Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Caine care mananca pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Salut,

Mereu am vrut sa am un caine care sa latre si n-am avut noroc pana vara trecuta cand am facut rost de un pui de pechinez. A crescut, latra la straini, e jucaus - ce mi-am dorit.
Problema este ca mi-a mancat o rață si nu stim ce sa facem cu el. M-am atasat de el si nu vreau sa-l arunc, contrar vointei tatei.

Stie cineva cum sa-l dezvat de la mancat pasari? Nu prea as vrea sa-l tin legat ci sa circule in curte sa poata alunga eventualii hoti.

Mersi!

#2
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

 Official, on 29th January 2011, 17:55, said:

Salut,

Mereu am vrut sa am un caine care sa latre si n-am avut noroc pana vara trecuta cand am facut rost de un pui de pechinez. A crescut, latra la straini, e jucaus - ce mi-am dorit.
Problema este ca mi-a mancat o rață si nu stim ce sa facem cu el. M-am atasat de el si nu vreau sa-l arunc, contrar vointei tatei.

Stie cineva cum sa-l dezvat de la mancat pasari? Nu prea as vrea sa-l tin legat ci sa circule in curte sa poata alunga eventualii hoti.

Mersi!

Scz de intrebare, nu vreau sa fiu ironic dar.. Tu alungi hotii cu un Pechinez?  :w00t:
Nu stiu.. sa zicem ca il pui intr-o incapere, sau un teren ingradit, impreuna cu o rata si cand "se da" la ea "te dai" si tu la el cu o nuielusa.. Dupa cateva sedinte poate invata.

Edited by marian78ro, 29 January 2011 - 18:05.


#3
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
E chiar maricel, nu e scund. Ramaneti ontopic, va rog.

#4
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Dresaj

#5
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
multa cafteala. am avut un brac german....saracu...manca gaini....pana-ntr-o zi, cand si-a luat cash-ul si pe urma el dormea afara, iar gainile se ouau la el in cusca  :notangel:

Edited by red-rose, 29 January 2011 - 18:09.


#6
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
N-am bani de dresat cainele, ma gandeam ca gasesc pe cineva care a avut aceeasi problema si a rezolvat-o cumva.
Exclud bataia, vreti sa-l fac fricos? Ce fac cu el dupa aceea?

#7
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

 red-rose, on 29th January 2011, 18:09, said:

multa cafteala. am avut un brac german....saracu...manca gaini....pana-ntr-o zi, cand si-a luat cash-ul si pe urma el dormea afara, iar gainile se ouau la el in cusca  :notangel:

Da! Corect! Dar cred ca tre` caftit intr-un anumit moment si anume cand ii sticleste ochii la rata, altfel nu va intelege de ce primeste cafteala!

#8
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Official, on 29th January 2011, 17:55, said:

Stie cineva cum sa-l dezvat de la mancat pasari? Nu prea as vrea sa-l tin legat ci sa circule in curte sa poata alunga eventualii hoti.

Il duci langa pasarea moarta, si il lovesti incet, peste bot, cu un obiect ( nu cu mana), aratandu-i in acelasi timp pasarea, si strigand la el, pe un ton mustrator, "NU, nu, nu".

Nu stiu de ce trebuie cu un obiect si nu cu mana, asa am citit in mai multe carti de dresaj> Probabil sa nu i se faca frica cainelui de mana ta.

Acum, fara suparare, te intreb si eu: cum te astepti sa sperie un pechinez hotii? :deadtongue:

 Official, on 29th January 2011, 18:13, said:

Exclud bataia, vreti sa-l fac fricos? Ce fac cu el dupa aceea?

Inteleg ca nu vrei bataie, dar alte solutii nu prea sunt.
Cum am zis, il lovesti incet peste bot, nu trebuie sa dai precum Conan Barbarul.

#9
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 marian78ro, on 29th January 2011, 18:16, said:

Da! Corect! Dar cred ca tre` caftit intr-un anumit moment si anume cand ii sticleste ochii la rata, altfel nu va intelege de ce primeste cafteala!
exact. mai concret...ii plimbi pasarea pe sub bot si cand da s-o inhate ii dai peste bot....acuma depinde si de cat e prost e cainele, ca daca e destept se prinde de ce si-o ia si renunta la ideea de-a manca oratanii, daca nu...ii dai pana pricepe - nu dai ca animalu'n el, atentie !! il atingi cu palma peste bot

 Charger, on 29th January 2011, 18:47, said:

Il duci langa pasarea moarta, si il lovesti incet, peste bot, cu un obiect ( nu cu mana), aratandu-i in acelasi timp pasarea, si strigand la el, pe un ton mustrator, "NU, nu, nu".

Nu stiu de ce trebuie cu un obiect si nu cu mana, asa am citit in mai multe carti de dresaj> Probabil sa nu i se faca frica cainelui de mana ta.

Acum, fara suparare, te intreb si eu: cum te astepti sa sperie un pechinez hotii? :deadtongue:



Inteleg ca nu vrei bataie, dar alte solutii nu prea sunt.
Cum am zis, il lovesti incet peste bot, nu trebuie sa dai precum Conan Barbarul.

ba chiar cu mana. si  nu pasarea moarta ci una vie  -_-

am avut vreo 4 caini la viata mea. in fine, ultimul, un boxer, cand facea cate-o traznaie ii carpeam cate una cu telecomanda, ca era la indemana...nici-o grija, c-am ramas fara telecomanda, boon, pe urma, avea lingura lui de lemn, cu care-i puscam cate una. daca puneam lingura aia intre alte 5 perfect la fel, fix pe aia o alegea si-o transforma in traforaj.

Edited by red-rose, 29 January 2011 - 19:16.


#10
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009

 Charger, on 29th January 2011, 18:47, said:

Il duci langa pasarea moarta, si il lovesti incet, peste bot, cu un obiect ( nu cu mana), aratandu-i in acelasi timp pasarea, si strigand la el, pe un ton mustrator, "NU, nu, nu".

Nu stiu de ce trebuie cu un obiect si nu cu mana, asa am citit in mai multe carti de dresaj> Probabil sa nu i se faca frica cainelui de mana ta.

Acum, fara suparare, te intreb si eu: cum te astepti sa sperie un pechinez hotii? :deadtongue:

Inteleg ca nu vrei bataie, dar alte solutii nu prea sunt.
Cum am zis, il lovesti incet peste bot, nu trebuie sa dai precum Conan Barbarul.

O sa incerc maine asta, o sa vad cum reactioneaza.

Edited by m&m, 30 January 2011 - 07:31.


#11
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
[quote name='red-rose' date='29th January 2011, 19:16' post='9385175']
ba chiar cu mana. si  nu pasarea moarta ci una vie
[quote]

Moarta, vie, obiectul muncii sa fie. :deadtongue:

Cum am mai zis, am citit intr-o carte de dresaj a cainilor (autori straini) si am vazut intr-un filmulet cu un antrenor romanesc ca nu e bine sa dai cu palma. Intr-un fel mi se pare normal, cainele o sa fie confuz daca, cu aceeasi mana cu care il lovesti, il mangai. Parca chiar spunea unul ca e bine sa porti o manusa atunci cand il lovesti cu obiectul. :deadtongue:

Mie  mi s-a intamplat sa-mi ucida, acum multi ani, vreo 7 iepuri. Am gasit dimineata 7 cadavre albe pufoase pe pamant iar potaia ma astepta, cu coada in sus, asteptand sa-i vad realizarea si sa-l felicit.

Edited by Charger, 29 January 2011 - 19:34.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Am avut si eu o rata ca-mi invadasera melcii gazonul. Cu cainii am rezolvat-o destul de usor. Era vara, stateam cu ei in curte si cum se repezeau la rata, le spuneam "nu e voie". Si au invatat destul de repede, cateva zile, o saptamana. Dar tu nu-ti tii ratele intr-un loc ingradit unde nu are voie cainele?  Fiind pechinez, nu-l vad sarind un gardut mai mare de 50cm inaltime. Ce era nostim, ca rata ii reclama cand ii rasturnau vasul cu malai. Venea la usa si macanea intr-un anume mod. Macanea si cand veneau musafiri. Era foarte simpatica. Nici nu credeam ca ratele pot fi asa inteligente. Eu si cu pisicile asa am facut,; luam pisica in brate si cand veneau8 cainii, le dadeam voie sa o miroasaiar daca dadeau sa se repeada, le ziceam: asta e pisica mea, nu aveti voie s-o muscati. Deci cum zice Cesar Milan in serialul despre caini , am revendicat rata, pisica. I-am facut sa inteleaga ca sunt ale mele si eu fiind seful nu au voie sa se atinga de ce e al meu.

Edited by Freddy12, 29 January 2011 - 19:49.


#13
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

Quote

Moarta, vie, obiectul muncii sa fie. :deadtongue:

Pai daca nu ai nu ai una moarta ce faci? omori una? :thumbup:

#14
MrTopy

MrTopy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.05.2010

 Official, on 29th January 2011, 17:55, said:

M-am atasat de el si nu vreau sa-l arunc.

Cum vine asta ?  :nonobad:

#15
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
auzi daca cainele e prost, n-ai ce face cu el. n-ai sa-l inveti nici intr-o mie de ani. din tonul vocii, cainele trebuie sa se invete daca e ok ce face sau ba.
la a mea, era catea :D dar cand facea cate-o tampenie si strigam "poorcule!!!!!!" punea capu-n pamant si mergea la locul lui, privindu-ma cu coada ochiului sa vada daca mi-a trecut supararea. Bine ca nu puteam sta prea mult supara si ziceam de la o vreme "hai incoace!" cand auzea asta, venea fataindu-se de bucurie. de-asta zic, ca trebuie invatat cine-i sefu' inca de la bun inceput

 MrTopy, on 29th January 2011, 19:53, said:

Cum vine asta ?  :nonobad:
asa ca pe-un ambalaj :lol:

Edited by red-rose, 29 January 2011 - 20:30.


#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 red-rose, on 29th January 2011, 20:16, said:

auzi daca cainele e prost, n-ai ce face cu el. n-ai sa-l inveti nici intr-o mie de ani. din tonul vocii, cainele trebuie sa se invete daca e ok ce face sau ba.
la a mea, era catea :D dar cand facea cate-o tampenie si strigam "poorcule!!!!!!" punea capu-n pamant si mergea la locul lui, privindu-ma cu coada ochiului sa vada daca mi-a trecut supararea. Bine ca nu puteam sta prea mult supara si ziceam de la o vreme "hai incoace!" cand auzea asta, venea fataindu-se de bucurie. de-asta zic, ca trebuie invatat cine-i sefu' inca de la bun inceput


asa ca pe-un ambalaj :lol:
Pechinezii nu sunt prosti, cu atat mai mult unul corcit. Corciturile sunt mai smekere si trebuie sa te faci ascultat, sa te stie de sef. Asta presupune sa nu-l mangai decat atunci cand executa o comanda. Nu toata ziua cu el in brate, cu motiv sau fara. Il mangai cand vrei tu, nu cand vrea el, nu-i dai sa manance di mancarea ta, nu-i dai voie in pat sau pe canapea, nu-i dai voie sa iasa sau sa intre pe usa inaintea ta. Macar o perioada pina se invata sa te asculte

#17
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 Freddy12, on 30th January 2011, 00:02, said:

Pechinezii nu sunt prosti, cu atat mai mult unul corcit. Corciturile sunt mai smekere si trebuie sa te faci ascultat, sa te stie de sef. Asta presupune sa nu-l mangai decat atunci cand executa o comanda. Nu toata ziua cu el in brate, cu motiv sau fara. Il mangai cand vrei tu, nu cand vrea el, nu-i dai sa manance di mancarea ta, nu-i dai voie in pat sau pe canapea, nu-i dai voie sa iasa sau sa intre pe usa inaintea ta. Macar o perioada pina se invata sa te asculte

:lol:  ha???

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 red-rose, on 30th January 2011, 12:27, said:

:lol:  ha???
Nu te mira, eu am o haita de 4 caini si daca cumva unul din ei indrazneste sa iasa pe usa inaintea celui care este sef, il bate seful imediat ca sa-i arate care-i e pozitia in cadrul haitei. Si am uitat sa adaug ca la plimbare, cainele nu trebuie sa mearga inaintea stapanului. Seful merge inainte si haita il urmeaza. Asta am citit-o intr-o carte de dresaj si am vazut si la Cesar Milan. Adica nu e bine ce vedem zilnic pe strazi : un caine care trage de un om si-l duce unde vrea el. In cazul acesta cainele e seful.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate