Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

“Dubito ergo cogito. Cogito ergo sum. Sum ergo Deus est.”

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1240 replies to this topic

#37
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostStokkolm, on 14th May 2011, 22:14, said:

@Billy, cred ca mi-ar place sa te cunosc. Pe tine si pe baiatul asta, Johnnickelby.
Cu siguranta, n-am sa pierd prima ocazie ivita ...

#38
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View PostBilly, on 14th May 2011, 23:12, said:


Am enumerat toate variantele de raspuns, nu doar aceea  -_- ...

View Postioana_c, on 14th May 2011, 23:13, said:

Poate pentru ca existenta omului e efemera si in acelasi timp mintea lui nu suporta aceasta idee?  :)
Tocmai pentru ca lumea e relativa, am vrea ca existenta noastra sa aiba un sens absolut.

Existenta omului este efemera->mintea umana nu suporta ideea de sens absolut->lumea este relativa->am vrea un sens absolut.

Cand mintea umana ne spune ca nu exista un sens absolut, de ce nu am crede-o aici dar totusi, ne-am baza pe ea in orice alta situatie ?

#39
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostOvidiu93, on 14th May 2011, 23:17, said:

Existenta omului este efemera ...
Daca prin om intelegi corpul biologic, de-acord dar daca incluzi aici si constiinta, cea despre care nu stim inca ce este, atunci ramane sa-ti demonstrezi afirmatia de mai sus.

#40
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

View PostOvidiu93, on 14th May 2011, 23:17, said:

Existenta omului este efemera->mintea umana nu suporta ideea de sens absolut->lumea este relativa->am vrea un sens absolut.

Cand mintea umana ne spune ca nu exista un sens absolut, de ce nu am crede-o aici dar totusi, ne-am baza pe ea in orice alta situatie ?

Mintea umana nu prea suporta ideea ca e efemera, ca va disparea. Ne e greu sa acceptam ca la un moment dat nu vom mai fi.

Pana una alta, nu avem de unde sa stim daca acest sens absolut exista sau nu.

#41
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postioana_c, on 14th May 2011, 23:01, said:

Nu crezi ca e o intrebare legitima? Omul si-a pus-o de cand exista. Cu greu imi pot imagina o intrebare mai pertinenta a unei minti care gandeste decat cea cu privire la sensul existentei ei si la scopul a tot ceea ce exista. Este una din intrebarile fundamentale ale filozofiei: de ce exista ceva si nu mai degraba nimic?

Imi pare rau sa spun asta, dar observ ca exista oameni care nu sunt pregatiti sa-si puna aceasta intrebare. De ce?
Pentru ca ar trebui in acel moment sa-si vada toate ungherele sufletului, sa-si accepte toate slabiciunile, sa-si asume toate neimplinirile, si atunci prefera sa amane sine die aceste teribile intrebari. Unii si le vor pune pana la urma, altii ...

#42
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postioana_c, on 14th May 2011, 23:20, said:

Mintea umana nu prea suporta ideea ca e efemera, ca va disparea. Ne e greu sa acceptam ca la un moment dat nu vom mai fi.

Pana una alta, nu avem de unde sa stim daca acest sens absolut exista sau nu.

In conditiile in care moartea este evidenta, cel putin pana murim  :lol: , ce concluzii putem trage ? Prea putin ar trebui sa ne pese ca omul nu poate accepta asta, realitatea ne zgarie pe ochi si este acolo, indiferent daca acceptam sau nu, cel putin realitatea aparenta.

Acum, ce motive ar putea exista pentru a crede ca exista totusi ceva dincolo de aceasta existenta ? Un motiv care sa nu intre in contradictie cu ceea ce inseamna aceasta lume, cum ar fi experientele inexplicabile si definite ca fiind fara raspuns dar care totusi exista  -_- ...

@Billy - Constienta nu este nimic mai mult decat...chimie si fizica in propriul creier.

@johnnickelby - Tu chiar nu poti concepe ca exista si oameni care trag concluzii in unele privinte fata de care tu nu ai tras nici una chiar daca tu nu intelegi de ce si cum ? Dar eu sunt cel care incearca sa citeasca oamenii...

Edited by Ovidiu93, 14 May 2011 - 22:34.


#43
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

View Postjohnnickelby, on 14th May 2011, 23:20, said:

Imi pare rau sa spun asta, dar observ ca exista oameni care nu sunt pregatiti sa-si puna aceasta intrebare. De ce?
Pentru ca ar trebui in acel moment sa-si vada toate ungherele sufletului, sa-si accepte toate slabiciunile, sa-si asume toate neimplinirile, si atunci prefera sa amane sine die aceste teribile intrebari. Unii si le vor pune pana la urma, altii ...

Poate ca e si o chestie de varsta. La 20 de ani eu nu prea ma gandeam la intrebarile ultime.  :)

View PostOvidiu93, on 14th May 2011, 23:27, said:

In conditiile in care moartea este evidenta, cel putin pana murim  :lol: , ce concluzii putem trage ? Prea putin ar trebui sa ne pese ca omul nu poate accepta asta, realitatea ne zgarie pe ochi si este acolo, indiferent daca acceptam sau nu, cel putin realitatea aparenta.

Acum, ce motive ar putea exista pentru a crede ca exista totusi ceva dincolo de aceasta existenta ? Un motiv care sa nu intre in contradictie cu ceea ce inseamna aceasta lume, cum ar fi experientele inexplicabile si definite ca fiind fara raspuns dar care totusi exista  -_- ...

@Billy - Constienta nu este nimic mai mult decat...chimie si fizica in propriul creier.

Sigur ca toti murim si stim asta. Tocmai in asta consta tragedia - ca stim ca murim. Intelegi?

Nu stiu ce motive ar putea exista. Stiu insa ca daca nu exista nimic, viata asta e un fel de teatru prost in care unii castiga si altii pierd, fara nici un sens si fara nici o logica.

Esti tu atat de convins de asta? Dincolo de orice dubiu stii sigur ca nu poate fi altceva?

#44
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View Postioana_c, on 14th May 2011, 23:20, said:

Ne e greu sa acceptam ca la un moment dat nu vom mai fi.
Tare greu...
si despartirea....
nu ma pot impaca cu gandul ca o voi vedea pe mama in cosciug, cu toate ca, daca traiesc, e cel mai sigur lucru care  mi se va intampla!
De ce?
Baietii destepti care bubuie de stiinta, stiu sa raspunda?

View PostBilly, on 14th May 2011, 23:14, said:

Cu siguranta, n-am sa pierd prima ocazie ivita ...
:)

Edited by Stokkolm, 14 May 2011 - 22:38.


#45
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postioana_c, on 14th May 2011, 23:30, said:

Poate ca e si o chestie de varsta. La 20 de ani eu nu prea ma gandeam la intrebarile ultime.  :)
In mod sigur ai dreptate, cred ca m-a luat valul :rolleyes: , dar poate ca o sa par un ciudat,  eu cred ca pe la 18-20, chiar m-am gandit. Asta a fost si motivul pentru care am cautat o biblie si am citit-o. Asta nu pentru ca eram religios, dimpotriva, dar vroiam sa inteleg de ce alte persoane credeau. Si sincer sa fiu nici nu m-a convins, dar asta nu mai conteaza.

#46
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View PostOvidiu93, on 14th May 2011, 23:27, said:

Prea putin ar trebui sa ne pese ca omul nu poate accepta asta, realitatea ne zgarie pe ochi si este acolo, indiferent daca acceptam sau nu, cel putin realitatea aparenta.
Haide bre! Doar coada sa fie diferenta?

#47
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postioana_c, on 14th May 2011, 23:34, said:

Sigur ca toti murim si stim asta. Tocmai in asta consta tragedia - ca stim ca murim. Intelegi?

Nu stiu ce motive ar putea exista. Stiu insa ca daca nu exista nimic, viata asta e un fel de teatru prost in care unii castiga si altii pierd, fara nici un sens si fara nici o logica.

Esti tu atat de convins de asta? Dincolo de orice dubiu stii sigur ca nu poate fi altceva?

1. Evident.

2. Cat de gresit, uite o diferenta de opinie care este chiar sursa parerilor diferite...

3. Dubiul exista oricum, e ceva uman, chiar daca este nejustificat, dar tind sa ignor un astfel de dubiu deci da, pot afirma ca nu exista nimic dincolo, pana la proba contrarie. Am propria mea varianta a lumii care nu corespunde in totalitate ateismului (infinitatea), acum sunt in stadiul in care incerc sa o completez. Daca nu voi reusi, atunci e grav pentru ateismul meu si sunt constient ca as putea esua, chiar daca sansele ar fi chiar 0... Desi asta ar putea fi doar firea mea pesimista  :lol: .

@Stokkolm - Tie chiar ti se pare ca dubiul in sine este un motiv pentru a te indoi ? Nu cred ca poti nega faptul ca realitatea aparenta ar putea fi pur si simplu...totul si nimic mai mult de atat, daca tot esti agnostic :naughty: .

Edited by Ovidiu93, 14 May 2011 - 22:45.


#48
Pazvantoglu

Pazvantoglu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 477
  • Înscris: 24.03.2011

View PostStokkolm, on 14th May 2011, 23:36, said:

Tare greu...
si despartirea....
nu ma pot impaca cu gandul ca o voi vedea pe mama in cosciug, cu toate ca, daca traiesc, e cel mai sigur lucru care  mi se va intampla!
De ce?
Baietii destepti care bubuie de stiinta, stiu sa raspunda?

Cand o sa vina momentul ala, poti sa apelezi la un psiholog.

#49
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

View PostStokkolm, on 14th May 2011, 23:36, said:

Tare greu...
si despartirea....
nu ma pot impaca cu gandul ca o voi vedea pe mama in cosciug, cu toate ca, daca traiesc, e cel mai sigur lucru care  mi se va intampla!
De ce?
Baietii destepti care bubuie de stiinta, stiu sa raspunda?

Exista despartiri care ies din ordinea fireasca a lucrurilor si cred ca acolo apare cel mai acut intrebarea legata de sens.

#50
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostOvidiu93, on 14th May 2011, 23:27, said:

@Billy - Constienta nu este nimic mai mult decat...chimie si fizica in propriul creier.
Intotdeauna m-am minunat cand unii, ca tine asta-seara, stiu mai mult decat insasi stiinta mainstream pe care altfel o venereaza ...

Nota: am raspuns desi eu vorbeam initial de constiinta si nu de constienta.

Edited by Billy, 14 May 2011 - 22:50.


#51
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

View PostOvidiu93, on 14th May 2011, 23:42, said:

1. Evident.

2. Cat de gresit, uite o diferenta de opinie care este chiar sursa parerilor diferite...

3. Dubiul exista oricum, e ceva uman, chiar daca este nejustificat, dar tind sa ignor un astfel de dubiu deci da, pot afirma ca nu exista nimic dincolo, pana la proba contrarie. Am propria mea varianta a lumii care nu corespunde in totalitate ateismului (infinitatea), acum sunt in stadiul in care incerc sa o completez. Daca nu voi reusi, atunci e grav pentru ateismul meu si sunt constient ca as putea esua, chiar daca sansele ar fi chiar 0... Desi asta ar putea fi doar firea mea pesimista  :lol: .

@Stokkolm - Tie chiar ti se pare ca dubiul in sine este un motiv pentru a te indoi ? Nu cred ca poti nega faptul ca realitatea aparenta ar putea fi pur si simplu...totul si nimic mai mult de atat, daca tot esti agnostic :naughty: .

1. Oare?

2.  Opiniile diferite duc intotdeauna la pareri diferite  ;)

3. Acum nu stiu ce sa zic la asta decat ca pe masura ce imbatranesc, dubiile-s tot mai mult si certitudinile tot mai putine. Iti doresc succes cu varianta ta de explicare a lumii.

#52
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View PostOvidiu93, on 14th May 2011, 23:42, said:

acum sunt in stadiul in care incerc sa o completez.

@Stokkolm - Tie chiar ti se pare ca dubiul in sine este un motiv pentru a te indoi ? Nu cred ca poti nega faptul ca realitatea aparenta ar putea fi pur si simplu...totul si nimic mai mult de atat, daca tot esti agnostic :naughty: .
Haide bre moshule de 18 ani, o sa vezi tu ce completari aduci propriului concept incolo catre 60 -70-80 de ani, daca-i apuci. Nu te apuca de acum sa-ti stabilesti hotare ca intri-n vrie prea devreme.
Sa ma indoiesc de ce?
Nu ma pot impaca cu anumite amanunte ale vietii mele chiar daca ratiunea mea le-a clasificat. Atata tot!

#53
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View PostBilly, on 14th May 2011, 23:48, said:

Intotdeauna m-am minunat cand unii, ca tine asta-seara, stiu mai mult decat insasi stiinta mainstream pe care altfel o venereaza ...

:lol: Stiinta are teorii Billy, variante exista si sunt o multime iar motivele pentru care sunt inca, doar teorii sunt extrem de variate. Stiinta mainstream nu admite ca nu este un raspuns, stiinta mainstream admite ca nu stie care este raspunsul :) .

1. Punctul 2 este motivul.

2. Opiniile diferite duc la pareri diferite. Viata nu are nevoie de un scop, este pur si simplu acolo iar "viata" cum este descrisa ea in general, este mult prea rara pentru a putea fi purtatorul de cuvant.

3. @stokkolm - Presupun ca realizezi ca ce ai spus nu este un motiv in sine.

Edited by Ovidiu93, 14 May 2011 - 22:56.


#54
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View PostPazvantoglu, on 14th May 2011, 23:43, said:

Cand o sa vina momentul ala, poti sa apelezi la un psiholog.
Senchiu!

View Postioana_c, on 14th May 2011, 23:45, said:

Exista despartiri care ies din ordinea fireasca a lucrurilor si cred ca acolo apare cel mai acut intrebarea legata de sens.
Da! Cu atat mai mult!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate