Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Anulare CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
chimardan

chimardan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.01.2008
Buna ziua , tuturor care citesc acest articol , am decis sa pun acest topic pentru cei care au avut acesta problema dar nu au stiut ce sa faca : daca ati primit un cec sau cec-uri de la debitorii dumneavoastra si nu le mai gasiti sau vi leau furat ori distrus si debitorii refuza sa va emita altele in locul lor exista o singura cale care este si sigura NUMAI IN CAZUL IN CARE AVETI FACTURI FISCALE , PROCES VERBAL DE PREDARE - PRIMIRE PE CEC SAU CEC-URI , CONTRACT UNDE ESTE SPECIFICAT ACELE CEC-URI SI DACA DEBITORUL RECUNOASTE SAU NU , Legea 59/1934 cap.9 art.67 spune : "  În caz de pierderea, sustragerea sau distrugerea cecului, posesorul va putea înștiința despre aceasta pe tras și să ceară anularea titlului printr-o cerere adresată președintelui tribunalului comercial al locului în care cecul este plătibil.

Cererea va trebui să arate mențiunile esențiale ale cecului.

Președintele tribunalului după examinarea cererii și a elementelor produse, cum și a dreptului posesorului, va pronunța în cel mai scurt timp posibil o ordonanță prin care, specificând datele cecului, îl va declara nul în mâinile oricui s-ar găsi și va autoriza a se face plata cecului după 15 zile de la publicarea ordonanței în Monitorul Oficial, dacă între timp detentorul cecului nu a făcut opoziție.

Ordonanța trebuie să fie notificată atât trăgătorului cât și trasului și publicată în Monitorul Oficial, la stăruința și pe cheltuielile petiționarului.

Cu toată înștiințarea, plata cecului făcută deținătorului mai înainte de notificarea ordonanței, liberează pe tras. " este singura cale de a mai putea face ceva , eu am trecut prin asa ceva credeti-ma ca nici Judecatorul nu au avut de judecat asa ceva deoarece este o cauza foarte rara ! dar merge cu siguranta !

#2
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Eu eram ferm convins ca emitentul cecului poate anula acel cec direct la banca si emite alta fila. Habar nu aveam ca trebuie sa alergi pe la tribunal.

#3
chimardan

chimardan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.01.2008

 muteki, on 9th March 2011, 00:11, said:

Eu eram ferm convins ca emitentul cecului poate anula acel cec direct la banca si emite alta fila. Habar nu aveam ca trebuie sa alergi pe la tribunal.
da dar daca faci tu ca , creditor anularea la banca ta unde te pune sa completezi un formular de anulare la CIP si pe urma te duci cu cererea de anulare a cec-ului la judecatorie instanta la primul termen va motiva ca nu este intemeiata cererea si va respinge cererea pe motiv ca acea fila sau cec-uri a fost deja anulata si nu este necasara inca o hotarare , credema ca a patit-o cineva ! asa a incercat si banca mea sa imi faca tiriac , dar am refuzat si m-am dus direct la judecatorie cu cererea + ca Presedintele Judecatorului trebuie sa faca ( admita ) cererea in cel mai scurt timp prin Ordonanta Presedentiala ( uRGENT ) deoarece are caracter de urgenta fiind un caz ce poate avea urmari grave ce nu pot fi reparate niciodata , adica cine gaseste acea fila o poate introduce la plata si va lua niste bani frumosi ! sau sa intre in Incidenta Bancara tragatorul fara sa stie !

#4
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

 chimardan, on 9th March 2011, 10:18, said:

adica cine gaseste acea fila o poate introduce la plata si va lua niste bani frumosi !


Eu nu cred ca e chiar asa de simplu sa incasezi o fila cec nominala gasita pe strada. Si daca mai e si cec barat e imposibil de incasat.

Eu am experienta cu cecuri numai in strainatate, dar stiu ca de cate ori ma duceam la banca cu sume mai mari de 1000 de euro, casierita punea mana pe telefon si autoriza cecul.

Iar cec barat dupa cunostintele mele inseamna ca nu poate fi incasat cash. Se incaseaza numai prin virament bancar in contul beneficiarului.

#5
chimardan

chimardan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.01.2008

 muteki, on 9th March 2011, 00:25, said:

Eu nu cred ca e chiar asa de simplu sa incasezi o fila cec nominala gasita pe strada. Si daca mai e si cec barat e imposibil de incasat.

Eu am experienta cu cecuri numai in strainatate, dar stiu ca de cate ori ma duceam la banca cu sume mai mari de 1000 de euro, casierita punea mana pe telefon si autoriza cecul.

Iar cec barat dupa cunostintele mele inseamna ca nu poate fi incasat cash. Se incaseaza numai prin virament bancar in contul beneficiarului.
Intradevar ai dreptate dar nu poate incasa cec-ul cash ci doar in cont bancar , In ROMANIA se poate orice , eu am patit-o trebuia sa platesc un CEC pana la ora 14 si banca mea care aveam vorba amicala ca orice cec venit la plata sa ma anunte telefonic pentru aduce banii sau a completa suma in caz ca era insuficienta , noroc ca in acea zi a trebuit sa fac un OP la electrica si cand m-a vazut ofiterul care se ocupa de societatea mea si-a adus aminte si a trebuit sa pun 4000 ron direct in cont si din momentul respectiv nu mai lucrez cu banca tiriac ! cat despre CIP nu ai ce sa mai spui deoarece odata intrat la CIP nu mai iesi de acolo 7 ani !!!! deci o urgenta justificata corect la instanta si trebuie tratata de urgenta ! cum spune si art.67 din legea 59/1934 ! eu si acum am pe rolul instantei un astfel de proces de anulare fila cec dar in cazul meu norocos e ca acel debitor a recunoscut ca are sa plateasca suma si deci instanta va admite clar cererea si uite asa am refacut TITLUL EXECUTORIU !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate