Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Cultivarea florilor in solar

- - - - -
  • Please log in to reply
1150 replies to this topic

#991
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mi-am comandat niste Celosia de la englezoi. Se pune oare in aceleasi conditii ca si la petunie,begonie.....sau are ceva particularitati ?

#992
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
@ Achimitom04
Am pus eu anul trecut, la începutul lui martie, în solar, odată cu gazniile. Au răsărit bine, s-au comportat bine, până le-am scos afară.
Cred că le-am scos prea devreme și nu le-au plăcut temperaturile mici. Aproape toate au decedat.

#993
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Probabil o sa ma joc cu cateva, dar nu foarte multe , ca sa vad cum stat treaba. Inca nu le-am semanat, e bataie mare pe locuri :)

Petuniile incep sa rasara. Salvia iese si ea cam greoi, sper sa rasara toata ca altfel e bai. Se vinde bine si daca nu iese voi fi nevoit sa mai cumpar samanta sa-mi asigur necesarul. Momentan e sub neoane la 22 gr. Oregano a iesit foarte bine.
Menta rasare cam neuniform. Au iesit cateva. O mai las pana diseara apoi o mut sub neoane.  Telina va pleca si ea sub neoane diseara. Leusteanul si begonia inca nu dau semne.

Mai am de semanat pe sfarsitul lunii craitele, ceva celosia si vre-o 3 sortimente de busuioc.

Edited by Achimitom04, 23 January 2017 - 10:57.


#994
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Cate ore tineti neoanele aprinse pe zi?

#995
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Pana ce rasar toate le tin non-stop. Dupa aceea vre-o 14 ore pe zi.

#996
bianic

bianic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.02.2012
Salut Achimiton.Am si eu doua intrebari:
De ce tii lumina non-stop pana la rasarire?
Nu ai semanat begonia prea devreme?

#997
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
O tin asa pentru ca asa am fost sfatuit de cei mai experimentati. Asa sper sa obtin o germinare mai uniforma. Cand am impresia ca au rasarit destule le schimb regimul termic.

Am semanat begonia mai devreme pentru ca eu seaman la gramada si apoi repic. Pierd timp cand le mut pana se prind . De asemenea cand le mut in REP nu le asigur conditiile ideale.....si mai pierd iar timp.

#998
Mariaclaudia

Mariaclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2017
Seara buna la toata lumea.Am și eu o întrebare! ! Pentru un solar de 100m în care intenționez  sa pun flori la ghiveci , ce fel de sursa de încălzire mă avantajează? ?

100mp  scuzați! !

#999
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Rasadnita electrica.

#1000
Mariaclaudia

Mariaclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2017
Rasadnita electrică  nu este doar pentru răsaduri?  Intenționez sa mă apuc de aceasta meserie ( cultivarea florilor) și pana încep încerc sa adun câte mai multe informații despre plantarea semințelor , repicarea, modul de udare s.a.m.d... dar am și o alta nedumerire... atunci când plantele  sunt gata de pus la primul ghiveci și puse la solar, unde o sa am nevoie de încălzire pentru a le asigura căldură necesara pentru a se dezvolta corect, Cum pot încălzi solarul ( soba pe lemne,sau centrală ) ?

#1001
alexiannis

alexiannis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.12.2013
Se apropie primavara

Attached Files

  • Attached File  139.jpg   40.31K   55 downloads
  • Attached File  140.jpg   823.54K   59 downloads
  • Attached File  142.jpg   849.78K   58 downloads
  • Attached File  146.jpg   935.38K   59 downloads
  • Attached File  150.jpg   919.95K   58 downloads


#1002
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Da ce mari si frumoase sunt,felicitari.

#1003
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
MariaClaudia.....daca nu vrei sa pui ghivece pe sus rasadnita electrica e foarte ok. Iti permite sa controlezi temperatura dintr-un termostat si sa dormi linistita .

Daca vrei sa incalzesti cu sobe pe lemne o sa ai nevoie de mese, pe sub care sa tragi burlanele de la sobe.

Daca vrei sa incalzesti cu centrala, iar e ok. aici sunt 2 variante: Tragi calorifere in solar sau mergi tot pe sistemul rasadnita electrica dar in loc de cabluri de curent folosesti pex. Aici trebuie sa te documentezi serios,nu e simplu.

Nu stiu ce sa zic, ideea e ca daca vrei sa pui flori trebuiau deja semanate. Acuma nu stiu exact ce intentionezi sa cultivi. Dar usor nu va fi....mai ales in primul an.

Edited by Achimitom04, 11 February 2017 - 18:26.


#1004
Mariaclaudia

Mariaclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2017
Achimitom04 Mulțumesc foarte mult pentru răspuns. Da este târziu acum. De aceea cu semănatul as vrea sa încep când va fi sezonul potrivit ( decembrie , ianuarie. . Cred?).acum sunt încă în timp pentru niște crisanteme prin butasi.. (corect?) Mulțumesc încă o dată!  O zi buna!!

#1005
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Crizanteme ai timp suficient....butasii se livreaza mult mai tarziu. Bafta . Eu cu florile incep in ianuarie cu semanatul.

#1006
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007

View PostMariaclaudia, on 05 februarie 2017 - 23:08, said:

Seara buna la toata lumea.Am și eu o întrebare! ! Pentru un solar de 100m în care intenționez  sa pun flori la ghiveci , ce fel de sursa de încălzire mă avantajează? ?

100mp  scuzați! !
La 100mp electric doar daca aveti trifazic. In conditii de izolare buna, se recomanda ce putin 150W/mp. 15Kw numai cu trifazic merge. Ca optiuni ar fi centrala pe lemne sau sobe. Dpdv al costurilor, cel mai scump e electricul, urmat de gaz si cel mai convenabil e lemnul (ma rog, depinde cat e pretul lemnelor in zona).

#1007
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Nu știu cum udați voi, dar eu prefer să o fac prin submersie.
Pentru că tăvile dedicate pentru ebb and flow sunt foarte scumpe, trebuie să recurgem la lucru' manual.
Am folosit până acum tăvi de portbagaj, din plastic; tăvi din tablă zincată făcute la comandă.
Acum vreau să fac, după exemplul lui jumborom, tăvi din OSB, căptușite cu folie de iaz.
Voi face tăvi de 210x100 cm, astfel încap 12 tăvi alveolare de 30x50.
Cam așa vor arăta, OSB de 18 mm, vincluri de îmbinare de 4x4x2 cm, șuruburi de 16 mm.

Attached Files

  • Attached File  tava.jpg   124.28K   36 downloads


#1008
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
Și rezultatul aproape final. Mai trebuie pusă folia de iaz.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate