Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Caine care mananca pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
Leonardia

Leonardia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.07.2010

 Highlander91, on 2nd April 2011, 12:35, said:

Daca ar fii suficient de destepti sa nu o ia pe dea dreptul prin legume, sa nu calce in picioare toata iarba facand ture prin ea, sa nu vaneze daca primeste potol gretos moca, nu ar merita. pana una alta, merita cu varf si indesat!!
Si omul daca ar fi destul de destept ca atunci cand isi asuma responsabilitatea unei vieti, s-ar interesa cat de cat ce trebuie facut, ar putea citi pe forumuri si pe net, ca exista padocuri sau pe intelesul tuturor, tarcuri, in care un caine poate sta foarte bine  :thumbdown:

 ilie., on 2nd April 2011, 12:46, said:

baaa , daca nu-i dai de mancare, de aia iti haleste pasarile.

Un caine care omoara pasari, nu o face de foame, ci din alte considerente....

#38
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
ai mei caini de la sat sunt gainari :lol:
mai putin cateaua a batrana
cum pot sa ii dezvat?
mai mereu gasim hainele vreunei gaini prin curte :D
mai pot sa le fac ceva?
al mare cainele are 2 ani iar catelul 1 an
cum ii fac sa nu mai pagubeasca vecinii
mama le duce in weekend oase de pui crude sau oase de porc
sunt pradatori inraiti ;)

Edited by cristi_6303, 07 April 2011 - 23:56.


#39
Leonardia

Leonardia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.07.2010

 cristi_6303, on 7th April 2011, 23:56, said:

ai mei caini de la sat sunt gainari :lol:
mai putin cateaua a batrana
cum pot sa ii dezvat?
mai mereu gasim hainele vreunei gaini prin curte :D
mai pot sa le fac ceva?
al mare cainele are 2 ani iar catelul 1 an
cum ii fac sa nu mai pagubeasca vecinii
mama le duce in weekend oase de pui crude sau oase de porc
sunt pradatori inraiti ;)

Odata ce s-au ,, spurcat" la pasari este destul de anevoios sa ii mai dezveti, posibil sa se mai poata face ceva, dar necesita multa rabdare, si stat cu ei in permanenta.

#40
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 dan78rom, on 2nd April 2011, 16:41, said:

Pai normal ca au fost legati de secole, ca oameni prosti care n-au realizat ca un caine pricepe mai repede ca un copil sint la tot pasul de cind s-a inventat rasa umana. Geme forumul de exemple.

da, este aproape la fel de absurd cu a tine calul legat de caruta. cand el trage de placere cu atata bunavointa... sau pe la fermele de pui, ce dobitoci sa tina puii inchisi... de ce naiba nu i-or lasa liberi pe camp, sa vina ei la taiere la momentul potrivit?

#41
Leonardia

Leonardia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.07.2010

 born2lose, on 9th April 2011, 10:01, said:

da, este aproape la fel de absurd cu a tine calul legat de caruta. cand el trage de placere cu atata bunavointa... sau pe la fermele de pui, ce dobitoci sa tina puii inchisi... de ce naiba nu i-or lasa liberi pe camp, sa vina ei la taiere la momentul potrivit?
Difera foarte mult utilitatea fiecarui animal. Insa cainele trebuie sa stea inchis, insa nu legat in lant. Conditii umane putem sa dam tuturor animalelor. Si calul ala care trage la caruta, daca este tinut in conditii bune, credema ca altfel munceste, daca nu....ajunge la stirile de la ora 5, unde toti ne uitam si spunem ce nenorociti sunt aia care fac asa ceva.  :rolleyes:

#42
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

 born2lose, on 9th April 2011, 11:01, said:

da, este aproape la fel de absurd cu a tine calul legat de caruta. cand el trage de placere cu atata bunavointa... sau pe la fermele de pui, ce dobitoci sa tina puii inchisi... de ce naiba nu i-or lasa liberi pe camp, sa vina ei la taiere la momentul potrivit?
Calul trage de placere. Un cal nescos la plimbare se plictiseste, devine stresat si nervos. E inuman pentru cal sa-l tii priponit fara sa il plimbi. Astea sunt idei emise de unii care n-au vazut in viata lor cal, sau care dorm cu cainii sub plapuma si se lauda ca stiu ce e ala caine...

Edited by Highlander91, 15 April 2011 - 14:19.


#43
Leonardia

Leonardia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.07.2010

 Highlander91, on 15th April 2011, 14:18, said:

Calul trage de placere. Un cal nescos la plimbare se plictiseste, devine stresat si nervos. E inuman pentru cal sa-l tii priponit fara sa il plimbi. Astea sunt idei emise de unii care n-au vazut in viata lor cal, sau care dorm cu cainii sub plapuma si se lauda ca stiu ce e ala caine...
Eu trebuie sa recunosc , nu am stat niciodata in viata mea de vorba cu un cal sa il intreb daca e fericit cand trage la caruta, insa daca vrei sa ii oferi miscare, poti sa il lasi la alergare in tarc. Uite cam ce inseamna conditii cat de cat umane pentru un caine. Cainii tinuti sub plapuma dezvolta diverse deviatii de comportament

[ http://i49.photobucket.com/albums/f291/leonardia/Canisa/P1030155.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i49.photobucket.com/albums/f291/leonardia/Canisa/P1030162.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
In momentul in care cresti un cal, vei vedea ca asociaza hamul sau saua cu plimbarea, si il vezi daca se bucura. Iar in tractiune, cand fuge ca nebunu sau topaia o face din placere. Calul domestic nu creste la tarc, el desfasurand actiuni doar in prezenta omului, daca il lasi acolo se sperie. Nici la Baneasa nu lasa aia caii de nebuni, ci tot ei ii alearga. Calul meu cand il lasam singur, venea dupa mine, si cand ma ajungea imi arunca palaria din cap cu dintii.
Desigur, mergand cu el, daca se prinde ca il duci pe un drum "prea lung" iti arata ca nu ii place, iar la intoarcere spre casa trage de placere, pentru ca vrea si el acasa.
Daca e obosit, nu sta la inhamat sau da sa muste, si iti arata ca n-ar vrea sa plece. Daca vrea sa fie scos, face ca toti dracii in grajd, muscand, dand cu picioarele; doar are energie de consumat.

Orice animal care desfasoara actiuni alaturi de un om, reuseste intr-un fel sau altul sa comunice cu el. Probabil singurii cai pe care i-ai vazut sunt martoagele batute de tigani cu parul, cu carute supraincarcate.

Aia cresc caini asa cum cresc altii iepuri. Un caine legat se bucura cand ii dai drumul, dar mai apoi se plictiseste, si sta la legat fara sa fie "fortat" Asta arata ca nu e tortura, asa cum unii isi inchipuie.

Edited by Highlander91, 15 April 2011 - 18:04.


#45
Packkie

Packkie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.04.2011
Daca mai omoara vreo ratza iei ratza moarta si il bati cu ea

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Leonardia, on 11th April 2011, 17:06, said:

Difera foarte mult utilitatea fiecarui animal. Insa cainele trebuie sa stea inchis, insa nu legat in lant. Conditii umane putem sa dam tuturor animalelor.
De la inceput tin sa precizez ca nu-mi tin cainii in lant ci liberi prin curte si prin casa dar am si eu o nelamurire. De ce ar fi mai bine pentru un caine sa stea intr-un tarc de 6mp in loc de un lant de-a lungul curtii care i-ar oferi o suprafata de 10 ori mai mare?

#47
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Cainele e un animal carnivor.Normal ca manaca pasari si alte fiinte.

#48
Leonardia

Leonardia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.07.2010

 Freddy12, on 30th April 2011, 13:59, said:

De la inceput tin sa precizez ca nu-mi tin cainii in lant ci liberi prin curte si prin casa dar am si eu o nelamurire. De ce ar fi mai bine pentru un caine sa stea intr-un tarc de 6mp in loc de un lant de-a lungul curtii care i-ar oferi o suprafata de 10 ori mai mare?
Poate ca nu am explicat toata conceptia mea despre tinutul cainilor. Tin cainii in padocuri si ii scot de doua ori pe zi la alergat liberi, in voie. Cred de asemenea ca nici un animal nu trebuie tinut legat in lant. La fel pot si eu intreba, care este diferenta intre a sta legat in lant la serviciu si a sta intre 4 pereti intr-un spatiu de 4 mp  :naughty:

 pro-civilizatie, on 30th April 2011, 14:08, said:

Cainele e un animal carnivor.Normal ca manaca pasari si alte fiinte.
Conform acestei conceptii, trebuie sa acceptam ca ,,manaca pasari si alte fiinte" prin alte fiinte intelegand cred si...oameni??  :thumbup:

#49
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

 Leonardia, on 2nd May 2011, 16:29, said:

Poate ca nu am explicat toata conceptia mea despre tinutul cainilor. Tin cainii in padocuri si ii scot de doua ori pe zi la alergat liberi, in voie. Cred de asemenea ca nici un animal nu trebuie tinut legat in lant. La fel pot si eu intreba, care este diferenta intre a sta legat in lant la serviciu si a sta intre 4 pereti intr-un spatiu de 4 mp  :naughty:


Conform acestei conceptii, trebuie sa acceptam ca ,,manaca pasari si alte fiinte" prin alte fiinte intelegand cred si...oameni??  :thumbup:
1.La țară la mine toți cîinii sunt legați. La oraș toți suntem lipsiți de spațiu,inclusiv oamenii.Eu stau intr-o cameră 2 pe 2.Viața de câine ce mai. :rolleyes:

2.Câinii pot mânca orice fel de carne,inclusiv alți câini.Câinii salbatici mănâncă și oameni.Au revenit la ancestralul comportament de lup.
Am văzut din autobuzul 220,in zona Ferentari, cum 4 câini îl sfâsiau de viu pe un alt câine.

Edited by pro-civilizatie, 02 May 2011 - 16:49.


#50
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Din practica stiu ca un caine care mananca pasari daca este adult nu mai poate sa fie corectat. Ideea e in ce context le mananca? Am avut unul care se ducea la ele sa le inspecteze, si daca da de o clota care il ciocanea o capsa... ala fiind in lant, o data pe an cand scapa imi permiteam sa pierd o gaina. Insa o alta potaie care halea puii ca pe bomboane si lua toate ouale la rand, nu a avut sanse de supravietuire. Daca cainele nu are valoare, e mai usor sa il omori. E proprietatea ta si ai tot dreptul asupra ei. Succes!

 pro-civilizatie, on 2nd May 2011, 17:47, said:

2.Câinii pot mânca orice fel de carne,inclusiv alți câini.Câinii salbatici mănâncă și oameni.Au revenit la ancestralul comportament de lup.
Am văzut din autobuzul 220,in zona Ferentari, cum 4 câini îl sfâsiau de viu pe un alt câine.
Cainii fata de lupi sunt o comparatie proasta... secole ii va trebui cainelui sa atinga inteligenta lupului.

La tara sunt toti cainii legati in cateva saptamani cand imi fac timp sa imprastii moarte. In rest taranii isi iau ogari si caini de vanatoare pe care ii tin liberi si se duc sa manance de la oameni din curte. Ii tin pe drum si se iau dupa carute, masini si biciclete. Din fericire, toti oamenii responsabili pun laturi si au otravuri deoasebit de periculoase pe care le folosesc responsabil impiedicand aparitia maidanezilor.

Locul cainelui este in lant, asa cum a stat din prima zi in care omul a luat puiul de lup si fiindu-i frica de el, cand a facut putere l-au priponit in lant. Trebuie sa ai probleme serioase sa te pui in locul unui animal. Oamenii sanatosi nu iau caini sa-i pupe in bot si sa-i bage sub plapuma, ci pentru relatia pragmatica de paza si protectie. E doar un efect psihologic, insa e benefic. Si pentru prinderea sobolanilor... sau vanatoare cine mai practica.

#51
Leonardia

Leonardia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.07.2010

 Highlander91, on 5th May 2011, 07:26, said:

La tara sunt toti cainii legati in cateva saptamani cand imi fac timp sa imprastii moarte. In rest taranii isi iau ogari si caini de vanatoare pe care ii tin liberi si se duc sa manance de la oameni din curte. Ii tin pe drum si se iau dupa carute, masini si biciclete. Din fericire, toti oamenii responsabili pun laturi si au otravuri deoasebit de periculoase pe care le folosesc responsabil impiedicand aparitia maidanezilor.

Locul cainelui este in lant, asa cum a stat din prima zi in care omul a luat puiul de lup si fiindu-i frica de el, cand a facut putere l-au priponit in lant. Trebuie sa ai probleme serioase sa te pui in locul unui animal. Oamenii sanatosi nu iau caini sa-i pupe in bot si sa-i bage sub plapuma, ci pentru relatia pragmatica de paza si protectie. E doar un efect psihologic, insa e benefic. Si pentru prinderea sobolanilor... sau vanatoare cine mai practica.


In America acuma ceva timp toti negrii erau tinuti in lant, iar aia care aveau tupeul sa rupa lantul sa fuga si sa isi ia viata in piept erau considerati fugari, periculosi si urmariti si omorati. Toto la fel se gandea despre anumiti oameni( chiar daca aveau pielea neagra) ca locul lor e in lant. Intr-un singur monment sunt de acord cu tine: cand ne simtim nesiguri pe noi si insuficient de inteligenti si de pregatiti ca sa putem sa intelegem si sa educam un caine, atunci il punem in lant. Eu de exemplu tin cainii pentru placerea mea, nu sa prinda sobolani sau sa ma apere. pentru sobolani exista otravuri, iar de aparat, o fac foarte bine si singur, sau cel putin pana acuma am facut-o cu succes. Daca anuniti oameni iubesc animalele si vor sa se inconjoare de ele, este foarte posibil sa fie consioderati de alti oameni( limitati in gandire) ca sunt nebuni sau ca nu au ce face. Insa asta e viata, fiecare face cum crede de cuviinta. Tu la tara la tine acolo, vei tine cainii in lant, oricat ti-ar explica oricine, ca poti sa le oferi con ditii de trai mult mai bune, si chiar daca va muri un caine, tu vei spune ca mereu se va gasi alt caine. Eu la mine la oras, gandesc altfel. :thumbup:  Succes in...orice faci tu  :naughty:

#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am ajuns la Martin Luther King  :naughty:
Am si eu 2 catele pe care le tin in lant si le dau drumul in curte in weekend. Daca nu le-as tine in lant nu le-as putea tine deloc, deci ce e mai bine pentru ele ?!
Una din ele e foarte cuminte natural, intelege din priviri si daca i-ai dat un ordin e sfant; ailalta e bagaboanta, rupe tot prin curte si se face ca nu intelege cand o certi  :rolleyes:

#53
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Eu le-am pus otravuri si nu am reusit sa omor decat ciori si pisici. Merge lipiciul, dar trebuie sa stai mereu dupa el. O populatie de animale sunt mai usor de intretinut, si mentin sobolanii sub control. Nu vreau sa ii starpesc, ci sa mentin pagubele la niveluri acceptabile.

Cat despre negrii si lanturi, se numeste civilizatie. Desi nu cred ca te surprinde, am opinia ca anumite zone ale globului din Africa Sub-Sahariteana si din Orientul Mijlociu nu pot fii civilizate decat cu puterea miraculoasa a fuziunii hidrogenului.

Europa a avut partea ei de inchizitie, urmata de renastere. Aia n-au avut nimic, acum sunt la nivelul epocii intunecate a inchizitiei;
Cat despre lanturi, ele inca exista. jumate din populatia globului traieste sub 2$ pe zi, si se cred oameni liberi.

PS:??de ce se face o analogie intre animale si oameni? Voi la fiecare gest va comparati cu cainii, ciorile sau viermii?

Edited by Highlander91, 05 May 2011 - 13:23.


#54
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 Official, on 29th January 2011, 16:55, said:

Salut,

Mereu am vrut sa am un caine care sa latre si n-am avut noroc pana vara trecuta cand am facut rost de un pui de pechinez. A crescut, latra la straini, e jucaus - ce mi-am dorit.
Problema este ca mi-a mancat o rață si nu stim ce sa facem cu el. M-am atasat de el si nu vreau sa-l arunc, contrar vointei tatei.

Stie cineva cum sa-l dezvat de la mancat pasari? Nu prea as vrea sa-l tin legat ci sa circule in curte sa poata alunga eventualii hoti.

Mersi!
OK, uite ce tre sa faci. Majoritatea cainilor asociata actiunile lor cu alte actiuni sau cuvinte asa ca este simplu. Ia cainele, lasa-l liber in curte, dar intr-o parte a curtii unde il ajungi repede. Ia o gaina sau o rata si las-o libera in aproprierea cainelui. Cand vezi k se ia de rata, pocneste-l si cearta-l. Nu il pocnesti sa lasi cainele lesinat, in lovesti in labele spate, la fund, dar nu tare, deci nu il bati, il corectezi k sa inteleaga ca esti agresiv la fapta pe care el o face. Il certi, nu tipi la el, trebuie sa ii vorbesti pe un ton amenintator. Ii zici nu e voie lasa rata sau gaina. Nu-i voie! Dupa aia il lasi din nou liber, lasi rata libera si reiei operatiunea. O sa invete! Eu am un rottweiler, iubeste gainele, na omorat nici una, l-am invatat vanator, le prinde dar nu le musca, sau le conduce in directia mea. Uneori cand  vede gainile vrea sa reia vanatoarea el singur, si doar lasa gaina ii zic si ramane cumintel si se culca. E f ascultator.  Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate