Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Postul negru

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#1
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Am dat mai demult peste Natural Hygiene Society, un grup de oameni cu perspective interesante asupra sanatatii:
- boala este o simptoma a toxicitatii din organism
- boala este remediul, nu este o cauza care trebuie tratata
- exemplu: cand ai simptomele racelii, asta inseamna ca organismul lupta cu boala, deci trebuie lasat in pace
- cum il lasi in pace: digestia este un proces foarte costisitor, cand esti bolnav trebuie sa nu mai mananci pana nu iti trece (animalele fac asta instinctiv)

Asa am ajus la ideea de post negru pentru a restaura sanatatea. Organismul uman e foarte destept: in lipsa de alimente incepe sa consume prpriile celule incepand cu cele mai bolnave ceea ce poate fi folosit in avantajul nostru.

Desi nu eram vizibil bolnav, am incercat postul negru ca mod de detoxifiere. Prima data am rezistat 40 de ore. Apoi m-am ambitionat si mi-am propus 100. Am reusit doar 80 de ore pentru ca m-a luat cu ameteli si am intrerupt.

Oricum, am gasit ceva adevar in ce spun oamenii astia si pot spune ca de atunci n-am mai avut nici o raceala (asta era acum vreo 5 ani). Cum simt simptome de inceput de raceala, sar peste o masa, doua si imi trece.

Uite aici o introducere despre postul negru (doar cu apa)

http://naturalhygien...s/fasting1.html

Recent am vazut ideea reinviata in comunitatea paleo, prin conceptul de Intermittent Fasting (ceea ce oricum faceam ca mananc cam o data pe zi) si in ideea de a face antrenament la sala pe burta goala (declanseaza secretia hormonului de crestere - omul primitiv nu alerga dupa animale satul, ci pe burta goala ca asta era si cauza pentru care le vana, deci organismul compenseaza secretand hormon de crestere pentru a mentine musculatura).

Ce stiti despre post negru, Intermitent Fasting sau antrenamente pe nemancate?

Dar nu incepeti cu: faci ulcer, sau alte mituri populare.

#2
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007
Daca isihastii traiau prin pustie cu o felie de paine si o cana cu apa,si o duceau destul de mult, nu vad de ce omul modern n-ar rezista o zi-doua fara sa-si umpla"ghiozdanul"...

#3
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Acum depinde cat de mult iti amani masa de dimineata,daca doar pentru o ora-2 n-are nimic,daca masa de dimineata se muta la pranz,acela este predispus la ulcer.

#4
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Daca masa de dimineata se muta la pranz si pana atunci bagi snacks-uri, atunci esti predispus la ulcer.

Postul negru inseamna nimic in afara de apa.

Fa un google search dupa "fasting cures ulcer" si o sa gasesti multe linkuri despre faptul ca postul negru poate vindeca ulcerul.

Uite si search-ul in romana: http://www.google.co...vindeca ulcerul

#5
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Pare o teorie plauzibila, s-a vindecat careva de ulcer prin metoda asta?

#6
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Sunt indivizi care fac posturi negre de cateva saptamani.

E o tipa chiar, care a facut 3 post-uri de 40 de zile inlantuite unul dupa altul.
Eu unul mai mult de 5 zile nu am reusit niciodata sa tin, in principal din cauza presiunilor sociale.

Dupa 2 zile iti dispare senzatia de foame, si senzatia e chiar interesanta de experimentat. Te simt usor, si parca toata articulatiile ti se lubrifiaza.
In schimb, nu prea mai mergi la baie decat pentru a face pipi. :)

#7
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Cum rezistati mai? Ok, senzatia de foame ca senzatia de foame, dar cu ametelile ce te faci? Eu o data sau de 2 ori am incercat post negru si mai mult de 24 de ore nu am rezistat pt ca pur si simplu mi-a venit sa vomit... apa.

#8
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007
primele doua zile sunt mai critice, pe urma te obisnuiesti, mai ales daca nu-s "tentatii" prin apropiere.

Edited by blackkitten, 22 June 2011 - 18:14.


#9
Calm78

Calm78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.04.2009
Sincer, nu mi se pare ceva sănătos. Ideea este să mănânci

- CE îți trebuie - surse curate de proteine: carne slabă, lactate, ouă, pește, fructe de mare etc. grăsimi vegetale: ulei de măsline, nuci, migdale etc. carbohidrați complecși din cereale integrale, legume și fructe cu indice glicemic scăzut - adică bogate în fibre, vitamine și minerale

ȘI

- CÂT îți trebuie.

Probabil că trebuie să îți iei concediu ca să ții atâta timp post negru, că nu văd cum poți munci fără să îi dai organismul ce îi trebuie. Dieta paleo propune în primul rând să consumi alimente cât mai puțin procesate, nu neapărat să faci foamea, eu așa știu.

Edited by Calm78, 22 June 2011 - 22:17.


#10
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010

Quote

Dar nu incepeti cu: faci ulcer, sau alte mituri populare.

Mituri populare? Amice ești... NO COMMENT. În loc să cauți nu știu ce studii pe internet despre post negru mai bine ai căuta ceva legat rolul mâncatului în viața unui om. Dacă tu preferi să nu mănânci și să cazi pe stradă de amețeală, nu ai decât, dar nu lua exemplul tău de bun și nu veni cu chestii de genul: sunt mituri populare. Dacă un om NU  mănâncă aka nu-și hrănește organismul cu ce are nevoie se îmbolnăvește de stomac aka ulcer. Nu crezi? Întreabă un medic.

#11
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Eu n-am mai avut nicio raceala de 5 ani, daca nu si de mai mult, si mananc de toate.

#12
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View PostAutumn_Dream, on 23rd June 2011, 19:33, said:

Mituri populare? Amice ești... NO COMMENT. În loc să cauți nu știu ce studii pe internet despre post negru mai bine ai căuta ceva legat rolul mâncatului în viața unui om. Dacă tu preferi să nu mănânci și să cazi pe stradă de amețeală, nu ai decât, dar nu lua exemplul tău de bun și nu veni cu chestii de genul: sunt mituri populare. Dacă un om NU  mănâncă aka nu-și hrănește organismul cu ce are nevoie se îmbolnăvește de stomac aka ulcer. Nu crezi? Întreabă un medic.

Daca un om nu mananca suficient de mult timp, se mai intampla un lucru interesant: moare. Nu despre asta vorbeam. Nu vorbeam de a renunta la mancare ca un stil de viata.

Reading comprehension... n-are nimic, daca exersezi, cuvintele or sa se lege in propozitii si propozitiile in idei si atunci o sa putem dialoga.

Sa crezi ca daca nu mai pui mancare in el stomacul tau isi face harakiri e de un comic extraordinar. Am fi fost exterminati ca specie de multe milioane de ani daca era cazul asta.

#13
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010

View Postmalicious earn, on 23rd June 2011, 20:00, said:

Daca un om nu mananca suficient de mult timp, se mai intampla un lucru interesant: moare. Nu despre asta vorbeam. Nu vorbeam de a renunta la mancare ca un stil de viata.

Reading comprehension... n-are nimic, daca exersezi, cuvintele or sa se lege in propozitii si propozitiile in idei si atunci o sa putem dialoga.

Sa crezi ca daca nu mai pui mancare in el stomacul tau isi face harakiri e de un comic extraordinar. Am fi fost exterminati ca specie de multe milioane de ani daca era cazul asta.

Dacă zici tu...

#14
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

View Postmaxx1nsane, on 22nd June 2011, 15:00, said:

Pare o teorie plauzibila, s-a vindecat careva de ulcer prin metoda asta?


Da, insa a murit. A murit perfect sanatos !  :confuzzled:

... si ca sa fiu ON-TOPIC, am ceva studii legate de nutritie plus cativa ani buni petrecuti prin salile de sport. In concluzie corpul uman are nevoie de proteine, lipide si carbohidrati intr-o proportie bine stabilita pentru a functiona si a se dezvolta sanatos. Oricare dezechilibru va duce la ingrasare, slabire sau imbolnavire in cel mai rau caz. De exemplu lipsa proteinei sau consumul redus al acesteia (in special in cazul vegetarienilor sau a veganilor) va duce in timp la slabirea si atrofierea muschilor.\

Nu incurajez practicarea acestui "post negru" si il consider deosebit de nociv pentru organism, iar multe din afirmatiile colegului nostru sunt total eronate, cea mai mare "gogorita" fiind aceea ca organismul se consuma singur, incepand cu celulele bolnave. Conform teoriei dvs. bolnavii de cancer ar trebui sa nu mai fie hraniti, pentru ca organismul lor sa inceapa sa se hraneasca cu celule bolnave prezente in organism.  :lol:

#15
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006

View Postatc, on 29th June 2011, 13:44, said:

Nu incurajez practicarea acestui "post negru" si il consider deosebit de nociv pentru organism, iar multe din afirmatiile colegului nostru sunt total eronate, cea mai mare "gogorita" fiind aceea ca organismul se consuma singur, incepand cu celulele bolnave. Conform teoriei dvs. bolnavii de cancer ar trebui sa nu mai fie hraniti, pentru ca organismul lor sa inceapa sa se hraneasca cu celule bolnave prezente in organism.  :lol:

Daca tu il consideri nociv atunci asa trebuie sa fie. Totusi poate ne arati niste articole sau studii.

Daca nu stiai, postul negru se foloseste de multi ani in tratarea cancerului si exista multe marturii ca ajuta la vindecare daca tumora nu a atins stagii finale. Uite niste articole pe tema asta:

http://www.fasting.w.../fasting-cancer

http://product-boy.c...-aging-fasting/


De asemenea, comunitatea stiintifica incepe sa gaseasca dovezi in sensul ca postul poate previne aparitia cancerului sau reduce extinderea acestuia:

"Adult-onset calorie restriction and fasting delay spontaneous tumorigenesis in p53-deficient mice"

http://carcin.oxford.../23/5/817.short

Quote

Our findings that CR or a 1 day/week fast suppressed carcinogenesis—even when started late in life in mice predestined to develop tumors due to decreased p53 gene dosage—support efforts to identify suitable interventions influencing energy balance in humans as a tool for cancer prevention.


"Effect of Chronic and Intermittent Calorie Restriction on Serum Adiponectin and Leptin and Mammary Tumorigenesis"

http://cancerprevent...nt/4/4/568.full

Quote

[...] chronic calorie restriction has been consistently reported to prevent or delay mammary tumorigenesis in animal models (67–76). The consequence of multiple periods of calorie restriction followed by refeeding, that is, intermittent calorie restriction, has been less well studied. However, several previous studies indicated a protective effect on prevention of spontaneous tumors (77, 78). Further, we have consistently found that intermittent restriction prevents and delays mammary tumor development to a greater extent compared with chronic calorie restriction matched for the same nutrient and calorie intake in two transgenic mouse strains (60–62, 79). Interestingly, it has been reported that women with a history of anorexia nervosa and presumably having bouts of calorie restriction followed by refeeding had a reduced incidence of breast cancer (80).

"Modified alternate-day fasting regimens reduce cell proliferation rates to a similar extent as daily calorie restriction in mice"

http://www.fasebj.or.../22/6/2090.full

Quote

CALORIE RESTRICTION (CR), typically involving a 15–40% reduction in daily energy intake, has been shown to extend life span and prevent cancer (1). CR reduces experimentally induced tumors of skin (2)  and mammary tissue (2)  and also decreases tumor burden, while prolonging tumor latency in genetically altered mice (3)  . Epidemiological trials in humans demonstrate an association between limited calorie intake and reduced incidence of breast and colon cancer (1  , 4).

Edited by malicious earn, 29 June 2011 - 18:55.


#16
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
nici eu nu pot sa mananc cand sunt bolnava, sar de multe ori peste micul dejun (la modul ca nu mananc nimic, poate beau putina cafea) de vreo 7 ani incoace, insa eu stiam ca asta e un lucru rau pentru organism  :unsure:  cu toate ca nu sunt bolnava, nu am nicio afectiune, nu am probleme cu stomacul, nu sufar de nimic  :ermm:
as fii curioasa sa citesc mai multe pareri atat pro cat si contra pe acest subiect, sunt chiar  :confused:

#17
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009
Sper sa ai linkuri despre postul negru-diabet sau postul negru-hiperlipidemie, m-ar interesa. Multumesc.

#18
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Ce interesant, dar stiinta moderna contrazice tot ce spui tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate