Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#21961
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
O mini-sobă...Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hc7ZRvtuZhY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21962
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Poate fi inlocuita CALEA DIRECTA de tirajul fortat?
Adica un ventilator instalat intr-un Y intepat in cos, care sa ajute/ faca tirajul pina se incalzeste cosul!

#21963
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 28.11.2017
Asta mi se pare cea mai interesanta.
https://www.youtube....Jo1BtL7w/videos
Soba racheta cu serpentina din teava de inox gofrata.
Oare are cineva pe forum?
Sunt curios daca se poate imbunatati timpul de ardere cu un focat ceva mai lung/gros, daca tubul ridicator poate fi facut din elementi de cos rotund din samota!
Bineinteles cu un puffer.

#21964
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 24.02.2011
Am văzut un clip cu o astfel de sobă...tipul zicea că tuburile alea se fisurează în timp iar soluția găsită de el a fost să îmbrace pe exterior tubul cu o "cămașă" de tablă ca să țină bucățile crăpate pe loc.

#21965
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 28.11.2017
Alea sunt chestii simple, se imbraca in gresie si aia e.

Chestia ciudata e ca par a avea temperaturi suspect de mici pe cos ceea ce ar insemna eficiente foarte mari.

#21966
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.12.2013

View Posttheionutzradu1991, on 29 octombrie 2022 - 11:22, said:

Asta mi se pare cea mai interesanta.
https://www.youtube....Jo1BtL7w/videos
Soba racheta cu serpentina din teava de inox gofrata.
Oare are cineva pe forum?
Sunt curios daca se poate imbunatati timpul de ardere cu un focat ceva mai lung/gros, daca tubul ridicator poate fi facut din elementi de cos rotund din samota!
Bineinteles cu un puffer.
Tubul ridicator trebuie sa fie construit  incat sa reziste la peste 1000 grade Celsius.
De obicei nu se precizează importanta covârșitoare a termoizolarii acestui tub ridicator.


View Posttheionutzradu1991, on 29 octombrie 2022 - 15:09, said:

Alea sunt chestii simple, se imbraca in gresie si aia e.

Chestia ciudata e ca par a avea temperaturi suspect de mici pe cos ceea ce ar insemna eficiente foarte mari.

Temperatura mica pe cos ,desi  arderea se face la temperaturi f mari, se datoreaza "extragerii" eficiente a caldurii din fum.

#21967
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.12.2013

View Posttheionutzradu1991, on 29 octombrie 2022 - 11:22, said:

Asta mi se pare cea mai interesanta.
https://www.youtube....Jo1BtL7w/videos
Soba racheta cu serpentina din teava de inox gofrata.
Oare are cineva pe forum?
Sunt curios daca se poate imbunatati timpul de ardere cu un focat ceva mai lung/gros, daca tubul ridicator poate fi facut din elementi de cos rotund din samota!
Bineinteles cu un puffer.
Ca sa " dau tot din casa" timpul de ardere se modifica prin aportul de aer.
Proiectata cu grija ,in aceeasi soba,se poate  face atat gazeificare cat si ardere tip racheta.

#21968
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 28.11.2017
Adica in mare merge facuti peretii din exterior din caramida de care o fi ea iar focarul si tubul ridicator din asa ceva?
https://www.bricodep...N4aAnPoEALw_wcB

Oare exista vreo legatura intre diametrul focarului, diametrul tubului ridicator si diametrul cosului?

#21969
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.12.2013

View Posttheionutzradu1991, on 29 octombrie 2022 - 16:38, said:

Adica in mare merge facuti peretii din exterior din caramida de care o fi ea iar focarul si tubul ridicator din asa ceva?
https://www.bricodep...N4aAnPoEALw_wcB

Oare exista vreo legatura intre diametrul focarului, diametrul tubului ridicator si diametrul cosului?
Caramida refractara nu este material termoizolant pt un tub ridicator.Poate fi folosita ca protectie la actiunea directa a flacarii, daca termoizolantul nu a fost proiectat pt asta .
Evident ca exista legaturi intre toate "diametrele"
Tip: intrucat sunt forme diferite in segmente diferite ale traseului de fum ,camerei de ardere ,etc iti sugerez sa "gandesti" in termenii: volum si arie.

#21970
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 28.11.2017
Am o idee si vreau sa stiu de ce e o idee proasta!

Sa zicem ca in loc de serpentina s-ar face un fel de vas de acumulare.
Tubul ridicator va fi din teava groasa de fier cu 4 laturi in jurul lui si capac care va forma un vas.
In capul meu imi imaginez ca vasul va fi incalzit si de flacara care se ridica si de caldura care coboara inainte sa iese pe cos!

Am facut un fel de desen in autocad 3d (am cursuri specializate) cu ceea ce vreau sa explic.
Capac demontabil, usor de curatat tot!
Am facut si un fel de sectiune la ce dambla ma refer, retur jos, tur sus!
Nustiu cum sa zic, bazinul e un paralelipided dreptunghic taiat de un cilindru.

Attached Files

  • Attached File  soba.jpg   55.08K   31 downloads


#21971
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Nu functioneaza ideea ta daca am inteles eu bine schema.Ce este cu rosu este apa, da?
Tubul avind peretele rece datorita apei de linga el nu lasa sa creasca temperatura gazelor , ramine o ardere normala, eventual cu depuneri de gudron

#21972
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 28.11.2017
Da, rosu e apa.


Dar asa? cu toate ca s-ar mici cu mult suprafata de contact a aerului cald cu bazinul de apa!
Practic lipit de zidul de caramida!

Attached Files



#21973
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Asa, da.
Dar greu de realizat dupa pqrerea mea...

#21974
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 28.11.2017
Daca ma gândesc mai bine se poate face tot peretele un rezervor neimbracat in caramida ,poate doar ceva vata bazaltica la mișto pentru izolare.
Deasemenea pe peretele interior al bazinului se pot suda niste profile i sau L pentru a mari suprafata de contact cu aerul cald.
Sa functioneze ca finii unui radiator.

#21975
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Te-ai gindit la o varianta buna cu marirea suprafetei.
Eu as incerca o varianta mult mai simpla, deasupra tubului ridicator sa montezi un schimbator de caldura de la o centrala pe gaz dezafectata, prin usoare tatonari  cred ca s-ar putea gasi 7n randament f bun. O idee...

#21976
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 28.11.2017
Dar oare ce ar insemna ca si grosime a foii de tabla ceva care sa reziste la 2.5 bari de ex?
3mm grosime oare ar tine?
Ca deh, in loc de serpentina de teava gofrata care ar fi vreo 700 lei 20m  liniari+ mufele +caramida din pereti (asta e ieftina) ar veni cumparat 2 table de 3mm grosime, adica 4 metri patrati, ar ajunge si de bazin si de tubul ridicator si de acei fini!

La prima estimare nu ar parea cu mult mai scumpa!

Ar mai trebui cineva cu bani si timp sa o construiasca :D

#21977
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Muncești mai mult și ieși pe total mai scump, tot serpentina gofrată e bună la ''rachete''Posted Image
https://youtu.be/wW0vk6Q6raQ?t=176

#21978
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 28.11.2017
https://youtu.be/T9OWzQR-6tU?t=167
Aici alta idee.
Eu as inplementa damblaua mea cu peretii sobei sa fie facuti tot un bazin dar as adauga si inventia din video pus de mine.
Peretii ar fi plini cu apa, sudate ceva ca niste fini sa ii mareasca suprafata iar deasupra unde e caldura mare un bazin care vine legat "in serie" cu bazinul de jos prin vreo teava groasa de 1 tol+olandeze sa se poata demonta.
Fiind bazinul deasupra se poate atasa si o dracie din aia ca la centrale de se ridica sau se lasa in functie de temperatura apei (tirajul acela).

Din cate vad eu problema la serpentina din teava gofrata este curatarea ei, trebuie scoasa toata damblaua din soba.

Sunt multe idei pe net de la romani singura "problema" este ca multi le cam aproximeaza puterea gresit.
Pana la urma este un raport intre consum si eficienta.

Ce e in video este un hibrid intre serpentina de inox cu bazin de apa, eu as face totul bazin de apa, dai bazinul de deasupra jos si cureti cu vreo inventie de perie.
Trebuie sa fie si mentenabil.

Tot ansamblu de pereti din bazin de apa si bazinul de deasupra ar trebui sa se dea jos doar prin ridicare. Doar sa "stea" pe caramizile focarului


Bine, e tarziu si cred ca am mancat ceva stricat, de aia imi beasa mintea idei de genul!

Edited by theionutzradu1991, 04 November 2022 - 21:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate