Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

stabilizator 12v 30A

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#1
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
salut as vrea o schema de stabilizator de 12v 30A nu conteaza daca e la curent alternativ sau la curent continu eu am un traf de 24v care ajunge la 20v cand la 220 manca 10A asa ca scoate peste 1000 de wati vreau sa am o sursa la dispozitie oricand pentru orice , stiu ca este mai greu si numai cu ceva fet-uri de putere , eu am la dispozitie vreo 8 irf 3205-uri poate ar fi de folos la stabilizator (PUTERE MINIM 30A) multumesc astept raspunsuri

#2
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Nu stiu la ce iti trebuie 30A stabilizat. Poate faci vreun reactor nuclear . Scoate o priza la 15v de la transformator  si rezolvi problema cu tensiunea. Curent ai destul.

#3
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
bine bine da trafu ii de 24v daca pun diode de la alternator de autobuz se mai pierde 2-3v si mie imi trebe 12-14v stabilizat ceva tare daca cumva ii scurt sa nu se parleasca tot (ex: stab 7812)

Edited by mister_rf, 19 January 2011 - 22:03.
QUOTE INUTIL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


#4
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Se gasesc gata facute.

Attached Files



#5
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011

 theMisuser, on 19th January 2011, 23:18, said:

Se gasesc gata facute.
bine dar acestea sunt enorm de scumpe  una de 24-12 10a continu si 30a max ii 300lei

#6
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Zici ca ai

Quote

8 irf 3205-uri
Ar ajunge si vreo 4, intr-o formula clasica. Dar condensatorul de filtraj tre' sa fie cam de 100.000 uF la hm.. daca trafu tau scoate 24, probabil ca sari de 30 fara consum, deci la 40V ar trebui. Te incumeti la asa condensator ? (sau pachet de condensatoare)

Racirea tranzistorilor o sa fie .. criminala. Protectia la supracurent mm.. tre' ceva inspirat :) Probabil ceva brute force, adica siguranta termica obisnuita de 12V (sunt de 30A) si circuitul regulator supradimensionat (ha ha) sa o zboare in caz de ceva (adica probabil toti cei 8 tranzistori pe care-i ai).

Daca esti hotarat si vrei sa faci magaoaia asta, eu iti fac o schema, da' faci poze cu ce-a iesit :)

#7
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
In linii mari, s-ar putea face schema cu doar 2 tranzistori d-astia. Si undeva la 45..50W pierderi. Da' oricum o dai, puntea redresoare singura va pierde mai mult (50..60W, poate si mai mult). Adica undeva 100W+ pe ansamblu (fara pierderile din traf). Partea buna e ca ar putea iesi si reglabila. Partea proasta e ca din avion, pt. asa eficienta, costurile cu componentele sunt similare cu versiunea comerciala in comutatie. Si asta doar de dragul de a cara dupa tine ditamai trafu. Mai bine cumperi o sursa moderna de 12V30Amp cu totul :)

#8
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
multumesc accept da la condensator cred ca ar ajunge si 50,000de micro dar vad daca pot face rost de ele si ar fi cam de 10000uF vreo 5-6buc iar racirea feturilor nu e o problema am un racitor de vreo 10kg ff mare si daca as pune su ceva ventilatoate de pc ar functiona perfect multumesc

#9
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Cu 50.000 uF o sa ai un ripple de 6V la 30Amp ceea ce inseamna ca versiunea eficienta zboara pe geam. (si la 100 mii era cu cantec, 50 e inutilizabil).
E putin probabil ca va merge acceptabil chiar si versiunea clasica simpla, serie.

Dar, o schema simpla in genul 'brute force' cu numar de tranzistori de putere la alegere pt. teste probabil ca o sa-ti fac. Si daca te razgandesti si mai investesti in componente, facem si mai complicata.

#10
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
da imi spuneti va rog ce inseamna ripple de 6v la 30A . eu am realizat schema acesta    http://www.google.ro...=1t:429,r:1,s:0  functiona fara probleme lam facut cu 2 irfp064-uri in lov de una doar ca sa incalzit ca dracu cu 100w ceea ce ii ff putin la valoarea lui si dupa aceea iam stabilizat temperatura sa nu fiarba am pus un motor din masina de gaurit cu acumulator de 12 v iam dat incet tensiune lam lasat la 13v si am inceput sal prind cu mana itre timp mam uitat la voltmetru el la stabilizat da la 1-2volti sau ars 30 de lei(2x15lei) nu stiu de ce. faptul ca nu avea condensator nici 10,000uF putea fi problema? si in loc de irfp064 nu as putea pune irf3205-uri?multumesc pt raspunsuri

#11
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Hm.. am cautat un pic pe net si cam pauza de N-MOS si regulator cu 3 pini. (daca stie cineva vreuna, este rugat sa puna p-aci)
So, pentru strict situatia ta, de la 24 la 12V, am facut o varianta de inceput.
Rezistentele de 0.1Ohm, in caz de evolutie pana la cei 30Amp, ar trebui sa fie de 10W. Tranzistoarele de putere se pot inmulti fara alte modificari (fiecare cu rezistenta lui de putere)

In caz de scurtcircuit, in cazul fericit se va arde doar R1. Uitat in scurt, poate si R3 dupa o vreme.
So. Fiind 3 piese pe 7 randuri, poti sa incerci sa le lipesti cu fire (fara cablaj).
Apoi poti experimenta cu diferite condensatoare de filtraj (C1) si comportamentul in functie de puterea consumata.

Ca o particularitate a schemei, in caz de condensator prea mic pt. curentul consumat, montajul va intra in regim de scurtcircuit si va arde R1 (eventual pui un R1 de 10W ca sa ai timp sa reactionezi cand incepe sa iasa fum :) )

Daca toate functioneaza in acest mod, mai punem 'muschi' pe ea. (intentia mea a fost sa nu crape tranz de putere in momentul scurtcircuitului - cu 2 tranz asa cum e ar trebui sa duca vreo 10Amp - and get hot).

Daca mai vrei detalii de constructie, intreaba (de pilda, 7812 ar necesita un radiator de vreo 3W dar ar fi preferabil sa fie pe acelasi radiator cu tranz putere pt. cazuri de supratemperatura, caz in care 7812 stie sa se opreasca). Grosimea firelor etc etc.

Spor la parlit piese  :thumbup:

Scriam in acelasi timp vad ca :D

 matyi96, on 21st January 2011, 20:48, said:

da imi spuneti va rog ce inseamna ripple de 6v la 30A .
Asta inseamna cat variaza tensiunea de pe condensator intre ciclurile de incarcare/descarcare.

Quote

lam facut cu 2 irfp064-uri in lov de una doar ca sa incalzit ca dracu cu 100w ceea ce ii ff putin la valoarea lui
O da.. regularizarea serie clasica (ceea ce am incropit si in desenul meu) se incalzeste rau. Foarte foarte rau.
Se pot face ceva 'jmecherii' ca sa nu se incalzeasca asa tare, da' fiecare 'jmecherie' costa.

Quote

faptul ca nu avea condensator nici 10,000uF putea fi problema?
Posibil. Din cate vad acea schema cu IRF nu a luat in calcul tensiunea de ripple pe condensatorul principal (ce-am pus eu C3 in plus pe schema) si e posibil sa fi ajuns intr-un regim de functionare foarte defectuos si sa li se fi depasit parametri si/sau temperatura. Oricum ! Radiatorul tre' sa fie MARE. Si preferabil, regulatorul sa fie informat de temperatura acestuia (cel mai simplu, plasat direct pe radiatorul tranz putere)

Quote

si in loc de irfp064 nu as putea pune irf3205-uri?multumesc pt raspunsuri
La o prima vedere pare ca ar fi ok sa pui ce ai in loc de ce era pe schema. (necesita o vedere mai atenta oricum)

Attached Files



#12
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
multumesc ca te ocupi de cazul meu . mai am stabilizatorul cu l200 pe care au fost irfp064-rile care au ars as putea sa le conectez cu irf-urile mele si sa incerc cu niste condensatoare mai maricele umpic

#13
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Aaa.. nu cunosc bine circuitul L200 dar pana sa le lipesti, mai ales daca vrei sa pui 2xMOSFET in loc de acela singur din schema, ar trebui facuta o mica modificare.
In primul rand, in functie de curentul maxim dorit, ar trebui sa ai o rezistenta in sursa mosfetului pe care sa pice in jur de 1V. Daca ai 2xMOS si 20Amp, 10Amp/bucata deci 0.1Ohm (100 mili omi). Cu P=R*I*I=0.1x100=10W.
Cum ar veni, pt. 30Amp, 3 tranz putere cu 3 rez in sursa.

Apoi. (aici vine partea unde nu am experienta directa, adica L200, dar o sa-mi dau cu ghiciu)
Pinul 1 al L200 din acea schema ar trebui legat la o sursa de alimentare neafectata de curentul consumat. Simplu, cu o dioda si un condensator de vreo 1000uF. Cum e C3 din schema mea. Asta pt. a-i asigura suficienta tensiune pt. polarizarea MOS-urilor cand C principal are caderi de tensiune din cauza consumului.

O varianta mai profi ar presupune o sursa suplimentara de vreo 12V intre iesirea alimentatorului si intrarea circuitului regulator. Daca ai la indemana vreo sursa de 12V 1Amp, o punem si p-aia in functiune :)

#14
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
da si in schema mea are la intrare intre10,000 si 60,000uF , si la iesire inca10,000. L200 ii un stabilizator reglabil de 2-5Amp , L200 primeste la intrare in gol cu condensator 33v daca luam(1,4x24v care egal cu33,6v) si cu trafu meu nu are cum sa scada sub 20v nici 24v la un cond de 50,000 (teoretic consumul cu care trafu meu a casut de da 24 la 20 este de 2000w normal dar sunt si pierderi mari)asa ca primeste tensiune destula

Edited by matyi96, 21 January 2011 - 22:13.


#15
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Am desenat modificarea.
In acest mod suporta mai bine condensatoare de filtraj insuficiente. Sau, transforma unele insuficiente in suficiente :)
In loc de cele 2xMOS poti pune, pt. cei 30Amp, 4 bucati.



Ca sa intelegi mai bine modificarea propusa de mine, ideea e cam asa - daca cu 50.000 uF la 30Amp schema functioneaza ok, cu dioda si condensatorul ala suplimentar, va functiona la fel cu jumatate din capacitate, adica 25.000 uF.
(strict pt. cazul cu tranz mos)

Attached Files



#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
L200 are cadere intrare-iesire 1,5V (darlington intern), MosFet-urile au nevoie de minim 10V tensiune G-S la curentii aia, rezulta cam 12V cadere minima D-S. Daca ai si riplu mare este posibil sa nu mai ai stabilizare la 30A.

#17
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 matyi96, on 21st January 2011, 22:06, said:

33v daca luam(1,4x24v care egal cu33,6v) si cu trafu meu nu are cum sa scada sub 20v nici 24v la un cond de 50,000 (teoretic consumul cu care trafu meu a casut de da 24 la 20 este de 2000w normal dar sunt si pierderi mari)asa ca primeste tensiune destula
24-1.2=22.8*1.41=32.1/ Sa zicem 32.
La consum, mai punem vreo 1v/dioda, ramanem cu 21V.
Scadem cei 4 v pe care-i pierde trafu, ramanem cu 17.
Punem la loc radical din 2, avem tensiunea de varf 24V.
Scadem pt. 50.000uf cei 6V (la 30Amp) intre sinusoide si ramanem cu 18.
Scadem 8V pt. polarizare mosfeti si ramanem cu.. 10V pt. iesire.

Solutia e ori marirea C pt. a avea mai mica scaderea intre sinusoide ori adaugarea unei surse separate/neafectate pt. integratul regulator.

#18
matyi96

matyi96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 04.01.2011
ca si concluzie o sa incerc cu feturile mele si daca pun si mai multe feturi (sa functioneze mai lejer)  atunci doar ii adaug la fiecare cate o rezistenta de 0,1ohm 10w ? maine incerc sa le montez si maduc la cineva sa TESTEZ jucaria ca ala se ocupa cu amplifiri de masina si are 24v filtrati am vazut la el si un condemsator de 1 farad asa ca are niste jucari pacolo si daca functioneaza saptamana viitoare fac rost de niste condensatoare din oradea si sper sa functioneze .multumesc mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate