Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Postul negru

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#19
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View Postrechinitza, on 29th June 2011, 22:41, said:

Sper sa ai linkuri despre postul negru-diabet sau postul negru-hiperlipidemie, m-ar interesa. Multumesc.


In "Sugar The Bitter Truth", mentioneaza la un moment dat ca dietele Atkins/paleo (carbohidrati redusi) vindeca diabetul de tip 2:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dBnniua6-oM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Uite si un studiu despre dieta paleo si diabetul de tip 2:

"Beneficial effects of a Paleolithic diet on cardiovascular risk factors in type 2 diabetes: a randomized cross-over pilot study"

http://www.ncbi.nlm....mp;ordinalpos=2

Quote

Over a 3-month study period, a Paleolithic diet improved glycemic control and several cardiovascular risk factors compared to a Diabetes diet in patients with type 2 diabetes.

Se pare ca dieta paleo e mai buna pentru diabetici decat dieta recomandata de medici pentru diabetici.


Explicat mai inteligibil:

http://www.healthhab...e-for-diabetes/



Despre postul negru in sine, am gasit ca e recomandat in diabet de tip 2, dar nu in diabet de tip 1, dar trebuie sa verifici din mai multe surse:

http://www.fasting.com/diabetes.html


Exista si carti in domeniul postului, gen:

http://www.amazon.co...g/dp/031218719X



Despre hiperlipidemie am gasit un thread interesant:

http://paleohacks.co...o#axzz1QiONAFVE

Tipul zice ca a fost diagnosticat cu hiperlipidemie, dar se pare ca de fapt trebuia sa aiba colesterol peste 300 ceea ce nu are. I se recomanda sa isi schimbe doctorul.



Acuma, nu dau sfaturi medicale, vorbeste cu un medic dar alege-l cu grija. Foarte multi nu sunt la curent cu cercetarea in domeniu, asa ca intai gaseste niste resurse serioase pe internet sa iti faci niste idei, si apoi intreaba un medic. Daca nici nu a auzit de ce il intrebi tu, poate ar trebui sa cauti alt medic.

Edited by malicious earn, 30 June 2011 - 03:08.


#20
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Mai exista un tip de post negru: post negru absolut, unde nu bei nici apa. Zice ca inclusiv apa iti pune sistemul digestiv la munca si ca "dry fasting" ar elimina toxine de vreo 3 ori mai accelerat decat postul negru cu apa.

Chiar si dry fast are doua tipuri: unul dur, unde nici nu faci dush, nici nu te speli pe dinti. Practic eviti orice fel de contact cu apa, si unul mai usor unde doar nu bei.

Poti face intre 7 si 15 zile de post negru fara apa. As vrea sa incerc un 3 zile si daca merge bine sa il continui adaugand apa. Acuma sa vedem ca inca am burta plina de la o cina copioasa deci e usor de vorbit. Va tin la curent.

Uite mai multe despre dry fasting:
http://www.fitnessth...te-fasting.html

Si o tanti care a tinut post negru fara apa 11 zile si apoi a continuat pana la 40 de zile doar cu apa.
http://www.fastingco...-journal-week-1


Acuma nu va apucati de treburi din astea decat daca stiti in ce va bagati si sunteti bine informati in prealabil. Eventual cu cineva prin preajma pentru supraveghere.

Edited by malicious earn, 03 July 2011 - 09:45.


#21
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Dood, eu stiam ca dupa 3 zile fara apa cam dai coltul.
Cum naiba de a reusit aia sa stea o saptamana jumate fara sa bea un strop de apa?

#22
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View PostLordRaptor, on 4th July 2011, 11:25, said:

Dood, eu stiam ca dupa 3 zile fara apa cam dai coltul.
Cum naiba de a reusit aia sa stea o saptamana jumate fara sa bea un strop de apa?

Da, si wikipedia zice ca rezisti vreo 3-5 zile, dar depinde de conditii. Mi se pare ca recordul e de vreo 14-15 zile fara apa. Daca nu mananci mancare deloc nu iti trebuie nici multa apa.

Tipa a stat 9 zile jumate, isi propusese 11 dar a intrerupt. In ziua a noua s-a dus si a facut baie intr-un lac de munte si povestea ce experienta orgasmica a fost.

Deocamdata am 36 de ore fara apa, mancare sau dush (citeam ca pielea absoarbe cam o cana de apa la dush, nu stiu daca o fi adevarat).

E ok, nu mi-e sete sau foame, am un pic de febra de la detoxificare.

Din nou, nu recomand exoerimente lungi. Eu vreau sa intrerup cand ajung la 72 de ore.

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sincer sa fiu, cred ca aria asta ar trebui inchisa. apar timpiti cu idei din ce in ce mai periculoase pentru sanatate :lol:

#24
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Si magarul lui Nastratin invatase la un moment dat sa nu mai manance.

#25
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View PostMosotti, on 4th July 2011, 14:41, said:

sincer sa fiu, cred ca aria asta ar trebui inchisa. apar timpiti cu idei din ce in ce mai periculoase pentru sanatate :lol:

Cred ca ar fi mai bine ca un moderator sa te inchida pe tine, nu pentru ca nu esti de acord, ci pentru ca nu stii sa vorbesti civilizat.

#26
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009
Pe durata experimentului tau ai masurat glicemia, tensiunea, eventual alte masuratori?
Ai avut momente de depresie sau anxietate?

#27
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View Postrechinitza, on 5th July 2011, 00:14, said:

Pe durata experimentului tau ai masurat glicemia, tensiunea, eventual alte masuratori?
Ai avut momente de depresie sau anxietate?

N-am cum sa masor astea. Dupa 49 de ore inca sunt ok, doar ceva ameteala daca ma ridic brusc.

Depresie deloc. Dimpotriva, momente de liniste foarte placute.

Am dormit un pic la pranz si cand m-am trezit mi-am dat seama ca a disparut un fel de durere de cap pe care o aveam in permanenta cu sau fara post. Cred ca am ceva probleme cu sinusurile, ca si taicamio a avut asa ceva, si postul pare sa le curete (nu mi-a curs nasul deloc, dar am simtit ca nu mai am acea presiune deasupra ochilor pe care o credeam deja normala).

Azi stateam pe scari in fata casei si mi-am dat seama ca in regimul normal de dieta functionez de fapt la parametri anormali. Tot timpul trebuie sa fac ceva, tot timpul am impresia ca ceva lipseste, n-am stare, etc. A fost pentru prima data in mult timp cand am stat pur si simplu afara la aer fara nici un motiv anume, fara grija de ce o sa fac mai tarziu sau maine sau ce a fost ieri. Deduc ca de obicei sunt supra-alimentat iar sentimentul ca ceva lipseste e de fapt cauzat de ceva care e in plus. Ce-mi plac mie ironiile astea ale vietii.

Nu m-am gandit ca iti trebuie energie ca sa fii nervos, agitat, suparat. Desi nu sunt nici pe departe letargic, nu am acel exces de energie care sa ma faca agitat. Mintea e clara, am citit niste chestii tehnice azi cu mare placere, nu am avut probleme in a intelege. Ma gandesc sa imi fac un stil de viata din a manca o data la doua zile. Daca merge bine si maine, poate chiar o data la 3 zile.

#28
grouch

grouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 06.01.2007
si care e motivul de te-ai decis tu asa deodata sa  faci post negru?
esti bolnav?

#29
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View Postgrouch, on 5th July 2011, 02:15, said:

si care e motivul de te-ai decis tu asa deodata sa  faci post negru?
esti bolnav?

Mai incercasem post doar cu apa cu efecete benefice: piele mai curata, scapat de pungi de sub ochi, maicamea cand m-a vazut la sfarsit de saptamana m-a intrebat ca ce s-a intamplat cu mine ca am fata mai luminoasa.

Fara apa nu incercasem, am auzit ca e mai accelerat decat cu apa asa ca am vrut sa incerc.

#30
grouch

grouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 06.01.2007
nu e bine sa-ti fortezi organismul  brusc,cred ca e principiul de care ar trebui sa plece fiecare dieta sanatoasa.
postul in general(legume/fructe etc) si postul negru(ca mod de viata e imposibil in 2011) are benefiile lui,dar sa fie instaurat treptat.

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmalicious earn, on 5th July 2011, 03:24, said:

Fara apa nu incercasem, am auzit ca e mai accelerat decat cu apa asa ca am vrut sa incerc.

Daaaa, cum sa nu. Deshidratarea ii foarte benefica pentru sanatate, orice medic stie asta. Iti face tenu' luminos.

#32
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View Postgrouch, on 5th July 2011, 02:32, said:

nu e bine sa-ti fortezi organismul  brusc,cred ca e principiul de care ar trebui sa plece fiecare dieta sanatoasa.
postul in general(legume/fructe etc) si postul negru(ca mod de viata e imposibil in 2011) are benefiile lui,dar sa fie instaurat treptat.

De acord. Problema este ce inseamna un stil de viata sanatos:
- common wisdom zice 3 mese pe zi
- bunicii mei mananca doua mese pe zi de obicei
- unii mananca 6 mese pe zi (inclusiv unii bodybuilders, dar nu numai)
- diverse variante de intermittent fasting recomanda sa mananci doar intre anumite ore lasand 15 - 18 ore de post (Warrior Diet, LeanGains, Fast 5, Eat Stop Eat, sunt o gramada)
- alternative day fasting recomanda o zi sa mananci si o zi nu (36 de ore de pauza)
- am mai gasit si: o data la 48 de ore, o data la 72 de ore, doua zile de post pe saptamana etc, toti spunanand ca varianta lor le place cel mai mult

Deci ce inseamna sanatos depinde de la om la om.

Edited by malicious earn, 05 July 2011 - 03:16.


#33
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostLoveDemon, on 4th July 2011, 16:57, said:

Si magarul lui Nastratin invatase la un moment dat sa nu mai manance.

Una din cele mai tari povesti... :naughty:
"Ce ghinion...magarul meu a murit tocmai cand se obisnuise sa traiasca fara mancare".



View Postmalicious earn, on 5th July 2011, 02:58, said:

N-am cum sa masor astea. Dupa 49 de ore inca sunt ok, doar ceva ameteala daca ma ridic brusc.

Si asta numesti tu ok?
Ai ameteala, ai mereu senzatia de foame, te simti slabit - astea sunt simptome ca ceva nu e in regula.


View Postmalicious earn, on 5th July 2011, 03:24, said:

maicamea cand m-a vazut la sfarsit de saptamana m-a intrebat ca ce s-a intamplat cu mine ca am fata mai luminoasa.

Ciudat. 99% din mame ti-ar spune ca ai slabit in asa hal incat te trimit la biserica sa vorbesti cu popa.

View Postgrouch, on 5th July 2011, 03:32, said:

nu e bine sa-ti fortezi organismul  brusc,cred ca e principiul de care ar trebui sa plece fiecare dieta sanatoasa.
postul in general(legume/fructe etc) si postul negru(ca mod de viata e imposibil in 2011) are benefiile lui,dar sa fie instaurat treptat.

Postul are anumite beneficii daca e facut pentru o zi. In mod clar, daca o dai in extreme nu e bine.

View Postedy_wheazel, on 5th July 2011, 03:37, said:

Daaaa, cum sa nu. Deshidratarea ii foarte benefica pentru sanatate, orice medic stie asta. Iti face tenu' luminos.

Ei, mai o ameteala, mai un lesin dar ce conteaza cat timp tenul tau radiaza ca al unei gravide?  :naughty:

View Postmalicious earn, on 5th July 2011, 04:13, said:

De acord. Problema este ce inseamna un stil de viata sanatos:
- common wisdom zice 3 mese pe zi
- bunicii mei mananca doua mese pe zi de obicei
- unii mananca 6 mese pe zi (inclusiv unii bodybuilders, dar nu numai)
- diverse variante de intermittent fasting recomanda sa mananci doar intre anumite ore lasand 15 - 18 ore de post (Warrior Diet, LeanGains, Fast 5, Eat Stop Eat, sunt o gramada)
- alternative day fasting recomanda o zi sa mananci si o zi nu (36 de ore de pauza)
- am mai gasit si: o data la 48 de ore, o data la 72 de ore, doua zile de post pe saptamana etc, toti spunanand ca varianta lor le place cel mai mult

Deci ce inseamna sanatos depinde de la om la om.

Am eu una buna.
Ce zici sa mananci atunci cand simti senzatia de foame?

FOÁME s.f. 1. Stare funcțională periodică a organismului care se manifestă prin senzația nevoii de a mânca.

Tu esti cel care spunea ca al nostru organism e mai destept decat credem noi. Oare se insala el cand ne da transmite senzatia de foame? Ma indoiesc!


PS: Daca nu raspunzi la postul asta, o sa presupun ca esti la spital, cu perfuzii, unde asistenta aia sexi iti va lauda tenul luminos.  :P

#34
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

FOÁME s.f. 1. Stare funcțională periodică a organismului care se manifestă prin senzația nevoii de a mânca.

Si cum anume iti dai seama de chestia asta?
Daca eu de exemplu am chef sa maninc ceva dulce (gen ciocolata), dar daca imi dai sa maninc legume nu le maninc, imi e foame sau nu?

#35
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View PostCharger, on 5th July 2011, 10:30, said:

Si asta numesti tu ok?
Ai ameteala, ai mereu senzatia de foame, te simti slabit - astea sunt simptome ca ceva nu e in regula.

Foame nu mi-e deloc si nici nu mi-a fost in zilele astea. Nici sete. Se presupune ca senzatiile or sa revina dar nu stau sa astept. Cand ajung la 72 de ore intrerup.

Aseara, la 50 de ore fara apa si mancare eram chiar ametit, ma gandeam sa intrerup de frica sa nu lesin sau ceva. Dar m-am pus in pat si am adormit. Azi dimineata m-am trezit mai binisor dar tot slabit. M-am dus la baie sa fac un dush sa ma hidratez un pic prin piele. Inainte de dush am fost la wc si dupa ceva efort am avut un scaun, dar desi a iesit cu greu, a fost moale, nu sunt constipat.

Dupa asta deja mi-a disparut ameteala. Am facut un dush oricum. Ma simt bine acum, la 62 de ore. E interesant ca in ziua 3 mi-e mai bine decat in ziua 2.

In alta ordine de idei, cautam pe net daca bacteriile care formeaza placa bacteriana pot sa fie distruse de lipsa de combustibil in cazul postului de cateva zile. Am dat peste un studiu care intradevar sugereaza o imbunatatire. Pacientii au mancat acelasi numar de calorii dar impartite diferentiat: o zi 56% din necesarul zilnic si o zi 144% din necesarul zilnic.

Rezultate destul de surprinzatoare: imbunatatiri in materie de:
- rezistenta la insulina
- astm
- alergii sezoniere
- boli infectioase de origine virala, bacteriana sau cauzate de ciuperci (viral URI, recurrent bacterial tonsillitis, chronic sinusitis, periodontal disease)
- autoimmune disorder (rheumatoid arthritis)
- osteoarthritis
- symptoms due to CNS inflammatory lesions (Tourette's, Meniere's)
- cardiac arrhythmias (PVCs, atrial fibrillation)
- menopause related hot flashes

De asemenea autorii sugereaza ca si alte boli pot fi intarziate, prevenite sau ameliorate, gen:
- Alzheimer's
- Parkinson's
- scleroza multipla
- brain injury due to thrombotic stroke atherosclerosis
- NIDDM (non-insulin-dependent diabetes mellitus)
- congestive heart failure

http://www.ncbi.nlm....pubmed/16529878

#36
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostLordRaptor, on 5th July 2011, 13:04, said:

Si cum anume iti dai seama de chestia asta?
Daca eu de exemplu am chef sa maninc ceva dulce (gen ciocolata), dar daca imi dai sa maninc legume nu le maninc, imi e foame sau nu?

Bine ai spus. Ai chef. Ai pofta. Tanjesti dupa senzatia de dulce asa cum tanjesc Botezatu si Traistariu dupa p***. Aia nu e foame.

Una e ce iti spun papilele tale gustative si alta e ce iti spune stomacul.


View Postmalicious earn, on 5th July 2011, 14:51, said:

Foame nu mi-e deloc si nici nu mi-a fost in zilele astea. Nici sete. Se presupune ca senzatiile or sa revina dar nu stau sa astept. Cand ajung la 72 de ore intrerup.

Aseara, la 50 de ore fara apa si mancare eram chiar ametit, ma gandeam sa intrerup de frica sa nu lesin sau ceva. Dar m-am pus in pat si am adormit. Azi dimineata m-am trezit mai binisor dar tot slabit. M-am dus la baie sa fac un dush sa ma hidratez un pic prin piele. Inainte de dush am fost la wc si dupa ceva efort am avut un scaun, dar desi a iesit cu greu, a fost moale, nu sunt constipat.

Dupa asta deja mi-a disparut ameteala. Am facut un dush oricum. Ma simt bine acum, la 62 de ore. E interesant ca in ziua 3 mi-e mai bine decat in ziua 2.

Nu ti-a disparut foamea, doar te-ai obisnuit cu ea, nu o mai simti acuta ca in prima zi.
Ameteala e normala.
Detaliul cu scaunul moale - puteai sa ne scutesti de el.  :deadtongue:

View Postmalicious earn, on 5th July 2011, 14:51, said:

In alta ordine de idei, cautam pe net daca bacteriile care formeaza placa bacteriana pot sa fie distruse de lipsa de combustibil in cazul postului de cateva zile. Am dat peste un studiu care intradevar sugereaza o imbunatatire. Pacientii au mancat acelasi numar de calorii dar impartite diferentiat: o zi 56% din necesarul zilnic si o zi 144% din necesarul zilnic.

Rezultate destul de surprinzatoare: imbunatatiri in materie de:
- rezistenta la insulina
- astm
- alergii sezoniere
- boli infectioase de origine virala, bacteriana sau cauzate de ciuperci (viral URI, recurrent bacterial tonsillitis, chronic sinusitis, periodontal disease)
- autoimmune disorder (rheumatoid arthritis)
- osteoarthritis
- symptoms due to CNS inflammatory lesions (Tourette's, Meniere's)
- cardiac arrhythmias (PVCs, atrial fibrillation)
- menopause related hot flashes

De asemenea autorii sugereaza ca si alte boli pot fi intarziate, prevenite sau ameliorate, gen:
- Alzheimer's
- Parkinson's
- scleroza multipla
- brain injury due to thrombotic stroke atherosclerosis
- NIDDM (non-insulin-dependent diabetes mellitus)
- congestive heart failure

http://www.ncbi.nlm....pubmed/16529878

Autorii, autorii, autorii...

Autorii vorbesc despre efectele nocive ale postului:
- hipotensiune arteriala;
- pierderi de tesut muscular;
- carentele de vitamine;
- lesinuri;
- constipatie;
- greata;
- varsaturi;
- oboseala;
- nervozitate;
- scaderea glicemiei;

Da, stiu, multe din astea nu se intampla la tine, dar se pot intampla la altii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate