Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dacia LODGY - noua masina de familie a constructorului de la Mioveni

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#451
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postutopium, on 01 decembrie 2012 - 23:21, said:

Pentru ca Skoda e cu 3-4000 de euro mai scumpa.

Ma intreb care e mentalitatea oamenilor ce nu dau un ban in plus pentru propria piele.

#452
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAMDG, on 02 decembrie 2012 - 00:12, said:

Ma intreb care e mentalitatea oamenilor ce nu dau un ban in plus pentru propria piele.
Intrebarea asta poate fi pusa in legatura cu orice produs low-cost vs produs quality. Fiecare alege sa faca economii unde considera ca e necesar. Eu de exemplu la masini ma duc pe low-cost (motivele sunt multiple, primul ar fi ca nu circul foarte mult in afara orasului si deloc in afara tarii cu masina), dar la alte produse nu (telefoane, electronice, mancare, concedii, etc). Nu consider ca o masina care nu e low-cost imi ofera suficient de multe extra pentru diferenta de bani, la fel cum nu consider ca un operator aerian de "linie" imi ofera suficient de mult in plus fata de unul low-cost ca sa merite banii. Daca incepi sa fii pretentios la o masina, de la un Logan (de varf) de 10.000 de euro poti ajunge foarte usor la o masina de 20.000 de euro cam de aceiasi marime, dar ceva mai sigura/confortabila/puternica/dotata. Iar 10.000 de euro nu-s de ici de colo in Romania. Si daca faci doar 10.000 de km pe an ca mine, din care 70% in oras, clar nu prea iti vine sa dai 10.000 de euro extra pe o masina (care apoi te costa si ca intretinere mult mai mult, de la asigurarea Casco pana la piese de schimb).

Edited by utopium, 02 December 2012 - 01:04.


#453
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Corect. Eu aia 10.000 euro in plus prefer sa-i investesc intr-un apartament mai ok pentru familie, decat intr-o masina care pierde din valoare chiar si cand sta in parcare.

Edited by Wotan, 02 December 2012 - 01:27.


#454
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostAMDG, on 02 decembrie 2012 - 00:12, said:


Ma intreb care e mentalitatea oamenilor ce nu dau un ban in plus pentru propria piele.
Dupa ce ne explici cum ai reusit sa cumperi o amarata de Skoda in conditiile in care cu aceasi bani puteai sa cumperi o masina mult mai sigura o sa primesti raspunsul Posted Image

#455
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
sigura nesigura toti avem un buget.
si eu mi-as dori Hummer dar din pacate nu am bani de el.
totul se reduce la bani pana la urma , nu la avioane ca imi masina mai sigura , ca mai pun inca 10k euro , ca ...

#456
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Ai sa te miri, dar un Hummer (SH) nu este cu mult mai scump decat un Duster, pe alocuri poate fi chiar mai ieftin. Depinde si de cat vrei sa investesti intr-o masina sau de cat crede fiecare ca merita !

Edited by tavktm, 02 December 2012 - 16:28.


#457
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Hmmm, vrei sa precizezi si care e impozitul  anual...Posted Image

Apropo de siguranta:

http://en.wikipedia....r#Owner_efforts

"Safety
Crash data for Hummers is less complete than for other SUVs. As a Class 3 truck, the Hummer is exempt from many DOT safety regulations.[40] The H1 lacks standard safety features, including child safety locks, child seat tethers, side air bags, and stability control. Large blind spots make parking difficult and possibly dangerous.[40]"

Eu pentru copii mei as cauta altceva, sincer...

Edited by Wotan, 03 December 2012 - 01:32.


#458
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postcipaul, on 02 decembrie 2012 - 13:13, said:

Dupa ce ne explici cum ai reusit sa cumperi o amarata de Skoda in conditiile in care cu aceasi bani puteai sa cumperi o masina mult mai sigura o sa primesti raspunsul Posted Image

Vad un Hummer pe o strada paralela ( parcata intr-un loc aparte altfel i-ar bloca pe toti ). De cand a inceput criza/pardon redistribuirea averii spre est vad ca rugineste mai mult acolo, incet dar sigur ...

#459
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostAMDG, on 03 decembrie 2012 - 08:48, said:


Vad un Hummer pe o strada paralela ( parcata intr-un loc aparte altfel i-ar bloca pe toti ). De cand a inceput criza/pardon redistribuirea averii spre est vad ca rugineste mai mult acolo, incet dar sigur ...
SH -uri mai sigure gasesti destule.
Dar sunt si masini noi care sunt mai sigure ca Skodita la aceiasi bani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate