Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri din placi prefabricate

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...
 Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#883
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015
multumesc mult pt raspunsuri
din ce am citit fazanii ies dupa 23-24 zile
cred ca nu ar deranja cu nimic
dar tipul de incubator la mai folosit cineva?

#884
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015
maine se fac trei zile de cand am pus cateva oua la incubator
deci incep la urmatoarea etapa-intoarcerea oualelor de doua ori
pe zi,dimineata o data-seara o data
ce parere aveti e bine?
ori am inteles gresit.

#885
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Am pus si eu luni seara alte oua in incubator (dupa ce am rezolvat problema cu supra temperatura, binenteles).

Totusi, as avea si eu nevoie de o a doua opinie referitoare la cum am facut incubatorul. E prima oara cand in pun in functiune, si mai am ceva indoieli.
Incubatorul e facut din pal izolat cu polistiren extrudat de 5cm. Capacitatea e de 180 de oua in 6 tavi de cate 30. Sistemul de intoarcere a oualor e pe principiul inclinarii tavilor cu +- 45 grade. Incalzirea e in partea de jos a incubatorului, intr-o "incinta" separata. Aerul din zona de incubatie tras de un ventilator printr-un set de gauri in partea din spate a incubatorului, trecut prin rezistente si dat afara prin alt set de gauri de langa usa incubatorului. Sistemul de ventilatie este format dintr-un alt ventilator in incinta de incalzire care trage aerul de afara si il trece prin rezistenta inainte de a intra in zona de incubatie. Cele doua ventilatoare sunt fata in fata si au cate o "supapa" de sens (facuta din folie de retroproiector pusa in fata ventilatorului). Can merge ventilatorul de "aer prospat", aerul este eliminat prin 4 gauri de 35mm in partea de sus a ventilatorului. Si gaurile astea au supapa unisens.
Pe usa incubatorului sunt montate 4 ventilatoare care imping aerul cald care iese de la rezistenta inspre tavile de incubatie. Un alt ventilator este in partea din spate a incubatorului, sus, care impinge aerul in jos pentru a evita formarea unei "pungi" de aer cald sus. Deasupra zonei de incubatie mai este un compartiment pentru umidificare. Aerul e tras printr-un set de gauri dintr-o laterala de catre un ventilator si se intoarce in zona de incubatie printr-un al set de gauri in cealalta latura. Exista doua tavi cu apa si alte doua ventilatoare montate in deasupra fiecareia, care bat direct pe apa din tavi.
Tot ansamblul e controlat de un montaj cu microcontroller (Atmega). Exista 12 senzori de temperatura si unul de umiditate. Ventilatoarele sunt de 80 mm si alimentate la 8 V ( nu merg la capacitate maxima).
Incubatorul e alimentat la 24V (o sursa de 350W) si are ca backup o baterie auto. Bateria e tinuta incarcata de un incarcator auto comercial. Estimez ca poate rezista pana la 24h pe baterie.

Acum parametrii sunt urmatorii:
- Intoarcere oua - la doua ore pana in ziua 19 inclusiv, apoi tavile sunt aduse la orizontala si lasate asa
- Temperatura - 37.5 +-0.1
- Umiditate: 52% +- 3%
- Ventilatie: Incepe de la 5 minute pe ora (in prima zi) si se termina la 30 minute pe ora (la sfarsitul incubatiei), in reprize de 5 minute uniform repartizate pe intervalul orar.

Unde am mari dubii este la ventilatie. Ventilatoarele sunt relativ mici, si subvoltate. Mai sunt si "supapele" unisens astea reduc si mai mult debitul ventilatorului care trage aer proaspat( ventilatorul trebuie sa depuna putin efort sa le tina deschise). Mi-e teama sa nu moara pui din lipsa de oxigen. Oricat am cautat, nu am gasit un senzor de CO2 la un pret decent. Deci sunt la ghici cu ventilatia. Credeti ca voi avea probleme aici?

Multumesc

#886
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
Nu le intorci cam des !?
La ventilatie, las profesionistii.

#887
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Din cate am citit intr-un articol, closca le intoarce o data la 40 de minute in medie. Am zis sa nu merg chiar pana acolo, cu o intoarcere la fiecare ora.

#888
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
nu stiu daca am inteles bine, dar ventilatia nu se opreste.
pe langa alimentarea oualelor cu oxigen, ventilatia are rolul de a uniformiza temperatura in incubator.
o opresti, aerul cald urca.
eu folosesc 2 ventilatoare de 12cm, daca as avea spatiu as pune si mai mari. nu stau nici o clipa.

Edited by fr0ggybv, 09 May 2015 - 08:37.


#889
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Ventilatia e pt a omogeniza aerul din incinta, umiditate si temperatura in primul rand.
De intors.le.poti intoarce cat de des vrei, practic e SUFICIENT o data la 12 ore, ceva mai des e mai ok dar nu schimba semnificativ rezultatele incubarii in conditii casnice,


#890
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Da, cred ca nu m-am exprimat clar. Ma refer la aerisire. La ventilatie am 5 ventilatoare, care merg continuu (o parte din ele) sau intermitent (restul) in functie de cum e necesar pentru a uniformiza temperatura in incinta.
La aerisire imi fac probleme. Am un singur ventilator de 80 mm  alimentat la 8V in loc  de 12, care trage aer de afara si il baga in incubator. Pe principil "ce intra trebuie sa si iasa", in partea de sus a incubatorului sunt 4 gauri de 35mm (aceiasi suprafata ca gaura de 76mm a ventiltorului de admisie. La inceputul perioadei de incubatie, ventilatorul de aerisire merge 5 minute pe ora. Numarul de "reprize" de aerisire creste in timp, si la sfarsitul perioadei de incubatie ajunge la 6 reprize de cate 5 minute intr-o ora. Atat ventilatorul cat si gaurile de evacuare au clapete unisens facute din folie de retroproiector, deci debitul de aer e destul de anemic. Oricum, mai mult ca sigur, debitul e dublu fata niste simple gauri de aerisire cu aceiasi suprafata ( o gaura de 76mm diametru). Volumul incubatorului e de 357 litri.

E suficient de aerisit incubatorul? Sau risc sa imi moara puii in ou din lipsa de oxigen?

#891
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Am facut mirajul lotului din incubator. Ouale le aveam de la doua vecine, cate 90 de la fiecare. De la una din vecine, care are 7 cocosi si 88 gaini, am avut 5 oua limpezi. De la cealalta, care are 2 cocosi si 38 gaini, am gasit 26 de oua limpezi. Concluzia:
  - Aparent incubatorul isi face treaba bine.
  - Nu e de joaca cu raportul cocosi/gaini.

Ma asteptam sa am pierderi mai mari de la doua vecina, dar nici chiar asa. Oricum nu aveam ce face, cam greu sa faci rost de 180 de oua de dimineata pana seara (asta dupa ce am busit primul lot de 180 de oua).

#892
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
De ce scoateti voi cu sutele pui din toate raile de gaini eu nu pot sa inteleg.

#893
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Pai in primul rand pentru ca e prima oara cand pun la treaba incubatorul. Una e sa pierzi 360 de oua (180 le-am pierdut deja) la 50 de bani bucata, alta e sa pierzi acelasi numar de oua de o anumita rasa de gaini, oua care sunt la cu totul alt pret Posted Image . Asta e o tura de test. La anul o sa pun oua mai rasarite, daca se dovedeste ca incubatorul isi face bine treaba pana la capat.

#894
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
M-am gandit sa pun inca o serie de pui si am cumparat oua de la vecina, doar de la ea, care mi le-a dat si pe cele 10 din seria anterioara.
Am bagat incubatorul in priza si temperatura abia se mai putea descifra pe indicator, adica se vedea foarte putin, in ceata si arata 35*C.
Am incercat sa reglez eu cumva temperatura, dar nu cred ca se poate, ca din cate stiu este setata din fabrica am INCUBATOR CLEO 5 CU DISPOZITIV DE INTOARCERE A OUALOR. Am scos bateria din indicatorul ala ( avea doar 1 in loc de 2 , nu stiu cum ) si maine ma duc sa cumpar altele 2. Am bagat un termometru cu alcool si imi arata 38-39 grade si inca unul electronic 37-38, nu stiu ce sa spun Posted Image) Cu incercarea de a regla temperatura nu am cum, nu? Vreau sa vad maine dupa ce-i cumpar baterii, daca arata cum trebuie si ce temperatura trebuie.
Bateriile sunt de genul asta https://www.google.r...sony%2F;300;225

Edited by Jameia1133, 17 May 2015 - 18:18.


#895
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
masoara/verifica temperatura dupa cateva ore de mers "in gol". dar in lipsa oualelor/apei, fluctueaza prea mult in interval de timp, ceea ce nu e reprezentativ.
apoi cam la 12 ore dupa ce pui ouale si apa. -> asta e important, sa fie in jur de 37.5 constant, fara fluctuatii mari.
cele electronice pot sa aiba erori mari, depinde de sonda si calibrare.
cele cu mercur sunt cele mai precise, dar nu iti arata fluctuatiile, doar temperatura maxima la care ajunge.
cele cu alcool sunt un compromis acceptabil intre electronice si mercur, dar sa fie calibrate bine.

Edited by fr0ggybv, 18 May 2015 - 09:14.


#896
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
I-am luat baterii si insfarsit vad calumea temperatura :))

Am pus in functiune. Doamne ajuta, vad ca temperatura creste usurel pana acum este la 32,5*C este in functiune de 10 minute .

Sa vedem peste cateva ore unde ajunge.

#897
Jameia1133

Jameia1133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.04.2014
A fost temperatura  39,9 grade dar  timp de 10-15  minute, banuiesc si sper ca nu s-a intamplat nimic.
Am reglat temperatura cu varful ascutit de la o pila de unghii si acum oscileaza intre 38,2-38,3

#898
Langaschek

Langaschek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.12.2010
Azi e ultima zi de incubare, au iesit puii mai repede dat fiind faptul ca a fost temperatura crescuta, azi dimineata au mai ramas 5 oua, le-am verificat de "piuit" si nu s-a auzit nimic in ele. Am considerat ca am gresit ovoscoparea si mi s-au parut OK ouale. Le-am scos din incubator cu gandul sa le arunc dar m-a "luat" curiozitatea si am vrut sa vad in ce stadiu s-au oprit din evolutie. Cand am spart primul ou, STUPOARE! Puiul era complet format. Si-a dat duhul, l-am omorat cand l-am scos din ou, era viu. Vi s-a mai intamplat asa?

#899
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
sparge intotdeauna oul la bula, fara sa afectezi membrana.
acolo poti sa vezi daca respira, si cam in ce stadiu de evolutie e. membrana e foarte vascularizata daca evolutia nu e completa.

Edited by fr0ggybv, 25 May 2015 - 09:14.


#900
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
eu....le-am mai fi tinut o zi cu tifon umed pe ele.....tifonul pus intermintent.......la 4,5 ore cate 15 minute

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate