Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cazanul de tuica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1863 replies to this topic

#883
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Un ghiveci condimentat cu minciuni. N-am pus pe nimeni să planteze. Am vorbit de avantajul plantării de toamnă, am spus de câteva ori că asta se face când sunt temperaturi pozitive și alte alea. Am dat și citate din cărți.
Tu vorbești de calusare la plantare, ceea ce este o gafă de proporții, dar nu vrei să ți-o asumi. Tu vorbești de plantarea viței-de-vie în livezi, iar asta este o perlă. Cum tot perlă este afirmația că plantare are propriul ceas cu senzori. Păi, râd și curcile.
Iar tot acest pachet consistent de gafe și perle spune foarte mult despre seriozitatea și credibilitatea afirmațiilor pe care le faci.
Nu mai vorbesc de faptul că se vorbește de una și tu o dai în bălării cu alta sau de evitarea răspunsurilor la întrebări punctuale. Astea țin tot de seriozitate.

#884
alex1006

alex1006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.12.2013
Hai ca ati dat-o din fanta in cola....

#885
AlexandruMC86

AlexandruMC86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2016
Salutare !!!
Daca doresc participanti cu cunostinte mai aprofundate decat mine sa imi spuna si mie cate foi de tabla de 1000*2000 imi intra la un cazan de 220-250 de litri .
Multumesc !

#886
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mda.
Triste vremuri...

Link

#887
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 AlexandruMC86, on 10 decembrie 2016 - 20:52, said:

Salutare !!!
Daca doresc participanti cu cunostinte mai aprofundate decat mine sa imi spuna si mie cate foi de tabla de 1000*2000 imi intra la un cazan de 220-250 de litri .
Multumesc !

Am si eu o intrebare: ce vrei sa faci cu tuica pe care o produce acel minunat cazan de 250 litri?

#888
AlexandruMC86

AlexandruMC86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2016

 corsica, on 10 decembrie 2016 - 21:23, said:

Am si eu o intrebare: ce vrei sa faci cu tuica pe care o produce acel minunat cazan de 250 litri?
Nu o sa fie a mea in cea mai mare parte , poate doar cea din  livada parintilor....
Ai idee cata tabla imi trebuie ?
Sau incerci doar sa m-a certi ? :P

 scaiba, on 10 decembrie 2016 - 21:05, said:

Mda.
Triste vremuri...

Link
Multumesc frumos !
P.S; daca toti am avea aceleasi cunostinte nu am mai vorbi uni cu alti ca nu am mai avea de ce , si nici topicul  nu ar mai exista si multe altele , iti multumesc pentru link . Bafta !

#889
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
As vrea sa aflu de ce iese tuica acra. Ar putea fi calitatea fructelor? Exista vreun remediu pentru problema asta? Daca o mai fierb odata, rezolv ceva?

#890
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Trebuie mai multe detalii, e acreala ca de otet sau de fructe verzi? Din ce e facuta tuica? Daca fructele au fost coapte poate fi vina unei fermentatii proaste care a acrit plamada.
Cand distilai a curs acra de la inceput? Daca nu, puteai sa opresti distilarea inainte sa curga acru, dar la fel poti face la a doua distilare. Cu foc mic sa pice incet licoarea, arunci fruntea, si incepi sa gusti. Separi cand incepe sa curga acreala. Daca e prea tare ce s rezultst diluezi cu apa demineralizata.

#891
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 robuadr, on 14 iulie 2017 - 17:56, said:

As vrea sa aflu de ce iese tuica acra. Ar putea fi calitatea fructelor? Exista vreun remediu pentru problema asta? Daca o mai fierb odata, rezolv ceva?

iese acra fiindca ai tinut borhotu neinvelit cu plastic ca lumea.
ori capac la butoi, ori polietilena legata la gura butoiului.
a fermentat acetic in prezenta aerului (oxigenului), daca o "sigilai" si statea borhotul in mediu de dioxid de carbon, fermenta alcoolic si aveai o tuica super, din aceleasi fructe.

remediu? te costa.
cat dai sa te scap de problema? Posted Image

Edited by casuta_papusilor, 14 July 2017 - 18:22.


#892
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
hai sa-ti zic, ca sa nu zici ca-s bulangiu de tot.

o pui din nou la fiert cu sare sau chiar cu bicarbonat de sodiu (din acela pentru gatit).
2 linguri de sare sau 1 lingura de bicarbonat la 20 de litri de tuica acra.
amesteci si le dizolvi pana cand se incalzeste si pui capacul la cazan.
se mai duce si din aroma fructelor, iese mai vodca, dar macar poti s-o bei.

probat.

Edited by casuta_papusilor, 14 July 2017 - 18:34.


#893
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

 robuadr, on 14 iulie 2017 - 17:56, said:

Daca o mai fierb odata, rezolv ceva?

Da, faci tuica nu o "chestie" ce se bea cu halba in zona de sud.

#894
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mda.
daca scade sub 40-42 de grade, scade mult la gust.
vin cozile la rand si vine toata rautatea.

#895
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
Multumesc mult CASUTA_PAPUSILOR si IONUT_MYSTIC. Am luat nota de cele ce m-ati invatat si voi incerca sa rezolv problema. Domnule BUMBU, sunt dezamagit. Sesizez in limbajul tau o "chestie" un fel desconsiderare a celor din sud. De ce oare? La vasta ta cultura pe care am observat-o si pe aici si pe la electronisti, nu ai aflat zicala cu obiceiul si bordeiul? "Cate bordee atatea obicee" si cred ca toate obiceele isi au valoarea lor. Nu e prima data cand cei din sud sunt luati pe sus. Intamplarea face ca eu sa ma trag din Cluj-Napoca. Am copilarit in Dambul Rotund pe Papiu Ilarian, am pescuit in Nades si am facut si ceva scoala pe acolo. Atata cat sa-ti scriu tie acum. Sa stii ca nu ma simt cu nimic mai presus decat sudistii sunt chiar oameni de treaba si sa stii ca spre deosebire de tine ei vad si apreciaza ceea ce e bun in Ardeal si Banat. Apreciaza si PALINCA, cred ca tot asa ii spui si tu, sau poate ii zici PALINKA. Am simtul umorului si stiu sa fac diferenta intre o gluma si o marlanie. Puteai sa comentezi la subiectul dat, sau sa taci. Era mult mai intelept. Domnilor moderatori, poate ar trebui sa interveniti si nu prin stergerea postului, sau prin excluderea mea, ci prin luarea de pozitie impotriva a ceea ce se numeste descriminare pe criterii geografice.

#896
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Nu`i discriminare insa fara suparare aia nu`i tuica.

#897
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Ion_Bumbu, on 14 iulie 2017 - 19:08, said:


Da, faci tuica nu o "chestie" ce se bea cu halba in zona de sud.
Daca nu are 50 de grade e bere de prune:P

#898
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 robuadr, on 14 iulie 2017 - 23:58, said:

Multumesc mult CASUTA_PAPUSILOR si IONUT_MYSTIC. Am luat nota de cele ce m-ati invatat si voi incerca sa rezolv problema.

nu mai lasa fructele la fermentat neacoperite fest.
eu leg bine butoiul la gura cu folie inca din prima zi.
daca fierbe prea tare, ii dau gaura sa iasa dioxidul.
important e sa nu stea deschis recipientul/butoiul/cada (sau cum se zice in zona fiecaruia), sa nu vina aerul cu oxigen la borhot, sa stea borhotul mereu in atmosfera de dioxid de carbon, aia intepatoare la nas, eliberata de propria fermentatie.
numai asa eviti fermentatia acetica, cea care da gust acru la final, specific tuicii "acre".

sarea de bucatarie sau bicarbonatul de sodiu ajuta la scoaterea gusturilor din rachiuri la distilare.
dar trebuie sa stiti din start ca le scoate si p-alea rele, dar si p-alea bune, aromele asa bune de fructe.
in cantitati mici face tuica mai fina.
daca scapi prea mult cu sodiu in ea, incepe sa dispara aromele de fructe dimpreuna cu cele puturoase.

am fiert odata o tuica de prune a doua oara cu bicarbonat, incat nimeni n-a mai stiut din ce e facuta.
eu, care stiam ca e pruna 100% nu mai reuseam sa gasesc vreun gust cat de mic de fruct.
am "stricat-o", adica era aproape vodca.
foarte buna, foarte fina, deluxe, dar io vroiam tuica de prune, nu vodca dreapta.
a fost bun ca experiment, dar esec total ca tuica de prune.

Edited by casuta_papusilor, 15 July 2017 - 07:49.


#899
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Definitia tuicii zice ca este o bautura distilata din prune, sau alte fructe, fermentate. Nimic de concentratia alcoolica.
Sunt de acord insa ca tuica la 28-30 grade cum o fac majoritatea e prea slaba, dar si la 50 gr e exagerat. Nu mai simti deloc aroma de pruna. 40 grade este o valoarea buna, dupa parerea mea-dar sunt sudist si nu fac parte din cei ce au pus coada la pruna.

#900
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 sebybastian, on 08 august 2017 - 12:40, said:

Buna ziua.
Am vrut sa deschid topic separat (poate nu ar fi rau pe viitor) sa poata fi gasit mai usor, dar vazand ca s-a mai discutat aici atunci scriu si eu tot aici...
Eu zic că l-ai deschis și ai procedat corect! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate