Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Legare domeniu de ip

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
koandy1983

koandy1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.01.2004
Salut

Am cumparat un domeniu de la RNC acum 2 luni.
La momentul respectiv nu aveam nici un server.
Acum am un server cu ip extern, pe care tin un site propriu, cu ip-ul, sa zicem, 1.2.3.4.
Daca am domeniul, www.domeniu.ro, ce trebuie sa fac ca acesta sa fie legat de ip-ul meu, 1.2.3.4?
Am inteles la momentul respectiv cand am cumparat domeniul ca acestea se pot schimba online, dar am incercat sa imi bag putin nasul pe acolo si nu am reusit sa imi dau seama cum stau lucrurile. Am inteles ca e vorba de servere DNS.
Acolo cand incerc sa schimb setarile pentru domeniul meu ce trebuie sa pun la serverele dns, DNS-ul meu dat de la ISP-ul de la care am  linia de internet?

Am inteles ca dupa ce fac setarile respective acestea se updateaza undeva dupa 24 de ore.

Multam'

#2
zoltan

zoltan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 10.12.2003

koandy1983, on Sep 26 2005, 15:03, said:

Salut

Am cumparat un domeniu de la RNC acum 2 luni.
La momentul respectiv nu aveam nici un server.
Acum am un server cu ip extern, pe care tin un site propriu, cu ip-ul, sa zicem, 1.2.3.4.
Daca am domeniul, www.domeniu.ro, ce trebuie sa fac ca acesta sa fie legat de ip-ul meu, 1.2.3.4?
Am inteles la momentul respectiv cand am cumparat domeniul ca acestea se pot schimba online, dar am incercat sa imi bag putin nasul pe acolo si nu am reusit sa imi dau seama cum stau lucrurile. Am inteles ca e vorba de servere DNS.
Acolo cand incerc sa schimb setarile pentru domeniul meu ce trebuie sa pun la serverele dns, DNS-ul meu dat de la ISP-ul de la care am  linia de internet?

Am inteles ca dupa ce fac setarile respective acestea se updateaza undeva dupa 24 de ore.

Multam'

<{POST_SNAPBACK}>

chiar ca asta ma intereseaza si pe mine!!!!!!!!!!!!

#3
koandy1983

koandy1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.01.2004
poate intr-un final i se face cuiva mila de noi  :D

#4
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Iti trebuie niste servere dns pe care sa le transmiti celor de la rnc, sa le ataseze domeniului tau.

Apoi pe serverul dns, la inregistrarea A treci ip-ul webserverului tau. La inregistrarea MX treci serverul de mail (daca ai), etc.

http://forum.softped...showtopic=66715

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate