Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Dacia LODGY - noua masina de familie a constructorului de la Mioveni

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#73
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

View Posttavktm, on 9th January 2012, 01:04, said:

Adevarul este ca AVEO este o bijuterie de masina !   :roflmaofast:

Te pronunti fara sa fi vazut masina, de aici parerile tale denota subiectivism, si neprofesionalism. Nu ca ma asteptam neaparat la altceva.
Du-te, bai, la plimbare. Nu te da mai rotund decat esti, nu de alta, ramai fara vreo artera si n-am marunt sa pun la coroana sau pe icoana. Am vazut pozele cu masina respectiva, nu imi place, e parerea mea si din fericire, nu-s singurul. Daca facea Dacia vreo masina mai aratoasa, imi luam si eu. Si in 2007 cand am luat eu masina, dacia nu avea in oferta niciun Hatch (sper ca stii cine a desenat Kalos, nu? Daca nu, sarci pi gugal).
Vezi sa nu faci implozie de la afirmatii, nu face bine la silueta.

LE: tu este un profesionist si un obiectivist, ofcors.

Edited by Lucian_M, 09 January 2012 - 10:57.


#74
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
De Sandero Stepway ce se mai aude, sunt vanzari ? Banuiesc ca nu, poate s-a sistat si productia, sunt foarte putine, personal cred ca n-am vazut nici macar una live, stiu ca era scump insa mie mi-a placut cum arata. N-ar fi deci singurul esec din era moderna si serioasa (logan) a Daciei. Mie imi place cum arata Lodgy, problema e ca varianta finala o sa fie diferita si tare imi e ca in rau, in plus in poze e sigur varianta cu toate optiunile care arata bine cam la orice masina, la Logan ph2 e mare diferenta intre varianta cu bare nevopsite si gaura-n bord de airbag, manivele la geamuri si varianta cu proiectoare, jante si toate cele, se aplica si la Duster.

La design Dacia a stat destul de rau cu toate modelele, eu aici as plusa, evident e o masina de categorie ieftina si foarte ieftina insa putin din metodele companiei Chineze Geely nu ar strica, bine aia copiaza fara limita bunului simt alte modele insa sa ne inspiram si noi putin, nu ar strica.

Un Logan cu design asa sau aproximativ sincer nu m-ar deranja, din contra http://media.hotnews...517-0-geely.jpg

Edited by alex-softpedia, 09 January 2012 - 11:04.


#75
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Arata bine chinezaria. Insa la noi se prefera colturi si linii drepte, ca-s mai ieftin de realizat.

#76
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Da, ar trebui sa fie si ei mai atenti, cat sa coste in plus materialul pentru a face un far calumea sau o grila. Grila farurile si stopurile conteaza enorm in aspectul masinii. Ce faruri au facut ei la primul Logan, foarte mici si patratoase, nu ca la PH2 ar fi foarte diferit.La Sandero e altceva, e mai frumos, dar e alta clasa.

Lucian, nu-i asa ca toata viata ti-ai dorit un Rolls, acum ai ocazia  :lol:

http://3.bp.blogspot.../Geely-GE-6.jpg

http://autoworld.fil...-show-img_2.jpg

Edited by alex-softpedia, 09 January 2012 - 11:29.


#77
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Stiu ce face (copie) Geely, insa eu vreau un break (caravan, combi, nu conteaza). Nu ma pasioneaza berlinele sau limizinele. Aici discutam despre ultima reusita inginereasca de la Mioveni. Va avea succes, deoarece va fi ieftina. Sau, ma rog, mai ieftina decat ce are concurenta in oferta. Si pentru multi conteaza.

#78
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
:) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pe8Dfxw51Og?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

  • Attached File  11.jpg   109.77K   97 downloads

Edited by alex-softpedia, 09 January 2012 - 11:47.


#79
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,534
  • Înscris: 17.04.2006
Parca e mai frumoasa camuflata.

#80
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postalex-softpedia, on 9th January 2012, 11:45, said:

:) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pe8Dfxw51Og?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unde au facut drive-test-ul ? pe dealuri in  Afghanistan ?  :confuzzled:

Edited by lawrence38, 09 January 2012 - 15:35.


#81
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Transalpina, scrie in titlu :)

#82
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Lodgy nu este inlocuitorul MCV, ci reprezinta intrarea Dacia-Renault pe piata monovolumelor low-cost, piata in expansiune in perioda urmatoare. Sa nu uitam de versiunea utilitara, care are toate semnalmentele unui record pe clasa.
Pe de alta parte Lodgy este ultima iteratie a platformei x90, facand astfel trecerea la "era" x52, care va aduce si noutatile mult asteptate.
Personal imi doresc de la Dacia un Twingo mai ieftin, cu motor sub 1l turbo si cutie robotizata.

#83
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Cineva a filmat noua Dacia pe strada.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ew6thi-6YlA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eCFXu6Io3us?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mihai!, 19 January 2012 - 19:58.


#84
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Un typical romanian, intr-un typical Logan, ascultand un typical post de radio (lol trinitas) a surprins Lodgy-ul. How convenient! :lol:

Cum il cheama pe omul care a filmat, Ion Popescu?

#85
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Vai cat de urata este!!!

#86
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postmusso, on 14th November 2011, 18:12, said:

Dacia Lodgy, asa se numeste masina de familie care va fi lansata in martie 2012

Dacia Lodgy este numele pe care il va purta al saptelea model din gama Dacia si care va fi dezvaluit in premiera mondiala la Salonul Auto de la Geneva din martie 2012. Numele modelului si designul sau general au fost dezvaluite de Renault luni seara (14 noiembrie) cu ocazia prezentarii Dacia Lodgy Ice ? o versiune de competitie a masinii care va concura in Trofeul Andros in premiera pe 3-4 decembrie. Acelasi mod de a dezvalui un nou model a fost ales de Renault si cand a prezentat Duster, aratand mai intai publicului varianta de curse.


http://economie.hotn...martie-2012.htm

http://0-100.hotnews...in-martie-2012/
Aceasta masina concureaza de noua pe piata romaneasca cu VW Touran an 2008 180.000 km SH 1.9 TDI pret 8500 euro neinmatriculata.

Sunt curios romanii ce ar alege. Eu as alege touranul fara sa ma gandesc prea mult.

Edited by CorneliuRos, 20 January 2012 - 19:09.


#87
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 14.09.2007
Tu faci orice fara sa gandesti .
Cine a stabilit asta,tu ?

#88
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Da .

VW Touran este marca nationala a Germaniei-noua costa 25.000 euro
Dacia lodgy este marca nationala a Romaniei- noua costa 10.000 euro.

As vrea sa pun si opelul Zafira in lista de comparatie, dar opel nu este marca de suflet nationala a Germaniei, si nici nu suntem pe Topcul Versus. Ca sa ne facem o idee ce am vrut sa spun, de fapt aceasta masina seamana leit cu Duster. Amandoua merg pe aceiasi criteriu de comercializare. Amandoua poarta o caroserie "design modern si subtire", dar motoarele sunt vechi, sasiul si toate cele sunt construite astfel incat sa se economiseasca la greu la pretul  produsului finit.

important este sa supravietuiasca la "crash testele standard"

Edited by CorneliuRos, 20 January 2012 - 19:34.


#89
plasma

plasma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 26.03.2007
Uite si interiorul.......Cam anemic, cu scaune fara mare sustinere laterala, cu radiocd-ul in varianta Dacia/America de sud la fel si cu climatizarea, bineinteles manuala. Inca nu stim cum arata ceasurile de bord, care au acum 3 cadrane, dar avem destule accente cu crom Va las sa comentati.......

Attached Files


Edited by plasma, 20 January 2012 - 21:09.


#90
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Interiorul este un pic mai acceptabil . Cu scaunele au venit sub asteptari.


Acum asteptam motorizarile .

Edited by mihai!, 20 January 2012 - 21:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate