Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Postul negru

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#37
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

 Charger, on 5th July 2011, 15:36, said:

Nu ti-a disparut foamea, doar te-ai obisnuit cu ea, nu o mai simti acuta ca in prima zi.
Ameteala e normala.

Vezi, cand faci presupuneri nu e bine.

In comunicare, se numesc valori impuse, adica iei o chestie care are sens pentru tine si o aplici altei persoane. Not cool.

Quote

Autorii, autorii, autorii...

Autorii vorbesc despre efectele nocive ale postului:

Ha, unde ma?

Postul se foloseste chiar si de culturisti (aia mai dezghetati nu gibonul mediu intalnit prin sali care stie ca 6 mese pe zi e norma) pentru ca stimuleaza hormonul de crestere, tocmai ca sa mentina masa musculara in perioade fara alimentatie. Ti-am zis ca organismul uman e destept dar continui sa il privesti ca pe un motor diesel. Cauta Eat Stop Eat sau Warrior Diet daca vrei sa stii mai multe.

Uite si studiul peer-reviewed ca sa nu avem vorbe la proces:

"Fasting enhances growth hormone secretion and amplifies the complex rhythms of growth hormone secretion in man."

http://www.ncbi.nlm....cles/PMC329619/

#38
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Malicious earn, da' de ce vorbesti jumate in engleza? Crezi ca n-am intelege daca ai da-o pe romana sau ti se pare mai cool asa?

#39
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

 LoveDemon, on 5th July 2011, 22:26, said:

Malicious earn, da' de ce vorbesti jumate in engleza? Crezi ca n-am intelege daca ai da-o pe romana sau ti se pare mai cool asa?

Asta e din ciclu da de ce n-ai sapca.

Da pe tine de ce te cheama LoveDemon?

#40
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Nu prea vad legatura, si oricum, suntem off-topic, asa ca nu vreau sa insist pe subiect. Eu pe unde pot, ma exprim intr-o singura limba per discutie, si in aia corect. Tu te exprimi intr-un amalgam, destul de incorect si ala. Ma intreb de ce. Avem pe undeva o arie, pe care cu onor o moderez, in care mai facem misto de romengleza si exprimarile cool.

#41
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

 LoveDemon, on 6th July 2011, 00:05, said:

Nu prea vad legatura, si oricum, suntem off-topic, asa ca nu vreau sa insist pe subiect. Eu pe unde pot, ma exprim intr-o singura limba per discutie, si in aia corect. Tu te exprimi intr-un amalgam, destul de incorect si ala. Ma intreb de ce. Avem pe undeva o arie, pe care cu onor o moderez, in care mai facem misto de romengleza si exprimarile cool.

Mult succes in continuare.

#42
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Pana la urma am intrerupt dupa 68 de ore. Am baut apa, mancat o masa tapana (4 oua, burger de vita, burger de curcan, 3 foi de salata, 4 ridichii, 4 felii de castravete si un fir de ceapa). Doua ore mai tarziu am mancat si o cina sanatoasa la cantina: carne de porc cu cirese si ananas, piept de pui, cartofi dulci copti, salata, oua fierte, struguri si un pahar cu apa. M-am umflat.

Eram totusi destul de dezamagit de experiment. Doar durere de cap fara prea mari efecte aparente. 15 minute mai tarziu a trebuit sa fug la baie. Nu va mai spun de ce dar va dau un indiciu: ulei de motor. Ma bucur ca l-am eliminat, nu stiu de unde a venit.

Asta mi-a dat speranta: detoxificarea pare sa functioneze. Am incep un nou ciclu de 72 chiar dupa masa. Sa vad daca o sa fie mai usor decat primul.

Edited by malicious earn, 06 July 2011 - 02:43.


#43
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Cum adica "ulei de motor"? Adica a iesit negru ca pacura?  :lol:
Pana la urma pentru ce iti trebuie sa tii regimul asta, ca tot n-am inteles? Detoxifiere de ce, de unde stii ca ai toxine? Si cu ce pret, al ametelilor, al riscului de a da organismul peste cap? Nu mersi.
Ai zis in primul post ca acest post se tine de catre cei bolnavi cu rezultate si nu stiu ce, dar tie la ce-ti trebuie, unui om sanatos? Chiar nu pricep. Ca sa demonstrezi ceva, sau de ce anume? :habarnam:

Edited by duculeana, 06 July 2011 - 09:27.


#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 malicious earn, on 6th July 2011, 03:42, said:

Sa vad daca o sa fie mai usor decat primul.

Va fi, evident, mult mai greu. Eu inclin sa cred ca mai mult de 48 ore nu vei mai reusi. Si alea tare greu. Dupa doar doua mese (si alea extrem de exagerat de mari dupa o asa pauza) organismul nu s-a refacut.

Parerea mea este ca exagerezi cu experimentele astea dar....e corpul tau :).

#45
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 malicious earn, on 5th July 2011, 17:38, said:

Vezi, cand faci presupuneri nu e bine.

In comunicare, se numesc valori impuse, adica iei o chestie care are sens pentru tine si o aplici altei persoane. Not cool.

Vezi, cand presupui ca presupun ceva nu e bine.
In comunicare, se numesc valori impuse, adica iei o chestie care are sens pentru tine si o aplici altei persoane.

 malicious earn, on 5th July 2011, 17:38, said:

Ha, unde ma?

Postul se foloseste chiar si de culturisti (aia mai dezghetati nu gibonul mediu intalnit prin sali care stie ca 6 mese pe zi e norma) pentru ca stimuleaza hormonul de crestere, tocmai ca sa mentina masa musculara in perioade fara alimentatie. Ti-am zis ca organismul uman e destept dar continui sa il privesti ca pe un motor diesel. Cauta Eat Stop Eat sau Warrior Diet daca vrei sa stii mai multe.

De ce nu pui niste poze cu tine dupa 3-4 zile de post sa vedem cum arati?
Sau nu este important?


 malicious earn, on 6th July 2011, 00:01, said:

Asta e din ciclu da de ce n-ai sapca.

Nu, asta e din ciclul "sunt pe un forum romanesc, prin urmare, ar trebui sa folosesc limba romana".
Si eu mai folosesc expresii in engleza dar separat de alea in romana.

 malicious earn, on 6th July 2011, 03:42, said:

Pana la urma am intrerupt dupa 68 de ore. Am baut apa, mancat o masa tapana (4 oua, burger de vita, burger de curcan, 3 foi de salata, 4 ridichii, 4 felii de castravete si un fir de ceapa).

Asta nu e o masa tapana. E o masa obisnuita. Si ce dracului este burgerul de vita sau de curcan? Te referi la sandwich-ul propriu-zis sau la bucata de carne?


 malicious earn, on 6th July 2011, 03:42, said:

Eram totusi destul de dezamagit de experiment. Doar durere de cap fara prea mari efecte aparente. 15 minute mai tarziu a trebuit sa fug la baie. Nu va mai spun de ce dar va dau un indiciu: ulei de motor. Ma bucur ca l-am eliminat, nu stiu de unde a venit.

Asta mi-a dat speranta: detoxificarea pare sa functioneze. Am incep un nou ciclu de 72 chiar dupa masa. Sa vad daca o sa fie mai usor decat primul.

Deci:
1. Esti dezamagit de experiment. Doar durere de cap fara mari efecte aparente.
2. Elimini ceva asemanator uleiului de motor.
3. Asta iti da speranta.
4. Te-ai gandit sa o faci din nou (e de inteles, unora le place alcoolul, altii cu femeile, unii la jocurile de noroc dar, in final, adevarata placere e reprezentata de dureri de cap si excremente cat mai dubioase cu putinta)
:roflmaofast:


 duculeana, on 6th July 2011, 10:26, said:

Detoxifiere de ce, de unde stii ca ai toxine? Si cu ce pret, al ametelilor, al riscului de a da organismul peste cap? Nu mersi.
Ai zis in primul post ca acest post se tine de catre cei bolnavi cu rezultate si nu stiu ce, dar tie la ce-ti trebuie, unui om sanatos? Chiar nu pricep. Ca sa demonstrezi ceva, sau de ce anume? :habarnam:

Auzi, esti ziarist american? Te rog frumos, stie el ce face.

Postul se tine o zi (de obicei, cu apa - depinde si de sanatatea ta) nu 68 de ore de deshidratare, iei o masa tapana (de fapt, obisnuita, dar hai sa ii facem pe plac) iar apoi din nou.
Chiar am si eu de gand sa tin unul (nu, nu m-a influentat topicul asta, zic asta de multa vreme) dar doar pentru 24 de ore.

#46
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Inca o data trebuie facut apel la moderatie. Dpmdv stresul asupra organismului in timpul unui post total prelungit este prea mare si beneficiile sunt infime comparativ cu un post scurt. Pe de alta parte, postul negru facut sporadic poate avea beneficii majore pentru organism. Si e si ieftin ;).

Poti prelungi/capata efectele benefice prin introducerea unor alimente si evitarea altora. In mod normal corpul foloseste proteine ca sa mentina, repare sau produca celule. Daca nu mananci proteine, corpul va consuma din resursele interne. Evident n-o sa manance din prima partile vitale (inima, creier, ficat). Intai va consuma elementele extra, de care nu are nevoie sau care nu sunt 100% functionale.

In lipsa proteinelor, instinctul de conservare face ca lizozomii din celule sa foloseasca resturi de lipide, carbohidrati, proteine din corp. Evident, postul negru are acelasi efect. Dar poti obtine efecte similare doar prin restrictia proteinelor. Carbohidratii rapizi schimba nivelul insulinei si pot taia/intrerupe efectele dar grasimea nu are efect asupra insulinei si cel putin teoretic corpul va continua procesul de autofagie si daca consumi grasimi (si eventual carbohidrati fibrosi).

Cu alte cuvinte, ca vrei sa incerci o data sa vezi cat rezisti fara mancare e ok, dar nu sunt convinsa ca muuulte zile/incercari iti vor aduce vreun beneficiu. Poti sa faci restrictie de proteine o data pe saptamana de exemplu pt 18-24 de ore. Si o data pe luna un post negru de-o zi. Totusi avand in vedere ca tu zici ca deja mananci doar o data in zi faci chestia asta. :)

#47
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

 duculeana, on 6th July 2011, 10:26, said:

1. Cum adica "ulei de motor"? Adica a iesit negru ca pacura?  :lol:
2. Pana la urma pentru ce iti trebuie sa tii regimul asta, ca tot n-am inteles? Detoxifiere de ce, de unde stii ca ai toxine?

1. Exact.
2. Vezi 1.

 richelieu, on 6th July 2011, 11:38, said:

Dupa doar doua mese (si alea extrem de exagerat de mari dupa o asa pauza) organismul nu s-a refacut.

Asta e o alta teorie pe care am vrut sa o testez: zice ca trebuie sa intrerupi postul cu sucuri si mai stiu eu ce. De acord daca e post de 10-15-40 de zile. Dar la 3 zile mi se pare ciudat. Iti imaginezi o haita de lupi nemancati de 3 zile, ca stau sa bea suc de pere inca doua zile dupa ce prind o prada?

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Lupul ala face si miscare zilnica serioasa de tot....are alt mmetabolism,

#49
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Dr. Shelton, care a supravegheat multi pacienti aflati in post, zice ca e normal ca in primele zile sa ai simptome cum ar fi:
- febra
- dureri de cap
- vomitat
- greata
- dureri de spate
- eruptii de piele
- secretii nazale
- crize nervoase
- raceala
- dureri de incheieturi
- griji, suferinte, emotii puternice
- crampe de stomac sau de uter la femei
- ameteala
- lesin
- palpitatii
- insomnie
- defecte de vedere

Dupa 36 de ore am:
- febra
- dureri de cap
- ochi injectati si usturime
- curge nasul
- ragusit
- stranuturi dese
- insomnie
- durere de stomac


Acelasi Shelton spune ca simptomele din primele zile de post nu trebuie sa duca la oprirea postului. Persoanele cu adevarat sanatoase nu au nici un fel de reactii de la post!

Un bun test pentru a vedea daca intradevar suntem perfect sanatosi este sa observam efectul produs de sarirea peste una sau doua mese. Daca limba incepe sa se acopere cu ceva alb, respiratia devine urat mirositoare si starea persoanei este una neplacuta, inseamna ca starea de sanatate nu este asa de buna cum se credea. Cu cat mai severe reactiile cu atat mai mare nevoia de post.

http://www.soilandhe...020127.ch28.htm

#50
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Dupa 48 de ore am facut un dush pe care l-am incheiat cu apa rece. A fost super.  Nu m-am sters, am lasat parul ud. Vreo doua-trei ore am scapat de febra pana cand parul s-a uscat complet.

Dupa 50 de ore mi s-a facut sete asa ca am baut o cana de apa.

Au trecut 63 de ore. Febra este cea mai neplacuta simptoma. Cred ca bag un dush rece mai pe seara sa ma mai racoresc. Limba e alba si n-am pic de foame. Nu stiu daca mai intrerup la 72, prefer sa nu mai trec din nou prin asta.

#51
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
68 de ore: dush rece; urmeaza cateva ore de "normalitate"

Totusi, inca semi-delirez:

1. Mi se pare ca toate relele vin din intestine. Observ ca fiecare gand rau: invidie, ura are in spate o crampa a intestinelor (ma feresc sa spun stomac pentru ca intestinele au o suprafata mult mai mare - a doua dupa piele).

2. Cred ca zona de sub buric unde se spune ca se afla chi-ul, nu are legatura cu vreun hocus pocus sau energii, ci are legatura cu intestinele. In momentul asta simt o durere surda chiar in zona respectiva.

3. Ma uit la inceputul de la Pretty Woman si mi se pare ca atat Richard Gere cat si Julia Roberts au o durere de stomac de care nu isi dau seama si care ii face sa vorbeasca de la nivelul plamanilor in loc sa formeze sunete mai adanci din zona stomacului. Si Beyonce la fel. Si Jennifer Lopez sufera. Si Rihanna! OK.

72 de ore: Ma gandesc  sa intrerup desi nu mi-e foame, doar ca nu mai suport durerea de cap. Imi spun ca asta diferentiaza baietii de barbati: barbatii merg inainte si cand doare, nu sunt duri numai la o bere cu baietii. Din pacate, adevarul asta nu ma face deloc sa ma simt mai bine.

75 de ore: Durerea trece de limitele suportabilului. Plansul pare sa ajute. Intr-un final adorm.

80 de ore: ma trezesc pe la 2 noaptea cu frisoane. Ma dau jos din pat sa imi iau plapuma. Uit ca am probleme cand trec de la orizontala la verticala. Simt un val de sange cald in creier. Camera se invarte. Reusesc sa ma stabilizez. Iau plapuma si ma bag la loc.

86 de ore: dimineata. Durerea e inca acolo dar ori m-am invatat cu ea ori chiar a mai scazut.

Nu stiu ce face corpul meu dar sper ca se grabeste. Abia astept sa revina senzatia de foame. Lipsa de mancare nu ar trebui sa dea astfel de stari. Lipsa de mancare ar trebui sa nu dea nici un fel de stare atata timp cat se foloseste energie depozitata in muschi sau in grasime, iar apoi trebuie sa dea o senzatie de foame. In nici un caz febra.

Am citit ca febra de obicei e asociata cu prezenta unei infectii. Aseara devenisem paranoic crezand ca poate am o tenie in intestine, ca si aia da febra. Habar n-am.

Citisem ca primele 3-4 zile zunt cele mai rele. Nu stiam insa ca 3 zile pot parea o viata de om atunci cand ai dureri.

Edited by malicious earn, 09 July 2011 - 15:03.


#52
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

 malicious earn, on 22nd June 2011, 14:51, said:

postul negru poate vindeca ulcerul.
Eu stiam ca postul negru sau mancatul in cantitati foarte reduse pe termen lung produce ulcerul  :confuzzled:

#53
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

 alexandru_viorel, on 9th July 2011, 17:04, said:

Eu stiam ca postul negru sau mancatul in cantitati foarte reduse pe termen lung produce ulcerul  :confuzzled:

Ma speriau si pe mine bunicii cu treaba asta. Am auzit de oameni care au facut ulcer de la stres, mancat pe fuga si mancat prost. Nu am auzit pe nimeni sa fi facut ulcer de la post negru.

Din pacate nu am date stiintifice (or fi) care sa spuna ca postul negru vindeca ulcerul, doar marturii anecdotice:

http://www.fasting.w...-stomach_ulcers

Fiecare decide ce crede si ce nu.

#54
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Am intrerupt dupa 92 de ore. Nu ma mai durea capul, si am zis ca e suficient pentru acum. Singurul regret e ca nu am rezistat pana dincolo de partea de greata si slabiciune care se zice ca tine doar 3-4 zile. La mine 4 zile se apropiau de final, dar poate maine as fi fost mai bine. Totusi consider o victorie ca am rezistat macar pana am scapat de durerea de cap.

Cred ca o sa ma rezum la a manca o data pe zi.

Recomand postul negru? Nu va doresc sa suferiti, dar totusi merita incercat din cand in cand, te mai invata cate ceva despre limitele propriului organism.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate