Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#3385
sorinache79

sorinache79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.03.2009
pleaca cineva din bucuresti spre thassos pe data de 19 iulie ora 00.00. dati-mi un mail [email protected]  noi suntem 4 persoane 1 masina. merci

#3386
sorinache79

sorinache79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.03.2009
mai am o intrebare. dupa ce am citit aproape tot ce e scris pe topicul acesta am o nedumerire. as vrea sa plec spre thassos pe 19 iulie ora 24 pe ce ruta sa o iau daca calatoresc noaptea pe sofia sau pe Stara Zagora. multumesc mult

#3387
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Drumul pânã în Thasos este mai scurt prin Stara Zagora!


#3388
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 copjob2000, on Apr 21 2009, 23:38, said:

Drumul pânã în Thasos este mai scurt prin Stara Zagora!

Poti te rog sa detaliezi ? Poti sa propui o ruta ?

Multumesc frumos.

#3389
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007

 Catalin S., on Apr 22 2009, 08:45, said:

Poti te rog sa detaliezi ? Poti sa propui o ruta ?

Multumesc frumos.
Dar sunt deja descrise mai multe rute pr forum cu avantaje si dezavantaje. E sufi sa cauti.

#3390
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Exista google earth si ceva rute am si eu in cap... intrebam DOAR de ruta prin Stara Zagora.

Si mai lasati dreaq rautatile, neam de romani ce sunteti !!!!

#3391
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

 Catalin S., on Apr 22 2009, 06:58, said:

Exista google earth si ceva rute am si eu in cap... intrebam DOAR de ruta prin Stara Zagora.

Si mai lasati dreaq rautatile, neam de romani ce sunteti !!!!

Uite ce am gasit la pag 151:

"Ieri m-am intors din Thassos; am mers fara probleme pe Russe-Byala-Vetiko Tarnovo-Stara Zagora-Sredec-Simeonovgrad-Harmanli-Liubimec-Mezek-Ormenio. Portiunea Sredec-Harmanli prin Simeonovgrad scurteaza cam cu 35 km E85 si in afara de 2 km prin Simeonovgrad care sunt foarte prosti, restul e asfatl neted si f. liber. Total drum prin Bulgaria: 7 ore. Total drum Buc-Thassos(Skala Potamia): 12 ore.

cateva adaugiri:

La ambele vami am trecut rapid; nu s-au uitat decat la pasapoarte; nimic despre actele masinii care era in leasing, dar cu numar de inmatriculare definitiv; oricum aveam cele necesare;

Pe ruta descrisa mai sus (Russe-Byala-Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Sredec-Simeonovgrad-Harmanli-Liubimec-Mezek-Ormenio). Am mers rezonabil la bulgari, asta insemnand ca unde era restrictie 50 km/h mergeam cu 60-70 iar la drum liber unde era 90 km/h maxim permis mergeam cu 100-110. Pe tot drumul, atat la dus cat si la intors am intalnit 1 singur echipaj de politie bulgara, semnalizat din timp de flash-urile colegilor de trafic care veneau din sens opus; nu am avut probleme, nu am cotizat cu nimic, totul e sa fii un pic oportunist...
Pe centura Stara Zagora sunt ceva posibilitati de incurcare, dar cu atentie se rezolva
Pe serpentinele din pasul Shipka ceva tiruri la dus; se mergea cu 25-35 km/h; sunt singurii 26 km care se parcurg mai lent; restul e ok. Deci cam 7 ore am traversat Bulgaria, 4 ore la greci, inclusiv traversarea cu ferry boat; 1 ora Bucuresti-Giurgiu(inclus traficul din jumatate de Bucuresti traversat). Total 12 ore din fata blocului (Dr. Taberei) pana in fatza hotelului in Skala Potamia.
Am plecat la 4 dimineata si am ajuns la 16. Timp si pentru o baie in mare pt initiere "

Bafta !

#3392
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007

 Catalin S., on Apr 22 2009, 08:58, said:

Exista google earth si ceva rute am si eu in cap... intrebam DOAR de ruta prin Stara Zagora.

Si mai lasati dreaq rautatile, neam de romani ce sunteti !!!!

Fara intentia de a continua un dialog in contradictoriu as modifica replica ta in felul urmator:  "lasa-ti dreaq lenea (comoditatea) neam de romani ce sunteti"- un forum nu este birou de informatii. Atat am avut de spus !

#3393
muscone

muscone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.04.2009
Despre hotelul Aloe din Skala Potamia cine poate sa imi spuna cate ceva?

#3394
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
@Delpinash

Saru'mana colega ! E bine de stiut !  ^_^

 atupi, on Apr 22 2009, 10:26, said:

Fara intentia de a continua un dialog in contradictoriu as modifica replica ta in felul urmator:  "lasa-ti dreaq lenea (comoditatea) neam de romani ce sunteti"- un forum nu este birou de informatii. Atat am avut de spus !

Dar ce este un forum ? Loc unde sa ne dam grande ascunsi in spatele unui calculator ? Pai daca forumul nu este "birou" de informatii, atunci de ce ti-ai mai facut cont aici ? Sa aduni posturi ?

#3395
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

 atupi, on Apr 22 2009, 09:26, said:

Fara intentia de a continua un dialog in contradictoriu as modifica replica ta in felul urmator:  "lasa-ti dreaq lenea (comoditatea) neam de romani ce sunteti"- un forum nu este birou de informatii. Atat am avut de spus !

eu as zice "lasati".... :P

#3396
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 17.07.2007

 lucianski, on Apr 13 2009, 09:57, said:

... Avem rezervare in Potos la Alexandra Beach Resort 4*, 80 de euro pe camera, 2 persoane cu demipensiune inclusa. ...

O buna alegere! Resortul ofera conditii bune si facilitati pe masura. Daca te tine buzunarul incearca apartamentele cu piscina personala. Sampania va curge singura sub razele lunii .


 muscone, on Apr 15 2009, 10:44, said:

Cine pleaca in thassos pe 1 septembrie daca e sa ne strangem mai multe masini ,trecem mai usor de politistii bulgari

Nu va mai speriati de militienii bulgari. Traseul prin Stara Zagora este lipsit de asa ceva chiar si in plina zi. Drum buna


 grumette40, on Apr 19 2009, 20:34, said:

...Cei care ati vizitat mai mult din insula, imi puteti spune unde gasesc plaje cu nisip alb si fin?? ...Si inca ceva: in apa sunt in general pietre sau nisip?

Aproape toate plajele au pietris la intrarea in Mare dar si nisip. Sunt unele zone unde vei intalni doar pietris. DE RETINUT!!!! Acolo unde intalnesti pietris vei intalni si arici de mare Obligatoriu sandale

 Delphinash, on Apr 22 2009, 11:35, said:

Uite ce am gasit la pag 151:

"Ieri m-am intors din Thassos; am mers fara probleme pe Russe-Byala-Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Sredec-Simeonovgrad-Harmanli-Liubimec-Mezek-Ormenio. Portiunea Sredec-Harmanli prin Simeonovgrad scurteaza cam cu 35 km E85 si in afara de 2 km prin Simeonovgrad care sunt foarte prosti, restul e asfatl neted si f. liber. Total drum prin Bulgaria: 7 ore. Total drum Buc-Thassos(Skala Potamia): 12 ore.

...Am mers rezonabil la bulgari, asta insemnand ca unde era restrictie 50 km/h mergeam cu 60-70 iar la drum liber unde era 90 km/h maxim permis mergeam cu 100-110. Pe tot drumul, atat la dus cat si la intors am intalnit 1 singur echipaj de politie bulgara, ...
Pe serpentinele din pasul Shipka ceva tiruri la dus; se mergea cu 25-35 km/h; sunt singurii 26 km care se parcurg mai lent; restul e ok.
Total 12 ore din fata blocului (Dr. Taberei) pana in fatza hotelului in Skala Potamia.
Am plecat la 4 dimineata si am ajuns la 16. Timp si pentru o baie in mare pt initiere "
Bafta !

Coincidenta este in proportie de 95%. Parca eu am postat informatiile.

As vrea sa metionez o intamplare neplacuta petrecuta in Tassos.
Ajunsi intr-un magazin cu suvenir-uri din Skala Potamia (4 adulti + copil 5 ani) am avut neplacuta surpriza sa constat obraznicul comportament, v-a-v de noi, al vanzatorului. Din vociferarile irascibile s-a inteles ca face referire la nationalitatea noastra. M-am simtit jignit, motiv pentru care am cumparat de la concurenta si nici n-am mai intrat in magazinul lui.  Pentru mine e clar ca acel grec a avut incidente cu conationali de ai nostri.
Dupa aceasta intamplare am mari retineri in a mai da amanunte despre vacantele mele
Concediu placut oriunde veti ajunge!

Edited by concurent, 22 April 2009 - 11:41.


#3397
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Coincidenta este in proportie de 95%. Parca eu am postat informatiile.
[/quote]

Posibil. O sa ma uit. Te deranjeza ca le-am scris ? Nu m-am gandi sa dau si autorul. Acu ma duc sa caut.

Edit: m-am uitat, e o postare de la Saxonul.

Edited by Delphinash, 22 April 2009 - 11:29.


#3398
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Cate orgolii bai fratilor...  :photo:
Ma mir ca nu se cer si taxe pentru drepturile de autor...  :rolleyes:

#3399
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007

 Delphinash, on Apr 22 2009, 12:09, said:

eu as zice "lasati".... :P

Corect, mea culpa :)

#3400
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 17.07.2007
Nuuuuu... s-a inteles gresit!
tot ce a scris Delphinas se potriveste de minune si cu desfasuratorul vacantelor mele
Altfel spus: sustin informatiile date de Delphi

Edited by concurent, 22 April 2009 - 11:44.


#3401
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Acum e randul meu...
Mea culpa !!!  :D

#3402
muscone

muscone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.04.2009
Nu va mai speriati de militienii bulgari. Traseul prin Stara Zagora este lipsit de asa ceva chiar si in plina zi. Drum buna




Salut! eu am mai fost odata in Thassos dar prin Sofia as fi vrut sa incercam ruta prin Stara Zagora dar am tot auzit numai de ''naspa'' de traseu chiar nu e nici un pericol?merci....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate