Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4624 replies to this topic

#109
Fratzioru

Fratzioru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2008
Fratzioru vostru are 3 pensiuni la munte si va poate spune k a incercat pana acum in 6 ani 4 tipuri de saltele...lineaflex (teribil de proaste mon cher)...siesta.. (itzi vine sa plangi si sa razi)....prestige (valeleu mamikutzo...unde e prestigiu??) si saltele victoria (www. victoriagroup.ro).
La capitoul rezistenta, grosime si confort/pret...de departe castigatoare e Victoria.Mie mi-a recomandat initial firma asta un medic pentru problemele mele de spate si salteaua superortopedica facuta de astia ia readus zambetu' lu' nevastamea...:))

#110
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,188
  • Înscris: 15.10.2006
Posesori de Previ cu ce impresii au ramas?

#111
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,188
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcipaul, on Jan 31 2008, 23:46, said:

Posesori de Previ cu ce impresii au ramas?

Chiar nimeni?
Ma intereseaza in special modelul Pocket cu latex + memory-foam.

#112
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
Salut
Ma intereseaza sa cumpar o saltea 140 x 200
Am vazut pe siteul Saltex , saltea cu arcuri independente la ~ 5 mil ceea ce este un pret excelent dar trebuie vazuta si in realitate
Pana acum am ramas la trei care as dori sa le vad direct in showroom sa le testez

-Saltex
-Previ
-Dormeo


Aveti si alte sugestii in afara de aceste 3?
Pretul sa fie undeva pana in 7-8 mil

#113
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
Eu am saltea Previ-modelul pocket tare. A costat cu tot cu transport in jur de 10 milioane( nu stiu exact pretul, a platit sotul meu, nu eram acasa). Sunt multumita de ea, cu toate ca la inceput mi s-a parut cam tare.
Cu salteaua Dormeo, am avut o experienta foarte neplacuta.
Am facut comanda online si am primit o confirmare de e-mail. Am crezut ca totul este in regula si am asteptat 2 saptamani sa mi se aduca salteaua. Dupa 2 saptamani, am sunat si am aflat ca nu aveam o comanda inregistrata.
Confirmarea de pe e-mail nu era suficienta, trebuia sa ma sune un reprezentant al lor.
Am fost suparata, dar am zis ca poate a fost si vina mea ca nu am sunat. Am facut o noua comanda. Dupa alte 2 saptamani, salteaua tot nu sosise.
M-au sunat dupa cateva zile si mi-au spus ca salteaua mai intarzie putin si imi ofera bonus o pereche de papuci de baie.
Am zis OK. Dupa o saptamana fara nici o veste, am sunat si le-am spus ca mobila urmeaza sa fie montata si am nevoie de saltea. M-au asigurat ca o sa soseasca cat mai curand. In final, cu 2 zile inainte de montarea patului, am dat peste un om cinstit care mi-a spus ca nu o sa aiba salteaua solicitata de mine(Dormeo Confort 1,60x2m) pana la sfarsitul anului(totul se intampla in noiembrie-decembrie 2007).
Nu am nimic de comentat despre calitatea saltelelor, pentru ca eu nu am reusit sa primesc una...
PS: Cei de la Previ mi-au livrat-o a doua zi dupa comanda.

#114
horia_stefanescu

horia_stefanescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.01.2008
Eu m-am decis in cele din urma asupra salteleor de la Med Care (ca tot pomeneam de ele pe o pagina anterioara). Sunt foarte multumit, am sunat la ei, am programat o intalnire si m-am dus sa le vad. Le-am primit acasa, FARA NICIUN ALT COST SUMPLIMENTAR!!! B)  cam in 2 saptamani.
Poate pentru unii par scmpe, dar isi merita fiecare banut. Pana la urma, lucrurile de calitate nu se gasesc pe toate drumurile si nu-s ieftine. Decat sa imi iau o saltea la 5-6 milioane si sa ma doare spatele si sa ma tina 2 ani maxim, prefer sa fac o mica investitie intr-o saltea care sa ma tina pana la batraneti.  :D

#115
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
Pana la urma am cumparat saltea de la Mobexpert ,5.7 mil , mi-a placut cum era prezentata in sectiune, nu este ortopedica si nici superortopedica, mi sau parut foarte tari pentru gustul meu, intradevar cele cu arcuri independente pe la 12 mil erau de senzatie dar cam mult pentru bugetul meu
Am ajuns si la Saltex, undeva prin niste coclauri in Pantelimon, calitatea dubioasa , mai ales cea pocket spring, practic erau niste arcurulete cu un strat de burete totul invelit intro husa cu fermoar

#116
alexsuciu1970

alexsuciu1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 16.02.2007
La Ikea au saltele de mai multe tipuri la un raport pret calitate ok.
Noi am luat Sultan cu spuma (desi alea cu latex erau cele mai bune) si am fost foarte multumiti. Le folosim doar in weekend.

#117
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
eu am de 3 ani saltea de la Domus Flex, si e impecabila, desi sotul meu are 100kg! Ikea mi se pare nejustificat de scump, mergi la Domus si au sectiuni prin saltele, de la simple la superortopedice! Si au si transportul inclus in pret!

#118
cristivld

cristivld

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.01.2007
eu am luat de la masertti direct de la fabrica, din pacate nu asigura si transport pentru o singura bucata. am luat la acelasi pret cu cele din oferta de en-gros

#119
MarinaM

MarinaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2008
Chiar am deschis un topic nou in care intrebam daca stie cineva unde gasesc saltele cu argint.Dar hai ca scriu si aici ca poate primesc raspuns de la cei care au deja.
Eu nu pot dormi pe o saltea ´´normala´´ pentru ca am mari probleme cu coloana si cu alergia la acarieni.Au auzit de saltelele cu argint nemtesti care sunt acum pe piata,am inteles ca sunt antialergice si ortopedice si ecranaéaza electrosmogul din dormitor.
Stiti cumva unde le gasesc si cat costa?Livrarea este gratuita?

mersi.

#120
Teo77

Teo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.09.2007
Salteaua ortopedica nu este un panaceu universal. Astfel, fiecare, in functie de x factori, se simte bine intr-o saltea moale, medie sau tare.
La noi s-a impamantenit ideea ca salteaua tare e buna si din cauza asta sunt foarte multi care se plang ca-i doare spatele.

Majoritatea oamenilor au nevoie de saltea medie (la ikea este pus si un tabel cu greutate&inaltimi pentru fiecare fermitate).

Cred ca singura regula valabila la saltele e ca e bine sa le incerci inaite sa alegi. La mobexpert si la ikea am vazut ca poti face asta. Preturile sunt mai mari decat ce vedem in metro, carrefour insa si diferenta de calitate este mare. Daca te gandesti ca tu stai pe salteaua patului mai mult decat stai de scaun, in fotoliu sau in masina atunci realizezi ca nu merita sa faci rabat tocmai la salteua pe care dormi.

Salteua cea mai buna este cea in care te simti bine (prioritate 1), daca transpiri mult noaptea iti iei automat saltea pe arcuri si nu spuma sau latex (din contra daca esti friguros iti iei spuma sau latex). Prioritate 3 (sau 1 pentru unii)  daca esti alergic la praf nu cumperi saltea pe arcuri intrucat cu timpul se depoziteaza mult praf).
Saltelele pe arcuri se impart in mai multe categorii insa cele mai des intalnite sunt clasificate dupa cum sunt legate arcurile intre ele: arcurile legate la capete (marea majoritate  - cum se faceau saltelele si arcurile pe vremuri) si depasite cu mult de confortul care il pot oferi saltelele cu arcuri independente (de fapt legate la mijloc insa fiecare arc se poate compresa independent de celelalte din jur). Saltelele cu arcuri independente folosesc arcuri mai multe si mai mici in diametru - de aici apare si diferenta de pret.

Intre saltelele cu latex si spuma in principiu cele de latex ar fi mai bune - insesizabil multi insa diferenta de pret este data mai ales din cauza materialelor folosite.

#121
MarinaM

MarinaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2008

View PostTeo77, on Mar 5 2008, 16:02, said:

Salteaua ortopedica nu este un panaceu universal. Astfel, fiecare, in functie de x factori, se simte bine intr-o saltea moale, medie sau tare.
La noi s-a impamantenit ideea ca salteaua tare e buna si din cauza asta sunt foarte multi care se plang ca-i doare spatele.

Majoritatea oamenilor au nevoie de saltea medie (la ikea este pus si un tabel cu greutate&inaltimi pentru fiecare fermitate).

Cred ca singura regula valabila la saltele e ca e bine sa le incerci inaite sa alegi. La mobexpert si la ikea am vazut ca poti face asta. Preturile sunt mai mari decat ce vedem in metro, carrefour insa si diferenta de calitate este mare. Daca te gandesti ca tu stai pe salteaua patului mai mult decat stai de scaun, in fotoliu sau in masina atunci realizezi ca nu merita sa faci rabat tocmai la salteua pe care dormi.

Salteua cea mai buna este cea in care te simti bine (prioritate 1), daca transpiri mult noaptea iti iei automat saltea pe arcuri si nu spuma sau latex (din contra daca esti friguros iti iei spuma sau latex). Prioritate 3 (sau 1 pentru unii)  daca esti alergic la praf nu cumperi saltea pe arcuri intrucat cu timpul se depoziteaza mult praf).
Saltelele pe arcuri se impart in mai multe categorii insa cele mai des intalnite sunt clasificate dupa cum sunt legate arcurile intre ele: arcurile legate la capete (marea majoritate  - cum se faceau saltelele si arcurile pe vremuri) si depasite cu mult de confortul care il pot oferi saltelele cu arcuri independente (de fapt legate la mijloc insa fiecare arc se poate compresa independent de celelalte din jur). Saltelele cu arcuri independente folosesc arcuri mai multe si mai mici in diametru - de aici apare si diferenta de pret.

Intre saltelele cu latex si spuma in principiu cele de latex ar fi mai bune - insesizabil multi insa diferenta de pret este data mai ales din cauza materialelor folosite.



Problema e ca pe saltelele de latex te incingi si traspiri mult.Sa nu uitam ca latexul e cauciuc,si ala amestecat cu diferite substante.
Bine ar fi o saltea care sa absoarba si sa elimine umezeala(traspiratia) prin sisteme de ventilatie.Si ar fi genial sa aiba husa care se spala,pentru o igiene asa cum trebuie.

De arcuri sa nu aud!La cum ma doare pe mine spatele,asta imi lipseste acum.

#122
Teo77

Teo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.09.2007
Si latexul si spuma incing la fel de mult, iar umezeala este rezolvata de unul din primele straturi ale saltelelor.
Unele saltele sunt construite si au in vedere toate problemele specifice si de aceea au mai multe straturi de materiale - lucru regasit in pretul final.
Poate la suprafata toate saltelele arata la fel insa e o mare diferenta intre cele facute pe vapor si alea facute de firme cu tzxshpe ani experienta in domeniu.

#123
partitura

partitura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2008
Salut,
puteti intra daca vreti pe site-ul cu saltele ortopedice www.salteleortopedice.com
Poate gasiti ce va intereseaza.

#124
MarinaM

MarinaM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2008
Am gasit firma care vinde saltele cu argint,de care intrebam,la med care romania.
Sunt nemtesti si produsele sunt facute din structura 3D,fara latex si fara arcuri.
Costa in jur de 3000 de euro o saltea cum vreau eu.

Stie cineva cum e treaba cu structura asta 3D?
Luni merg sa le vad si sa le incerc.

Edited by MarinaM, 09 March 2008 - 14:48.


#125
magghyc

magghyc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.01.2008
Eu mi-am luat saltea Dormeo modelul mai scump, cu 12 ani garantie din magazinul lor din zona Obor- colt cu Mosilor.
Mi se pare f misto ambalata - e in vid. Am bagat 2 saltele in masina fara nici o problema. Una pt socrii, una pt noi.
Salteaua e foarte OK, chiar cred ca am facut o alegere buna.
Cand mi-am luat eu saltea nu aveau nici o promotie, am vazut acum ca au, dar to late...asta e...

#126
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,188
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcipaul, on Feb 1 2008, 20:06, said:

Chiar nimeni?
Ma intereseaza in special modelul Pocket cu latex + memory-foam.

Pana la urma am cumparat-o si e buna.
Am folosit doar fata cu memory-foam pana acum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

silco13

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate