Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

chitara electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#127
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postguitargirl, on 1st November 2009, 21:34, said:

ei bine...vad ca nimeni nu se stie la chitare pe aici
deci 1 la mana chitarile nu se tin pe dulap ca pe acolo circula aerul cald care topeste lipiciul cu care este lipit griful ca nu ii batut in cui
si 2 la mana eu tias recomanda sa nu iei hora ca is cele mai proate chitari pe care omu lea cunoscut
si 3 la mana sa nu iti iei nici yamaha ca aia is buni la sintetizatoare si pian si etc
si 3 la mana iti recomand un ibanez , stagg . astai baza la electrice ibanez si stagg

1 la mana ,tu ai un dulap misterios de atrage aerul cald sau ultra destept de are si functie de cuptor.Chitara nu se tine in dulap ca e pacat s-o ti in dulap.
2 la mana, hora sunt slabute dar nu cele mai slabute.
3 la mana yamaha face chitari acustice si electrice de la bune,care au preturi foarte bune,la chitari exceptionale dar si foarte scumpe.E un producator de prima mana dar multi  le ocolesc pt ca au aceeasi impresie care o ai tu...ca ei sunt specializati doar pe clape si motociclete.
si 3 la mana chitarile electrice ieftine de la ibanez sunt in general proaste,iar Stagg sa fim seriosi,face chitari low-end dar destul bunicele pentru incepatori si cei foarte economi.

#128
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
pt inceput, e mai bine una clasica, plus un instructor care sa stie meserie.
se poate studia si singur, insa daca apar anumite erori, sunt greu de corectat apoi...
iar la electrice, recomand cele mai ieftine, deoarece nevoia de calitate, sunet super,
apare mai tarziu...
una ieftina se poate revinde relativ usor, cand apare nevoia de ceva mai bun.
au fost cazuri cand s-a cumparat o chitara buna, dar cel care a luat-o ori s-a
plictisit, ori nu a mai avut rabdare, ori talent...
eu am avut cateva low-end-uri care si-au facut treaba.
acum am o clasica de reghin, in care am montat o doza, si 2 potentiometre,
pe care o conectez doar cand nivelul bahic e superior :)
in rest, o folosesc aproape zilnic, ca sa nu uit, si sa nu pierd din dexteritate.

#129
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pentru stangaci pe buget, Yamaha Pacifica e o binecuvantare care rupe in bucati Ibanez si Stagg (pe care nici ''bunicei'' n-as indrazni sa-i numesc...hai mai bine un Squier in banii aia)

#130
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View Postpastel3005, on 4th November 2009, 08:28, said:

pt inceput, e mai bine una clasica, plus un instructor care sa stie meserie.
se poate studia si singur, insa daca apar anumite erori, sunt greu de corectat apoi...
iar la electrice, recomand cele mai ieftine, deoarece nevoia de calitate, sunet super,
apare mai tarziu...
una ieftina se poate revinde relativ usor, cand apare nevoia de ceva mai bun.

un intelept prof de chitara zicea si bine zicea ca e bine chiar la inceput sa cumperi cea mai buna/scumpa chitara care ti-o poti permite.Asta pentru ca va contribui mult la motivatie.Cand sti ca te-ai chinuit un pic sa-ti iei niste scule ,te ti mai mult de ele, nu prea iti vine sa le lasi sa se puna praful pe ele.Asta pe langa faptul ca o chitara buna si un amp bun vor face mult mai placut exersatul.
Iar cu principiul vandutului si upgrade-ului la chitari nu sunt deacord ..la masini da.Adica mi se pare mai bine sa pastrezi si sa strangi chitari  cu timpul decat sa iei la incepu una de 2lei ca s-o vinizi apoi cu 1leu si sa mai pui sa-ti iei una de 3.50.

#131
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postandjar, on 4th November 2009, 23:21, said:

Asta pe langa faptul ca o chitara buna si un amp bun vor face mult mai placut exersatul.

Nu doar mai placut ci chiar mai scurt si mai eficient. Desi din lipsa de timp am cam lasat-o moarta cu zdranganitul (dar mai dau la voce uneori) am sesizat diferenta imensa dintre a repeta pe un no name si a repeta pe o chitara decenta (Yamaha in cauza). Nu de alta, dar daca nu te auzi cum trebuie si nu simti bine ritmul risti sa capeti obiceiuri nasoale (unde mai pui minutele pierdute pentru a aduce sunetul tau aproape de cel dorit).

Edited by krossfire, 05 November 2009 - 21:24.


#132
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006

View Postkrossfire, on 5th November 2009, 21:22, said:

minutele pierdute pentru a aduce sunetul tau aproape de cel dorit).
Minute?!? Ce bine ar fi... ORE!!! :cursing:
Amintiri nefericite din vremuri deja apuse... un coleg cu o chitară, nu mai rețin cum o chema da era roșie, adusă de prin .de (Monarch, oare?). El venea mai devreme, făcea ce făcea și dădeam drumul la repetiție oarecum la timpul programat... STOP, s-a dezacordat. Buuun, acordează, dăm drumul, bineînțeles iar stop  :death: "Nu mai întinde bă de corzi!" * :cursing: din șapte ore de repetiții jumate erau dedicate blestemăției ăleia de chitară :coolspeak:

Îmi pare rău pentru off topic, cel puțin la fel de rău pe cât de bine mi-a părut când a vândut chitara aia :band:

_________
* evident retoric, era vorba de metale grele :notangel:

Edited by antinari, 05 November 2009 - 22:08.


#133
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Sal am o chitara nemteasca FRAMUS .Cant la chitara de 1 an si ceva .Am o suma de bani mica 900 Ron (9 milioane lei vechi) Si as vrea sami cumpar o chitara electroacustica + un amplificator .Eu mam uitat la asta http://www.instrumag...ica-pr4010.html cam asa ceva as dori dar daca o cumpar pe aceasta nu imi mai ajung banii de un amplificator .

Ce ma sfatuiti sa fac?

Daca aveti si voi alte site-uri cu chitare ,amplificatoare va rog impartasitimile si mie


Multumesc

#134
Punkky

Punkky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2009
vreau sa ma apuc de cantat la chitara electronica si am 2 intrebari:
1.Ce chitara imi recomandati?
2.Se pot utiliza boxe fara amplificator la chitara?

#135
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006

View PostPunkky, on 2nd December 2009, 16:44, said:

2.Se pot utiliza boxe fara amplificator la chitara?
Nu, ai nevoie și de un amplificator sau (de preferat) de un combo specializat (exemplu  linkul e primul care mi-a căzut sub mouse, nu reprezintă în nici un fel o recomandare)

#136
Punkky

Punkky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2009
http://www.soundcrea...-sb-id4256.html   acest set este destul de bun pt un incepator?

#137
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009

View Postbadboy6000, on 30th November 2009, 20:19, said:

Sal am o chitara nemteasca FRAMUS .Cant la chitara de 1 an si ceva .Am o suma de bani mica 900 Ron (9 milioane lei vechi) Si as vrea sami cumpar o chitara electroacustica + un amplificator .Eu mam uitat la asta http://www.instrumag...ica-pr4010.html cam asa ceva as dori dar daca o cumpar pe aceasta nu imi mai ajung banii de un amplificator .

Ce ma sfatuiti sa fac?

Daca aveti si voi alte site-uri cu chitare ,amplificatoare va rog impartasitimile si mie


Multumesc

Imi raspunde si mie cineva va rog :((:((

#138
flashy1

flashy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbadboy6000, on 3rd December 2009, 23:10, said:

Imi raspunde si mie cineva va rog :((:((


da, sunt magazine de muzica din romania:mcmusic.ro,guitarshop.ro,proguitar.ro
si magazine din strainatate care livreaza in romania:thomann.de(30 de euro taxa) si en.euroguitar.ro(20 de euro)
cat despre chitara-nu am cantat la ea (Sunt stangaci :))dar pare acceptabila(tinand cont de lemne)

#139
DeLux

DeLux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.07.2007
In general chitarile Fender sunt cele mai folosite si cautate (asta e parerea mea, probabil ma insel) si sunt chitari foarte bune. Acum totul tine de ceea ce vrei tu cu adevarat. Cu siguranta toti visam sa avem o chitara anume dar fiecare ne-am limitat in functie de bani. Deci in mare Badboy6000 eu iti recoman chitara pe care doresti tu sa o cumperi, nu cred ca vei fii dezamagit, cat despre site-uri cred ca te-a lamurit Flashy1.

Edited by DeLux, 30 December 2009 - 17:36.


#140
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Merita un set Tenson ST Special, pentru un incepator?

#141
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Vad ca sunt mai multe chestii pe aici. Pentru incepatori mai mult:

1. Packurile de chitara nu sunt tocmai recomandate. in special cele din genul tensonului de deasupra. sa fim seriosi...un set de corzi bune costa cam 40-50 lei. la ce va asteptati de la o chitara+husa+amp+50 de chestii la 500 lei?
2. Luati in considerare varianta sa luati o chitara mai buna...si ampul mai tarziu...si pana acunti sa cantati pe pc. Se pot ajunge la rezultate mai mult decat multumitoare folosind programe gen amplitube
3. nu luati chitara cu floyd/tremolo daca e ieftina (sa zicem cam sub 1000). Va fi un chin sa o acordati. Si sa isi pastreze acordajul. Este varianta cu blocarea tremoloului dar...costa destul de mult si din 2 chitari cu acelasi pret...una cu si una fara tremolo...cea fara este mai buna (vorbim de low end)
4. Incercati sa folositi produse de calitate. Nu va ganditi pe principiul sunt incepator...nu-mi trebuie mai mult. De accord dar...o chitara proasta=chin si sound prost=frustrare=nu prea mai vrei sa mai canti. Nu cumperi o chitara in fiecare zi asa ca...
5. Nu mai faceti discutii pe tema care producator este mai bun. Fiecare exceleaza intr-o anumita felie. La strat-uri...il avem pe fender. Daca vrei un strat ca la mama lui...iei fender. Nu poti spune ca e mai prost ca un gibson ca e alta mancare de peste. Dar multi producatori au altii in spate care le fac copii (gen gibson-epiphone). Copii mai mult sau mai putin reusite.
6. Ganditi-va inainte ce gen vreti sa abordati. Nu merge blues pe les paul si nici metale pe strat, chiar daca unii mai fac si asa.
7. Ganditi-va inainte de a cumpara...daca chiar va doriti sa faceti ceva cu ea sau sa umpleti cu ea un dulap magic care atrage aer cald cum se discuta mai sus.

#142
JulianYorke

JulianYorke

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.08.2011

View PostGady_paul, on 15th November 2011, 01:29, said:

6. Ganditi-va inainte ce gen vreti sa abordati. Nu merge blues pe les paul si nici metale pe strat, chiar daca unii mai fac si asa.

Primul exemplu care mi-a venit in cap: http://en.wikipedia....nature_Les_Paul :/

#143
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008

View PostGady_paul, on 15th November 2011, 00:29, said:

6. Ganditi-va inainte ce gen vreti sa abordati. Nu merge blues pe les paul si nici metale pe strat, chiar daca unii mai fac si asa.
Meriti decapitat :death:  :lol:, glumesc.

Nu va mai credeti experti. Un Les Paul <58 Goldtop cu P-90 suna de intepenesti pe blues.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G1jpQu6qR1E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#144
JulianYorke

JulianYorke

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 264
  • Înscris: 31.08.2011
Ma, cam asta a fost singura greseala din postul lui, in rest n-am avut ce sa-i reprosez :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate