zgaraie cu Fiat panda masina mea, broastele de italieni . :fear:

Acum ca am ajuns voi face acest traseu mai incolo si voi face o poza la consum de data asta, si un film cu respectivele conditii de mers, eu nu mint...

nu cumva esti tu ala cu masina alba cu numere rosii de o parcheaza in zona General?....scoasa la vanzare cu 12900 euro?...daca nu te mai vad prin Gl am sa te vad si la Piatra ca si acolo ajung destul de des.

Edited by jocherjocher, 07 March 2012 - 09:29.


#36
jocherjocher

jocherjocher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.10.2007
QUOTE (CorneliuRos @ 3rd March 2012, 13:36) *
Eu parcurg o singura data pe saptamana traseul : Piatra Neamt -Galati ( 550 km)


mai taie cel putin 50km din distanta aia...  :console:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate