Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

chitara electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#145
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
Eu am glumit  :notangel:  . Scuze pentru ca poate am fost prea vehement.

#146
Cuneo

Cuneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.05.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u5YhnFJ6Lck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#147
vicus

vicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.11.2003
1. De acord, packurile nu sunt recomandate. Daca chiar nu ai bani, poti sa iei o chitara cum e cea din pack, o sa aiba de obicei sunet prost, zgomot de fond, probleme de acordaj, etc. Dar poti sa inveti sa canti pe ea. Si daca chiar descoperi ca te descurci, poti investi in scule serioase. Daca investesti din start in scule serioase si descoperi ca esti dezastru, poate investitia nu a fost o idee grozava.
2. De acord din nou, primul lucru e chitara. Poti folosi amp-uri virtuale, daca ai o placa audio cu ASIO (nu recomand oboseli gen Asio4All). Sau un Line6 Pocket Pod, o chestiune ieftina si utila
3. Chestiune de gusturi, dar floyd rose e util daca esti pasionat de metale + solo. Eu nu am gustat niciodata.
4. Corect
5. La strat-uri scumpe, Fender e baza (si G&L). Pana la urma numai Fender face Stratocastere, restul fac chitari din aceeasi gama de sound. La "strat"-uri ieftine, nu Fender e baza. Mai degraba Cort, Yamaha. Vorbim de incepatori.
6. Aci s-a stricat treaba, cum a mai mentionat careva. Joe Bonamassa, Gary Moore, Larry Carlton, Clapton, Kossoff, Peter Green, fie, si Jeff Beck. Daca baietii astia se descurca cu Gibson LP, inseamna ca se poate.. Mai corect spus era poate: daca vrei sa canti blues si sa ai soundul lui SRV, atunci nu iti lua LP. Afirmatia ta legata de genul abordat e corecta, doar explicatia e dezastru.


View PostGady_paul, on 15th November 2011, 01:29, said:

Vad ca sunt mai multe chestii pe aici. Pentru incepatori mai mult:

1. Packurile de chitara nu sunt tocmai recomandate. in special cele din genul tensonului de deasupra. sa fim seriosi...un set de corzi bune costa cam 40-50 lei. la ce va asteptati de la o chitara+husa+amp+50 de chestii la 500 lei?
2. Luati in considerare varianta sa luati o chitara mai buna...si ampul mai tarziu...si pana acunti sa cantati pe pc. Se pot ajunge la rezultate mai mult decat multumitoare folosind programe gen amplitube
3. nu luati chitara cu floyd/tremolo daca e ieftina (sa zicem cam sub 1000). Va fi un chin sa o acordati. Si sa isi pastreze acordajul. Este varianta cu blocarea tremoloului dar...costa destul de mult si din 2 chitari cu acelasi pret...una cu si una fara tremolo...cea fara este mai buna (vorbim de low end)
4. Incercati sa folositi produse de calitate. Nu va ganditi pe principiul sunt incepator...nu-mi trebuie mai mult. De accord dar...o chitara proasta=chin si sound prost=frustrare=nu prea mai vrei sa mai canti. Nu cumperi o chitara in fiecare zi asa ca...
5. Nu mai faceti discutii pe tema care producator este mai bun. Fiecare exceleaza intr-o anumita felie. La strat-uri...il avem pe fender. Daca vrei un strat ca la mama lui...iei fender. Nu poti spune ca e mai prost ca un gibson ca e alta mancare de peste. Dar multi producatori au altii in spate care le fac copii (gen gibson-epiphone). Copii mai mult sau mai putin reusite.
6. Ganditi-va inainte ce gen vreti sa abordati. Nu merge blues pe les paul si nici metale pe strat, chiar daca unii mai fac si asa.
7. Ganditi-va inainte de a cumpara...daca chiar va doriti sa faceti ceva cu ea sau sa umpleti cu ea un dulap magic care atrage aer cald cum se discuta mai sus.


#148
NapsterTM

NapsterTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2013
am primit de la cineva o chitara electrica de la cineva care avea o formatie acum ceva timp si as vrea sa o vand dar nu stiu nimic despre ea ca nu scrie nimic pe ea am pus niste poze cu ea aici http://postimage.org/gallery/8fqvn0h2/. M-ar interesa daca stie cineva cam ce marca si cam cat valoreaza. De functionat functioneaza ca am testat-o.

Edited by NapsterTM, 16 February 2013 - 00:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate