Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

stabilizator 12v 30A

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#235
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
am pus C4 si sa discutam despre zenerul acela daca il pun cum ii in schema (cu tiristoru deconectat sau conectat tot acelas lucru) nu sunt oscilati nimic , stabil (max 10W) si daca pun invers zeneru si nu dupa schema merge pot sa pun si 3 Amp

#236
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Poti sa pui o poza cu zenerul ?

#237
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
bine si in care faza? cum ii in schema ca mare lucru nu faci cu el

#238
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Daca ma-ntrebi pe mine care-i faza, as presupune ca nu stii tu cum se pune un zener.
El nu face nimic in sine, e doar sa nu crape fet-urile.

Si.. fara C4 schema ar functiona tare aiurea cu protectia. Incep sa inteleg de ce nu mergea tiristorul ala cum trebuie. Fara C4 absolut clar ca montajul va intra in protectie tot aiurea (macar nu mai tarziu decat trebuie, dar mai devreme si mult mai devreme absolut ca da)

edit - incearca sa pui piesele din schema, si asa schema e redusa la minimul chinezesc, aproape fiecare piesa e cruciala in functionare - exceptand zenerul

Apai.. eu cred ca ma las de afaceri d-astea. Tu nu pui piesele care crezi tu ca nu trebuie, apoi te minunezi ca de ce nu merge. Poze nu pui ca sa vada omu cu ochiu lui povestea, doar sa-mi imaginez eu cai verzi pe pereti de ce nu-ti merge tie ce faci cand tu modifici dupa cum crezi detaliile. E mult prea obositoare treaba asta.

Respecti schema, faci poza, explici ce nu merge si poate mai discutam. Deocamdata, iau o pauza.

Edited by theMisuser, 05 March 2011 - 22:02.


#239
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
Imi cer scude domnului theMisuser acuma am facut poza cu C3 si cu zeneru si am mai masurat frecventa de iesire cu zener si C3 si fara tiristor cu un consumator de 2Amp am 16KHZ , ii normal?Attached File  FILE0197.JPG   2.09MB   20 downloads Attached File  FILE0198.JPG   2.14MB   13 downloads Tiristorul ai spus sal scot daca nu mere nici asa ca , cu tiristor se opreste la 15w consum si fara el merge doar ca scade tensiunea putin si nul stabilizeaza asa de bine

Edited by matyi96, 05 March 2011 - 22:38.


#240
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
:) Better.

Ok. Deocamdata fara tiristor (si cu grija la scurt), dezilpeste firul albastru de langa R8 si lipeste-l pe firul negru ce pleaca de langa alta rezistenta de sursa.

16khz nu e normal. N-ar trebui sa fie nici o frecventa.

#241
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
Cred ca nu am inteles : firul albastru de langa R8 este conectat pe GATE pe fet , pe langa el este firul negru care ii legat de S pe acelas fet , nu inteleg pe care fir negru sal leg?

#242
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Asta.

Attached Files



#243
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
Aha bine , incerc maine , oare acolo este problema

#244
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
In mod normal, la executie iei toate masurile preventive posibile pt. o functionare corecta.
O problema poate fi generata de un detaliu singular eronat grav sau un cumul de erori mici. Evident, si combinatia dintre astea.
Eu acum incerc sa ajustez detalii pentru a ajunge cat mai aproape de respectarea principiului de functionare.
Si cand terminam cu astea, probabil ca va incepe sa mearga si tiristorul ala ok.
Abia atunci ne vom putea permite sa implementam variatia limitei curentului in functie de tensiunea de iesire.

Sper sa nu mai dureze inca o luna :)

#245
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View Postmatyi96, on 5th March 2011, 21:46, said:

zenerul acela daca il pun cum ii in schema (cu tiristoru deconectat sau conectat tot acelas lucru) nu sunt oscilati nimic , stabil (max 10W) si daca pun invers zeneru si nu dupa schema merge pot sa pun si 3 Amp
In ultima poza pusa de tine zenerul e ca in schema.
Nu stiu daca am inteles, fara zener are putere mai mare si oscileaza mai putin sau deloc ?
Daca da, vezi daca gasesti un zener de tensiune putin mai mare. 14..16V sa zicem. Mai mult de 18 in nici un caz.

edit - cascand eu ochii in montaj, incearca un cond de vreo mie minim intre radiatorul finalilor si minusul condului de iesire - firele alea dinspre traf/C1 s-ar putea sa faca si ele problema oscilatiilor (cam lungi)

Edited by theMisuser, 06 March 2011 - 01:21.


#246
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
Am mutat C1 sa fie aproape de stab. si cu tiristorul scos stabilizeaza si zeneru conectat , cand pun consum de 2A creste tensiunea cu 0,2V dar ii putin , daca deconectez zeneru tot asa , stabilizeaza dar in amandoua cazuri am frecventa (nu stiu cat ) ca apratul meu masoara pana la 20Khz si la depasit , am mutat si firul albastru pe cel negru si am mai cositorit acola toare rezistentele dor tot acelas lucru

#247
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Cu cate fet-uri lucrezi ?
Unde masori tensiunea de iesire ? Pe C2 ? Consumatorul unde il pui ? Tot pe C2 ?
Rs e la toate 0.2 ?

#248
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Oscilatiile se datoreaza legaturii intre sursele fet-urilor si iesirea lui 317.
Acel cablu (negru ) se comporta ca o inductanta si fara voie ai realizat un stabilizator in comutatie (folosind
un ci stabilizator din generatia  a doua) , ca sa fie complet ar mai trebui o dioda .
Incearca sa pui LM-ul cu iesirea direct pe cablajul cu fet-urile.

#249
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
S-ar putea sa fie cam mult de lucru asa.

Ai o sarma pe cablaj.. Daca tot zici ca urca tensiunea cu 0.2 (ciudat rau), pune in locul sarmei respective o rezistenta de 1 ohm. Sa vedem cum merge..

edit - puterea ei nu conteaza, preferabil sa nu fie bobinata

Edited by theMisuser, 06 March 2011 - 11:02.


#250
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
lucrez cu 5 feturi , masor tensiunea pe C2 si tot pe C2 pun si consumatorul , rezistenta din sursa ii la fel la toate de 0,2ohm/10w

#251
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
In caz ca nu e clar unde vine rezistenta de 1 ohm..

Attached Files



#252
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
am pus rezistenta de 1 ohm si ii mai stabil , daca i reglat la 14,06V pun 2Amp ramane constanta tensiunea da daca pun 4 Amp scade la 13,90V da freqventa tot am nu stiu ce sa faca , poate ar trebui sa refac montajul ca poate nui bun cablaju ceva dar daca deja o mers cu cablaju asta...

Edited by matyi96, 06 March 2011 - 12:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate