Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Caine care mananca pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011
Din pacate - daca este un caine spre maturitate  (mai batran de  macar 6-8 luni) nu mai sunt multe de facut ...

Eu sunt la al treilea  exemplar care mananca pasari (gaste, boboci, pui de gaina, gaini) si am incercat multe ... mi se rupe inima - pentru ca este foarte inteligent si intelege - dar le mananca numai cand nu sunt eu acasa sau cand se duce vreo gaina accidental prin zona lui.

Cand sunt eu acasa - beau puii si bobocii apa de la el din vas si sta cuminte , spasit.

L-am batut in primele 2 situatii aparute cu ce a mai ramas din gaina (doar ciocul si ghearele !!!! ) si apoi , a doua oara - am pus un cocos viu langa el (de care bineinteles nu s-a atins - ca eram si eu) - l-am batut pana a facut pe el ... dar din pacate tocmai azi a mai mancat un pui de un Kg crescut cu greu si cu eforturi (ca sa am si eu ceva natural pentru copil - sa nu mai cumpar carne de pui indopati cu hormoni si antibiotice ...). Un pui de un Kg se creste cu greu mai ales cand ai si un serviciu si copii si alte obligatii.

Cainele asta (labrador alb metis de aprox 15 luni) - e foarte inteligent - ma intelege cand vorbesc cu el si asculta multe comenzi, latra la straini si pazeste curtea - singura lui problema este ca manaca pasari aproape cu fulgi cu tot ...probabil el a mancat mai multe (si de la vecin) dar numai eu am informatii sau l-am prins - de  7 ori   in  actiune . De 4 ori i-a reusit pe deplin ...


Nu am ce sa ii mai fac decat sa ii dau drumul liber pe DN ( aproape de unde stau) - unde nu rezista mai mult de o noapte din cauza camioanelor care circula repede , sau sa il donez cuiva care nu are gaini. Eu nu mai pot sa tin o asemenea paguba in curte ...

Am incercat toate metodele recomandate mai sus, si metode traditionale (cu mamaliga fierbinte) .... fara rezultat. Cu bataia crunta l-am facut sa faca pe el cand ma vede - dar cand nu sunt eu acasa ... isi vede in continuare de treaba lui ...


Daca il doriti (mai ales cei care vreti sa dormiti cu el in plapuma) - vi-l donez - e un caine foarte inteligent ...


Ceilalti doi care mancau gaini - nu am reusit sa ii lecuiesc - era un maidanez in copilarie pe care l-a lecuit bunica cu o sapa in cap ... (la a 8-a gaina mare mancata). Iar cel de-al doilea era un fox-terrier ... pe asta l-a lovit masina pe drum ... si indirect am scapat si de problema cu gainile ( desi era preferatul sotiei si a fost o mare drama moartea lui)


Imi pare rau sa spun - dar nu cred ca se pot face multe in aceasta problema - am mai intrebat si eu ... dar  95% din care s-au lovit de problema au spus ca nu are solutie ...


Numai bine,

In rest ... impartasesc parerile lui Highlander91  in multe privinte , iubesc cainii si am mare grija de ei. (mai am inca unul  afara de cel descris mai sus)

Edited by dtomcat, 13 August 2011 - 22:54.


#56
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Labradorul este un caine de vanatoare cu foarte multa energie, Daca nu si-o consuma poate dezvolta comportament distructiv. Cate ore pe zi iese la plimbare/alergare? Si eu am avut doi caini de vanatoare si o pasare de curte dar i-am facut sa inteleaga ca e a mea si nu au voie sa-i faca rau si  au lasat-o in pace. Cainele ca sa te asculte, trebuie sa-i castigi afectiunea si respectul si nu in ultimul rand sa tii cont ca un caine tanar, pina pe la 2-3 ani are energie pe care trebuie s-o consume cumva. Daca sta inchis in curte, nu i se da atentie, nu se joaca nimeni cu el, isi gaseste singur o ocupatie. Daca ar fi stat in apartament, probabil ar fi ros mobila. Si ca ultima solutie, de ce nu tii pasarile intr-un tarc, imprejmuit cu plasa inclusiv pe sus. Mi se pare aiurea sa umble gainile creanga prin curte si sa se rahateasca peste tot.

Edited by Freddy12, 14 August 2011 - 11:02.


#57
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011
Freddy12 "Cate ore pe zi iese la plimbare/alergare?"

Inchipuieste-ti  ca sta 24/24 7 zile pe zi afara in curte si nu am o curte mica (2500 mp  ) ...  La restul aprceierilor nu comentez  - cum e mai bine ... sa calci in rahat de caine prin curte sau  sa te lovesti ocazional de cate o pasare  :)  ? .  

Am avut caini (si maidanez) si  in apartament ... si am postat aici ca unul care am avut peste 10 caini de cand sunt copil.

Gainile si alte pasari sunt inchise - dar nu e exclus sa mai iasa accidental cate una, dar asta nu inseamna ca el trebuie sa o vaneze/manance imediat daca nu e nimeni acasa - totusi in 15 luni cat are cainele s-a intamplat de 7-8 ori  sa manance pasari - deci am fost destul de atenti cu el .  E usor sa se emita pareri cand nu ai o problema - prefer o solutie concreta chiar daca ia timp (vezi dresajul si urmarirea cainelui) ... tocmai ca el e inteligent si stie ca nu are voie sa atace/manance pasari, dar stie si ca atunci cand nu e nimeni acasa nu sunt repercursiuni imediate. Cu "a-i castiga afectiunea si respectul" este 95%  teoria chibritului . Nu e vorba de afectiune - ci de un obicei rau combinat cu instinctul ... Si eu cred ca am fost mai mult decat tolerant si intelegator cu el, mai ales ca mi-a placut cainele de mic ... Asa dupa cum am spus , mai am un caine (maidanez) pe care l-am adunat de la un accident cand era mic - asta e foarte cuminte cu pasarile si are tot in jur de 18 luni.

Continui sa vad obiectiv ca nu este solutie in aceste cazuri, am mai vazut si auzit personal alte 9-10 cazuri de astfel de caini. Poate mai sunt si situatii cand il dezveti - dar asta numai cand e tanar (pana intr-un an) - am reusit si eu intr-un caz.

Prefer sa il eutanasiez daca nu il pot dona la nimeni - o sa adopt si alti caini care sunt compatibili cu situatia mea.

Edited by dtomcat, 14 August 2011 - 12:15.


#58
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pai doar nu vrei sa-si asume responsabilitati, nu? Cainele trebuie sa inteleaga asa, pur si simplu, ca doar cainele nu e vinator instinctiv, si doar n-o sa inchida gainile sa nu-l tenteze. Si daca nu intelege singur, ai dam drumul pe DN sau o sapa in cap, da ne dam iubitori de animale.
Mi-e scirba de exemplare ca voi.
Ah, si apropo, ce eforturi deosebite implica cresterea unui pui de curte de 1kg? În afara de timpul necesar cresterii?

Si sa stii ca daca sta in curte nu este suficient, cainelui ii place compania stapinului, are nevoie sa fie bagat in seama, sa te joci cu el, nu sa-l ignori. Aia care traiesc cu ei sub plapuma stiu ce spun.

Edited by dan78rom, 14 August 2011 - 12:08.


#59
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011

 dan78rom, on 14th August 2011, 13:05, said:

Mi-e scirba de exemplare ca voi.
Ah, si apropo, ce eforturi deosebite implica cresterea unui pui de curte de 1kg? În afara de timpul necesar cresterii?

Si sa stii ca daca sta in curte nu este suficient, cainelui ii place compania stapinului, are nevoie sa fie bagat in seama, sa te joci cu el, nu sa-l ignori. Aia care traiesc cu ei sub plapuma stiu ce spun.


Nu am ce sa comentez ... ca ai mintea odihnita .... stai linistit mai bine daca scrii asa - du-te sa vizitezi si alte topicuri.  
Cel mai probabil ai crescut decat cu pulpe de pui congelate (cu hormoni  si antibiotice) aduse cu vaporul din diverse locuri.

Eu am scris clar ca i-am dat foarte multa atentie cainelui si am petrecut mult timp cu el ... dar nu s-a gasit solutie.

Numai bine,

Edited by dtomcat, 14 August 2011 - 14:02.


#60
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am adus rata in curte cand cainii mei aveau 3-4 ani dar am stiut sa ma impun in fata lor, ma respectau si nu voiau sa ma supere. Si am reusit fara sa-i bat. Am stat langa ei si cum voiau sa fugareasca rata, cum le ziceam ca nu au voie, dupa 2-3 incercari au inteles si au stat liberi in curte . Problema la tine e ca nu ai reusit sa-l faci pe cainele tau sa te iubeasca si sa te respecte. Legatura intre caine si stapan se face mai ales prin interactiune: joaca si plimbari structurate. Trebuie sa invete ca are sef  fiindca altfel se dezechilibreaza psihic si isi gaseste activitati in care isi urmeaza doar instinctul. Si ca sa-ti raspund la intrebare: cainele face de maxim 2 ori pe zi si cam in acelasi loc deci poti matura imediat ce face. In schimb gainile fac de 20 de ori pe zi si cam peste tot pe unde umbla. Daca ai 10 gaini care fac de 20 ori/zi rezulta 200 de kk de gaina . Intr-o saptamana nu mai ai unde calca in curtea aia si nici nu prea se poate matura ca ala de caine. Sanatate si intelepciune!

#61
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 dtomcat, on 14th August 2011, 15:00, said:

Nu am ce sa comentez ... ca ai mintea odihnita .... stai linistit mai bine daca scrii asa - du-te sa vizitezi si alte topicuri.  
Cel mai probabil ai crescut decat cu pulpe de pui congelate (cu hormoni  si antibiotice) aduse cu vaporul din diverse locuri.

Eu am scris clar ca i-am dat foarte multa atentie cainelui si am petrecut mult timp cu el ... dar nu s-a gasit solutie.

Numai bine,
Tu ai scris, dar rezultate din parti.
Dar normal ca n-o sa faci ce trebuie, adica sa vorbesti cu un dresor daca tu n-ai timp de caine, dar e mai usor sa-l omori, nu?
Si apropo, nu stiu ce contine puiul pe care l-am mincat eu, dar stiu ca pina si vegetarienii fac cancer, asa ca traieste tu cu pui de curte "curat".

#62
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Este extrem de greu sa inveti un caine ce are voie sa faca atunci cand nu este stapanul prezent. Cainele nu retine mai mult de cateva minute ce facut, asa ca o bataie dupa cateva ore de la o actiune nu are niciun efect pozitiv. Cea mai eficienta solutie este sa-l faci sa creada ca este singur si sa-l pedepsesti imediat ce da semne ca ar vrea sa omoare inca o pasare (nu trebuie rupt cu bataia). Iar cand este cuminte, il poti lauda/recompensa periodic.

#63
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011

 Freddy12, on 14th August 2011, 17:08, said:

Eu am adus rata in curte cand cainii mei aveau 3-4 ani dar am stiut sa ma impun in fata lor,

 dan78rom, on 14th August 2011, 20:04, said:

Tu ai scris, dar rezultate din parti.

 miromulus, on 14th August 2011, 22:58, said:

Este extrem de greu sa inveti un caine ce are voie sa faca atunci cand nu este stapanul prezent. Cainele nu retine mai mult de cateva minute ce facut, asa ca o bataie dupa cateva ore de la o actiune nu are niciun efect pozitiv.

Mioromulus si Freddy12 - multumesc de pareri - spersa il ajute si pe "Official" care a deschis topicul.

Ca sa intelegeti mai bine :  Eu nu am batut cainele la cateva ore sau zeci de minute dupa ce a mancat o pasare - am destula minte sa inteleg ca nu are nici un sens si nu mai readuc lucrurile la forma initiala si nici cainele nu intelege de ce e batut. Legat de respect si afectiune : el plange cand plec de acasa si se bucura mult cand ii dau atenitia, si asa cum am spus si scris - intotdeauna ma asculta - de ex. daca ii zic sa stea jos , sta jos pana cand ii zic eu. Singura lui problema este cand sunt plecat (multumesc miromulus - e exact asa cum spui). Atunci cand am venit de la serviciu si am gasit puiul sau bobocul lipsa (scapat din gresala de exemplu cand a mai dat altcineva mancare pasarilor) si pe caine cu niste puf de fulgi pe la bot si sange , dar si o gheara sau un cioc ramas prin curte - am stiut ca a fost el, dar nu l-am mai batut - asta a fost in cazuri diferite de cele 7...

Pentru dan78rom:  solutiile extreme - in orice directie - nu sunt OK - tocmai de aceea am petrecut si ceva timp aici sa ii scriu lui Official  care a deschis topicul (pe langa timpul si eforturile facute cu cainii). Mai mult, am apelat si la 2 dresori si mi-au raspuns asa: "daca e caine lup alsacian, labrador sau golden retriever - si are mai multde 8 luni nu prea avem ce sa ii facem si nu garantam nici un rezultat".  
Eu nu sunt genul sa postez sau sa vorbesc fara a studia sau experimenta mai intai. Legat de cancer si vegetarianism - nu raspund, e offtopic si pe de alta parte nu are rost.

Tot pentru Official : am avut si un maidanez pe care am reusit sa il dezvat cu vreo 8 ani in urma - dar acela avea 5-6 luni, apoi a facut parvo viroza(de care l-am vindecat) - oricum nu a mai mancat pasari.


IN concluzie- sunt si exceptii si nu ai ce face.  In rest e bine sa avem o masura in toate ...


Vechi proverb chinez: "Am fost inzestrati cu o gura si 2 urechi - ca sa ascultam de 2 ori mai mult decat vorbim"

Edited by dtomcat, 15 August 2011 - 12:24.


#64
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

 Official, on 29th January 2011, 18:55, said:

M-am atasat de el si nu vreau sa-l arunc, contrar vointei tatei.

Sa-l arunci? E de plus? E de plus si mananca alte animale?!  :confuzzled:

#65
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu raman la ideea ca poate fi educat sa lase gainile in pace. In primul rand inca nu e matur. Un caine de talie mare se maturizeaza dupa doi ani. Ai putea incerca metoda pe care am adoptat-o eu cand mi-am luat prima pisica. Am luat pisica in brate si am chemat cainii s-o miroasa si cand aveau tendinte agresive le spuneam cu un ton foarte sever:"Nu-i voie!" dupa cateva zile au lasat-o in pace iar dupa mai multe saptamani dormeau cu ea in brate. Dar numai cu ea. Daca veneau pisici straine in curte, deveneau din nou fiare. Ideea ar fi sa-l convingi pe catel ca gainile fac parte din familie si nu trebuie sa le atace. Ma gandesc ca o idee ar fi sa intri cu el (cu lesa)in curtea gainilor, sa-l lasi sa le miroasa, sa- l obisnuiesti cu ele ca sa nu le mai considere intrusi pe proprietate. Sunt convins ca dupa ce trece de 2 ani ii va mai veni mintea la cap. Cate gaini ai? Daca ai 50-100, paguba nu ar fi foarte mare. Dar daca ai 2-3 e mai enervant. Succes si nu-l arunca pe DN ca il condamni la moarte. Daca te iubeste atat de mult nu cred ca vei avea inima asta chit ca pe moment cand il prinzi ca ti-a infulecat gaina te apuca toti dracii.

#66
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
am si eu un pechinez( DE FAPT O CORCITURA) .am avut aceeasi problema ca si tine ( eu nu am rate am gaini). avea un obicei sa prinda gaini si sa le smulga capul dupa care le lasa.cel mai bine iei o rata sau o ratusca si o pui langa el .eu am pus un puisor pe spatele lui si de fiecare data cand se intorcea sa-l muste il pocneam . acuma cand ma vede ca vin la el cu un pui in mana se duce in cusca si il ignora total.nu mai am nici o problema cu el.

#67
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
[quote name='dtomcat' date='15th August 2011, 13:19' post='10296762'
Mai mult, am apelat si la 2 dresori si mi-au raspuns asa: "daca e caine lup alsacian, labrador sau golden retriever - si are mai multde 8 luni nu prea avem ce sa ii facem si nu garantam nici un rezultat".  
[/quote]

Dresorii cu care ai vorbit, in mod cert, sunt dresori de caini de paza si aparare, ii invata pe caini sa atace, in general lucreaza cu caini din grupa I si a IIa care sunt foarte obedienti si dresajul merge usor. Cainii pe care i-am convins eu sa nu atace rata si pisicile sunt 2 setteri si 2 foxterrieri. Setterii sunt caini de vanatoare de pasari si mai sunt si extrem de incapatanati, mult mai greu de dresat decat labradorii si goldenii. trebuie sa-ti faci putin timp liber sa faci plimbari structurate cu cainele. E foarte important pentru coeziune si obedienta. Cu specificatia ca nu-i vei da voie sa mearga inaintea ta. Iti recomand sa citesti de pe www.animalutze.com/forum/viewtopic.php?f=44&t=4748

#68
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011
Multumesc Freddy12, am hotarat cu sotia ca ii mai dau o sansa si mai incerc - intre timp ieri am mai scapat un boboc de la moarte - nu fara sechele - a ramas olog (adica nu mai poate merge)...

#69
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Urasc varianta asta dar... decat sa ajunga sub un tir. Te-ai gandit la varianta unei zgarde de corectie cu impulsuri electrice? E singura varianta prin care poti pedepsi cainele fara sa fii de fata (pentru el).

#70
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 dtomcat, on 18th August 2011, 18:18, said:

Multumesc Freddy12, am hotarat cu sotia ca ii mai dau o sansa si mai incerc - intre timp ieri am mai scapat un boboc de la moarte - nu fara sechele - a ramas olog (adica nu mai poate merge)...
Ce inseamna sansa asta? Te vei ocupa de el sa-l inveti ca nu are voie sa manance gaini sau il lasi in voia lui si daca mai omoara una - gata- pe strada cu el?Nu stiu daca ti-am mai scris dar primul pas ca un caine sa te asculte este sa simta ca face parte din familie(haita) si tu esti seful. O data pasul acesta facut, restul vine de la sine. De aceea, repet, neaparat sa-ti faci timp pentru macar o plimbare structurata pe zi. Numai asa il vei face sa se atasaseze de tine si sa te considere sef. Iar la plimbare nu are voie sa mearga in fata ta. Acesta e apanajul sefului.

#71
nyu

nyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.11.2007

 miromulus, on 18th August 2011, 18:25, said:

Te-ai gandit la varianta unei zgarde de corectie cu impulsuri electrice? E singura varianta prin care poti pedepsi cainele fara sa fii de fata (pentru el).

Cred ca e o idee buna, merita incercata. Nu de alta, dar ma indoiesc ca dtomcat va avea timpul, rabdarea si priceperea de a-l dezvata altfel.
Sunt total de acord cu Freddy, dar cum spuneam, nu cred ca e cazul aici.


http://labrador-99-l...a.blogspot.com/

#72
RGFL

RGFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.08.2011

 cristi_6303, on 8th April 2011, 00:56, said:

ai mei caini de la sat sunt gainari :lol:
mai putin cateaua a batrana
cum pot sa ii dezvat?
mai mereu gasim hainele vreunei gaini prin curte :D
mai pot sa le fac ceva?
al mare cainele are 2 ani iar catelul 1 an
cum ii fac sa nu mai pagubeasca vecinii
mama le duce in weekend oase de pui crude sau oase de porc
sunt pradatori inraiti ;)

Vand cocos de lupte , originar din Thailanda + bonus accesorii de lupta , lame , bricege , dispozitive de agatat la picior.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate