Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cultivarea florilor in solar

- - - - -
  • Please log in to reply
1150 replies to this topic

#1
MihaiOrasan

MihaiOrasan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2012
Buna , ma numesc Mihai si detin si eu un solar de 40mp, anul trecut l-am umplut cu ladite in care am pus seminte de petuni , muscati , zorele etc. Problema este ca nu au iesit nici una asa cum vezi pe piata in ghivecele acelea bogate si frumoase.Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi pt anu acesta?

#2
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Iti trebuie seminte de calitate, turba, reductanti si informatie.

Spre exemplu, la unguri, cu 1 leu cumperi 2-4 seminte de petunia.
Incepator fiind, poate germineaza doar jumatate.
Ideea este ca semintele "bune" costa!

Foloseste numai turba: este un substrat f nutritiv, ce asigura o crestere rapida.

Reductantii reduc internodurile. Planta e mai compacta, mai deasa. Are aspect comercial!

Informatiile sunt specifice speciei cultivate. Plantele se "ciupesc", la varf, pentru a ramifica
cat mai de jos, etc. Fiecare lastar ce apare, dupa cateva frunze se "ciupeste" si el.
Plantele trebuie stropite, repicate, etc.
Rasadurile nu se fac in ladite, mai nou. Exista alveole de insamantare unde pui doar o
samanta (uneori chiar cu penseta). Stiu, e chin, dar sari peste socul transplantarii.

Zorelele nu au valoare comerciala!

Bafta!

#3
MihaiOrasan

MihaiOrasan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2012

View Postdanutz_2009, on 5th January 2012, 22:04, said:

Iti trebuie seminte de calitate, turba, reductanti si informatie.

Spre exemplu, la unguri, cu 1 leu cumperi 2-4 seminte de petunia.
Incepator fiind, poate germineaza doar jumatate.
Ideea este ca semintele "bune" costa!

Foloseste numai turba: este un substrat f nutritiv, ce asigura o crestere rapida.

Reductantii reduc internodurile. Planta e mai compacta, mai deasa. Are aspect comercial!

Informatiile sunt specifice speciei cultivate. Plantele se "ciupesc", la varf, pentru a ramifica
cat mai de jos, etc. Fiecare lastar ce apare, dupa cateva frunze se "ciupeste" si el.
Plantele trebuie stropite, repicate, etc.
Rasadurile nu se fac in ladite, mai nou. Exista alveole de insamantare unde pui doar o
samanta (uneori chiar cu penseta). Stiu, e chin, dar sari peste socul transplantarii.



Multumesc de raspuns , dar daca sunteti amabil cu se face ciupire mai exact si cu ce trebuie stropite?


Zorelele nu au valoare comerciala!

Bafta!

Edited by MihaiOrasan, 05 January 2012 - 23:14.


#4
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ciupirea se face cu mana.
Stropirile sunt multe. Petunia face frecvent fainare.

#5
nutzucu

nutzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.12.2007
Pentru incepatori ca si mine in ale floriculturii incercati initial cu butasi/rasaduri facute de altii si apoi dupa ce capatati ceva experienta semanti voi direct... Intr-adevar se simte lipsa unui topic dedicat numai pentru floricultura,dar ar fi bine macar de grupat ce tine de domeniul asta intr-un singur loc...


#6
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
Ceva detalii despre rasadurile de flori am prezentat aici.

Varianta mai rapida, dar nu neaparat cea mai ieftina este sa mergeti numai pe turba pentru rasaduri, de genul Kekilla DSM 2W, circa 80 lei / sac de 300 litri. Turba se pune intr-o galeata de 10-15 l, se adauga 6 - 10 litri de apa si se amesteca bine; turba se umfla prin absorbtia apei. Se pune turba umectata in tavite alveolare (de 200 sau 288 de alveole), se pun semintele (profesionale !, luate de la firmele de care ziceam in link-ul de mai sus; intrebati-l si pe colegul nostru SmartVantage despre alte surse de seminte) una cate una in fiecare alveola, se acopera (sau nu - asta aflati daca dati click in josul acestui post unde scrie Info Tehnice Seminte Flori), se pun la germinat intr-o minisera, si imediat ce au dat coltul (3 - 10 zile depinde de specie) le scoateti la lumina (neoane sau in solar protejate insa de frig).

Dupa o anumita perioada (vezi tot fiserul cu Info Tehnice) se repica, adica se transfera in tavi cu alveola mai mare sau ghivece rotunde. Amestecul pentru ele se face cu acealasi tip de turba (de rasaduri) daca v-a mai ramas sau cumparati un sac nou cu turba de granulatie mai mare potrivita cu cerintele plantelor voastre.

Eu pun turba intr-o lada de mortar de 90 litri (altii, care au mii de plante de repicat folosesc o minibetoniera) si pun apa + ingrasamant cu eliberare controlata de genul Osmocote Start (2 gr / l, adica 180 grame, circa 6 linguri) pentru plantele pe care le vand ca rasad in tavi de 45 sau Osmocote ® Exact Standard High K 5-6 luni (3 - 4 gr / l) pentru plantele pe care le repic in ghivece.

Acest ingrasamant este foarte important pentru dezvoltarea + inflorirea plantelor si pastrarea formei lor (compacta, cu distante internodale mici). Osmocote Start se consuma in 1.5 luni, iar cu Osmocote Exact planta are de mancare pana la 6 luni.

Desigur, puteti folosi si amestecuri de genul 50 % turba + 50 % pamant (de padure, "de telina"), insa doar la repicare, nu si la semanare, acolo turba gata sterilizata fiind esentiala pentru evitarea bolilor.

Trebuie sa fiti atentie la eventualele ciuperci / daunatori / buruieni pe care le puteti aduce odata cu pamantul.

Stropiri foliare cu Previcur Energy in faza de rasad, dupa repicare cu fungicid + insecticid in functie de problemele fiecaruia.

Rezumand: seminte profesionale + turba + Osmocote + tratamente si, evident, microclimat corespunzator (caldura si lumina potrivite cu specia respectiva + aerisiri).

Daca procedati asa, diferenta intre plantele importate si cele cultivate de voi in solar (pe anumite tipuri de plante, nu chiar pe toate) vor fi mici spre insesizabile. Insa pentru asta trebuie si oleaca de experienta. Pe care o puteti capata incepand de saptamana viitoare daca va apucati de treaba si prindeti acest sezon.

Mi-ar placea sa vad cum dezvoltati mici afaceri (apoi mai mari) cu rasaduri si legume / flori, pentru ca avem de recuperat o piata dominata acum de importuri. Plus ca n-ar fi rau sa ne fie, si noua, oleaca mai bine.

Edited by jumborom, 09 February 2014 - 12:37.


#7
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Ce sunt reductantii? Ceva de gen cycogan?In ce concentratie se aplica si in ce faza?Aproape in fiecare zi citesc din Tratatul de Legumicultura despre care am aflat de la Jumborom...poate ne ajuta sa-l aflam si pe cel de floricultura,daca exista.

#8
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
Avem volumul scris de prof. Florin Toma pentru anul 2 Horticultura:


Attached File  Florin Toma - Floricultura ID.pdf   4.25MB   634 downloads

#9
nutzucu

nutzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.12.2007
Sincer sa spun nu am gasit atata informatie intr-un an pe net cat in aceste doua posturi ale lui jumborom..mare om,mare caracter..cum zicea cineva... Eu am inceput anul trecut cu butasi de crizantema proveniti din germania pe care i-am transplantat in ghivece cu turba dar am sarit peste faza cu osmocote si ciupire facuta cam tarziu dar asta e din greseli invatam...oricum mai mare satisfactie de cand atunci cand infloresc nu poti sa ai...
Daca are cineva sfaturi despre cultura crizantemei la ghiveci nu ezitati,va rog-de ex.m-ar interesa daca pot face butasi din cele cateva flori ramase de anul trecut?

Edited by nutzucu, 09 February 2014 - 19:44.


#10
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Jumborom,n-am cuvinte...ar fi mai bine decât asa cum e dacă ai fi mai multi,în varii domenii .Tot respectul!

#11
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
Ma bucur ca va sunt de folos informatiile, sa fiti sanatosi si sa cultivati flori frumoase !

Discutam si despre toate cele, le luam pe rand.

#12
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Pentru cartea postata iti multumesc din tot sufletu,vai cat am cautat asa ceva!!! daca mai ai.. bafta sa ai in toate

#13
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Inca una, de prof. Elena Selaru. Tot de Selaru mai am 2 carti dar trebuiesc scanate : Culturi pentru flori taiate  si  Plante de apartament

Attached Files



#14
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Si ca sa nu raman dator am gasit si eu o comoara pe care vreau sa o impartasesc cu voi Trandafirul - de la mit la mileniul trei
offf e prea mare 190mb poate ma invata cineva cum sa v-o dau e cea mai tare din domeniu nu ma lasa aici decat 32 mb

#15
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
O poti urca pe mediafire, sper sa nu se considere reclama, asa am mai sharat eu cateva carti.

Tocmai am urcat eu The complet book of roses

http://www.mediafire..._of_Roses__.pdf

Edited by laum, 14 February 2014 - 09:58.


#16
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Uite acu am reusit si eu..sperhttp://www.mediafire...4zt/tdlmlm3.pdf

sa-mi spuneti daca se poate lua

#17
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
rege, ceva flori, acum, de 1 si 8 martie ai?
poti pune si niste poze?
m-ar interesa, mai concret, ce flori se pot cultiva, pt a le scoate, acum, in prejma zilelelor de inceput de martie.
ceva cu bulbi s-ar face, desigur cu ceva caldura.
cu florile sint mai mult decat paralel.
merci!

#18
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
Problema este ca imi cere sa ma loghez sau descarc Media Fire Desktop si nu vreau asta (in cazul ambelor fisiere de mai sus).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate