Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Postul negru

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#55
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
De slabit ai slabit?

#56
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View PostCorina2009, on 9th July 2011, 22:04, said:

De slabit ai slabit?

Nu mare lucru. Am pierdut un pic de grasime din jurul taliei sa zic, dar nu aveam prea multa oricum. Avem ceva grasime si in jurul organelor interne, pe-aia nu pot sa o masor. N-am nici cantar sa verific greutatea.

#57
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Hm, apropo de ulcer, se pare ca exista o bacterie numita H. pylori care cauzeaza ulcer (peptic ulcer - nu stiu daca mai sunt si alte tipuri). In afara de asta mai apare de la aspirina sau alte pastile. Dar nu de la stres.

http://digestive.nid...pubs/hpylori/#8

Cineva povesteste ca bacteria asta are nevoie de acidul din stomac si ca s-a vindecat in 3 zile band multa apa si mancand doar chestii neacide. Alternativa medicala sunt antibioticele ceea ce nu suna prea bine din cauza de efecte secundare.

http://altmedangel.com/HPylori.htm

E interesant si pentru mine pentru ca iar am avut black diarrhea dupa al doilea post, ceea ce poate insemna sange in intestine ceea ce poate insemna ulcer. De asemenea febra si simptomele mult exagerate fata de ce am citit de la altii care au tinut post m-au pus pe ganduri. Poate chiar am o infectie undeva. Bag post din nou. Probabil nu de maine ca am cumparat niste pepeni si alte fructe si vreau sa le termin intai. O cura de fructe in pregatirea postului e probabil o idee buna oricum.

Care ati mai tinut post indelungat, cam cat de grele au fost primele 3 zile?

Edited by malicious earn, 10 July 2011 - 00:45.


#58
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
M-ati convins si pe mine sa incerc pt 24 de ore pt inceput. Am inceput postul de 14 ore deja (din care 6 am dormit deci nu stiu daca se pune) si pana acum inafara de dureri neinsemnate de stomac nu am nicio problema. Apropo pe timpul postului negru trebuie sa beau mai multa apa? Pana acuma consumam vreo 1-1.5l de apa/zi sa beau mai mult?

Edited by alexandru_viorel, 10 July 2011 - 08:15.


#59
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Dupa 17 ore jumate: Nu simt nici o senzatie de foame, pe toata durata 'postului' am simtit o senzatie mai puternica de foame pe la ora 8-9 (dupa 13-14 ore) acum nimic :). Poate reusesc sa nu mananc pana maine dimineata.

#60
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Se pune (mai ales) cand dormi.

Unii zic sa bei 1.5-2l de apa chiar daca nu ti-e sete ca sa speli stomacul. Mie nu mi se pare natural sa bei daca nu ti-e sete. De exemplu animalele bolnave nici nu beau nici nu mananca pana nu le trece. Parerea mea e sa bei cand ti-e sete.

#61
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
Vechi topic, a mai incercat cineva de atunci?

Am 36 de ore, am baut 3-4 pahare cu apa in timpul asta, mai mult fortat ca sete nu-mi era. Nici o febra, nici o durere.

Is curios daca la reluare dau cu ulei de motor

Cantarit, glicemie, tensiune  dimineata.

#62
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Da, am ținut eu vreo 40 ore. Foamea nu e o problemă, doar pofta. Și starea de agitație/energie noaptea. Probabil de la cetoza puternică.

#63
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
Sa inteleg ca se intra in cetoza, chiar am niste teste ketostix.

#64
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Depinde de dieta pe care o aveai înainte. Dacă ești pe high-carb și organismul tău e obișnuit cu glucoza pe post de combustibil principal, n-o să prea folosească cetoza la nimic (organismul n-o să știe ce să facă cu corpii cetonici).

#65
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
A dat faible, deci cetoza usoara. Toata luna am fost pe vegetale, deci un high-carb, insa de regula urmez low-carb mediu fat.

#66
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
E ok. Oricum nu beneficiem de corpii cetonici decât după o adaptare de câteva săptămâni, chiar și după lowcarb.

#67
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
60 de ore; o durere de cap de azi noapte dar acu m-a lasat. Foame ioc, energie este.
Testul spune moyen ++

Glicemia a scazut de la 110 la 80, temp 35.8 ca de obicei.

#68
vartecush

vartecush

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2015

View Postbayer, on 09 aprilie 2015 - 07:04, said:

Vechi topic, a mai incercat cineva de atunci?

Am 36 de ore, am baut 3-4 pahare cu apa in timpul asta, mai mult fortat ca sete nu-mi era. Nici o febra, nici o durere.

Is curios daca la reluare dau cu ulei de motor

Cantarit, glicemie, tensiune  dimineata.
Am pe cineva in familie care a tinut post negru sase saptamani(42 de zile). Rezultate benefice pe toate planurile. Merita tinut!

#69
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu am remarcat o corelație între senzația puternică de foame și un oarecare grad de ... nefericire.

#70
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
De maine 7 zile cu apa. Cine se baga?

#71
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 29.03.2010
Care ți-e scopul?

#72
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
Detoxifiere?

http://www.alvalia.r...rdpress/?p=1310

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate