Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

pensiile speciale sunt cu 17% mai mari decât înainte de reformă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/781/10386/8969945/6/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
E dreptu' lor, dupa atatia ani de munca

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Scuze, dar iti spun eu ca tata, (pensionar Colonel, ofiter inginer si militar de cariera) pensionar a ramas fara 30% din pensie, care trebuia scazuta anul trecut.
Nu a fost aplicata scaderea, dar in anii viitori va fi scazuta de 2x (60%), pt ca din motive care nu le-am cautat, scaderea nu i-a fost aplicata de anul asta.

Asta dupa 40 ani de munca in sistem liceu militar, Scoala Militara, Politehnica, Ministerul industriilor, Ministerul Apararii etc

Au crescut in schimb enorm pensiile tablagiilor si cadrelor mici din "armele" speciale, precum  aviatia, telecomunicatii etc (cei cu sporuri de risc multe) + ai celor cu functii mari.


Pt bagatorii de seama, "functia bate gradul" (adica poti avea fct de colonel, dar tu esti capitan); de aici niste calcule aiuritoare.

Stiu ca nu da bine actului oficial de denigrare, dar situatia nu e asa cum ii place presei sa arate.
De la anu se vor vedea scaderile...

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Totul este f. confuz.
Mă așteptam totuși, la cât tămbălău a fost, să văd diferențe uriașe în bilanțuri.
Când colo...

#5
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View Postparadigmatic, on 14th November 2011, 12:57, said:

Totul este f. confuz.
Mă așteptam totuși, la cât tămbălău a fost, să văd diferențe uriașe în bilanțuri.
Când colo...
Oricum sa mai facut o echilibrare.
Erau unii cu 10-15 ani de cariera militara,care aveau pensii babane,cunosc personal m ulte cazuri din astea.

#6
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Cunosc si eu cazuri in care plutonieri (militari) iesiti la pensie la 40 de ani au avut parte de scadere pozitiva a pensiei. (asta apropo de cresterea negativa a economiei)

#7
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007

View PostCourage, on 14th November 2011, 12:29, said:

Scuze, dar iti spun eu ca tata, (pensionar Colonel, ofiter inginer si militar de cariera) pensionar a ramas fara 30% din pensie, care trebuia scazuta anul trecut.
Nu a fost aplicata scaderea, dar in anii viitori va fi scazuta de 2x (60%), pt ca din motive care nu le-am cautat, scaderea nu i-a fost aplicata de anul asta.

Asta dupa 40 ani de munca in sistem liceu militar, Scoala Militara, Politehnica, Ministerul industriilor, Ministerul Apararii etc

Au crescut in schimb enorm pensiile tablagiilor si cadrelor mici din "armele" speciale, precum  aviatia, telecomunicatii etc (cei cu sporuri de risc multe) + ai celor cu functii mari.


Pt bagatorii de seama, "functia bate gradul" (adica poti avea fct de colonel, dar tu esti capitan); de aici niste calcule aiuritoare.

Stiu ca nu da bine actului oficial de denigrare, dar situatia nu e asa cum ii place presei sa arate.
De la anu se vor vedea scaderile...


Ia intreaba-l pe tatal tau ce razboaie a purtat?! In '89 tragea ca chiorul, nu! Ca iau ungurii Timisoara. Ar fi meritat pensii speciale veteranii razboiului cu rusii, cei care au supravietuit Gulagului. In loc de speciale, au mai primit 10 ani de Canal!

Nu o mai tot luati in gura cu pensiile speciale!

Ar fi fost speciale daca si-ar fi respectat meseria si statutul.

Pina in '89 era statul impotriva oamenilor! Cum sa-i dau pensie? Ar trebui judecat!

Cele mai mari speciale le au, culmea, cei din penitenciare, cei care 'au avut grija' de detinutii politici!

Ai idee cu ce se ocupa procuratura in decembrie '89? Pregatea pedepsirea huliganilor!

Sa le dea Aghiuta pensie mare, cit de repede!

Edited by timisoso, 15 November 2011 - 02:58.


#8
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostCourage, on 14th November 2011, 12:29, said:

Scuze, dar iti spun eu ca tata, (pensionar Colonel, ofiter inginer si militar de cariera) pensionar a ramas fara 30% din pensie, care trebuia scazuta anul trecut.
Nu a fost aplicata scaderea, dar in anii viitori va fi scazuta de 2x (60%), pt ca din motive care nu le-am cautat, scaderea nu i-a fost aplicata de anul asta.

Asta dupa 40 ani de munca in sistem liceu militar, Scoala Militara, Politehnica, Ministerul industriilor, Ministerul Apararii etc

Au crescut in schimb enorm pensiile tablagiilor si cadrelor mici din "armele" speciale, precum  aviatia, telecomunicatii etc (cei cu sporuri de risc multe) + ai celor cu functii mari.
La cati ani s-a pensionat?

Statul a ars asa:
1. Cei care au cotizat putin. Adica pensionatii inainte de termen.
2. A ars gradele mari ca a mai facut 1 grad.

Daca prin 2004 ce facea la noi Maiorul in NATO echivala cu ce facea Capitanul, si intre timp s-a ajuns la o situatie similara, acum i-ar suntem bataie de joc a NATO in care indatoriirile gradelor superioare la noi, sunt cu cel putin un nivel sub echivalentele NATO. Iar fac aia misto: Ba da multi colonei aveti!

Pt ca s-au luat datele din arhiva sunt si multe erori. erori in bine, erori in rau.
Multi nefericiti nu si-au mai gasit evidenta pe unde au lucrat, in special in Bucuresti, unde Securitatea a distrus extraordinar de multe arhive. Pe langa jurnalele de arme, vorbim de evidenta a personalului, ordine, etc.

#9
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007
Nu-mi face nici o placere sa amintesc cine beneficiaza de 'speciale'  - sexcuristi, militieni, juzi si procurori, militari, gardieni - si de cit de bine ne mergea pe cind erau ei la putere, dar pot arata cine NU are parte de speciale, desi ar merita: prizonieri prin gulag, detinutii politici, deportatii... oameni care au primit un pumn de tarina in gura de la 'specialii' nostri.

Stiu ca nu au citit o carte in viata lor, motiv pt care va rog pe voi, cei mai tineri, sa le dati un flash-back, citindu-le citeva pagini scrise de un 'nespecial' Nicolae Nae Cojocaru, care a avut parte din plin de 'serviciile speciale' ale celor de mai sus, pentru simplul fapt ca si-a iubit prea mult tara si nu a vrut-o calcata de rusi.

Lectura e usoara, merita, in mod deosebit e o lectie de morala si omenie.

In o mie de ani nu ar putea intelege militienii nostri ca patriotismul, omenia, cinstea, onoarea nu se manifesta doar cind iti convine sau cind iti pica ceva din ele, sint lucruri de la care nu te abati, mai presus de tine.

www.miscarea.net/nae-cojocaru-amintiri.doc

#10
musso

musso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 27.06.2005
E vorba de fondul de pensii, nu ca s-au marit pensiile... Adica a crescut numarul celor cu pensii speciale.

#11
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007
Apropo de pensii marie - mi se pare normal. Unii dintre ei stiau limbi straine. conteaza, nu?

De ex:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UViXWiqBBIw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate ii si recunoasteti?!

Edited by timisoso, 19 November 2011 - 21:38.


#12
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009
javrele platite de USL de la Antena 3 si Realitatea TV au facut telenovele in 2009-2010 cu pensiile specialilor
2 ani s-au plans ca le scad pensiile, ca ei sunt militari decorati, ca recalcularea va fi rea pt ei, ca Boc ii ucide

acum cand s-a dovedit ca e exact invers nu mai azice nimeni macar un simplu multumesc Boc

P.S. si culmea, jegurile de la Antena 3 si Realitatea TV sunt tot nemultumite  :roflmaofast:

Edited by Kint, 20 November 2011 - 17:33.


#13
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Face parte din "modernizarea" statului si "reformarea" sistemului  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate