Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

apartamente noi brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
1200 replies to this topic

#901
asilviana

asilviana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.09.2015
Ii rog pe cei cunoscatori sa ma ajute. Dorim sa achizitionam un apartament care este achitat de vanzator in totalitate, cu dovezi ale ordinelor de plată, urmand a incheia  un  contract de cesiune, fără nici o obligație din partea noastra, pt că mai durează intabularea.  Apartamentul este constructie 2017 cu predare in lunile urmatoare.  In ce consta contractul de cesiune? Si plata catre vanzator o fac acum la semnarea acestuia sau partial? Dupa ce iese intabularea urmeaza semnarea altui contract? cel de vanzare-cumparare?  De asemenea va rog sa imi recomandati un notar/ Brasov. Cu multumiri.

#902
dragos_rizica

dragos_rizica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.08.2017
Am achizitionat un apartament in complexul Avantgarden Coresi pentru proiect, structura apartamentului si asezarea complexului. Din pacate cam aici se opresc lucrurile bune...De ce? Aflati la jumatatea procesului de achizitionare a unui apartament, ne-am confruntat cu urmatoarele situatii:

1. Nu se acorda 3 ani garantie pentru viciile ascunse, desi acest termen este mentionat in Art. 7 din Legea nr. 10/1995.

2. Am stabilit o intalnire cu domnisoara/doamna Bianca Simionescu, reprezentanta IMMO LODGIA SRL, pentru a discuta anumite clauze din contract. Intalnirea, pana la urma, nu a mai avut loc. Am asteptat-o o ora, iar in timpul acestei asteptari ne-a asigurat telefonic de doua ori ca va ajunge in 5-10 min. Acest lucru evident ca nu s-a mai intamplat...

3. In reclamele de pe Facebook se mentioneaza 7 ani garantie la centrala termica, iar in contract sunt trecuti doar 5.

4. Ti se garanteza ca factura se poate plati atat in euro, cat si in lei (in cazul persoanelor cu dubla cetatenie), ajungi la banca si constati ca de fapt...nu se poate!

5. Incercam de aproximativ o luna sa obtinem o hartie stampilata si semnata (desi factura s-a emis in 2 zile si a fost intre timp achitata) in care sa fie specificate negru pe alb modificarile pe care le dorim aduse apartamentului, inainte de constructie (nu sunt cerinte aberante, ci sunt pur si simplu optiuni din anexa contractului, la care am adus mici modificari fata de standard; exemplu: nu dorim bordura de 15 cm inaltime la dus). Nu am primit pana acum decat un deviz tehnic in care sunt bifate modificarile majore, nu si specificatiile asupra carora am convenit impreuna cu arhitectul. Este foarte probabil ca la predarea apartamentului, in cazul in care specificatiile nu vor fi efectuate, sa fie invocat acest deviz. Vom mai avea atunci ce sa facem? Probabil ca nu!

6. La sfarsitul lunii iulie (28.07) am primit un e-mail in care ni se comunica faptul ca trebuie sa alegem finisajele de la Conrep (furnizorul de gresie si faianta). Fiind vorba despre locuinta in care ne vom petrece, foarte probabil, o mare parte din restul vietii, am ascultat indemnul Avantgarden Coresi, ne-am deplasat pana la Conrep si ne-am ales finisajele. Doua saptamani mai tarziu (11.08), surpriza! Suntem anuntati ca furnizorul nu mai este Conrep, ci Serstill. Profesionist, nu? In plus, s-au gandit cei de la Avantgarden Coresi ca, in cazul in care nu se opteaza pentru varianta standard de gresie si faianta (ca sa intelegeti, este vorba de 1 model de gresie in 4 nuante diferite si 1 model de faianta in 3 nuante diferite), atunci se adauga un cost suplimentar de 300 Euro + TVA / schimbare! De asemenea, pe langa acest cost, se adauga si cel al manoperei pentru fiecare schimbare in parte! Acest amanunt nu este mentionat nicaieri in contract, iar pana la aceasta faza nu am fost anuntati nici macar verbal de aceste costuri, lucru extrem de deranjant!

7. Am incercat sa luam legatura cu reprezentantul de vanzari, dar, ca sa evidentiem inca o data profesionalismul acestei firme, acesta nici macar nu fusese instiintat ca furnizorul de gresie si faianta a fost schimbat! Probabil ca el inca vindea apartamente spunandu-le clientilor ca finisajele sunt de la Conrep...

Ca o concluzie, reflectati de doua ori inainte de a cumpara un apartament in acest complex...lucrurile par roz la suprafata, dar, in realitate. situatia nu este deloc asa. Sau daca totusi va decideti sa cumparati, asteptati-va ca respectul pentru cumparator sa dispara in momentul in care ati achitat primii bani...

#903
RolanPop

RolanPop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.09.2017

 dragos_rizica, on 31 august 2017 - 21:38, said:

...

Nu mai sunt ce au fost pentru ca:

Asocierea cu grupul Imochan Imobiliare aka Coresi -  stim cu totii ce inseamna asocierea cu un grup avid de bani si mai putin de calitate (ex. mizeria de magazine auchan).

Avantgarden Tractorul si cele dinaintea lor (avg 2) au fost proiecte de succes (oarecum), dar odata ce sau asociat cu Imochan sau vazut in postura de mari constructori ce pot face 13 - 15 blocuri in 2 ani, de la 9 blocuri in 4-5 ani in trecut, ceea ce duce distrugerea relatiilor client - vanzator.
Pur si simplu nu cred ca au angajati suficienti pentru a face fata unui astfel de flux de clienti, de a intretine o relatie decenta si sa faca mofturile la toti.
Dar trebuie sa recunoastem si ca nu e usor cu unii clienti in ziua de azi (sunt multi care au avioane in cap).

Sa te astepti la multe probleme sa fie rezolvate foarte greu sau spre deloc (dovada ca nu au reusit nici acum sa faca primele blocuri locuibile (cel putin asa par din exterior).
Sa nu te mai crezi special odata ce ai platit / semnat.

Aceasta asociere a afectat si proiectul anterior (Avg Tractorul - facut fara asociatul coresi) ... sunt zvonuri ca nu au terminat nici in prezent ceea ce trebuia terminat de mult.
Au abandonat complet proiectul - sau vazut cu banii in caruta si pa ... Asfaltarea inca e un vis frumos acolo - va fi o cloaca interminabila

Sper ca nu va fi la fel si in Coresi Avantgarden - Treaba aia cu podul peste cale ferata e mai rau decat un vis - e o fantezie!

Au cazut in lista si au ajuns de teapa lu AVG 3 Maurer (mult si prost) ... pacat

Mare atentie cu ei ca nu va fi usor

#904
Boringotella

Boringotella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.09.2014

 RolanPop, on 01 septembrie 2017 - 08:34, said:


Nu mai sunt ce au fost pentru ca:

Asocierea cu grupul Imochan Imobiliare aka Coresi -  stim cu totii ce inseamna asocierea cu un grup avid de bani si mai putin de calitate (ex. mizeria de magazine auchan).

Avantgarden Tractorul si cele dinaintea lor (avg 2) au fost proiecte de succes (oarecum), dar odata ce sau asociat cu Imochan sau vazut in postura de mari constructori ce pot face 13 - 15 blocuri in 2 ani, de la 9 blocuri in 4-5 ani in trecut, ceea ce duce distrugerea relatiilor client - vanzator.
Pur si simplu nu cred ca au angajati suficienti pentru a face fata unui astfel de flux de clienti, de a intretine o relatie decenta si sa faca mofturile la toti.
Dar trebuie sa recunoastem si ca nu e usor cu unii clienti in ziua de azi (sunt multi care au avioane in cap).

Sa te astepti la multe probleme sa fie rezolvate foarte greu sau spre deloc (dovada ca nu au reusit nici acum sa faca primele blocuri locuibile (cel putin asa par din exterior).
Sa nu te mai crezi special odata ce ai platit / semnat.

Aceasta asociere a afectat si proiectul anterior (Avg Tractorul - facut fara asociatul coresi) ... sunt zvonuri ca nu au terminat nici in prezent ceea ce trebuia terminat de mult.
Au abandonat complet proiectul - sau vazut cu banii in caruta si pa ... Asfaltarea inca e un vis frumos acolo - va fi o cloaca interminabila

Sper ca nu va fi la fel si in Coresi Avantgarden - Treaba aia cu podul peste cale ferata e mai rau decat un vis - e o fantezie!

Au cazut in lista si au ajuns de teapa lu AVG 3 Maurer (mult si prost) ... pacat

Mare atentie cu ei ca nu va fi usor
Vezi că la primul proiect (avantgarden tractorul) drumul nu aparține de ei.
De asemenea asocierea cu un grup care aduce bani în proiect nu poate fi decât benefica spre deosebire de majoritatea celorlalte firme din oraș care construiesc cu banii băncilor, implicând astfel niște riscuri.

Postul anterior celui care-ți aparține, este un copy paste dintr-un review negativ de pe facebook. Nu neg problemele semnalate acolo dar mi se pare nedrept să generalizam având în vedere că experiența mea  și a altora cu ei a fost pozitivă.

Închei prin a-ți transmite să te interesezi despre subiect înainte că primul tau post(pentru care ai și creat contul pe acest forum) să pară celui al unui om neinformat și rău-voitor. Baftă multă!!!

#905
dragos_rizica

dragos_rizica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.08.2017

 Boringotella, on 01 septembrie 2017 - 13:27, said:

Vezi că la primul proiect (avantgarden tractorul) drumul nu aparține de ei.
De asemenea asocierea cu un grup care aduce bani în proiect nu poate fi decât benefica spre deosebire de majoritatea celorlalte firme din oraș care construiesc cu banii băncilor, implicând astfel niște riscuri.

Postul anterior celui care-ți aparține, este un copy paste dintr-un review negativ de pe facebook. Nu neg problemele semnalate acolo dar mi se pare nedrept să generalizam având în vedere că experiența mea  și a altora cu ei a fost pozitivă.

Închei prin a-ți transmite să te interesezi despre subiect înainte că primul tau post(pentru care ai și creat contul pe acest forum) să pară celui al unui om neinformat și rău-voitor. Baftă multă!!!

@RolanPop
Da, intr-adevar, asocierea cu grupul Immochan Imobiliare, cel putin din punctul nostru de vedere, i-a facut sa nu mai fie la fel de "apropiati" de clientii lor. Sa si explic de ce. Motivul pentru care am decis sa achizitionam un apartament in cadrul complexului Coresi Avantgarden a fost pentru ca momentan locuim intr-un apartament din Avantgarden 2. Pana acum, am avut 2 probleme cu aceasta locuinta: prima e legata de faianta din bucatarie, care a cazut, dar problema a fost rezolvata rapid (inainte de asociere), iar a doua a fost cu faianta de la baie, care a avut aceeasi soarta. Constatarea a fost facuta in 8 martie anul curent, dar rezolvarea ei inca nu s-a produs...ba mai mult, dupa ce am insistat cu nenumarate telefoane, am reusit sa aflam ca va fi nevoie de...o alta constatare! Norocul nostru este ca pentru acest apartament am beneficiat de 5 ani de garantie pentru finisaje, fata de cei doar 2 ani pe care ii vom avea in apartamnentul din Coresi Avantgarden.

@Boringotella
Stimate domn, ceea ce dvs numiti "un copy paste dintr-un review negativ" noi numim intamplari reale prin care am trecut si pe care vrem sa le semnalam tuturor celor care doresc sa isi achizitioneze un apartament in acest complex, pentru a nu se confrunta si ei, la randul lor, cu ele.

Edited by dragos_rizica, 02 September 2017 - 08:54.


#906
Boringotella

Boringotella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.09.2014
Pai și nu e copy paste după ce ați scris pe Facebook? Și mă repet, eu nu am avut aceleași experiențe, asta neînsemnănd, firește,că dumneavoastră ați avut norocul meu.

E foarte bine că semnalați problemele pentru că asta-i face pe ei să nu se culce pe ureche. De asemenea eu nu am făcut decât să răspund domnului Rolan Pop, care exagerează fără ca măcar să fi avut de a face cu firma în cauză.

#907
dragos_rizica

dragos_rizica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.08.2017

 dragos_rizica, on 31 august 2017 - 21:38, said:

Am achizitionat un apartament in complexul Avantgarden Coresi pentru proiect, structura apartamentului si asezarea complexului. Din pacate cam aici se opresc lucrurile bune...De ce? Aflati la jumatatea procesului de achizitionare a unui apartament, ne-am confruntat cu urmatoarele situatii:

1. Nu se acorda 3 ani garantie pentru viciile ascunse, desi acest termen este mentionat in Art. 7 din Legea nr. 10/1995.

2. Am stabilit o intalnire cu domnisoara/doamna Bianca Simionescu, reprezentanta IMMO LODGIA SRL, pentru a discuta anumite clauze din contract. Intalnirea, pana la urma, nu a mai avut loc. Am asteptat-o o ora, iar in timpul acestei asteptari ne-a asigurat telefonic de doua ori ca va ajunge in 5-10 min. Acest lucru evident ca nu s-a mai intamplat...

3. In reclamele de pe Facebook se mentioneaza 7 ani garantie la centrala termica, iar in contract sunt trecuti doar 5.

4. Ti se garanteza ca factura se poate plati atat in euro, cat si in lei (in cazul persoanelor cu dubla cetatenie), ajungi la banca si constati ca de fapt...nu se poate!

5. Incercam de aproximativ o luna sa obtinem o hartie stampilata si semnata (desi factura s-a emis in 2 zile si a fost intre timp achitata) in care sa fie specificate negru pe alb modificarile pe care le dorim aduse apartamentului, inainte de constructie (nu sunt cerinte aberante, ci sunt pur si simplu optiuni din anexa contractului, la care am adus mici modificari fata de standard; exemplu: nu dorim bordura de 15 cm inaltime la dus). Nu am primit pana acum decat un deviz tehnic in care sunt bifate modificarile majore, nu si specificatiile asupra carora am convenit impreuna cu arhitectul. Este foarte probabil ca la predarea apartamentului, in cazul in care specificatiile nu vor fi efectuate, sa fie invocat acest deviz. Vom mai avea atunci ce sa facem? Probabil ca nu!

6. La sfarsitul lunii iulie (28.07) am primit un e-mail in care ni se comunica faptul ca trebuie sa alegem finisajele de la Conrep (furnizorul de gresie si faianta). Fiind vorba despre locuinta in care ne vom petrece, foarte probabil, o mare parte din restul vietii, am ascultat indemnul Avantgarden Coresi, ne-am deplasat pana la Conrep si ne-am ales finisajele. Doua saptamani mai tarziu (11.08), surpriza! Suntem anuntati ca furnizorul nu mai este Conrep, ci Serstill. Profesionist, nu? In plus, s-au gandit cei de la Avantgarden Coresi ca, in cazul in care nu se opteaza pentru varianta standard de gresie si faianta (ca sa intelegeti, este vorba de 1 model de gresie in 4 nuante diferite si 1 model de faianta in 3 nuante diferite), atunci se adauga un cost suplimentar de 300 Euro + TVA / schimbare! De asemenea, pe langa acest cost, se adauga si cel al manoperei pentru fiecare schimbare in parte! Acest amanunt nu este mentionat nicaieri in contract, iar pana la aceasta faza nu am fost anuntati nici macar verbal de aceste costuri, lucru extrem de deranjant!

7. Am incercat sa luam legatura cu reprezentantul de vanzari, dar, ca sa evidentiem inca o data profesionalismul acestei firme, acesta nici macar nu fusese instiintat ca furnizorul de gresie si faianta a fost schimbat! Probabil ca el inca vindea apartamente spunandu-le clientilor ca finisajele sunt de la Conrep...


Saptamana trecuta am avut o intrevedere cu echipa Avantgarden Coresi. In cadrul intalnirii, am discutat punctual toate nemultumirile enumerate mai sus, atat dumnealor, cat si noi, ne-am argumentat punctele de vedere si am reusit sa ajungem in final la un numitor comun.
Multumim pentru timpul si interesul acordat, promitem sa revenim cu o recenzie si dupa receptia apartamentului.

#908
teddyu

teddyu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.07.2017
Va plangeti pentru nimic....ziceti ms ca nu ati cumparat la signature...sa dai banii si sa nu se mai construiasca nimic....

#909
Johnyboy87

Johnyboy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.06.2007
De la inceput cei de la Signature nu prea pareau de incredere. Era un proiect dubios.

La fel cum pare un alt proiect ce se construieste in Noua. Adica doar fac reclama ca se va construi.

#910
robertop52

robertop52

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2017
1. Ce imi puteti spune de ansamblul Qualis Brasov care se construieste pe Str.Ion Popasu ? Stie cineva sint seriosi ?
2. Ref.plata cash. Imi puteti spune ce clauze de siguranta pentru cumparatorul care plateste suma integral exista in antecontracte ? Care sint riscurile platii cash ?
Multumesc

#911
geocristea

geocristea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2015
Constructorul este acelasi care lucreaza la Aviatorilor si Bobalna,

#912
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006

 robertop52, on 29 septembrie 2017 - 16:42, said:

2. Ref.plata cash. Imi puteti spune ce clauze de siguranta pentru cumparatorul care plateste suma integral exista in antecontracte ? Care sint riscurile platii cash ?

Riscul e doar unul: sa ramai fara bani. Nu exista niciun fel de clauza care sa te protejeze daca investitorul, dezvoltatorul etc. ... nu termina constructia si intra in faliment.
Tu vei incheia contract cu o firma, care firma daca dispare, nu mai poti face nimic.

Cu plata cash in avans m-as risca doar pentru proiecte ma care au deja o dezvoltare masiva in spate.

#913
meg4johhn

meg4johhn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.10.2016

 geocristea, on 01 octombrie 2017 - 11:48, said:

Constructorul este acelasi care lucreaza la Aviatorilor si Bobalna,
Buna ziua. Am cumparat la aviatorilor residence si Qualis nu este acelasi dezvoltator cu aviatorilor si bobalna. La acestea doua de vanzari se ocupa kardinal imobiliare, cei de la qualis sunt la primul proiect(am aflat intr-o discutie pe facebook). cu cei de la Kardinal am avut o experienta placuta la partea cu banii cash in schimb lasa de dorit ca au cam intarziat cu termenul de predare cam 4 luni. in rest totul arata bine

#914
geocristea

geocristea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2015

 meg4johhn, on 02 octombrie 2017 - 11:29, said:


Buna ziua. Am cumparat la aviatorilor residence si Qualis nu este acelasi dezvoltator cu aviatorilor si bobalna. La acestea doua de vanzari se ocupa kardinal imobiliare, cei de la qualis sunt la primul proiect(am aflat intr-o discutie pe facebook). cu cei de la Kardinal am avut o experienta placuta la partea cu banii cash in schimb lasa de dorit ca au cam intarziat cu termenul de predare cam 4 luni. in rest totul arata bine
Nu am zis ca eate acelasi dezvoltator, ci acelasi constructor, in multe cazuri dezvoltatorul este unul iar constructorul altul
Stiu ca au intarziat ca si eu mi-am luat la Aviatorilor

#915
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
In zona Casa Nobel, pe strada George Bacovia:

Attached Files



#916
geocristea

geocristea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2015

 msmihai, on 09 octombrie 2017 - 10:31, said:

In zona Casa Nobel, pe strada George Bacovia:
Am vazut si eu aceleasi imagini si pe str. Nicolae Labis

Edited by geocristea, 09 October 2017 - 10:35.


#917
gica-gM

gica-gM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2016
Vă scriu pentru cei interesați de alphaville trei. Cuvântul de ordine la acești așa ziși constructori este amatorismul o echipa de manelisti destinata sa facă blocuri păcat de cel care îi finanțează nu cred ca știe ce se întâmplă aici(e la arad). Acum aspectele negative pentru ca nu exista pozitive sunt: calorifere subdimensionate cum mai scria cineva pe acest forum, materiale de cea mai proasta calitate, de exemplu ușile din interiorul apartamentelor, întrerupătoare (informativ la prețul de 1,69 bucata), balcoane nefinisate se poate vedea cu ochiul liber pentru cei interesați. Cireașa de pe tort o constituie atitudinea celor care se ocupa de proiect de regula necalificati sau cu alte meserii. Mentionez si faptul ca blocul este neterminat la aproape un an de când trebuia finalizat.

#918
seerbanutzu

seerbanutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.09.2009
Esti foarte informat se vede, doar ca patronul sta chiar in bloc.Ai vazut tu vreun calorifer?usile de interior sunt problema la un bloc?Ai vazut tu ce ciment au bagat si ce fier? Cum adica cei care se ocupa de proiect sunt necalificati? Adica arhitectul si inginerii sunt de fapt soferi de taxi?sau ai vrut sa spui ca tu esti necalificat sa comentezi  ceva ce nu cunosti?Dupa ce ai postat pari un client care si-a luat un apartament acolo si nu i-a fost livrat la timp, sau doar ai visat ?viseaza in continuare, restu stau la caldurica caloriferelor subdimensionate

 eidosxp, on 24 ianuarie 2017 - 21:49, said:

Alphaville (am auzit ca sunt slabute apartamentele lor)  dar pret premium pentru zona
Sunnyville - structuri ciudate / dormitoare mici ceausiste (dar zona buna)
Barcelona residence - dragute - pret mare
1: Nu sunt deloc slabute la alphaville, nu stiu cati de pe acest forum scriu de alphaville au si vizionat sau locuit acolo
2: dormitor de 13mp nu prea este ceausist, zona buna ? ( probabil nu cunosti zona) , este construit pe o balta!
3: barcelona dragute? voi stiti unde este blocul asta? pus practic intre fabrici si uzine, peste drum capat de linie plin de autobuze.blocul pare parasit

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate