Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Militari Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23625 replies to this topic

#23239
xNirdoc

xNirdoc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2016
Salut! Din octombrie voi fi student la automatică și calculatoare, UPB, și vreau să îmi cumpăr o garsonieră în Militari Residence. Are cineva idee cam cât îmi va lua să ajung cu autobuzul din Militari până la facultate, cursurile începând, de obicei, la ora 8? Nu prea sunt familiar cu traficul din București, fiind din Constanța. Vă mulțumesc!  (Din ce am văzut pe maps,trebuie să iau 178/138 din stația de lângă ballroom, până la autogara militari, iar de acolo 136 până la facultate)

#23240
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010
Sau metroul direct :)

#23241
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostxNirdoc, on 06 august 2016 - 23:23, said:

Salut! Din octombrie voi fi student la automatică și calculatoare, UPB, și vreau să îmi cumpăr o garsonieră în Militari Residence. Are cineva idee cam cât îmi va lua să ajung cu autobuzul din Militari până la facultate, cursurile începând, de obicei, la ora 8? Nu prea sunt familiar cu traficul din București, fiind din Constanța. Vă mulțumesc!  (Din ce am văzut pe maps,trebuie să iau 178/138 din stația de lângă ballroom, până la autogara militari, iar de acolo 136 până la facultate)

Ai grija cu ce cumperi in zona, apartamentele care se fac acum in fund au grave probleme cu apa potabila si canalizarea. In cazul ambelor, reteaua este supraincarcata, consecinta fiind slaba presiune si uneori calitate dubioasa la apa la robinet, plus mirosuri de canal la demisol si parter. Spatiile intre blocuri, parcari sunt facute cu beton de proasta calitate.

Referitor la transport, ai grija sa masori clar distanta pina la capatul 178 (138 vine rar, ca si cum n-ar fi) pt. ca de la ce se vinde acum deja sunt mai mut de 700-800 m, alei fara troutuare etc.  Se tot zvoneste lungirea traseului 178 astfel incat sa acopere tot cartierul, problema e ca Tineretului are 4,5 m latime fara troutuare iar Rezervelor pe ultima portiune nu sare de 5 m, deci drumurile trebuie latite pt. a permite acces autobuze. Asteapta-te la multe minciuni de la agenti in general.
Pt. cei ce cumpara ap. in spate si cumparaturile sunt o problema, fara masina. Pina la Auchan poti face si 1,3  km din spate.

#23242
xNirdoc

xNirdoc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2016
Da, dar o estimare a timpului petrecut pe drum pana la facultate, dimineața, se poate?

#23243
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostxNirdoc, on 07 august 2016 - 08:42, said:

Da, dar o estimare a timpului petrecut pe drum pana la facultate, dimineața, se poate?

https://www.google.r...86064!3e3?hl=en

Mai adauga si cat faci pina la capatul RATB.

#23244
xNirdoc

xNirdoc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2016
@zavalita M-am uitat și eu pe maps și îmi aproximează 45 min, eu fac cam 800m până la stația RATB. Dar eu întreb cum este traficul. Se poate să depășesc acel timp? Cu mult?

#23245
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostxNirdoc, on 07 august 2016 - 09:14, said:

@zavalita M-am uitat și eu pe maps și îmi aproximează 45 min, eu fac cam 800m până la stația RATB. Dar eu întreb cum este traficul. Se poate să depășesc acel timp? Cu mult?

Timpii astia sunt specifici orei 10 de duminica, adica sunt mai putine autobuze dar traficul este mai lejer. Probabil intre luni si vineri la ore de varf cam tot astia sunt, daca iei metroul.

#23246
xNirdoc

xNirdoc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2016
Metroul e departe de mine...cu autobuzul ai idee?

https://goo.gl/maps/AUnCGwwjGgM2
Aceasta este locația apartamentului pe care doresc să îl achiziționez.

Edited by xNirdoc, 07 August 2016 - 10:06.


#23247
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Cel mai rapid, simplu si fara abateri mari in plus ar fi sa ajungi cu 178 la metrou apoi sa iei metrou. Nu cred ca poti sa faci sub 30min in nici un caz, dar macar nu faci o ora la unele ore din zi.
Nu in fiecare zi cursurile incep la 8(desi la ora aia e poate mai liber decat daca ar trebui sa fii 9), mai  incep si pe la 10...

#23248
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostxNirdoc, on 07 august 2016 - 10:05, said:

Metroul e departe de mine...cu autobuzul ai idee?

https://goo.gl/maps/AUnCGwwjGgM2
Aceasta este locația apartamentului pe care doresc să îl achiziționez.

Cu 178 ai 4 statii pina la Pacii si se iese greu in Iuliu Maniu, cam 10-12 minute.
Mai nasol e ca aia 850 m pina la capatul RATB din Complex ii faci pe jos printre masini (trotuarul e ingust si e aglomerat la ore de varf de mori), cam 8 min. Cat mai stai in statie 2 min - faci de acasa pina la metrou in cel mai bun caz 20 min.

#23249
GregB

GregB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2016
Salut.Am si eu o intrebare pt cei care au platit cash.Astazi am facut o rezervare a unui ap cu 2 camere si mi s a spus ca in termen de 30 de zile sa pun pe un cont bcr cei 50 % din suma totala a apartamentului pt a avea discount ul de 50 euro mp.Nedumirea care o am e de ce antecontractul se face in noiembrie decembrie si avansul se trimite inainte.Mentionez ca blocul nu e finalizat.O sa fie gata in primavara.

#23250
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
In mod normal avansul se da la antecontract, in nici un caz prin transfer inainte mai ales ca blocurile nu sunt gata si vb de un avans de 5%. Incearca sa vb si cu ei si sa le dai avansul la notar in baza unui act cu cateva clauze, ca nu te-ai dus sa cumperi ceva din piata. Este posibil ca actele sa nu fie gata pt antecontract dar in acelasi timp sa aiba nevoie de o garantie ca vei cumpara acel apartament. Indiferent ca ai cash sau credit actele sunt aceleasi si legea este aceeasi.
In cazul in care nu obtin autorizatiile necesare tu ce faci daca ai dat avansul si nu ai decat o chitanta? In Chiajna e dubios cu primaria si oricand se poate bloca ceva la autorizatii, mai ales ca pe acolo o sa treaca si pasarela spre in A1 iar acum sunt ceva probleme cu exproprierile. Asa ca grija mare la noile constructii fara autorizatii.
Pe de alta parte am multi prieteni care stau acolo si a fost ok dezvoltatorul, daca nu s-a schimbat in ultimii 3 ani.

#23251
haelium

haelium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2006

View PostxNirdoc, on 06 august 2016 - 23:23, said:

Salut! Din octombrie voi fi student la automatică și calculatoare, UPB, și vreau să îmi cumpăr o garsonieră în Militari Residence. Are cineva idee cam cât îmi va lua să ajung cu autobuzul din Militari până la facultate, cursurile începând, de obicei, la ora 8? Nu prea sunt familiar cu traficul din București, fiind din Constanța. Vă mulțumesc!  (Din ce am văzut pe maps,trebuie să iau 178/138 din stația de lângă ballroom, până la autogara militari, iar de acolo 136 până la facultate)

Din punctul meu de vedere, mai bine optezi pentru o garsoniera intr-un bloc vechi sau optezi pentru Prelungirea Ghencea - Cartierul Latin(sau pana in Latin, se tot construiesc blocuri - unul chiar la Valea Oltului intr-o zona buna ca acces).

In Drumul Taberei, sunt P-urile, blocuri cu 4 etaje care au o garsoniera pe scara, la parter, super blocuri, daca ai gasi una ar fi superb iar zona ar fi centrala.

Am stat in Militari Residence si locuiesc in Cartierul Latin, au multe lipsuri ca fiecare ansamblu dar prefer Cartierul Latin, daca te inveti cu programul o sa fie decent timpul petrecut in trafic si daca inveti scurtaturile...premize de dezvoltare pe viitor sunt mult mai mari in Prelungirea Ghencea fata de Chiajna, metroul este o certitudine la anul iar pasajul de la Domnesti peste Centura este in stadiu de contestatie cu proiect castigat.

De multe, ori, din Chiajna faci enorm, tinand cont ca Iuliu Maniu nu are cum sa se mai dezvolte iar caile de acces sunt oribile de la Iuliu Maniu pana la blocurile din Chiajna si infrastructura e jalnica...

Eu tot Poli am facut si cursurile le incepeam la 7:20, daca pleci la 6 si putin din Latin pai cozile bara la bara sunt o utopie, la ora aia mergi brici in orice perioada a anului, incepand cu ora 7:00 incepe aglomeratia...

Este doar o parere insa nu te grabi...

Edited by haelium, 15 August 2016 - 01:20.


#23252
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Posthaelium, on 15 august 2016 - 01:17, said:

Din punctul meu de vedere, mai bine optezi pentru o garsoniera intr-un bloc vechi sau optezi pentru Prelungirea Ghencea - Cartierul Latin(sau pana in Latin, se tot construiesc blocuri - unul chiar la Valea Oltului intr-o zona buna ca acces).

In Drumul Taberei, sunt P-urile, blocuri cu 4 etaje care au o garsoniera pe scara, la parter, super blocuri, daca ai gasi una ar fi superb iar zona ar fi centrala.

Am stat in Militari Residence si locuiesc in Cartierul Latin, au multe lipsuri ca fiecare ansamblu dar prefer Cartierul Latin, daca te inveti cu programul o sa fie decent timpul petrecut in trafic si daca inveti scurtaturile...premize de dezvoltare pe viitor sunt mult mai mari in Prelungirea Ghencea fata de Chiajna, metroul este o certitudine la anul iar pasajul de la Domnesti peste Centura este in stadiu de contestatie cu proiect castigat.

De multe, ori, din Chiajna faci enorm, tinand cont ca Iuliu Maniu nu are cum sa se mai dezvolte iar caile de acces sunt oribile de la Iuliu Maniu pana la blocurile din Chiajna si infrastructura e jalnica...

Eu tot Poli am facut si cursurile le incepeam la 7:20, daca pleci la 6 si putin din Latin pai cozile bara la bara sunt o utopie, la ora aia mergi brici in orice perioada a anului, incepand cu ora 7:00 incepe aglomeratia...

Este doar o parere insa nu te grabi...

Militari Residence comparativ cu Prelungirea Ghencea-Cartier Latin:
- 2 km pina la metrou Pacii, 178 vine la 3 minute fata de 3 km pina la viitorul metrou Raul Doamnei cu RATB greoi bine stiut
- strapungerea Ciurel-A1 e deja pe jumatate finalizat si va debarasa Iuliu Maniu de o maniera drastica fata de dezastrul rutier Prel. Ghencea imposibil de rezolvat cu actualul plan de 2 benzi pe sens (din care una va fi ocupata cu masini, zero imbunatatire). Mai mult, viitorul pasaj Domnesti va fluidiza Centura si va bloca definitiv Prel. Ghencea deoarece va creste viteza cu care se formeaza carnatul de masini in directia spre Bucuresti, masini care se vor bloca ca si pina acum in dopul Valea Oltului- str. Brasov (care nu va fi largit).
- in Prel. Ghencea sut prevazute cel putin 2 sensuri giratorii (unul sigur la Valea Larga/Primavara), cu efecte de scadere si mai mult a vitezei
- scurtaturile Cartier Latin-Oras  sunt utile doar celor cu masina, majoritatea nu au asa ceva.

Edited by zavalita, 15 August 2016 - 11:30.


#23253
TitaAdrian

TitaAdrian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.06.2016
Buna ziua.
Sunt in urmatoarea situatie. Am primit instiintarea de la banca ca nu mai sunt fonduri si incerc recuperarea avansului dat catre dezvoltator. Am specificat in antecontract ca in caz de refuz al bancii sa fie restituit avansul. Cum ar trebui procedat? Am mers la biroul de vanzari doar ca acolo ma tot amana sa astept rezervarea apartamentului ca apoi voi primi avansul. Problema este ca nu mai am incredere ca se va solutiona tinand cont ca ante contractul meu mai este valabil 3 saptamani. Si am impresia ca din acest motiv sunt amanat. Mai este cineva in aceasta situatie?

#23254
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am vazut niste statii ratb pe apeductului, s-a mai aflat ceva de ele? cand vor trece si autobuze ratb pe acolo ?

#23255
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu prea curand. S-a incercat fortarea prelungirii RATB prin aplicarea sensurilor unice pe strazile cartierului dar nu le-a mers... Strazile au revenit la normal dupa cateva ore de sensuri unice si statiile au devenit doar panouri pentru reclama.

#23256
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postnonameshadow, on 20 august 2016 - 19:48, said:

Nu prea curand. S-a incercat fortarea prelungirii RATB prin aplicarea sensurilor unice pe strazile cartierului dar nu le-a mers... Strazile au revenit la normal dupa cateva ore de sensuri unice si statiile au devenit doar panouri pentru reclama.

Apeductului are 5 m latime, din care trotuarele ar ocupa 1 m, iar ce ramane abia permite acum 2 masini mici din sensuri opuse.

Edited by zavalita, 22 August 2016 - 09:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate