Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Cazanul de tuica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1869 replies to this topic

#865
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

View Postparintele, on 07 decembrie 2016 - 12:52, said:

Probabil ca va fi nevoie si de lipituri pentru jonctiuni sau etansarea acestora si deci singurul lucru important la care sa fii atent e aliajul folosit, sa fie unul fara continut de plumb, cel mai bun e un aliaj de argint dar e mai scump si nu rezista la temperaturi atat de mari, sau o alama care suporta mai bine temperaturile mari dar trebuie sa intrebi la furnizor despre utilizarea in domeniul alimentar.



Doar o mentiune: Aliajele de Ag pentru lipirea tare au puncte de topire destul de inalte pentru aplicatiile de aici.
Aliajul de Ag pentru lipire tare cu 45%Ag se topeste la 685°C.  -  http://www.harrispro...y-Silv-45T.aspx

Aliajul de Ag cu 56% Ag se topeste la 652°C   - http://www.harrispro...ty-Silv-56.aspx

Se mai poate folosi si aliaj de Ag 15%. Asta este lichid pe la 800 si ceva de grade. Este si mai ieftin si se gaseste destul de usor si pe la noi.

Edited by SineNomine, 07 December 2016 - 13:36.


#866
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Exista multe aliaje pentru brazare, se gasesc, nu e problema.
Problema e insa tocmai temperatura de lucru la sudura si faptul ca fara ecruisare ulterioara cuprul se inmoaie ceea ce nu e chiar bine.
E un compromis intre temperatura la care trebuie sa reziste si rezistenta structurala care depinde si de grosimea materialului si de geometrie si de modalitatea de imbinare...
Mesterul trebuie sa stie, innoractica adesea e mai simplu decat pare, uneori e mai complicat decat cred unii... e o meserie care are si ea "secretele" ei.

Pe siturile cu materiale frigotehnice se gasesc nspe feluri de aliaje de brazat, pt lipituri moi se gasesc pe toate drumurile aliaje ok...

#867
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Cuprul se inmoaie daca este racit brusc. Daca se raceste lent nu se mai inmoaie.

#868
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Ok, daca tu spui, probabil ca asa e.
https://m.youtube.co...h?v=3jSz11lz8MA

Stiu, sunt nspe mii de situri si mesteri care spun ca trebuie racit brusc, doar ca nu tot ce spun unii sau scrie pe "internet" e si adevarat sau nu reprezinta tot ce trebuie sa stii, am postat un exemplu ca sa intelegi ca lucrurile sunt usor diferite decat pare sau cred unii.

incalzit intre aproximativ 400Csi 650C  se inmoaie, indiferent cum il racesti, e adevarat ca racit mai brusc e cam in cea mai moale forma insa diferentele sunt practic foarte mici si ai sus un exemplu practic.
De regula pt inmuiere se incalzeste la rosu inchis adica peste 700, spre 800C. Si de regula cam toti mesterii il racesc brusc pentru ca nubsta nimeni dupa taraba sa se raceasca.

Pentru lipire, ca sa vorbim practic, este oricum extrem de greu sa controlezi tu temperatura, aceasta sa fie uniforma, sa controlezi si aliajul, si modul in care acesta se topeste, etc...

Mai trebuie tinut cont si de ce inmoi, pentru ca aici e vorba de tabla, nu de o bara pe care o modelezi sau o pui pe strung, rata de racire e cu totul alta.

Adica in practica, racesti sau nu in apa e 99% totuna si aplicat in acest caz prin brazare se inmoaie taraba, tocmai de asta multi prefera sa cositoreasca, tocmai de aia se si fac intr-un anume fel imbinarile, nu doar pt ca mesterul caldarar nu are lampa suficient de puternica samd....

Deci cuprul incalzit peste o anumita temperatura se inmoaie indiferent cum il racesti, diferentele de maleabilitate sunt infime prin comparatie si uriase comparand cu forma ecruisata.

Te sfatuiesc, daca tot te preocupa subiectul, sa iei o bucata de conductor si sa incerci singur, e foarte simplu si la indemana,



#869
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Am incercat deja. Nu am inteles niciodata de ce crezi ca vorbesc doar teorii...
Tot alambicul asta este lipit de mine cu Aliaj de Ag 56% atat elemente de cupru pe cupru cat si elementele de inox pe cupru sau inox pe inox.
Inca nu este terminat in totalitate.

Attached File  1.jpg   239.33K   186 downloads  Attached File  2.jpg   184.3K   184 downloads

#870
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Bun, iar eu iti spun ca se inmoaie, daca verifici materialul din proximitatea lipiturii vei vedea ca e moale/maleabil.
Cat de mult conteaza? Asta depinde de multe lucruri, de forma, de grosimea tablei, de zona unde se face lipitura, de solicitarile la care e supus ulterior.
Parerea mea e ca la un cazan mare conteaza si trebuie sa se tina cont si de acest aspect.
In rest foarte frumusel cazanul, ce capacitate utila are si ce distilezi in el?


#871
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
50 litri.
Vreau sa fac whisky in cea mai mare parte si ce se mai iveste.

#872
AlexandruMC86

AlexandruMC86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2016

View Postparintele, on 07 decembrie 2016 - 12:52, said:

Arama=cupru, e o denumire "arhaica" a acestuia.
Alama=un aliaj de cupru si zinc la origini, azi se foloseste aceasta denumire unei game foarte mari de aliaje care au la baza cele doua elemente plus multe altele, obtinandu-se astf materiale cu diferite proprietati.

Cazanele se fac din cupru, nu din alama.
Calitatea cuprului bun pentru confectionarea de vase este data de puritatea acestuia, cu cat mai mare cu atat mai bine, conform standardelor europene pt domeniul "alimentar" ar trebui sa fie minim 99.95% .
Furnizori de cupru gasesti pe net, incepand cu olx si terminand cu depozitele de metale, neferoase in acest caz dar si unii distribuitori de oteluri au in oferta si neferoase.
Daca vei cumpara de la la privati asigura-te ca are un certificat sau stanta care sa ateste compozitia.

Mai departe, confectionarea cazanului...cauta un mester caldarar si asigura-te ca lucreaza asa cum doresti tu, daca nu te pricepi...te documentezi, hitarasti ce vrei si cum vrei si cauti mesterul potrivit.
Probabil ca va fi nevoie si de lipituri pentru jonctiuni sau etansarea acestora si deci singurul lucru important la care sa fii atent e aliajul folosit, sa fie unul fara continut de plumb, cel mai bun e un aliaj de argint dar e mai scump si nu rezista la temperaturi atat de mari, sau o alama care suporta mai bine temperaturile mari dar trebuie sa intrebi la furnizor despre utilizarea in domeniul alimentar.

Tabla romaneasca e un mit, nu conteaza originea conteaza compozitia.
Grisimea depinde de dimensiunile cazanului si de metoda de confectionare, prin bataie sau tragere tabla se ingroasa sau se subtiaza, in general 1.5-2 mm e ok, poate fi si 1mm, functie de partea cazanului si cum il lucreaza mesterul, doar el iti poate spune.
Altfel, cat mai gros, dar cuprul e scump si cred ca vei merge pe cea mai subtire varianta.

Oricum, 200-250l e ditamai cazanul, e foarte mare pt o gospodarie, necesita material mai gros, mult, e mai greu de lucrat, e mai greu de manipulat sau daca ii faci vatra fixa va trebui sa aiba si gura de golire pt ca altfel o sa te chinui.

In opinia mea o capacitate utila de 60-100 litri e optima, pe cel mic il poti rasturna, cu cel mare ai spor dar e mai complicat sa-l golesti.

View PostAlexandruMC86, on 07 decembrie 2016 - 20:58, said:

Am uitat sa precizez ca o sa confectionez o vatra fixa si bazin de colectare dupa distilare  ( mare 6*6 pe 4 adancime ) , as vrea sa il fac cu fundul de 8mm sau 6mm si pereti di n 4mm - 5mm si clopotul de 2,5 m .
in legatura cu achizionarea tablei , deja am sunat la cativa distribuitori si cand ii intreb de parafa de producator pentru atestare puritati declarate imi zic ca ma suna du[pa ce verifica  . Si de fiecare data numai revin cu nici un telefon . As vrea sa fiu sigur ca nu imi i-au teapa  cu tabla
mester am deja .

Are cineva idee daca se poate lucra la un cazan clasic cu filtre pe apa ? sau presiunea este prea mare si o sa o sufle din filtru ?

Salutare !

Ce grosime recomandati sa aibe tabla folosita pentru confectionarea unui cazan de 200/250 l . Cazanul v-a fi pe vatra fixa .
Eu vroiam sa ii fac :
Fundul de -6mm sau 8mm
Peretele -4mm sau 5mm
Capacul -4mm
Clopotul- 2.5 mm
Este bine . Sau este prea gros ?
Modele daca aveti sa m-a ajutati v-a rog  !  Care ar fi mai bun?

Multumesc!

#873
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View PostSineNomine, on 07 decembrie 2016 - 16:04, said:

Am incercat deja. Nu am inteles niciodata de ce crezi ca vorbesc doar teorii...
Obiceiuri de care nu poate scăpa ușor.

View PostSineNomine, on 07 decembrie 2016 - 17:20, said:

Vreau sa fac whisky in cea mai mare parte si ce se mai iveste.
Păi, se ivește, dar am răbdare.
Coacem pentru la anu de ce am vorbit. Până atunci se rezolvă multe.

#874
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postcalinus68, on 20 noiembrie 2016 - 22:13, said:

Asa e, nu se lasa mai mult de 15-20 de zile la fermentat dupa care se fierbe, nici vorba sa o faci la primavara.
Poți să o faci și mai târziu dacă o păstrezi în condiții corespunzătoare. Boasca o poți pune fie în saci și o presezi bine de tot după care îi legi bine să nu intre aerul în ei, fie în tocitori. La cele din urmă, boasca se acoperă cu o folie de plastic peste care se pune un strat de nisip. Din practică, varianta 1 e mai bună ca mod de păstrare.

#875
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005


View PostOtineu, on 07 decembrie 2016 - 21:32, said:

Obiceiuri de care nu poate scăpa ușor.

Domnu'Otineu, fiindca tot iti plac citatele, uite ce zice in cursul de metalurgie de pe la oarece universitate americana...

Copper has  a  cubic  crystal  structure  (Face  Centered Cubic) that  gives  it  high ductility.  Bending the  copper causes  work hardening (or strain hardening) because  working or straining the  copper introduces  defects, known as  dislocations, into the  structure.  These defects  interfere  with further deformation, making the  copper harder and stronger, thus making it  more  difficult  to bend further.  Copper tubing is  used here  because  it  is  readily available  in hardware  stores.  Caution must  be  taken on bending, however, as  it  can crimp if  bent  too far too fast.   Thus  the  instruction to bend it  slowly.  After bending, the materials  is  harder and thus  more  difficult  to re-bend it  to its  original  condition. The  best effect  is  to have  a  person of  average  physical  condition do the  bending, then ask an obviously strong person to un-bend the  copper (this  person will  typically not  be  able  to get the copper back to its original shape). Annealing the  copper requires  a  high temperature. Copper melts  at  1357Kelvin and annealing generally occurs  at  greater than half  the  melting point  in degrees  K;  even higher temperature  causes  faster annealing (but  not  past  the  melting temperature, of course).  Typical  temperature  to use  is  400C or 700F.  Annealing causes  the  structure  to create  and grow  new  grains  that  are  free  of  strain.  The  new  grains  remove  all dislocations  and other defects  caused by the  deformation, thus  leaving the  material  in its original  soft  condition, although NOT  in its  original  shape—it  will  still  be  the  same  shape as  after deformation, but  can be  easily bent  again.  Annealing takes  time  and temperature, so that  this  part  of  the  experiment  can only be  done  with a  high enough temperature annealing furnace  or in a  propane  torch.  If  not  readily available, the  copper can be  taken elsewhere  and annealed, then presented to the  class  at  a  later date  in its  annealed condition. A more  advanced module  that  looks  at  changes  in microstructure  during deformation and anneal blablabla

Sper ca e suficient ca sa ma scutesti, incearca sa nu ma mai bazai pt ca asa cum spuneam nici ju ma impresionezi si nici nu ma scoti din pepeni, cel mult te daci de ras.


@alexandru
Cand spuneam de evacuare ma refeream la o gura de evacuare , de regula se face in partea din spate imediat peste nivelul fundului. Ca o versi intr-un bazin, sau jos samd...asta e alta poveste.
Apoi, in ce priveste grosimile, atata vreme cat cazanul are vatra fixa nu e nevoie de cine stie ce grosime, chiar daca e un cazan mediu spre mare.
In opinia mea 2mm e suficient pt laterale, 2.5 daca vrei sa exagerezi putin, fundul de 3-3.5 e de asemenea suficient, nu vor fi probleme nici cu 2.5 si nu cred ca peste 4mm are rost sa pui...

Pot sa iti spun ca la mat-ul din sat cazanele erau cam demprin anii 70 din cate stiu eu, pe vremea aia nu se facea economie de material si cele mari de 400l nu aveau fundul mai gros de 4..se faceau cam 4-5 in 24 de ore, foc continuu cam de la 10-15 oct pana prin decembrie, spre craciun..ele funcrioneaza si azi fara sa fie peticite cam in acelasi regim...
Cazanele peivate care aunt in sat au si ele vreo 30 de ani, sunt intre 200 si ceva si 400l, fund cam de 3,.restul de 2...maxim, poate 1.5 , nu le stiu pe toate dar am vazut o "revizie" anul trecut sau acum 2 ani a cetrelor si reparatiile uzuale si l-am intrebat pe proprietar care imi e amic de curiozitate ce grosime are tabla pe fund...

Ce spui tu cu 5mm, 6, 8....aia e mult exagerat...

Sursa...daca nu gasesti in alte parti, incearca sa suni la Bogner Romania, e o firma care vinde in principal oteluri si inoxuri dar sigur vinde si neferoase, pe langa oteluri si bronz am luat sigur si cupru de la ei pe vremea cand faceam billeturi mokume gane si stiu sigur ca aveau si 99.97 si 99.99 in foi, nu stiu insa ce grosimi au pentru ca eu am luat grosimi mici, 0.8-1.5mm.
Da-le un telefon, au depozit si in bucuresti si la sibiu unde e centrala, probabil si in alte colturi ale tarii, cam tot ce vand are certificat, preturile din ce stiu erau in limite normale, nu retin exact si nu stiu la cupru cum erau dar nu mi-au parut mari, daca era asa nu luam, iar la oteluri preturile lor erau foarte decente.

Chiar intentionez sa trec pe la ei zilele astea daca am vreme, daca ajung ii intreb si iti spun.








#876
AlexandruMC86

AlexandruMC86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2016
@Parintele
Multumesc mult pentru indrumari ! Astept daca ajungi pe la ei sa imi lasi un mesaj !
Cred ca am fost penibil cu dimensiunile  , se vede ca habar nu am , dar cu ajutorul celor ca tine o sa fie bine , sper !
Bafta !
P.S: poate imi poti trimete niste poze (modele )cu ceva care crezi ca se preteaza la ce vreau eu sa fac .

#877
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
@parintele, nu te mai ambala. Puneți ordine-n gândire, după aia, pune ordine în scris (mai corectează și tu textul că, de nervi scrii aiurea, cu greșeli, de nu mai înțelege sau înțelege greu omul ce vrei să spui) și prezintă succint ce ai de spus. Scurt și la obiect, fără bătut câmpii. Lasă flexările cuprului că nu despre asta s-a vorbit în propoziție.
Comentariul meu era legat de faptul că tu ignorai practica (nu că la teorie ar sta prost) acelui utilizator. Pe care, printr-o fericită coincidență, îl cunosc și știu cât de atent este la detalii. Și, zic eu, știu câtă experiență are la făcut cazane. Și între informațiile date de tine și cele date de el, de departe aleg ultima variantă. Nu că tot ce spui tu ar fi eronat, dar pe lângă informații corecte care sunt binevenite în această comunitate, mai arunci și câte o perlă sau vorbești pe lângă subiect. Dai impresia că ai fi guru, dar când te scutură omu încep să iasă la iveală realitățile.

#878
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

Quote

prezintă succint ce ai de spus. Scurt Č™i la obiect, fără bătut câmpii. Lasă flexările cuprului că nu despre asta s-a vorbit în propoziČ›ie.
Comentariul meu era legat de faptul că tu ignorai practica (nu că la teorie ar sta prost) acelui utilizator.
Nu că tot ce spui tu ar fi eronat, dar pe lângă informaČ›ii corecte care sunt binevenite în această comunitate, mai arunci Č™i câte o perlă sau vorbeČ™ti pe lângă subiect.
1. Te-am rugat sa iti vezi de tine, nu ai tu treaba sa imi spui mie ce si cum sa fac sau sa spun.
2. Unde am ignorat eu practica sau am spus  ca sinenomine sta bine sau rau la teorie sau orice alte lucruri presupui tu acolo.

L-am intrebat doar de unde stie el sau daca stie de pe "youtube", ceva de genul.
Omul a gresit, asta e, nu e o drama.
De ce am intrebat asta?
Pai e simplu, acum multi ani cand ma jucam si eu cu cuprul, netul fiind una din sursele de informare si inspiratie, am dat peste "convingerea" asta a multora.
De la habarnisti la meseriasi tinichigii sau bijutieri cu realizari practice admirabile..
Doar ca eu am fost curios sa ma lamuresc si cu timpul am mai citit diverse lucruri mai serioase, am si incercat practic si concluzia e simpla...e  un mit, o prostioara perpetuata in timp...

Asta e tot, am corectat o informatie gresita si am dat niste explicatii empirice pe tema asta, direct legat de cazul in speta, brazarea.

Ca si foarte multi altii, nici sinenomine nu si-a pus problema ce se intampla in material si in ce conditii,  sau a acceptat prea usor niste informatii  care se dovedesc false/incomplete..cu toate astea a lucrat cupru si a facut lucruri frumoase, am si apreciat asta cu un like dupa aia ca nu am nimic personal cu omul..
2 chestiuni diferite, tratate diferit, asa cum e normal.

3. Faptul ca arunc sau nu cate o perla, sau ca tot ce spun e sau nu aiureala, nu e problema dumitale, evaluarea contributiei mele de asemenea nu e problema dumitale, imi pare ca e si in contradictie cu regulamentul sa judeci userii, doar ca eu nu stau sa dau report la orice marlanie.

Pana una alta, nu retin sa fi dezinformat vreodata si cu atat mai mult nu retin sa fi pretins vreodata ca sunt guru, dumneata in schimb ai o atitudine de superioritate care, sustinuta  sau nu de cunostinte sau experienta, e putin cam deplasata dpmdv, motiv pt care prefer sa evit contrele cu tine si chiar te-am rugat sa te abtii sa ma citezi, sa faci referiri la persoana sau parerile mele..
Sper ca e ok sa avem pareri diferite, sa avem stiluri diferite samd....

Repet, sper ca macar de data asta incerci sa incetezi sa ma mai "freci la melodie" , ce crezi tu despre mine, ce spun sau cum spun ma lasa absolut indiferent.
Sa ai spor in tot ce faci.

Edited by parintele, 08 December 2016 - 08:59.


#879
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postparintele, on 08 decembrie 2016 - 08:54, said:

1. Te-am rugat sa iti vezi de tine, nu ai tu treaba sa imi spui mie ce si cum sa fac sau sa spun.
Maestre, te împiedici în propriile afirmații. Eu ți-am răspuns la citatul tău de la facultatea aia. Sau ai uitat de la mână până la gură?

View Postparintele, on 08 decembrie 2016 - 08:54, said:

2. Unde am ignorat eu practica sau am spus  ca sinenomine sta bine sau rau la teorie sau orice alte lucruri presupui tu acolo.
Omul ți-a spus că a încercat și că tu crezi că vorbește din teorii.

#880
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Citatul ala e un exemplu care descrie cum se inmoaie cuprul si de ce, prin incalzire, nu implica neaparat racirea si cu atat mai putin brusca.
Acest exemplu contrazice afirmatia colegului.
El a facut un cazan, lucru care e cu totul altceva decat un experiment, putea foarte bine sa nu observe acest lucru detaliu.
Mesterii uneori fac lucruri pt ca asa se fac, asa au invatat, etc... si tot de multe ori pt a face nu trebuie sa ai nu stiu ce cunoastinte avansate i  domeniu, rromii caldarari nu stiu nici sa citeasca, mesterii japonezi de acum 300 de ani habar nu aveau de carbon si structura cristalina...cu toate astea faceau si fac lucruri/objecte deosebite.

E o mica mare diferenta dar e de inteles ca nu o sesizezi...nici nu cobteaza, din momentul asta esti pe ignore asa ca nu te mai obosi.



#881
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postparintele, on 08 decembrie 2016 - 08:54, said:

3. Faptul ca arunc sau nu cate o perla, sau ca tot ce spun e sau nu aiureala, nu e problema dumitale, evaluarea contributiei mele de asemenea nu e problema dumitale, imi pare ca e si in contradictie cu regulamentul sa judeci userii, doar ca eu nu stau sa dau report la orice marlanie.

Pana una alta, nu retin sa fi dezinformat vreodata si cu atat mai mult nu retin sa fi pretins vreodata ca sunt guru, dumneata in schimb ai o atitudine de superioritate care, sustinuta  sau nu de cunostinte sau experienta, e putin cam deplasata dpmdv, motiv pt care prefer sa evit contrele cu tine si chiar te-am rugat sa te abtii sa ma citezi, sa faci referiri la persoana sau parerile mele..
Sper ca e ok sa avem pareri diferite, sa avem stiluri diferite samd....
Problema trebuie privită altfel. Pe acest forum oamenii pun întrebări ca să-și rezolve niște probleme punctuale. Poate pe dumneata nu te interesează credibilitatea personală, dar dacă utilizatorii primesc răspunsuri eronate sub formă de perle sau aiureli, atunci rezultatul este unul negativ și pentru cel care a întrebat, și pentru credibilitatea forumului Softpedia. Pricepi cât de cât nuanțele?
Așa că lasă fasoanele astea și rezumă-te la a da informații corecte. Iar atunci când o iei pe arătură trebuie să te aștepți și la critici. Că nu te critică nimeni când dai informații corecte. Ba chiar te apreciază. Chiar și cei care nu-ți dau like.

Când am susținut o afirmație cu argumente m-ai luat la contre, deși unele afirmații ale tale intrau la categoria aiureli, iar altele la categoria gafe. Iar când am prezentat și surse te-ai sucit ca la Ploiești și ai tratat situația ca având aer de superioritate.
Deci, orice aș face și aș zice, tu ai un cui contra mea. Chiar și atunci când am dădusem de înțeles că închei subiectul și să aleagă utilizatorii soluția pe care o vor.
Eu zic să te mai uiți din când în când și în oglindă atunci când vorbești de aere de superioritate. Și dacă spui și repeți de nu-știu-câte ori că eviți contrele cu mine, atunci ține-te de cuvânt. Că o să-ți aduc aminte de fiecare dată când faci contrariul.

#882
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Dragule, pana una alta...tu ii pui sa planteze ca nu e iarna dar e iarna dar sunt grade...
Eu le-am spus de ce e bine sau nu sa plantezi, in rest ei decid singuri functie de conditiile lor.
Pana una alta aici eu il indrumai pe omul asta spre o sursa si am dat niste exemple de grosimi, tu imi faci mie analiza psihologica..pana una alta colegul tau a dat o informatie incorecta si care practic poate afecta rezistenta unui cazan mare, eu am corectat-o si am trecut peste , apreciind altfel munca si dibacia colegului.

Deci despre ce vorbim? Despre nimic, hai pe bune sa renuntam ca nu vreau sa blochez subiectele astea doar ca sa nu ma mai bazai tu la cap..

E loc pt toti, cu bune si rele, si chiar nu trebuie sa ne iubim unii pe altii, doar sa fim intelegatori..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate