Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14696 replies to this topic

#7381
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Imi amintesc ca "Vara Ispitelor" a stricat relatia Cosminei Păsărin care era logodita cu unu' ! ala a inselat-o iar ea in lacrimi s-a despartit de el acolo in emisiune.
Apoi Pro TV-ul a ajutat-o sa inceapa viata de la zero anganjand-o fiind rampa de lansare pt. ea in a deveni "vedeta" in Romania.

#7382
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Iete că la primul videoclip la care am intrat,
De Cosmina am dat.

Dar unde era filmată iemisiunea. La Mamaia?   :huh:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MCal07tMvpY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7383
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 15.08.2014
Mai tineti minte Reflectii Rutiere, Transfocator, Baywatch, Sunset Beach, Telecinemateca, filmele cu Brucee Lee difuzate de TVR1 in timpul vacantei de vara?

#7384
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
În afară de filmele cu Brusli, le mai ţin minte pi toate. Ce curiozitate macabră aveam când mă uitam la "Reflecţii rutiere". Îmi plăcea de Annie din "Sunset Beach" (au, roşcatele!).
Intraţi aici până nu dispare (că ăia de la Youtube au devenit nişte bulangii mari): https://www.youtube....PRr_JseKbb_Nk0w

#7385
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Reflectii Rutiere m-a ajutat sa inteleg mai bine ce inseamna siguranta rutiera. Bruce Lee ca Bruce Lee, dar Jackie Chan?

#7386
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Pe Jackie Chan (Chicki Chan cum i se mai zice în glumă) l-am descoperit abia după 2000.
Pe Chuck Norris îl ştiu din anii '90. S-a făcut şi o serie animată cu el. Să nu uităm de glumele cu Chuck Norris.
La început de anii '000 mă uitam, probabil precum mulţi alţii la "Hercule" şi "Xena, prinţesa războinică".
În anii '90 mă uitam la "Star Trek" (versiunea din anii '90 - pe Tele 7ABC cred că dat şi versiunea originală, cu tipul de l-a jucat pe T.J. Hooker). "Space, the final frontier/Spaţiul, ultima frontieră". Visam la explorarea spaţiului, mă gândeam cum o fi extratereştrii...
Ah, şi credeam că Spice Girls se numesc Space Girls. Sunt mare maestru, dar nu la "frăţiori", ci la pocit denumiri.   :lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HnDtvZXYHgE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ah, astea-s aspectele plăcute ale vieţii. Când văd că ne umplem de clădiri urâte, cât văd cum dispare spaţiul verde, când văd cum se aglomerează traficul...    :crybaby:

#7387
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008

View Postpetit_christian, on 18 mai 2019 - 13:48, said:

Mai tineti minte Reflectii Rutiere, Transfocator, Baywatch, Sunset Beach, Telecinemateca, filmele cu Brucee Lee difuzate de TVR1 in timpul vacantei de vara?
Cum pana in 2000 verile le petreceam la Spineni unde era doar TVR 1, da, normal, bineinteles, exista si o parte pozitiva, avand un singur post TV, toti se uitau la acelasi televizor si nu existau certuri pe telecomanda.

Cu Ochii-n 4, prezentata de Irina Luca. Imi placea mult genericul.

View Postdjl, on 18 mai 2019 - 20:54, said:

Ah, astea-s aspectele plăcute ale vieţii. Când văd că ne umplem de clădiri urâte, cât văd cum dispare spaţiul verde, când văd cum se aglomerează traficul... Posted Image
Eu cand vad ca ne umplem de panouri solare. Si de LED-uri.

Alea cu cladirile si mai ales traficul sunt valabile pentru Bucuresti, in Slatina in afara de placarea blocurilor cu spuma de mare si ceva imbunatatiri nu sunt schimbari. Au disparut acele tufisuri urate din anii '90 care adaposteau caini si sobolani, spatiile verzi sunt ingrijite acum, cu irigatii automatizate. Florile de pe stalpi sunt udate cu cisterna noaptea.

#7388
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La tara aveam TVR1, TVR2 si Sica (un post local ulterior preluat de catre ProTV Cluj) si jocul pe TV. Pe ultimele doua le receptionam cu ceva pureci de la linia de inalta tensiune de la tren, in oras se receptionau impecabil.

Prin 2000 si ceva am avut cablu si totul era la discretie, cei drept, grila cuprindea 10-15 posturi, nu precum in capitala.

#7389
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
La rudele de la ţară din DB au făcut stâlp şi se prindeau TV.R. 1 şi 2, Pro Tv şi Antena 1. De Prima Tv nu mai sunt sigur. Dar asta după 2000.
Înainte doar 1, nu ştiu dacă şi 2. Radio nu cred că am ascultat pe acolo. Ştiu că aveau radiouri pe lămpi, dar nu am văzut vreunul la "faţă". Cică trebuiau lămpi.
Îmi pare rău că nu am reuşit să salvez televizorul "Rubin" 102 care a fost al bunicului patern.
La un container de colectare deşeuri am văzut un tv 'Afla' şi un 'Cromatic'... păcat că pe ultimul nu am cum să-l iau...

#7390
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Radio Gloria si Milcov 7 erau companionii mei din vacanta. Milcov-ul rula mereu pe Romania Actualitati, ba o slujba, ba o stire, ba un anunt de mica publicitate si ceva muzica.

Melodia Fata Verde de la K1 tin minte sa fi ascultat-o la greu intr-o vara la Milcov, care mai exista si acum.

Ulterior a aparut Radio Eveniment care emite pe 88.3 care ne incanta urechea cu tot felul de melodii, unele si din folclorul maghiar, precum o varianta a Az A Szép. Intr-o vara ascultam piesa Scatman si deodata a inceput sa sune mai tehno cand Dj-ul a intervenit dand vina pe CD. Emisiuni simple, fara vorbarie.

#7391
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 15.08.2014
Unchiul meu a fost mare ascultator de radio pina prin 2008, asculta Radio Romania Timisoara la un radio VEF alimentat de la un transformator, ca nu mergea direct de la 220. In anii 90 imi amintesc de matineurile lui Poli Timisoara el fiind si fan al acestei echipe. Prin 2002 si a luat un radio chinezesc pe care mi l a mie si alor mei, el.luindu si tot ceva chinezarie
2000-2005 ascultam Radio Resita, vineri seara era discoteca R la Cub si duminica o emisiune interesanta despre muzica.

Duminicile de vara la tara, unde am crescut aveau un tipic al lor. O sa scriu alta data. Doau indicii Cruce si 66.
Bunicul din Oltenia asculta Radio Romania Craiova, dar nu imi placea.

Nu Chuck Noris ci Giac Noris, asa pronuntam. Cei 3 Mari Bruce Le pronuntat cum se scrie, Chiki Cian si Giac Noris.

#7392
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Unele radiouri din alea erau chiar drăguţe, dar păcat că erau A.M. only. Păcat pentru că la noi nu au fost posturi comerciale în A.M. (precum au fost sau sunt în alte ţări), aşa că erai limitat la anumite posturi. Şi dacă erai tânăr şi doreai să asculţi muzică mai modernă, cam naşpa.
În Franţa nu au existat posturi comerciale de radio decât din 1984, când au şi extins banda de la 104 M.Hz. la 108 M.Hz. Cred că dacă eram tânăr îi înjuram pentru asta... dacă erai în zona de graniţă mai ascultai din ţările vecine şi prietene.
Radiourile vechi au stil. Şi dacă sunt bune, pot fi folosite şi azi. Am văzut nu ştiu ce "Bang and Olufsen" (din ăla solid state), care se vede că are aspect de anii '70, dar se poate integra şi într-o casă modernă.
Păcat că computerele vechi, deşi au aspect frumos, nu mai sunt utile azi, decât pentru nostalgici sau recuperare date. "Luxor"-ul ăsta e chiar interensant: https://sv.wikipedia...xor_(fĂƛretag)
Ah, am descoperit o chestie interesantă: Suedezii au produs pentru piaţa lor radiouri cu lămpi care aveau 88-108 M.Hz.! Ce-i drept, nu cred că au fost prea multe modele, cele pe care le-am văzut nu erau prea dotate, dar au existat! Şi au făcut şi radiouri cu 88 -... 101 (dacă era 102, era bine, că recepţionai şi Radio Romantic în Bucureşti).
Însă la capitolul rafinament, Nemţii, Oldandezii şi unii Estici erau cei mai tari! Păcat că deşi Germanii au adoptat printre primii F.M.-ul în Europa (alături de... Italieni!), nu au făcut radiouri pe lămpi cu toată banda F.M. decât pentru export. Ah, au adoptat F.M. (U.K.W.) (U.U.S.) pentru că aveau limită la staţiile pe M.W. (U.M.) şi au ocolit restricţiile. Iar Americanii nu au produs niciodată radiouri portabile pe lămpi care să aibă F.M. ...

Ieri am admirat din nou un "B.M.W." 520i. Nu ştiu dacă e E12 sau E24. Am să-i fac poze Maşina aia probabil făcea senzaţie pe vremuri... înghiţea drumurile. Şi azi face senzaţie, că arată bine pentru vârsta ei! (şi asta o zice unul care nu fan al acestei mărci - şi din motiv că mulţi cocalari se dau tari cu ea şi strică imaginea mărcii). Şi e uşor de condus, că are cutie automată   Posted Image
Dar îmi pare rău de cele 5 maşinuţe Germane din anii '60 de care am mai menţionat  pe aici. Şi de tramvaiele albastre. Şi de alte vehicule casate... nu voi mai reuşi să mă simt ca pe vremuri cu ajutorul lor   Posted Image   (măcar sper să mai rămână tramvaiele albastre existente acuma...).

Revenind la audio, ar fi mişto să se organizeze o discotecă cu muzică din anii '90 şi de început de '000 (dar şi cu unele piese mai vechi care ar fi mers ascultate atunci). Amplificator pe lămpi, cu posibilitatea de a observa lămpile  Posted Image   Casetofon, magnetofon, C.D. player, pick-up (au existat discuri de vinil cu Euro-Dance ca f.d.). Publicul să mai aibă ocazia să umble cu aparatele şi s-o facă pe D.J.-ul   Posted Image
Păcat că "We love retro Bucureşti" se va ţine anul ăsta într-un spaţiu închis (Sala Palatului). Dar măcar nu se va fuma!

Iar la sfârşit, o dedicaţiune muzicală pentru voi   :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HEXWRTEbj1I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 19 May 2019 - 10:17.


#7393
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 19 mai 2019 - 10:04, said:


În Franţa nu au existat posturi comerciale de radio decât din 1984, când au şi extins banda de la 104 M.Hz. la 108 M.Hz. Cred că dacă eram tânăr îi înjuram pentru asta... dacă erai în zona de graniţă mai ascultai din ţările vecine şi prietene.

Era plina Franta de posturi pirat  in anii 70, la fel ca mai toata Europa de Vest.

Revenind la audio, ar fi mişto să se organizeze o discotecă cu muzică din anii '90 şi de început de '000 (dar şi cu unele piese mai vechi care ar fi mers ascultate atunci). Amplificator pe lămpi, cu posibilitatea de a observa lămpile  Posted Image   Casetofon, magnetofon, C.D. player, pick-up (au existat discuri de vinil cu Euro-Dance ca f.d.). Publicul să mai aibă ocazia să umble cu aparatele şi s-o facă pe D.J.-ul   Posted Image
Păcat că "We love retro Bucureşti" se va ţine anul ăsta într-un spaţiu închis (Sala Palatului). Dar măcar nu se va fuma!

Poti sa te duci la concertul de la Timisoara sau la celelalte din tara sau Bucuresti


#7394
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Am zis că mă duc la "We love retro". Ah, e la Sala Polivalentă. Am fost la un "M.Tv. Romanian music awards" în anii '000.
Azi am cumpărat din talcioc 3 C.D.-uri cu un concurs de muzică din 2003, ţinut la Bucureşti... unul pentru copii şi adolescenţi.
Tot la talcioc am văzut 3 maşinuţe clasice: 1 'Trabant' (berlină, nu din ăla combi), 1 'Lada' din aia cu 4 faruri şi 1 'Tico'... am mai văzut unul şi în trafic.

#7395
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Uite aici una specifica perioadei: Delgardo feat. Jessy G. - In The Night (DJ Marcus Extended Eurodance Mix).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YLnMYE2jngY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7396
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Pe Magic F.M. e iară muzică din anii '90   Posted Image
Aşa arăta radioul pe lămpi cu toată banda F.M. Vest pe care l-am dat   :(    https://www.ebay.com...=p2047675.l2557

Edited by djl, 20 May 2019 - 21:41.


#7397
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Din "Pagini Aurii" București 1998-1999 (prima ediție a așa ceva) pg. 2-4 ceva ce-l interesează pe Neceașcă85.
Din păcate la pg. 5 găsim ceva prin care ne pleacă mulți oameni   Posted Image   Mulți și-ar fi dorit să plece și pe atunci, dar nu aveau cum, din cauză că nu eram în U.E. Dintre cei care își doreau să plece în vacanță în alte țări (nu se emigreze), că nu prea erau bani. Sunt curios cum ar fi arătat totuși România în 1998-1999 dacă Românii plecați ar fi trimis cel puțin 10.000.000 de Dolari S.U.A. (sau echivalentul în Mărci Germane ori Lire Sterline) într-un an. Și-ar fi permis unii mai multe?
Înainte de a posta paginile, sunt curios cine consulta "Ghidul serviciilor"?   Posted Image   Că am căutat ceva în cel din 2008 (nu reușeam să dau de un magazin... până la urmă l-am găsit cu "Google Maps") - nu mai găsesc edițiile mai noi din "Pagini Aurii" (că le am pe undeva, dar la câte cărți am...) și e aberant împărțit ghidul ăla.

Attached File  Pagini Aurii Bucuresti 1999-1999 pg. 2-3 Aere conditionate.jpg   569.98K   8 downloadsAttached File  Pagini Aurii Bucuresti 1999-1999 pg. 4 Aere conditionate + pg. 5 Aeroporturi, asigurari.jpg   544.37K   11 downloads

Iar la pg. 21 (pg. 21 din cadrul introducere) se găsește ceva legat de una din pasiunile mele vechi: fotografia.
Ce-i drept, eu nu foloseam pe vremea aia "Kodak", ci "Scotch" (produse de "Ferrania" Italia; pe urmă le-au zis "Solaris" și am un ambalaj "Solaris" din 2003). Bunicul matern era cu "Kodak" Gold.
Slabe la calitate majoritatea minilaburilor, dar nu din cauza mașinăriilor, ci a factorului uman...
Că tot am pomenit de plecat, o parte din centrele foto mai supraviețuiesc și datorită faptului că fac poze pentru pașaport.

Attached File  Pagini Aurii Bucuresti 1999-1999 pg. 21 (introducere) reclama la Kodak.jpg   249.87K   10 downloads

#7398
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

Quote

Că tot am pomenit de plecat, o parte din centrele foto mai supravieţuiesc şi datorită faptului că fac poze pentru paşaport.
   Iar bati campii cu gratie, intr-un domeniu unde esti complet afon! Nu mai exista "poze pentru pasaport", din 2003 toate pasapoartele sunt realizate integral la Directia de  Pasapoarte, print digital direct pe pagina laminata cu secure foil, cu markeri antropometrici inclusi in poza. E clar ca nu ai pasaport.
  In prezent se mai printeaza doar poze tip pasaport, pentru diverse scopuri, si in nici un caz nu supravietuieste vreun "centru foto" datorita acestor poze tip pasaport!!!Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate