Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Mituri despre Ceausescu

- - - - -
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#271
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
Endinion, se prea poate ca tie sa-ti fi fost bine. Si mie mi-a fost bine, cu toate acestea nu eram multumit. Privind in urma, tot nu am nici un motiv sa zic ca atunci era mai bine decit acum.
Sint de acord ca acum ar fi putut fi mult mai bine, faptul ca nu este asa apartine fostilor comunisti si celor care i-au votat. Nu pot sa uit cum in 1990 si 1992 Iliescu a luat procentele pe care le-a luat in conditiile in care a mintit pe fata de cel putin doua ori. Toata lumea era satula de minciuna, cica, cu toate acestea l-au votat in masa pe batranul comunist. Deci, l-ati votat pe ilici conducator, care clar a spus ce intentii are si mai ales a si aratat ce vrea sa faca, si totusi va plangeti ca era mai bine inainte. Ghici ce, in 1969 era mai bine decit in 1979, iar in 1979 era mai bine decit in 1989. Ai prins miscarea: sistemul comunist mergea intr-o singura directie - spre Sud. Dupa 1989, s-a incercat conservarea  sistemului si intr-o oarecare masura s-a reusit( din pacate) de aceea va dati cu capul de pereti tu si cu alde florrea2 ca inainte era mai bine.

#272
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 g_force, on 26th October 2011, 02:59, said:

faptul ca nu este asa apartine fostilor comunisti si celor care i-au votat.
Hai sa iti explic de ce ineptia asta nu e corecta. In `45 `47, cine erau actualii comunisti? Nu cumva fostii capitalisti? Erau mai putin comunisti pentru ca erau ... fosti?
Deci acum fostii comunisti sunt mai catolici decat papa, adica mai capitalisti decat capitalistii.

Quote

Capitalismul este un sistem economic care se distinge prin proprietatea privată asupra factorilor de producție, precum și prin urmarirea profitului, in general pe o piață competitiva.
Asta e definitia capitalismului si asta se intampa la noi. Chiar daca iti place sau nu. Profit cu orice pret. Pe spinarea prostilor. Nu asta fac "fostii"? Nu sunt capitalisti?

#273
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 g_force, on 26th October 2011, 02:59, said:

Ghici ce, in 1969 era mai bine decit in 1979, iar in 1979 era mai bine decit in 1989.
Corect, putini isi aduc aminte / dau seama ca in aproape toata perioada ceausista s-a mers din rau in mai rau. Dupa ce in anii '50 si '60 economia a mers constant in sus, in anii '70 si '80 a luat-o la vale urmand strict legile fizicii (miscarea pe plan inclinat) - la inceput mai intai incet, cu diferente sesizabile doar pe intervale mari de timp, mai apoi din ce in ce mai repede, situatia ajungand sa se deterioreze vizibil de la o luna la alta.
Astfel incat la sfarsitul anilor '80 se ajunsese practic in punctul din care se plecase dupa preluarea puterii de catre comunisti, dupa razboi - alimente pe cartele, cozi, trenuri ale foametei (provincialii care veneau in Bucuresti unde se mai gasea cate ceva).

O gluma amara auzita de la un tip mai in varsta spre sfarsitul Epocii de Aur: "daca am avea mancare ar fi ca pe vremea razboiului" (asta legat de faptul ca zilnic se "lua lumina", ca in timpul alarmelor aeriene).

 lucifer76, on 26th October 2011, 08:07, said:

Hai sa iti explic de ce ineptia asta nu e corecta.
Nu exista ineptii corecte. Cel putin deocamdata.
Totusi, nu trebuie sa disperam. Cine stie, cu dezvoltarea asta a tehnicii, poate candva, in viitor se vor inventa / descoperi si ineptii corecte.

 lucifer76, on 26th October 2011, 08:07, said:

In `45 `47, cine erau actualii comunisti? Nu cumva fostii capitalisti?
Vrei sa zici ca Dej, Ana Pauker, Chivu Stoica, Vasile Luca, Draghici, Ceausescu, etc fusesera capitalisti pana in '45-'47? Dintre toti comunistii, ceva mai saltati pe scara sociala fusesera Patrascanu si Maurer, dar nici ei nu sunt incadrabili la categoria "capitalisti", ci "intelectuali".

Edited by ego_zenovius, 26 October 2011 - 07:57.


#274
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
In `44 erau doar 500 de comunisti. Restul erau capitalisti, nu? Din ei s-au ales comunistii  :thumbup:. Prin `47 `48 erau cateva sute de mii de "comunisti". Recrutati din fostii "capitalisti".

#275
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 lucifer76, on 26th October 2011, 09:28, said:

In `44 erau doar 500 de comunisti. Restul erau capitalisti, nu? Din ei s-au ales comunistii  :thumbup:. Prin `47 `48 erau cateva sute de mii de "comunisti". Recrutati din fostii "capitalisti".
Nu, capitalistii au ajuns in inchisori. Partidul si-a recrutat membrii din randul celor cu origine sanatoasa - muncitori, in primul rand.

#276
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Chai asa putini capitalisti zici ca erau in Romania in acea perioada de au fost toti bagati la bulau?
Dar poti sa imi explici de ce Udrea, Tariceanu, Patriciu, Tiriac, Becali, Voiculescu ar fi comunisti. Pentru ca astia ne conduc acum. Si la ce averi au, nu as zice ca nu sunt ... capitalisti.

#277
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 lucifer76, on 26th October 2011, 09:38, said:

Dar poti sa imi explici de ce Udrea, Tariceanu, Patriciu, Tiriac, Becali, Voiculescu ar fi comunisti.
Am zis eu despre astia ca ar fi comunisti?
Eu cred ca in momentul de fata exista in politica romaneasca un singur comunist - Iliescu.

#278
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

 ego_zenovius, on 26th October 2011, 09:47, said:

Am zis eu despre astia ca ar fi comunisti?
Eu cred ca in momentul de fata exista in politica romaneasca un singur comunist - Iliescu.
ca si ideolog.ca si apucaturi sunt mult mai multi.ceasca ar fi fost mandru.

#279
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 ego_zenovius, on 26th October 2011, 09:47, said:

Am zis eu despre astia ca ar fi comunisti?
Eu cred ca in momentul de fata exista in politica romaneasca un singur comunist - Iliescu.
Si atunci de ce se mai afirma ca fostii comunisti ne conduc si sunt de vina pentru ca am ajuns in rahat?

#280
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 lucifer76, on 26th October 2011, 09:52, said:

Si atunci de ce se mai afirma ca fostii comunisti ne conduc si sunt de vina pentru ca am ajuns in rahat?
De condus nu ne mia comduc, dar de vina sunt.
Vrei sa zici ca Iliescu n-are nicio vina?

#281
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

 ego_zenovius, on 26th October 2011, 10:03, said:

De condus nu ne mia comduc, dar de vina sunt.
Vrei sa zici ca Iliescu n-are nicio vina?
nu cred ca a vrut sa sustina ca iliescu nu are vreo vina.
iliescu singurel ramanea un rahat in ploaie.vina e a lor in ansamblu,vina esalonului II al pcr.inca ii avem la conducere dupa 20 de ani.
Germania a renascut dupa razboi(e adevarat in cam alte conditii) in mai putin timp desi a fost o ruina.noi mergem in sens invers.

#282
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Un om nu e de vina pentru tot ce s-a intamplat dupa `89. Cu ce e el de vina , de ex, ca Patriciu s-a ales cu RomPetrol-ul? Sau ca idiotii de puliticieni dau pe nimic resursele naturale ale tarii, gen Rosia Montana sau platforma Marii Negre?

#283
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 iozefini, on 26th October 2011, 10:09, said:

nu cred ca a vrut sa sustina ca iliescu nu are vreo vina.
iliescu singurel ramanea un rahat in ploaie.

Ilici a avut alaturi de el tarpfe credincioase gen Nicu Vaca, Antonie Iorgovan - 'Parintele Prostitutziei', sau Virgil Magureanu. Fara ei nu pupa el putere; il debarcau rapid Roman si-ai lui.

#284
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

 End-L-user, on 26th October 2011, 15:30, said:

Ilici a avut alaturi de el tarpfe credincioase gen Nicu Vaca, Antonie Iorgovan - 'Parintele Prostitutziei', sau Virgil Magureanu. Fara ei nu pupa el putere; il debarcau rapid Roman si-ai lui.
roman.....pe asta l-au debarcat toti.mai intai iliescu apoi basescu.
inca o asemanare iliescu-basescu.

#285
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
@lucifer, iozefini si ceilalti,
Iliescu a reusit sa incalece sistemul impreuna cu o parte din oamenii sistemului. Exact cum a facut Dej cand i-a indepartat pe deviationisti/cand l-a indepartat pe Foris sau cum a facut Ceausescu dupa ce a murit Dej. In 1947, comunistii- cominternistii, cum vreti sa le ziceti, au pus bazele sistemului comunist ajutati de armata sovietica. Societatea ce exista atunci nu a intrat in colaps, la fel cu cea din 1989,pur si simplu a fost inlocuita cu forta. Mai este nevoie sa spun ca votul din 1946 nu a fost in favoarea noului sistem pentru ca oamenii inca nu erau spalati pe creier complet? Cine nu crede n-are decit sa citeasca Raportul Comisiei pentru Cercetarea Crimelor Comunismului. Tismaneanu are o serie de articole interesante inclusiv despre comunismul dinastic, ce era gata, gata sa se "intrupeze" si in Romania nu numai in NK sau Cuba. Spre deosebire de 1946 lumea a votat masiv impotriva comunismului si au trebuit masluite,  in 1990 sau 1992 nu a mai fost nevoie de asemenea actiune pentru a se pastra randuielile comuniste deoarece faurirea omului nou era aproape completa.
Toti cei pe care ii injurati acum, au fost crescuti/formati de sistem. Sistemul ce a fost pastrat de Iliescu( intr-o masura destul de mare) nu putea sa produca politicieni gen Coposu. Stiu ca oamenii noi pot sa priceapa greu, dar exact asta ar fi fost revolutia daca am fi avut spirit de revolutionar: schimbatul sistemului din temelii, nu pentru ca ar fi fost tancurile vreunei puteri straine gata sa ne calce, ci fiindca asa am fi vrut noi. Or, ce s-a intimplat in 1989: aia, nouazeci si nu stiu cit la suta care l-au votat pe iliescu, doreau doar ceva caldura, ceva mancare si sa bage Azur la radio si Lambada la televizor. In rest era bine, se descurcau.  Tot ce s-a facut cit de cit bine in ROmania post 1989, nu s-a facut la presiunea populatiei sau fiindca asa a vrut boborul.
Acum cand informatia circula cu adevarat liber, chiar daca este parazitata foarte mult, cineva sa afirme ca inainte de 1989 era mai bine inseamna ca nu prea si-a folosit timpul cat a stat in scoala sau este unul din fostii nomenclaturisti pe care l-a parasit norocul. ( cei mai multi au incalecat si ei sistemul bine, mersi).

#286
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 g_force, on 26th October 2011, 22:14, said:

Iliescu a reusit sa incalece sistemul impreuna cu o parte din oamenii sistemului. [...] Sistemul ce a fost pastrat de Iliescu( intr-o masura destul de mare)
Ai tot auzit conceptul de "tranzitie". Romania sub ceashka se afla intr-un sistem economic comunist. Ce inseamna asta in fapt? Mijloacele de productie si distributie erau detinute de stat. Ce este statul? un grup de oameni care detin puterea (adica le sunt indeplinite comenzile), organizati dupa un set de reguli (constitutie, cod penal), si care administreaza o populatie. Cine erau acesti oameni? Clanuri de bagabaonji care rezistau in varf datorita unui exploit: o lovitura de stat impotriva lu ceashka fara un context international dezintegra Romania - vezi caderea Iugoslaviei, sau transferul puterii de la Franco la Regele JuanCarlos.

Sistemul economic comunist prabusinduse, grupul de oameni care au luat puterea dupa ceashka stiau ca societatea romaneasca trebuie reorganizata dupa principii economice capitaliste, DAR, si aici e important, in capitalism, putere=capital. Oameni ca Iliescu neavand capital, nu ar fi rezistat o zi la conducere, daca ar fi permis corporatiilor occidentale accesul nediscriminat la mijloacele de productie si distributie din Romania. Iliescu de facto nici nu s-a aflat la conducere, rolul lui fiind de "simbol revolutionar", altii au facut legile care sa le permita sa acumuleze capitalul, pentru a detine puterea/suveranitatea in sistemul capitalist.

Din nefericire pestele mai mare inghite pe cel mic. Acel grup de oameni care au luat puterea in Romania dupa ceashka, pentru a-si consolida puterea, a trebuit sa cedeze controlul asupra majoritatii economiei unor organizatii gen Bechtel (de toate, de la autostrazi la agrafe), OMV, Lukoil (petrol), Erste, BRD (banci), Mittal (otel), Renault (automobile), Lafarge (ciment), Apanova (apa), Orange, Vodafone (comunicatii), Metro, Carrefour (distributie), Pepsi, Coca-cola (racoritoare), SABMiller, InBev (bere) etc. etc. Toate aceste tranzactii intre puterea din Romania si corporatiile internationale sunt pretul platit pt a securiza puterea.

Sa pretinzi grupului care formeaza statul Romania sa fie "incoruptibili, fara pata, drepti si buni la suflet" e ca si cum ai cere lu Pepsi sa nu iti mai vanda apa de la chiuveta amestecata cu dioxid de carbon, acid fosforic, aspartam, benzoat de sodiu, acesulfat de potasiu, acid citric, dimethylpolysiloxane si alte chimicale, a, si zahar ars.

Edited by criztu, 05 November 2011 - 18:13.


#287
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

 December, on 23rd September 2011, 14:37, said:

Dar ati uitat de legenda aia cum ca-i verificau pe copiii care-i dadeau flori sa nu aiba buzele otravite si ca atunci cand il saruta sa nu moara? Sau legenda asta era numai pe la mine prin Moldova?

La asta pot sa raspund ( si sa o certific partial ) din experienta unui prieten bun din copilarie care a trecut prin asa ceva : nu se faceau verificari pentru "buze otravite" sau mai stiu eu ce prostii, ci un control medical pentru depistat o eventuala infectie cu streptococ. ;)

#288
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

 Ioan76, on 10th November 2011, 15:29, said:

La asta pot sa raspund ( si sa o certific partial ) din experienta unui prieten bun din copilarie care a trecut prin asa ceva : nu se faceau verificari pentru "buze otravite" sau mai stiu eu ce prostii, ci un control medical pentru depistat o eventuala infectie cu streptococ. ;)
Asa este. Si acest lucru se face cu orice sef de stat din lume.face parte din atributiile sistemelor de securitate ale sefului statului.Fiecare persoana care intra in contact cu seful statului este verificata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate