Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Instalatie incalzire gravitationala, prin termosifon

- - - - -
  • Please log in to reply
833 replies to this topic

#451
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ok, sa explic (...explicitez Posted Image )

Baietii vorbesc despre o metoda pentru a pastra apa calda pe teava de la baie. Adica la o instalatie normala, intre boiler si dus pot fi vreo 5-15 metri de teava, depinde unde e baia fata de camera boilerului.

Daca vrei doar incalzire, ai circuitul conform desenului aluia pe care l-am postat eu.

Daca vrei apa calda menajera, intzepi o conducta in partea de jos a instalatiei , undeva cat mai aproape de boiler, si injectezi apa rece pe acolo. De preferat chiar in boile, jos.
Apa calda o iei de undeva de sus si o duci la baie...
Ei, teava aia de calda de sus de la boiler si pana la dus, e cu apa in ea, dar e undeva intr-un perete. Si apa se raceste. Dai drumul la robinet si trebuie sa astepti sa curga toata apa rece pana vine calda......

Dar...imagineaza-ti ca IMEDIAT inainte de robinet, ai o alta teava, subtirica si nu prea bine izolata, care duce...INAPOI IN BOILER, IN PARTEA DE JOS A ACESTUIA.
Apa care e chiar acolo, la intrarea in teava subtirica, este calda, ca tu tocmai ai facut baie. Si o mica parte din ea se va duce pe tevilica aia subtire, racindu-se, inapoi spre boiler, spre circuitul de "jos".
Acest circuit secundar functioneaza incontinuu, exact la fel ca circuitele de calorifere. Si astfel apa de imediat langa robinet este mereu fierbinte, deoarece o mica parte din ea o ia in jos si se duce sa se reincalzeasca

O sa fac si un desen acushica

Tankul, reprezentat cu albastru, trebuie sa fie la vreo 1-2-3 metri deasupra dusului.  Altfel, desigur, nu functioneaza. Trage aer pe la dus in loc sa iasa apa.

Attached File  Image3.jpg   27.32K   20 downloads

In loc de tanc se poate folosi desigur o pompa care sa aduca apa rece de sub pamant...Dar tot trebuie un mini-tank, undeva la inaltime, sau unul presurizat, pentru ca pompa sa nu lucreze exact tot timpul cand noi facem dus sau consumam doar apa ptr spalat pe dinti.

Edited by addysoftware, 10 March 2015 - 21:22.


#452
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postaddysoftware, on 10 martie 2015 - 21:20, said:

..In loc de tanc se poate folosi desigur o pompa care sa aduca apa rece de sub pamant...Dar tot trebuie un mini-tank, undeva la inaltime, sau unul presurizat, pentru ca pompa sa nu lucreze exact tot timpul cand noi facem dus sau consumam doar apa ptr spalat pe dinti.
Sau in loc de tanc poate fi apa din reteaua stradala..
Multumesc @addysoftware, ai explicat foarte bine. Cu o mica precizare, daca imi permiti - teava de apa calda dar si cea de recirculare trebuie sa fie bine termoizolate.Posted Image

#453
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Ok, totul are sens. Dar tot va mai stresez Posted Image

Unde este tancul in problema dl-ui Andrei? Ma refer fizic. Eu asta nu inteleg Posted Image Ca nu se spune decat ca boilerul este la 2.2 metri de sapa

Edited by oMariusRO, 10 March 2015 - 21:52.


#454
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eu zic ca cea de recirculare trebuie sa fie netermoizolata, pentru ca sa functioneze termosifonarea prin ea. Trebuie sa piarda caldura. Nici o problema daca pierde caldura, deoarece iarna oricum caldura aia merge in perete, deci tot in casa, iar vara (SPER) se folosesc panouri solare termice.... :)
Cealalta, de apa calda spre dus, da, trebuie termoizolata. Macar un pic (1cm-2cm)

#455
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostoMariusRO, on 10 martie 2015 - 21:50, said:

Unde este tancul in problema dl-ui Andrei? Ma refer fizic. Eu asta nu inteleg Posted Image Ca nu se spune decat ca boilerul este la 2.2 metri de sapa
Pentru a clarifica situatia prezint o schema. Daca mai apar intrebari - puneti-le.Posted Image

View Postaddysoftware, on 10 martie 2015 - 22:03, said:

Eu zic ca cea de recirculare trebuie sa fie netermoizolata, pentru ca sa functioneze termosifonarea prin ea. Trebuie sa piarda caldura.
Posted Image Este adevarat, atat cea de ducere al apei calde, cat si cea de intoarcere/recirculare al apei calde menajere vor pierde caldura, chiar si fiind termoizolate. Insa daca pierderea de caldura va fi prea mare, asta va genera o diferenta mai mare de temperatura, pe care eu unul in acest caz nu mi-as dori-o.

View Postaddysoftware, on 10 martie 2015 - 22:03, said:

Nici o problema daca pierde caldura, deoarece iarna oricum caldura aia merge in perete, deci tot in casa, iar vara (SPER) se folosesc panouri solare termice.... Posted Image  
...si vei lupta cu problema extragerii caldurii din casa pe timp de vara?..Posted Image

Attached Files


Edited by andreilesan, 10 March 2015 - 22:47.


#456
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
eiiiii, o tevilica din aceea (ma refer strict la recirculare, asa cum am gandit-o eu, cca 6mm diametru) pierde o nimica toata, in perete fiind. Cativa W-zeci de W. Calculat! Mult mai mult intra prin ferestre, de sute de ori mai mult.

Edited by addysoftware, 10 March 2015 - 22:57.


#457
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postaddysoftware, on 10 martie 2015 - 22:57, said:

eiiiii, o tevilica din aceea (ma refer strict la recirculare, asa cum am gandit-o eu, cca 6mm diametru) pierde o nimica toata, in perete fiind. ..
Daca ai calculat ca doar o teava de cca 6mm iti ajunge pentru recirculare - atunci e bine.. Posted Image
In cazul problemei mele (la lungimile si numarul de coturi) circulatia nu-mi era asigurata cu un dT mic daca recircularea era mai mica de Dn20.Posted Image

#458
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Aia n-am mai calculat. Doar pierderile intr-o teava de 6mm, asa din burta : deh, mai o fac si eu la nimereala cateodata, ca nuca-n perete!

#459
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postaddysoftware, on 10 martie 2015 - 22:03, said:

Eu zic ca cea de recirculare trebuie sa fie netermoizolata, pentru ca sa functioneze termosifonarea prin ea. Trebuie sa piarda caldura. Nici o problema daca pierde caldura,
Dar eu vreau sa apara termosifonare doar cand este nevoie, adica atunci cand s-a racit apa in teava.
Daca apa nu s-a racit, nu am nevoie de recirculare, nu am nevoie de termosifonare.
Eu zic ca e un avantaj faptul ca termosifonarea apare doar daca e nevoie, daca exista apa racita in teava.

#460
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postkolfleading, on 11 martie 2015 - 16:15, said:

Dar eu vreau sa apara termosifonare doar cand este nevoie, adica atunci cand s-a racit apa in teava.
Daca apa nu s-a racit, nu am nevoie de recirculare, nu am nevoie de termosifonare.
Eu zic ca e un avantaj faptul ca termosifonarea apare doar daca e nevoie, daca exista apa racita in teava.
Absolut ! Asta e marele avantaj al circulatiei naturale. Daca nu se efectuiaza transfer termic - nu apare circulatie - nu se consuma energia acumulata in boiler/stocator... Cu intensificarea racirii - se mareste debitul vehiculat..

Anul acesta sper sa leg niste panouri solare la un boiler amplasat in podul izolat al casei. Panourile se vor monta cam cu 2 m mai jos de boiler.. Nu voi avea nevoie de nici-o pompa, si de nici-o automatizare.. Nu voi avea nici-un stres privind supraincalzirea panourilor, in caz de pene de curent sau lipsa consum de apa calda menajera.. (evident ca se va monta si o vana de amestec termostatica (antioparire), independenta de energia electrica,  pe partea de ACM).. Posted Image

#461
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Anul acesta sper sa leg niste panouri solare la un boiler amplasat in podul izolat al casei. Panourile se vor monta cam cu 2 m mai jos de boiler..

E bine ca aveti loc, si in pod pentru boiler, si pentru panouri :)

#462
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostoMariusRO, on 11 martie 2015 - 17:51, said:

E bine ca aveti loc, si in pod pentru boiler, si pentru panouri Posted Image..
Evident ca nu s-a '"nimerit"" asa.. A fost inclus de la bun inceput in Tema de proiect pentru arhitect.. Casele sunt P+M. Dar acoperisul fiind in forma de piramida, are si o ""bucatica"" de pod tehnologic (unde este amplasat boilerul si vasele de expansiune) termoizolat cu 40cm de vata ca si in spatiu locuibil. La nivelul Parterului este o Terasa acoperita si tocmai pe acoperisul acesteea se vor monta panourile. Boilerul (din pod) se incalzeste o data de la panouri, a doua - de la schimbatorul de caldura al agregatului de zidarie si trei - de la rezistentele electrice.. Deoarece s-a incercat optimizarea solutiei, la Parter nu exista nici-o camera tehnica, acolo se afla doar agregatul de zidarie in mijlocul spatiului deschis..Caloriferele sunt incalzite cu circulatie naturala ca si boilerul..   Posted Image

Edited by andreilesan, 11 March 2015 - 18:41.


#463
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

View Postandreilesan, on 11 martie 2015 - 18:40, said:

Boilerul (din pod) se incalzeste...
Andrei poate ne spui si cine are prioritate la incalzire, ACM sau spatiul de locuit si cum s-a realizat aceasta prioritate?
Deoarece spuneai ca agregatul este amplasat la parter exista la acelasi nivel si calorifere sau intreg spatiul se incalzeste doar de la soba si care a fost diametrul maxim al conductei folosite in instalatie?
Multumesc

#464
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postluvio, on 12 martie 2015 - 08:24, said:

Andrei poate ne spui si cine are prioritate la incalzire, ACM sau spatiul de locuit si cum s-a realizat aceasta prioritate?
Prioritate are sistemul de incalzire, dar pentru a nu crea discomfort stocul de ACM(300 litri) este suficient pentru a acoperi nevoile zilnice.
Prioritatea este asigurata in felul urmator: Toate caloriferele au fost dimensionate pentru 47/32/22 (tur/retur/camera), fiecare calorifer are robinet de tur cu cap termostatabil. Cand se da focul in agregat, agentul termic isi ridica valoarea temperaturii si fiind admis ceva mai cald decat uzual impune un raspuns mai rapid al robinetilor termostatabili care inchid accesul agentului termic in calorifere. In acest timp temperatura agentului termic din schimbator continuie sa creasca si ajungand pe tur la valoarea de +60 grdC doar pe circuitul ""schimbator- vana de amestec boiler"" , vana termomecanica  incepe sa deschida si spre schimbatorul de caldura a boilerului, incalzind astfel apa calda menajera (ACM). Practic (raportat la timp, adica intre doua focuri), boilerul incepe sa primeasca energie termica in momentul cand este foc in focar si un pic dupa (adica calea spre boiler este deschisa cam 2-3 ore), in rest caloriferele primesc energie din cea stocata in masivul de zidarie (adica in afara celor 2-3 ore de temperaturi ridicate in focar). Asta nu inseamna ca caloriferele nu pot primi in acele 2-3 ore agent termic, insa agentul fiind mai cald, caloriferelor le este suficient de un debit foarte mic..
Daca s-a racit boilerul, pentru ca s-a consumat mai multa ACM, si in focar nu mai avem temperaturi ridicate, aceasta racire a boilerului nu afecteaza absolut cu nimic regimul termic al caloriferelor, cum ar fi fost daca nu ar fi existat acea vana termostatica, termomecanica pe circuitul schimbatorului boilerului.

View Postluvio, on 12 martie 2015 - 08:24, said:

Deoarece spuneai ca agregatul este amplasat la parter exista la acelasi nivel si calorifere sau intreg spatiul se incalzeste doar de la soba..
In acel proiect de case la Parter este doar un Spatiu deschis (Bucatarie, Loc de luat masa, Camera de zi si casa scarii), o baie, o camara si un Hol de acces. Spatiul deschis este incalzit doar de la soba, unicul calorifer de la acest nivel fiind doar cel din baie. Restul, adica Mansarda care contine 3 dormitoare si o baie se incalzeste cu calorifere.

View Postluvio, on 12 martie 2015 - 08:24, said:

..si care a fost diametrul maxim al conductei folosite in instalatie?
Pentru aceste case de cca 120 mp, diametrul maxim al conductei folosite in instalatia termica cu circulatie naturala a fost de Dn32. Deoarece s-a dorit mascarea/ascunderea instalatiilor prin sape si pereti s-a decis pe folosirea tevii din PPR . Din schimbator pana in sapa de la Mansarda s-a mers cu PPR D50 cu insertie (Dn32), in rest prin sape si pereti s-a folosit PPR fara insertie. La schimbatorul boilerului s-a mers pe PPR D40 cu insertie (Dn25). Apropo, instalatia este cu VED (vas de expansiune deschis).Posted Image

#465
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

View Postandreilesan, on 12 martie 2015 - 11:33, said:

... , vana termomecanica  incepe sa deschida si spre schimbatorul de caldura a boilerului, incalzind astfel apa calda menajera (ACM). Practic (raportat la timp, adica intre doua focuri), boilerul incepe sa primeasca energie termica in momentul cand este foc in focar si un pic dupa (adica calea spre boiler este deschisa cam 2-3 ore),
Si cum se realizeaza protectia la supratemperatura a apei din boiler pentru a nu creste prea mult si intreb asta deoarece am vazut ca vara cind functioneaza  panourile  solare te-ai gindit la aceasta varianta ori aici nu-mi dau seama cum s-a rezolvat?
Te-as mai intreba si cum se procedeaza cu incalzirea casei iarna dupa o perioada de absenta a locatarilor mai ales ca am vazut ca la parter nu sunt nici calorifere si ma gindesc la faptul ca soba se incalzeste si mai greu decit caloriferele si mi-aduc aminte cum a fost la mine unde desi am avut calorifere timpul de aducere in regim a fost de aproape 3 zile.

Edited by luvio, 12 March 2015 - 12:21.


#466
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Te-as mai intreba si cum se procedeaza cu incalzirea casei iarna dupa o perioada de absenta a locatarilor mai ales ca am vazut ca la parter nu sunt nici calorifere si ma gindesc la faptul ca soba se incalzeste si mai greu decit caloriferele si mi-aduc aminte cum a fost la mine unde desi am avut calorifere timpul de aducere in regim a fost de aproape 3 zile.

Chestia asta ma "roade" si pe mine :).

#467
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postluvio, on 12 martie 2015 - 12:12, said:

Si cum se realizeaza protectia la supratemperatura a apei din boiler pentru a nu creste prea mult si intreb asta deoarece am vazut ca vara cind functioneaza  panourile  solare te-ai gindit la aceasta varianta ori aici nu-mi dau seama cum s-a rezolvat?
Sa inteleg ca ma intrebi cum se realizeaza inadmiterea supraincalzirii apei din boiler cand se face focul cu lemne?

View Postluvio, on 12 martie 2015 - 12:12, said:

Te-as mai intreba si cum se procedeaza cu incalzirea casei iarna dupa o perioada de absenta a locatarilor mai ales ca am vazut ca la parter nu sunt nici calorifere si ma gindesc la faptul ca soba se incalzeste si mai greu decit caloriferele si mi-aduc aminte cum a fost la mine unde desi am avut calorifere timpul de aducere in regim a fost de aproape 3 zile.
Soba se incalzeste in maxim cateva ore. Daca pe timpul lipsei de acasa totul este oprit, apoi de readus in regim este mai greu casa si nu soba sau instalatia. Intrarea in regim este exact ca in cazul incalzirilor cu IPAT varianta umeda (adica montat in sape).. Totusi pentru a evita situatii neplacute - a fost prevazuta si varianta de rezerva cu montarea rezistentelor electrice in circuitul de incalzire cu apa. Referindu-ma la acest proiect, cand se pleaca pe mai mult timp de acasa si nu are cine sa faca focul - se conecteaza rezistentele electrice..

Pentru case de vacanta, unde proprietarii nu-si permit sa le mentina calde non-stop se recomanda folosirea structurilor usoare, care au o asimilare termica redusa si un raspuns rapid la reactie. In astfel de cazuri soba in maxim 3-4 ore reuseste sa aduca casa in regim chiar daca la momentul revenirii erau +5 grd C in casa. Dar aici ma opresc, caci nu suntem pe topicul de Sobe sau Constructii.Posted Image

View PostoMariusRO, on 12 martie 2015 - 13:15, said:

Chestia asta ma "roade" si pe mine Posted Image.
Posted Image Cand ne intalnim o '"ungem"" si multe intrebari vor desparea de la sine (vei putea sa intrebi proprietarii cand au plecat si au revenit cat timp le-a intrat casa in regim)..Posted Image

#468
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

View Postandreilesan, on 13 martie 2015 - 07:42, said:

Sa inteleg ca ma intrebi cum se realizeaza inadmiterea supraincalzirii apei din boiler cand se face focul cu lemne?
Da la asta m-am referit si ma ginesc la un raspuns de genul cum ca se calculeaza cantitatea de caldura care poate fi cedata de lemnele care se introduc in focar raportat la necesarul de caldura al casei si diferenta este pentru a putea incalzi apa necesara familiei pentru o zi. Daca cantitatea de apa din boiler este mai mare asa cum este acest caz, initial se va face un foc mai mare pina apa se va aduce la temperatura necesara iar apoi nu va mai fi cazul deoarece se va incalzi doar diferenta de temperatura pierduta functie de consum.Daca rationamentul meu este gresit te rog sa ma corectezi.

View Postandreilesan, on 13 martie 2015 - 07:42, said:

Pentru case de vacanta, unde proprietarii nu-si permit sa le mentina calde non-stop se recomanda folosirea structurilor usoare, care au o asimilare termica redusa si un raspuns rapid la reactie. In astfel de cazuri soba in maxim 3-4 ore reuseste sa aduca casa in regim chiar daca la momentul revenirii erau +5 grd C in casa.
Avantajul la aceasta casa ar fi ca se incalzeste rapid, dezavantajul ca ar trebui facut focul ceva mai des, casa neavind inertie.
Pina la urma important este sa stii ce si cum si sa-ti asumi deciziile luate in cunostinta de cauza deoarece in acest fel pot apare nemultumiri mai putine!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate