Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Honda civic hybrid 07'

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1719 replies to this topic

#1711
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daca pun toate alea pe flasneta ii dau foc si dupa aia te chem sa ma impusti in cap. De 2 ori, ca sa fim siguri ca nu-mi revin Posted Image .

#1712
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Meh, și când mă gândesc că am avut și eu kit exterior pe Syyara...mă umplu de rușine, pe bune!

#1713
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postbuntzi, on 05 iunie 2013 - 03:34, said:

Săraca mașină...Oare ce-o fi făcut în viața anterioară să fie blestemată să ajungă pe mâna lui Corneluș?
Vrei sa stii cum arata inainte de a semna actele cu primul proprietar la 78.000 km?

-Anvelope tocite (toate 4 deoarece erau cele originale)
-Amortizoare spate duse
-Avea cate o zgarietura pe fiecare componenta a caroseriei masinei.
-Uleiul de la cutia automata era mai negru decat petrolul.  (avea 78.000 de km si trebuia schimbat la macar 60.000)
-Uleiul motor il schimba la 20.000 de kilometrii.
-Jante zgariate si lista poate continua

Dar cel mai mult mi-a placut ca interiorul era curat mecanica buna si carte service.

Attached Files



#1714
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Hai, bre, lasa vaicarelile, cand vad si eu masina ?

#1715
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
In momentul de fata am adus masina intr-o stare acceptabila nu mi-am batut joc de ea precum voi insinuati . Avand in vedere ca trebuia sa schimb anvelopele, am profitat de aceasta ocazie sa schimb si jantele masinei cu unele de 16' originale Honda si noi noute fara nicio zgarietura sau coroziune, amortizoare spate noi, uleiul de la cutia automata l-am schimbat, zgarieturile polishate, si in ultimul rand bateria de tractiune schimbata in garantie iar ca sa sarbatoresc evenimentul i-am luat praguri din carbon si rear bumper carbon lips. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SAq_u0QfHwM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CorneliuRos, 09 June 2013 - 09:49.


#1716
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

View PostCorneliuRos, on 09 iunie 2013 - 08:55, said:

-Uleiul de la cutia automata era mai negru decat petrolul.  (avea 78.000 de km si trebuia schimbat la macar 60.000)
Cam dubios, nu prea ar fi avut voie

#1717
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La Honda cu CVT schimbi foarte des uleiul, nu e precum la DSG, Tiptronic, robotizate sau alte natii de cutii de viteze, ei pe la 60.000 o cer, scrie si pe Wikipedia si folosesc un ulei atipic.

Tot ca te-ai agitat sa schimbi jantele, de ce nu le-ai pus pe cele originale masinii?
[ https://www.hondaandacuraparts.com/wp-content/uploads/2011/08/civichybrid-pic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Civic-ul hibrid vine doar cu acest tip de jante la noi pe continent, ele + sigla de hibrid sunt singurele indicii pentru un necunoscator.

#1718
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Pentru ca sunt extrem de urate iar la insistentele clientilor ,cei de la Honda au hotarat ca modelul honda civic hybrid facelift 2009+ vor fi dotate cu doar acest tip de jante de 15'.

Pe langa faptul ca sunt urate, capacele din tabla de aluminiu de la prezoane prezinta urme de corosiune dupa nici 3 ani de zile.
[ http://images04.olx.com.pk/ui/12/58/21/1344594444_418095721_3-Honda-civic-Hybrid-2009-Silver-Cars.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postconnectorxp, on 09 iunie 2013 - 11:39, said:

La Honda cu CVT schimbi foarte des uleiul, nu e precum la DSG, Tiptronic, robotizate sau alte natii de cutii de viteze, ei pe la 60.000 o cer, scrie si pe Wikipedia si folosesc un ulei atipic.
Corect. Uleiul de la cutia CVT se schimba la fiecare 60.000 km in conditii de exploatare normale.

In conditii de exploatare dure (cu remorca dupa ea sau mers mult in treapta S pe temperaturi foarte mari, trebuie sa schimb uleiul la fiecare 20.000 km) .

Edited by CorneliuRos, 09 June 2013 - 12:17.


#1719
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostN62B44, on 09 iunie 2013 - 12:49, said:

in manual scrie ca se schimba uleiul cu tot cu cutie de viteze pe la 40-50k Posted Image
Cred c-o idee mai buna ar fi sa pastreze uleiu' si sa schimbe cutia.  Cu tot cu masina.    :lol:

#1720
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Dupa 52 de rapoarte de la CorneliuRos + amenintare voalata, asa ca doar umbla cu avocatii dupa el pe net, consider ca e cazul sa inchid acest jurnal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate