Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

cum pot sa fac o statie cb cu 4w sa ajunga la 6-10 w

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
pyerr79

pyerr79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.03.2008
cum pot sa fac o statie cb cu 4w sa ajunga la 6-10 w?
sau daca ma ajuta cineva si platesc, eu nu am nicoi treaba cu lucrari de genul asta
am o statie storm, are 4w si as dori sa o fac mai performanta , daca ma poate ajuta cineva sa lase un msj.
va multumesc.

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 pyerr79, on 25th February 2011, 21:55, said:

cum pot sa fac o statie cb cu 4w sa ajunga la 6-10 w?
sau daca ma ajuta cineva si platesc, eu nu am nicoi treaba cu lucrari de genul asta
am o statie storm, are 4w si as dori sa o fac mai performanta , daca ma poate ajuta cineva sa lase un msj.
va multumesc.

sfatul meu si al altora: nu surubari statia pt inca 5-6 w in plus ca nu faci nimic....nu se simte mare lucru...daca vrei sa faci "galagie" pune un amplif..si lasa totul industrial...cum vine facut din fabrica, fara interventii ale mesterilor

P.S.  Ce antena ai ? De multe ori o antena mai buna face mai mult decat aia 5w castigati cu riscul de a praji finalul

Edited by FLORIN_MX, 25 February 2011 - 22:03.


#3
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

 pyerr79, on 25th February 2011, 22:55, said:

cum pot sa fac o statie cb cu 4w sa ajunga la 6-10 w?
sau daca ma ajuta cineva si platesc, eu nu am nicoi treaba cu lucrari de genul asta
am o statie storm, are 4w si as dori sa o fac mai performanta , daca ma poate ajuta cineva sa lase un msj.
va multumesc.

Cumperi un amplif de 30w.

#4
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Amplificator te sfatuiesc sa cumperi si eu.

#5
adimogos79

adimogos79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 06.10.2007
De acord cu @Iuliutz si @233at102. Ceea ce castigi din modificarea statiei e frectie la picior de lemn.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,801
  • Înscris: 07.02.2003
Amplif mai bine.

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Un amplificator montat lângă o stație normală (de 4 W) aplifică numai emisia, sau și recepția?

#8
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
depinde de modele. Se pot ambele variante, insa cu riscul amplificarii zgomotului aferent.

#9
SilQ

SilQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2007
Salutare, statia mea Midland alan 220 a fost facuta de la 4 la 15w , dar statia asa e construita sa reziste chiar are racitoare pe finali. Ma intreb acum cum pot sa o readuc la 4w deoarece trec prin Ungaria cu ea si acolo e mai "nasol"

#10
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008
Ma indoiesc ca vor sta ungurii sa sesizeze diferenta dintre 4 si 15 W... Crede-ma, efectul e mai mic decat crezi.
Era altceva daca "indrazneai" sa poluezi cu vreo suta-doua de W, asta se cam simte si pe aparatele lor, in ideea in care ar monitoriza traficul radio.
Modificarea la 15W va deveni evidenta doar daca te vor opri in trafic si vor face masuratori pe statie.

#11
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008

 SilQ, on 7th March 2011, 11:13, said:

Salutare, statia mea Midland alan 220 a fost facuta de la 4 la 15w , dar statia asa e construita sa reziste chiar are racitoare pe finali. Ma intreb acum cum pot sa o readuc la 4w deoarece trec prin Ungaria cu ea si acolo e mai "nasol"

Ridicarea puterii de la 4 la 15W e prea mare ca sa fie facuta doar prin marirea tensiunii tranzistorului final si "tragerea" de bobinele filtrului PI. Cred ca cel care ti-am marit puterea ti-a inlocuit finalul, care e un tranzistor bipolar, cu un MOSFET. Operatia de revenire la puterea initiala este cam greoaie de facut pentru cineva care nu are cunostinte de electronica si radiotehnica. Mergi la cel care ti-a tunat statia, daca vrei asta!

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,801
  • Înscris: 07.02.2003
Eu va recomand sa nu umblati in filtrul pi pentru putere, fara aparate de masura serioase! Filtrul are alt rol (la statiile medii si bune include un trap de 54MHz ca sa taie prima armonica si in acelasi timp sa adapteze impedanta care se face odata in fabrica si e oki la cele simple este numai acord trece banda). Puterea o faci numai din acordurile etajelor nu ale filtrului final. Umblatul acolo la putere aiurea face ca sa emiti cu armonici si sa fii usor neadaptat la impedanta.

Edited by andreic, 07 March 2011 - 16:42.


#13
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008
Asa este Andreic! Ai dreptate!
Eu am modificat cateva statii prin inlocuirea finalului bipolar cu MOSFET si obligatoriu prin refacerea biasului si reacordarea filtrului. Cresterea de putere este undeva pe la 12-15W. Personal, aceasta crestere consider ca nu are nici o relevanta si mai bine oamenii si-ar lasa statiile asa. Cine vrea putere mai mare sa-si cumpere amplificator.

#14
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
La Midland 220 e mai simplu cu deschiderea de putere:

Attached File  md220.jpg   43.58K   273 downloads

Banuiesc ca pentru revenirea la puterea initiala, operatia e inversa.

Edited by calinkgb, 07 March 2011 - 20:03.


#15
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008
DA! Dupa ce m-am documentat despre modelul acesta am vazut ca scoate nativ 10W. Deci operatia de crestere/descrestere in putere este relativ simpla!

#16
SilQ

SilQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2007
Asa am inteles ca nu s-a umblat in ea pentru modificare, unguri ca unguri dar in Austria te pune sa dai cu spatele in timp ce pui statia la roata. Ei au aparate foarte bune de  testare si monitorizare. Unui prieten i-au ridicat masina din parcarea unui supermaket si i-au duso la sectie deoarecea vea undeva in masina un detector radar interzis la ei. Il cunosc pe tip nu e exagerare, a fost tratat exemplar cu cafea si prajitura dar si-a luat amenda serioasa.
Deci nu e asa de simplu revenirea mai ales ca am cumparat-o din Buc eu fiind din CJ .

Sa stiti ca e benfica puterea asta de 15w uneori, ma trezeam inainte cand aveam 4w ca vroiam sa cer o informatie de trafic si vorbeau 2 tiristi intre ei vrute si nevrute normal ca ma acopereau si nimeni nu ma audea, acum cand intreb ceva primesc si raspuns mult mai rapid.

#17
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Trebuia sa strigi intre doua interventii ale lor "Break!", sau sa-i inviti sa-si povesteasca viata pe alte canale. :)
Cel putin pe aici, nu prea sunt lasati sa se intinga la povesti - imediat apare un coleg care-i roaga sa se mute in alt canal si sa lase "22"-ul liber...

Edited by calinkgb, 07 March 2011 - 21:00.


#18
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

 calinkgb, on 7th March 2011, 20:51, said:

Trebuia sa strigi intre doua interventii ale lor "Breack!",
Sunt curios cati o sa isi dea seama ce vrei sa spui tu cu Breack-ul. Cel putin 75% (ca sa fiu tolerant) nici macar nu stiu english

Edited by Iuliutz, 07 March 2011 - 21:02.
Stiu ca break se scrie fara ck- raspunsul era ironic


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate