Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#73
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Eu am achizitionat o saltea superortopedica de la Saltex, tipul POCKET. Adica tipul acela la care arcurile sunt invelite fiecare intr-un saculet individual.

Pot sa spun ca este super, senzatia este minunata sa te intinzi  pe ea. Costa un pic mai mult decat saltele normale, dar merita fiecare banut.

Costa undeva intre 4.5 mil si 5 mil... la magazinul de mobila de la Sincai... (Tineretului)

#74
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Revin la subiectul asta.

Cu mai bine de un an am cumparat o saltea Dormeo, de la o firma care vinde prin Shopping TV. Nu am cumparat-o direct, ca nu ma uit la programele astea, dar mi-a luat-o cineva.

Pot sa afirm ca nu am mai intilnit o saltea atit de buna. Si am dormit in citeva paturi...

#75
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
sa stiti ca am observat si eu ca lungimea nu e tocmai corecta la previ .am luat din bucur 2 saltele superortopedice ,asta cam 1,6 ani in urma si abia mi-au incaput in paturi ,e un chin sa schimbi cearsaful .in august trecut am luat inca 2 pentru alte paturi ,acestea erau ortopedice erau mai ieftine decat celelalte dar s-au dovedit si mai scurte decat trebuie .insa in urma folosirii nici -una nu a suferit modificari pana acum .cele din urma au fost comandate prin tel si aduse acasa ,am platit sa zic 100 mii lei pentru transport .saltelele au fost 190 /90 si 190 /80 si e o diferenta apreciabila la pret  daca le cumperi direct de la previ si nu din bucur obor .

#76
soxvirus

soxvirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 09.12.2003
Poate sa-mi spuna si mie cineva ce grosime au saltelele ortopedice Prestige?

#77
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostNickless, on Nov 5 2005, 18:16, said:

Saltelele Prestige sunt foarte bune, eu am 2 de cativa ani si sunt foarte multumita. Costa cam 3-4 milioane si se gasesc peste tot.

Prestige e cea mai proasta saltea de pe piata. Feriti-va de asa ceva.

#78
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007
Eu am o saltea de 7-8 luni de la Lineaflex, model IRIS, cu nu stiu cate straturi , arcuri si poliuretan, am folosit si fata de iarna, iar acum si pe cea de vara. Modelul asta il recomand cu caldura. Am dat 800lei pe una 140x190 (o dimensiune mai greu de gasit, stiu ca am cautat ceva). Intr-adevar, dureaza 2 saptamani pana ti-o aduc (a mai scris cineva asta), fiindca vine din Italia si cam asta e durata dintre transporturi. Insa trasportul e gratuit si o aduc pana la usa.
Saptamana trecuta, gandindu-ma cat e de mishto, m-am indurat sa-i iau o husa de la IKEA, pe care am dat 50 lei. :rolleyes:
Partea negativa este ca mi-au dat garantie doar un an, multi producatori dau mai mult, insa sper sa nu am probleme .

Edited by decebalus_I, 11 July 2007 - 22:04.


#79
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007
inca ceva... un aspect ce mi-aduc aminte ca m-a convins: vanzatoarea a fost ffoarte amabila. la un magazin anterior, la un domusflex de langa dimitrov, o vanzatoare cred ca s-a enervat numai fiindca am intrat noi in magazin si am deranjat-o de la rebus, sau ce mai facea ea pe-acolo (de regula din astfel de magazine nu mai cumpar din principiu). cand am vrut s-o intreb cateva detalii, s-a uitat urat, mi-am dat seama ca mai bine plec, si asta am si facut.

in privinta pretului (mai mare decat cel pt care eram pregatit), am convins-o pe doamna de la lineaflex sa-si puna POS de la 'avantaj' sa-l platesc in rate, i s-a parut buna ideea si intr-o saptamana si ceva am platit cu cardul respectiv, fiind cu ocazia asta si primul lor astfel de client  :first: , insa flexibilitatea celor de la magazin mi s-a parut de exceptie in tarisoara asta.

Edited by decebalus_I, 11 July 2007 - 22:16.


#80
marcus9

marcus9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.03.2007

View Postradumiki, on Nov 5 2005, 23:35, said:

Stiu pe cineva care are o fabricuta de saltele , are pret de producator , calitatea foarte buna , orice tip de saltele inclusiv ortopedice  , este insa in jud. Arad , daca te intereseaza pot sa-ti dau nr. de telefon .



te rog, numarul de telefon
multumesc

#81
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
am vazut ca la mobexpert au o saltea gen Tempur, din aceea care se muleaza pe corpul tau.
dar nu costa 3000 de euro cat un tempur, ci 2200 RON (pentru 160/200).

#82
lucianlucs

lucianlucs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.04.2007
Va recomand cu caldura saltelele de la :nonobad: in special cele din gama superioara, cele normale fiind la fel ca toate celelalte.
Saltelele comercializate de ei chiar sunt facute doar pentru export unde firma producatoare nu isi poate permite sa spuna ca asigura o garantie de 6 ani-10 ani cand ele tin practic 2-3 ani.
Incercati si nu veti regreta.
post moderat

Edited by Astra_rullz, 13 April 2008 - 16:34.


#83
lucianlucs

lucianlucs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.04.2007

View Postdecebalus_I, on Jul 11 2007, 23:03, said:

Eu am o saltea de 7-8 luni de la Lineaflex, model IRIS, cu nu stiu cate straturi , arcuri si poliuretan, am folosit si fata de iarna, iar acum si pe cea de vara. Modelul asta il recomand cu caldura. Am dat 800lei pe una 140x190 (o dimensiune mai greu de gasit, stiu ca am cautat ceva). Intr-adevar, dureaza 2 saptamani pana ti-o aduc (a mai scris cineva asta), fiindca vine din Italia si cam asta e durata dintre transporturi. Insa trasportul e gratuit si o aduc pana la usa.
Saptamana trecuta, gandindu-ma cat e de mishto, m-am indurat sa-i iau o husa de la IKEA, pe care am dat 50 lei. :rolleyes:
Partea negativa este ca mi-au dat garantie doar un an, multi producatori dau mai mult, insa sper sa nu am probleme .



Partea cu garantia este foarte reala pentru ca in ziua de azi toate marile firme comerciale ,nu e cazul sa le numesc acum, au marit artificial garantia, (ba chiar o sa vedeti la unii 10 ani garantie) pentru a castiga o mare parte din piata. Firmele care lucreaza pentru export sau firmele care importa saltele au o garantie reala de un an maxim doi (dar fara probleme aceste saltele tin de mult mai multe ori decat una care scrie pe ea 6-10 ani garantie) pentru ca in afara nu se permit astfel de glume, adica dai 6 ani garantie pai e garantie frate daca nu se respecta vin unii si iti inchid fabrica.
Un exemplu comparativ cu lineaflex este magazinul celor de la :nonobad: care au in gama de saltele superioare, saltele cu garantie de 2 ani, dar este o garantie reala, nu comerciala.
Deci in ziua de azi daca ne place sa ne plimbam cu salteaua,cu frigiderul,aragazul la service nu avem decat sa cumparam produsele cu asa zisa garantie pe viata.
Cand o firma mare gen lineaflex vine cu produse cu garantie de 1 an ar trebui sa ne punem niste semne de intrebare inainte de a cumpara de la altii relativ aceleasi produse la preturi un pic mai mici dar cu o garantie de 6 ani de exemplu.
post moderat

Edited by Astra_rullz, 13 April 2008 - 16:34.


#84
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Salut ! Vreau sa imi cumpar o saltea la un pret rezonabil max 6, 7 mil lei vechi, ce imi recomandati ? Despre saltele Sultan de la Ikea
ce parere aveti ? Eu ma gindeam la superortopedice ...Multumesc anticipat !!!

#85
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Buna. Visul meu (nu si al sotiei...) e sa cumpar o saltea de la Tempur dar la dimensiunile dorite de mine 180x200cm e in jur de 7000 lei noi... Merita sau nu sa dau atatia bani pe ea? Eu sunt sin Tg. Mures si de fiecare data cand merg la Ambient (acolo sunt expuse doua buc.) ma culc pe ele si imi pun capul pe perina Tempur... Mie mi se par super dar si pretul e Super scump... Si comedie... Anul trecut erau mai ieftine... Se pare ca se tot scumpesc incet dar sigur... Anul trecut asa ceva era 5700lei... Cum se poate asa ceva?

Sunt ceva solutii alternative la saltelele Tempur? (Mai ieftine...)

Am luat de vreo 4 ani o saltea Relaxa cica originala de Mizil... ortopedica cu fata de vara si iarna de la Metro la oferta cu 3.700.000 lei pe atunci .. Avea garantie un an si dupa un an si 10 zile s-a rupt pe margini invelisul... In afara ca ii tare de iti rupi oasele pe ea nu are nici un avantaj... (daca asta se poate numi avantaj...)

Ce ma sfatuiti sa fac cu un buget mai redus ce sa cumpar... ?

#86
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
ceva similar mai fac mobexpert, previ, de fapt mai toti. Cauta saltele din material "vascoelastic". Doar ca duritatea lor difera de la un producator la altul.

Cele mai reusite mi s-au parut tot cele de la mobexpert, dar si pretul...

mai erau unii la BIFE, Dormeo le zicea (modelul Gold Plus), superproduse (testate la targ), foarte ieftine (cam a treia parte din pretul mobexpert...) dar cand sa sun sa finalizez, m-au plimbat de la unii la altii.. In fine, total neprofesionisti..

#87
morpheus_ro

morpheus_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.04.2007

View PostClovis, on Jun 28 2007, 15:20, said:

Prestige e cea mai proasta saltea de pe piata. Feriti-va de asa ceva.

Salut! Poate ai avut ghinion. Eu am o saltea Prestige de vreo 7 ani. Atunci a costat 2 sau 3 milioane.
Daca iti zic ca si in ziua de astazi are forma originala si nu s-a deformat deloc, probabil n-ai sa ma crezi.
E modelul ortopedic si s-a comportat extraordinar.

Acum vreau sa-mi cumpar inca o saltea, nu stiu de care pentru ca am fost pe ici pe colo si toate sunt foarte moi.
Din cate am observat cei de la Prestige se pare ca s-au prostit rau in ultimul timp cu saltelele.
As fi curios sa aflu de la cei care au cumparat de curand saltele Prestige sa-si spuna parerea.

Salutari!

#88
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007

View PostCRG, on Oct 4 2007, 14:47, said:

ceva similar mai fac mobexpert, previ, de fapt mai toti. Cauta saltele din material "vascoelastic". Doar ca duritatea lor difera de la un producator la altul.

Cele mai reusite mi s-au parut tot cele de la mobexpert, dar si pretul...

mai erau unii la BIFE, Dormeo le zicea (modelul Gold Plus), superproduse (testate la targ), foarte ieftine (cam a treia parte din pretul mobexpert...) dar cand sa sun sa finalizez, m-au plimbat de la unii la altii.. In fine, total neprofesionisti..


La noi (in Tg. Mures) este o reprezentanta Mobex dar nu mi-a sarit in ochi sa aiba saltele... E drept ca nici nu am cautat la ei asa ceva... O sa trec totusi pe la ei cat de curand posibil sa vad despre ce e vorba... O intrebare... la ce pret ati vazut dvs saltelele de la Mobex? Ca doar n-or fi mai scumpe decat cele de la Tempur... :)

#89
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
O saltea foarte buna pe care am lut-o acum jumatate de an si se comporta excelent este de la Saltex, modelul Pocket.

Recomand cu caldura. Este superortopedica, dar nu este chiar asa de tare ca altele...

Si, fiecare arculet este imbracat individual intr-un saculet...

#90
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmorpheus_ro, on Oct 4 2007, 15:38, said:

Salut! Poate ai avut ghinion. Eu am o saltea Prestige de vreo 7 ani. Atunci a costat 2 sau 3 milioane.
Daca iti zic ca si in ziua de astazi are forma originala si nu s-a deformat deloc, probabil n-ai sa ma crezi.
E modelul ortopedic si s-a comportat extraordinar.

Acum vreau sa-mi cumpar inca o saltea, nu stiu de care pentru ca am fost pe ici pe colo si toate sunt foarte moi.
Din cate am observat cei de la Prestige se pare ca s-au prostit rau in ultimul timp cu saltelele.
As fi curios sa aflu de la cei care au cumparat de curand saltele Prestige sa-si spuna parerea.

Salutari!

Poate am avut ghinion dar oricum arata jalnic. S-au rupt toate atele cu care era cusuta, are gauri in ea, arcurile inteapa. Nu stiu daca-i ortopedica dar are 2 fete de iarna si de vara ( cea de vara nu se mai poate folosi ca deranjeaza arcurile). Ideea e ca abia astept sa scap de ea. Oricum nu mai cumpar asa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate