Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Caine care mananca pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
IubescOriceCateiSiCeiUrati

IubescOriceCateiSiCeiUrati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2012

Catelusul Nazdravan

   -Buna te cred si eu am aceeasi problema....Am o catelusa tare jucausa tot pechinez si e o zapacitaaaaa!Sare la mine pana la gat si crdetima la cat este ea de mica sare pana la gatul meu si credema ca sunt inalt caci am 10 ani!Dar de astazi(10.01.2012)a inceput sa manance gaini mai exact 1 dar noroc ca saraca gaina na murit  doar ca e putin ranita pe spate si e cam cheala...(Daca-ti vedeao voi...ati zice ca a venit ,,Mama Zmeilor'' sa va pedepseasca)Oricum am hotarat sa :   Ii dau peste bot foarte incet de parca as mangaiao...apoi o cert pe un ton blandut dar care devine putin mai dur...apoi ma uit a doua zi daca mai lipseste vreo gaina(sar putea sa nu lipseasca)si daca lipseste o cert pe un ton si mai dur dupa un timp ca sa nu se simta rau de parca ar vrea sa plece ii vorbesc duios si ma joc cu ea iar dupa aceea sa vad ca a inteles  ii arat gaina moarta ( caci daca e vie nu sta si zboara) si ii spun:,,Tie tiar placea sa fi in locul acestei finte?Nui frumos!Trebuie sa respecti si celelalte animale!''Dar dupa mn aceste cuvinte sunt prea multe pentru a intelege un caine si prescurtat eu ii zic:  RESPECTA CELELALTE FIINTE,RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA,TREBUIE SA RESPECTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA!!Iar daca nu va intelege pac una peste bot(cu mana)mai tare ca data trecuta putin mai tare pentru ca gandestete si tu alta solutie nar fi!Gandeste si tu si spuneti:Daca eu as fi fost asa ca si catelul meu?De exemplu nu sa omor gaini daca as face numai rele ?daca as sparge totul prin casa...mama nu mar certa si nu mar bate?Trebuie sa primesc ceea ce mi se cuvine!Nu sa mi se spuna mersi si nu sa fie toti incantati de aceasta fapta!E asa este si cu cateii trebuie sa primeasca ceea ce li se cuvine!  ,,Dupa fapta si rasplata''!Altfel....ai fi un prost sa scapi nebatut sau nepedepsit si mie mi se face mila daca le dau peste bot cateilor dar....trebuie sa recunosti ca trebuie macar sai dai peste bot dupa cum am mai spus ,,Dupa fapta si rasplata!''Incearca! :OK: Nu trebuie sati fie foarte mila ca daca cainele sar invata sa ucida?Dupa cativa ani ar ajunge sa te muste si pe tn poate ca nu e posibil dar gandestete!Nu trebuie sa fi prea milos daca vei fi trist cand il vei da una peste bot :console: nu trebuie sa te superi pentru ca pentru el ui tare si in plus va fi o lectie noua si interesanta pentru el!Va fi o noua experienta pentru catel pe care o va intelege cu siguranta!Iar apoi cand se va cuminti dai o rasplata nemaipomenita!Dar sa nu-l mai lasi sa se duca la gaini!sau rate[...]Mult noroc!

Attached Files



#74
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 IubescOriceCateiSiCeiUrati, on 10th January 2012, 20:31, said:

ii spun:,,Tie tiar placea sa fi in locul acestei finte?Nui frumos!Trebuie sa respecti si celelalte animale!''
RESPECTA CELELALTE FIINTE,RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA,TREBUIE SA RESPECTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA,RESPECTA!!
:thumbup:
Cea mai buna metoda de pana acum!  ;)

#75
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
:roflmaofast:  De mult n-am mai citit un post asa haios

#76
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ideea e sa nu se termine gainile cat dureaza aplicarea acestei metode  :naughty:
Ar merge niste clipuri postate cum se aplica metoda ...

#77
fatlover

fatlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.12.2010

 dtomcat, on 13 august 2011 - 22:47, said:

Din pacate - daca este un caine spre maturitate  (mai batran de  macar 6-8 luni) nu mai sunt multe de facut ...

Eu sunt la al treilea  exemplar care mananca pasari (gaste, boboci, pui de gaina, gaini) si am incercat multe ... mi se rupe inima - pentru ca este foarte inteligent si intelege - dar le mananca numai cand nu sunt eu acasa sau cand se duce vreo gaina accidental prin zona lui.

Cand sunt eu acasa - beau puii si bobocii apa de la el din vas si sta cuminte , spasit.

L-am batut in primele 2 situatii aparute cu ce a mai ramas din gaina (doar ciocul si ghearele !!!! ) si apoi , a doua oara - am pus un cocos viu langa el (de care bineinteles nu s-a atins - ca eram si eu) - l-am batut pana a facut pe el ... dar din pacate tocmai azi a mai mancat un pui de un Kg crescut cu greu si cu eforturi (ca sa am si eu ceva natural pentru copil - sa nu mai cumpar carne de pui indopati cu hormoni si antibiotice ...). Un pui de un Kg se creste cu greu mai ales cand ai si un serviciu si copii si alte obligatii.

Cainele asta (labrador alb metis de aprox 15 luni) - e foarte inteligent - ma intelege cand vorbesc cu el si asculta multe comenzi, latra la straini si pazeste curtea - singura lui problema este ca manaca pasari aproape cu fulgi cu tot ...probabil el a mancat mai multe (si de la vecin) dar numai eu am informatii sau l-am prins - de  7 ori   in  actiune . De 4 ori i-a reusit pe deplin ...


Nu am ce sa ii mai fac decat sa ii dau drumul liber pe DN ( aproape de unde stau) - unde nu rezista mai mult de o noapte din cauza camioanelor care circula repede , sau sa il donez cuiva care nu are gaini. Eu nu mai pot sa tin o asemenea paguba in curte ...

Am incercat toate metodele recomandate mai sus, si metode traditionale (cu mamaliga fierbinte) .... fara rezultat. Cu bataia crunta l-am facut sa faca pe el cand ma vede - dar cand nu sunt eu acasa ... isi vede in continuare de treaba lui ...


Daca il doriti (mai ales cei care vreti sa dormiti cu el in plapuma) - vi-l donez - e un caine foarte inteligent ...


Ceilalti doi care mancau gaini - nu am reusit sa ii lecuiesc - era un maidanez in copilarie pe care l-a lecuit bunica cu o sapa in cap ... (la a 8-a gaina mare mancata). Iar cel de-al doilea era un fox-terrier ... pe asta l-a lovit masina pe drum ... si indirect am scapat si de problema cu gainile ( desi era preferatul sotiei si a fost o mare drama moartea lui)


Imi pare rau sa spun - dar nu cred ca se pot face multe in aceasta problema - am mai intrebat si eu ... dar  95% din care s-au lovit de problema au spus ca nu are solutie ...


Numai bine,

In rest ... impartasesc parerile lui Highlander91  in multe privinte , iubesc cainii si am mare grija de ei. (mai am inca unul  afara de cel descris mai sus)
ba baiatu tu esti prost tare si mai scrii si aici sa vada lumea , cum sa bati un caine de sa fac pe l , ami animalule , am si eu caini ii mai articulez cu cate o lesa la scinare dar nu asa ca tine pt un pui , da fa-i dracului un tarc si tinel in tarc sa nu-ti mai manance gainile , si fratemiu are 4 caini si gaini si curci si rate , dar fiecare cu curtea lor cainii au tarcuri , gainile au bucata lor de curte

#78
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Acuma să mă ierți dar nici tu nu pari mare geniu....realizezi că ai răspuns la o discuție după 8ani?

#79
maxxgabi

maxxgabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.05.2005
Eu am impartit curtea in doua cu garduri, intr-o parte galinele in cealalta doi caini gata sa le infulece. Pana acum nu am avut probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate