Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

Achizitie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
kte

kte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.08.2008

View PostDGHIA, on 23rd October 2011, 09:47, said:

Kte  are dreptate. Cel mai bun transfer  a filmarilor facute din aparate  DV  se face prin cabul firewire, care transfera informatia digitala din aparatul de filmat in calculator fara nici o comprimare. Prin USB se face prin comprimarea filmarilor, la fel ca si printr-o placa de captura clasica. Pe de alta parte, multe aparata de fimat Sony nici nu au iesiri pentru USB, ci numai pentru firewire si captura tv.  Sa nu se confunde vechile camere cu mini casete analogice, VHS cu cele de acum, care folosesc tot banda magnetica, dar inregistrarea se face digital. Avantajul este ca banda magnetica are o capacitate  mare de inregistrare, spre deosebire de cele care inregistreaza pe DVD, memorii sau chiar hdd. a carui capacitate este totusi limitata, inregistrarea se face tot prin comprimare, spre deosebire de casete, unde comprimarea este minima, si cad umpli una, o poti schimba cu usurinta cu una goala.

Mie mi s-a demonstrat acest lucru de la inceput, dupa ce am luat camera, initial am inceput sa descarc filmarile pe cablu usb primit in dotarea camerei cu un mic programel si drivere de instalare (PixelaImage) si am constatat ca filmarile foarte clare se descarcau cu ceva purici si se pierdea din calitate, lucru care nu mi-a convenit si dupa lungi cautari si documentari am descoperit transferul prin iLink(firewire). Acest transfer am inceput sa-l fac cu Power Director si nu am mai  constatat nicio pierdere a calitatii
Acest lucru il faceam pe desktop la care am pus placa firewire dar acum a crapat si uite asa am ajuns sa deschid acest thread pentru ca am descoperit ca acest firewire in noua generatie de computere apare foarte rar
Singurele laptopuri cu firewire pe care le-am gasit sunt: Sony seria F si Asus seria G care sunt peste  partu mii de lei, peste bugetul meu si atunci la sfaturile primite aici pe forum pt care mai multumesc inca o data, am optat pt un laptop care are expresscard pentru ca exista un expresscard care are conexiune firewire cu ajutorul careia sper sa reusesc sa fac transferul fara pierdere a calitatii si spun sper   pt ca in acest moment nu prea inteleg cum se face legatura prin acest card

#38
kte

kte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.08.2008
Salutare,

ca sa aiba si un final acest thread, saptamana asta am luat dellul la care ramasesem ultima oara, http://www.oktal.ro/...tiu-o63205.html
Am luat si un exprescard cu firewire si va anunt ca merge de minune transferul de la camera si unde mai pun ca in acest card am primit cadou si un software Ulead Videostudio care este exact ce imi trebuia
De laptop sunt incantat, este f frumos, f bine construit, am luat varianta cu tastatura iluminata, ce mai... este exact ce imi doream
Multumesc la toti pentru sfaturile voastre

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate