Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

Câine speriat

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
Baba_Rada

Baba_Rada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.02.2011
Eu am invatat sa gatesc pentru ca avea intoleranta la lactoza si a trebuit sa-l scot dintr-o cacaraie cumplita.
2 zile ne-am uitat unul la altul neputinciosi, dupa care am stabilit ca daca moare cainele, mor si eu, asa ca mergem la doftor, eu plansa, cainele lesinat.
Doftoru' a zis sa ma potolesc si sa-l trec pe mancare ca lumea, pui, orez, morcov, de-astea si sa-l hidratez cu supa cateva zile.
M-am dus acasa si-am incins oalele, de frica mai mult.
Pentru un barbat nu cred ca m-as fi dat atata peste cap.

#74
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View PostBaba_Rada, on 8th May 2011, 13:35, said:

asa ca mergem la doftor, eu plansa, cainele lesinat.
:lol:
Moooor!

#75
Baba_Rada

Baba_Rada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.02.2011
Da, si l-am imbrobodit bine intr-un fular si l-am bagat in geanta, numa' cu botu' afara, ca era noiembrie.
Is pitzi inca de pe vremea cand nu exista conceptul.

Edited by Baba_Rada, 08 May 2011 - 12:40.


#76
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Așa am plecat eu cu papagalul la vet.
Seara pe la 10.
Panicată toată, mai să deschid ușa cu picioarele.
Săracul a murit pe drum.

În fine.
5min și mă duc la piață. Păzea!

#77
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu pricepeam de ce-i asa cautat topicul asta. E primul la statistici. :D

#78
Baba_Rada

Baba_Rada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.02.2011
Stai asa, ca daca se duce la piata, ne mutam pe gastronomicus. :lol:

#79
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Fată, să fierb un morcov, știu.  :D
Orez iau la punguță, că altfel sigur mi se lipește.
Și... piept de pui. Ăsta-i simplu. Merge pe grătar, ori tot fiert?

#80
Baba_Rada

Baba_Rada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.02.2011
Daca numa' pe gratar stii, atunci gratar sa fie. :P

#81
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Pentru deparazitare externa, foloseste altceva decat stronghold. Nu ca stronghold-ul nu ar fi bun, dar nu actioneaza asupra capusilor. Da-i Advantix sau Frontline. Dar nu ai spus cam ce varsta are catelul? Si-a schimbat dintii? Dupa opinia mea, pentru un catel fara stapan cea mai buna e o zgarduta Kiltix. Daca i-o pui acum, nu mai are nevoie de deparazitare externa timp de 4-5 luni. Desi e scumpisoara daca faci socoteala in 5 luni iesi mai ieftin cu zgarda decat cu picaturi puse luna de luna. Iar ca hrana, nu ti-as recomanda Pedigree  ci ceva mai de calitate. Fiind catel de talie mica are nevoie de hrana putina si nu se va cunoaste la buzunar. Ar fi bun Royal Canin, Acana, Eukanuba, Proplan Guabi, Unii spun ca si Bosch e destul de Ok. Ca deparazitant intern cel mai bun e Drontal. Se da o tableta la un caine de 10 kg. Daca are 5kg se da doar 1/2tb. Daca il obisnuiesti cu mancare gatita, va refuza hrana uscata.

#82
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Nu știu cât are cățelul.
E maidanez, nu pare chiar pui.

Revin.

#83
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Freddy, din experienta mea, Frontline e depasit rau in ultimii ani. Nu stiu daca i-au schimbat formula (acum ceva ani era ok) sau au devenit parazitii imuni, dar de fiecare data cand l-am folosit a dat gres. Advantix da, e ceva mai bun.

Eu zgarda nu i-as pune, mi se pare o barbarie sa-l tii cu chimicalele constant la gat. :death: Si-l mai si roade.

Drontalul si Cestalul au aceeasi formula din cate tin eu minte.

#84
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostDev, on 8th May 2011, 14:32, said:

Freddy, din experienta mea, Frontline e depasit rau in ultimii ani. Nu stiu daca i-au schimbat formula (acum ceva ani era ok) sau au devenit parazitii imuni, dar de fiecare data cand l-am folosit a dat gres. Advantix da, e ceva mai bun.

Eu zgarda nu i-as pune, mi se pare o barbarie sa-l tii cu chimicalele constant la gat. :death: Si-l mai si roade.

Drontalul si Cestalul au aceeasi formula din cate tin eu minte.
Nu-l roade ca nu trebuie sa-l sugrumi cu ea dar decat sa faca babesioza, ehrlichioza s.a mai bine cu zgarda. Frontline-ul nu mai e ce a fost de cativa ani buni dar l-am recomandat fiindca nu stiam daca e pui sau adult si frontline se da si la pui. Eu am cumparat pentru cateii mei Exspot, sa vedem cat e de eficient, nu l-am folosit pina acum dar e la un pret convenabil adica 11 lei fiola pentru un caine de 15 kg. Despre cestal si drontal iti pot spune ca pisicile mele au scapat de anchilostoma cu drontal. De aceea am zis ca e mai bun. Cu cestalul nu am reusit desi le-am facut deparazitari repetate.

#85
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Despre spalat... eu as spune sa nu te chinui acum, din cauza puricilor. Se urca pe cap si va fi jale, pe botic, pe langa ochi... nu va sta nici el cuminte, n-o sa poti singura.
Ia-i intai pipeta si pune-i dupa cap, unde nu poate ajunge, astepti 2 zile si va fi ok pentru spalat fara purici :)

View PostFreddy12, on 8th May 2011, 14:50, said:

Nu-l roade ca nu trebuie sa-l sugrumi cu ea dar decat sa faca babesioza, ehrlichioza s.a mai bine cu zgarda. \
Nu cred ca zgarda apara de capuse, a mea a facut babesioza DESI era sub efectul deparazitarii externe. Asa ca ma indoiesc ca zgarda e mai puternica decat o pipeta care cica ii intra in sange.

#86
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostDida, on 8th May 2011, 15:50, said:

Nu cred ca zgarda apara de capuse, a mea a facut babesioza DESI era sub efectul deparazitarii externe. Asa ca ma indoiesc ca zgarda e mai puternica decat o pipeta care cica ii intra in sange.
  
Depinde ce zgarda i-ai pus. Zgarzile de la Bayer ( kiltix si bolfo) sunt foarte bune. Si Scalibor sunt bune, cred eu.  La cainele pe care il tin in casa, deci e mai putin expus, i-am pus scalibor si nu am vazut nici un purice pe el. Alt catel care sta in curte la casa de la tara dar umbla creanga peste tot, are zgarda Kiltix si nu am vazut capusi, nu l-am vazut scarpinandu-se, deci am concluzionat ca nu are nici purici. Acum, depinde si de zona. Daca sta intr-un loc infestat masiv de capusi, imposibil sa nu urce una si pe catel.

#87
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009

View PostDida, on 8th May 2011, 15:50, said:

Ia-i intai pipeta si pune-i dupa cap, unde nu poate ajunge, astepti 2 zile si va fi ok pentru spalat fara purici :)
Mie mi-a zis veterinarul sa nu il spal 7 zile dupa ce pun pipeta.
Eu zic ca cel mai bine asteptie sa te imprietenesti cu el pana reusesti sa ii pui pipeta si apoi il speli. Puricii aia morti nu vor ramane in blana lui? Daca raman, tot ar mai trebui spalat inca o data.

#88
alpha7-28

alpha7-28

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 11.02.2010

View PostCICI&Co, on 7th May 2011, 09:30, said:

.........................................................
N-am avut niciodată câine. L-aș lua acasă să-l spăl, l-aș duce și la un veterinar, dar cum îl fac să se apropie? Numai în timp și cu răbdare?
Mi-e milă de el.
Hmm,intotdeauna m-am intrebat cum e viata de caine ! :lol:
Nu,nu neaparat sa am si naravul lui sau sa fiu un caine de om,desi ...
M-ai pus pe ganduri,fundite stii sa faci !? :D

ps
Tic-tac, tic-tac,acu' pe bune n-ar fi mai interesant un copil !? ;)  :kisstogether:

Edited by alpha7-28, 08 May 2011 - 17:56.


#89
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View PostFreddy12, on 8th May 2011, 16:43, said:

Depinde ce zgarda i-ai pus. Zgarzile de la Bayer ( kiltix si bolfo) sunt foarte bune. Si Scalibor sunt bune, cred eu.  La cainele pe care il tin in casa, deci e mai putin expus, i-am pus scalibor si nu am vazut nici un purice pe el. Alt catel care sta in curte la casa de la tara dar umbla creanga peste tot, are zgarda Kiltix si nu am vazut capusi, nu l-am vazut scarpinandu-se, deci am concluzionat ca nu are nici purici. Acum, depinde si de zona. Daca sta intr-un loc infestat masiv de capusi, imposibil sa nu urce una si pe catel.
A mea nu avea zgarda antipurici ci a fost data cu pipeta. De asta am zis ca mi-e greu sa cred, daca o solutie care ii intra in sange nu a oprit o capusa, cum poate o zgarda care e la suprafata?

View Postclaudiaa, on 8th May 2011, 17:46, said:

Mie mi-a zis veterinarul sa nu il spal 7 zile dupa ce pun pipeta.
Eu zic ca cel mai bine asteptie sa te imprietenesti cu el pana reusesti sa ii pui pipeta si apoi il speli. Puricii aia morti nu vor ramane in blana lui? Daca raman, tot ar mai trebui spalat inca o data.
Nu stiu perioada anume... dar oricum, ideea ramane valabila, intai sa il scape de purici cu solutie speciala si apoi samponat pentru frumusete :P

Edited by Dida, 08 May 2011 - 18:16.


#90
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
48 ore fara spalat inainte si dupa pipeta
Oricum mai e pan la spalat. Poate nici nu-i nevoie :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate